Jump to content

Sfat Pentru Achizitionare Moto...sunt Nou In Treaba Asta :)

him210
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Sunt nou in ale motociclismului.Am terminat de curand scoala moto si urmeaza sa dau examen peste 2 saptamani(urati-mi bafta!).

Dupa ce rezolv treaba asta cu pemisul, urmeaza o motocicleta(desi ai mei stiu ca imi dau permisul de :kiss:...URAAAA.

Bani nu prea am, decat de o shaworma pe zi si o sticla de cola, restul il pun la soseata pentru visul de a ma pimba cu motorul.Pana acum am strans vreo 2000 de euro.

Am cautat pe o gramada de siteuri review-uri despre motoare si iaca ce am gasit, desigur in banii astia..ufff :unsure:

1.Honda CB500 si prima pe lista

2.Suzuki GS500e

3.Honda XL125R

4.Suzuki GN 250

5.Kawasaki ELIMINATOR 250

Am 1.85 inaltime si 80kg.

Buna la pret si frumoasa pe deasupra este Kawasaki ELIMINATOR250, dar ma gandesc ca stau cu genuchii in gat :kiss:.

Imi place foarte mult si HOnda CB 500, dar nu este un pic prea mare 500cmc???

De GS500 am auzit ca are probleme cu vopseaua, cadrul, si e mai bine construita CB500.

NU vreau sa ma dau cu 150 la ora pe DN si sa imi crap capul ori in oras sa merg ca nebunu si sa o tin in acceleratii si frane.D-aia vreau un "naked".Plus ca e mai stylish, no offence for speed lovers. :)

Modele astea le-am gasit pentru banii mei din soseata.Daca mai stiti si altele, plz HELP !!!!

A..sa nu uit de KAWASAKI BALIUS 2 http://mybikeshop.files.wordpress.com/2007...i_balius_ii.jpg, dar nu o gasesc pe NICAIERI :angry:((((((

salut !

in primul rand vreau sa iti zic ca si mie imi palce shaorma le nebunie :unsure:)

in al 2 lea rand iti uraz succes la examen ! (pune mana si fa cat mai multe chestionare ca sa iei din prima )

in al 3 lea rand vreau sa iti dau un mic sfat ... considerand ca suma de bani de care dispui nu este foarte mare, eu iti recomand sa alegi cb 500 .... dintre toate motoarele enumerate de tine acolo cb-ul este okay ... asta cu "prea mare pentru mine " nu este ceva foarte relevant .... 500 nu inseamna foarte mult ... cb 500 nu este o motocicleta foarte naravasha .... asta nu inseamna ca nu fuge ... eu sincer nu m-am dat pe ea dar stiu de la mai multi oameni ca este o motocicleta buna si fiabila ....

mai exista o varianta totusi :angry:

in curand se va termina sezonul, si motocicletele o sa se ieftineasca in draci :kiss: poate astepti putin pana in noiembrie cam asa ... intre timp mai mananci niste shaorma si mai faci 500 E dak poti si iti iei o motocicleta care sa iti placa mai mult ... adica poate tot naked dar ceva mai noua si poate putin mai puternica (daca tu crezi ca faci fatza )

eu personal cred ca dupa ce ai facut scoala de soferi esti in stare sa conduci un cb 500 sau orice necarenata usor ....

p.s. nu esti foarte ushurel ... si poate te mai si ingrasi .... tine cont si de asta la alegerea motorului .... tu pe un cbr 125 o sa faci ravagii ... o sa il indoi rau de tot :kiss: eu am 86 de kg si am un suzuki gsxF 600 si sunt foarte incantat de el .... nu are 10000000 de cai putere dar fuge oricum de mama focului si este foarte comfortabila si se aseaza bine rau pe drum

mult spor la alegerea ta ! si sper sa auzim de bine !

intre timp mai mananca shaorma :)

na ca te contrazic... nu mai manca saorma daca omul tot zice ca esti greu. :bounce:

Daca te roade sa te dai toamna asta CB500 poate fi o solutie. Cum zicea si domnu inainte... daca te stii cu capul pe umeri... e buna de inceput.

Din pacate cu 2000 de epuroi nu prea iti mai raman bani de echipament chiar daca gasesti CB-ul.

Asa ca ideea cu asteptatul pana la toamna/iarna cand ai sanse sa mai dai jos la pret chiar si 2-3-500 de euro pare a fi buna. Mai pui niste bani deoparte, mai ai si reducerea si iti raman bani si de echipament si poate tot de un CB dar intr-o stare mai buna (mult mai ingrijita).

bafta.

Salutare,

Sunt nou in ale motociclismului.Am terminat de curand scoala moto si urmeaza sa dau examen peste 2 saptamani(urati-mi bafta!).

Dupa ce rezolv treaba asta cu pemisul, urmeaza o motocicleta(desi ai mei stiu ca imi dau permisul de :(...URAAAA.

Bani nu prea am, decat de o shaworma pe zi si o sticla de cola, restul il pun la soseata pentru visul de a ma pimba cu motorul.Pana acum am strans vreo 2000 de euro.

Am cautat pe o gramada de siteuri review-uri despre motoare si iaca ce am gasit, desigur in banii astia..ufff :bounce:

1.Honda CB500 si prima pe lista

2.Suzuki GS500e

3.Honda XL125R

4.Suzuki GN 250

5.Kawasaki ELIMINATOR 250

Am 1.85 inaltime si 80kg.

Buna la pret si frumoasa pe deasupra este Kawasaki ELIMINATOR250, dar ma gandesc ca stau cu genuchii in gat :D.

Imi place foarte mult si HOnda CB 500, dar nu este un pic prea mare 500cmc???

De GS500 am auzit ca are probleme cu vopseaua, cadrul, si e mai bine construita CB500.

NU vreau sa ma dau cu 150 la ora pe DN si sa imi crap capul ori in oras sa merg ca nebunu si sa o tin in acceleratii si frane.D-aia vreau un "naked".Plus ca e mai stylish, no offence for speed lovers. :P

Modele astea le-am gasit pentru banii mei din soseata.Daca mai stiti si altele, plz HELP !!!!

A..sa nu uit de KAWASAKI BALIUS 2 http://mybikeshop.files.wordpress.com/2007...i_balius_ii.jpg, dar nu o gasesc pe NICAIERI :rock:((((((

Salut! Vreau sa te felicit pentru ca pari primul incepator realist. Spun lucrul asta pentru ca vad spre ce motoare te-ai orientat. Pe oricare dintre ele l-ai alege, eu zic ca faci o alegere buna. Ti-as sugera sa iti indrepti putin atentia si spre Kawasaki GPZ500S care este o mototcicleta foarte comoda si manevrabila, iar racirea ei cu apa iti va fi de mare folos in trafic. Succes!

Honda CB500 a luat avans in preferinte.

Dar astea 3 sapt pana la carnet nu se mai termina.

Ma plimbam azi pe jos in drum spre serviciu, si ce imi aud urechile?Un zumzet de motor care nu suna a masina.Dau repede sa ma uit, intorc capul si....

MASINA.....GOD DAM IT !

Insa am avut noroc, in apropiere de o trecere de pietoni era asezat un CB500.Imi curgeau balele pe langa el, sper sa nu se supere propietaru, una a picat pe teava de esapament.

Deja innebunesc!......BOALA domle...BOALA !!!

inca 23 de zile, 8 ore si 13 minute pana la examen...

APOI...GODSPEED !!

Honda CB500 a luat avans in preferinte.

Dar astea 3 sapt pana la carnet nu se mai termina.

Ma plimbam azi pe jos in drum spre serviciu, si ce imi aud urechile?Un zumzet de motor care nu suna a masina.Dau repede sa ma uit, intorc capul si....

MASINA.....GOD DAM IT !

Insa am avut noroc, in apropiere de o trecere de pietoni era asezat un CB500.Imi curgeau balele pe langa el, sper sa nu se supere propietaru, una a picat pe teava de esapament.

Deja innebunesc!......BOALA domle...BOALA !!!

inca 23 de zile, 8 ore si 13 minute pana la examen...

APOI...GODSPEED !!

:bounce: 23 de zile, 8 ore si 13 minute pana la examen! Bafta!

Edited by categoria"A"

Salut! si eu sunt inebunit dupa naked-uri..( am un Daelim Roadwin momentan) dar visez la un Suzuki sv 650 S :X:X:X. Bafta!

Salut !

Bafta la examen, bine ar fi sa-l iei din prima! Eu l-am luat din a doua, dar nu a fost mare tragedie, doar inca vreo luna in plus de asteptat ...

Si eu sunt incepator, mi-am luat motorul in martie anul acesta, am facut vreo 3 mii si ceva de km. pana acum, si m-am hotarat spre o ... CB 500. De care sunt f. multumit.

Nu am mai urcat pe alte motociclete (decat pe la expozitii si show-room-uri), dar CB 500 este o.k.

Cum zicea cineva mai inainte, e fiabila, manevrabila si prietenoasa; chiar daca nu e naravasa (sau poate tocmai de aceea ...) la drum lung te duce bine, iar prin traficul din oras este de neinlocuit !

O iubesc si am devenit buni amici !

Si f. multa lume recomanda CB500 pentru incepatori. Mai exista si varianta Kawasaki ER5, dar totusi Honda este Honda.

Asadar, bafta de 3 ori: la examen, la alegerea motorului si dupa aceea pe asfalt !

Bafta si sa dea Alah sa iei si permis din prima si moto pe care ti-o doresti si echipament si sa-ti mai ramana si ceva bani de benzina... :bounce:

Eu am luat din a doua ca prima oara am fost bou si-am dat doar de B(nu era scoala moto in Mangalia...)

Cat despre motoreta eu am GS500 si sunt multumit de ea, deci 500 cmc sunt OK, dar sa nu o alergi chiar tot timpul. Ca deloc nu ai nici o sansa oricat te-ai abtine.

mobra de vanzare f jmechera toba carbon alea alea se da racing pe curbe prinde 200 si 300 in cadere libera arata bling bling are si coditza chiar smile.gif) come on care mai doreste care mai pofteste http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto :bounce:

Edited by Legnakrad.