Sari la conținut

Accident Pe Giulesti 27.08.08


backshadow19
 Share

Postări Recomandate

A fost azi un accident pe Giulesti, stie cineva ceva?

 

pai tu intrebi? nu ti s-ar parea logic sa deschizi topicul cnd stii ceva? nu-mi zice... din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo cu conserva cand masura politia. Motociclistul numai era (probabil la spital), motorul arata destul de bine pentru cat de urat arata masina (o fabia rosie). Motorul era cazut pe mijlocul benzii, iar fabia pe dreapta cu botul muci. Nu stiu cum s-au pocnit da din cate am vazut impactul a fost frontal, pe mijlocul masinii ... cam atat ... insanatosire grabnica motoristului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Eu sunt cel implicat în accident... Veneam dinspre Grand spre Orhideea, l-am văzut pe cel cu Skoda că vrea să facă stânga (venea din direcția opusă), m-am uitat în ochii lui, am crezut că m-a văzut Âşi opreÂşte dar... n-am mai avut timp decât să dau un scurt claxon Âşi să iau dreapta puțin. L-am lovit în aripa față, am "zburat" nițel, am stat vreo 30 de secunde întins pe jos să-mi dau seama unde doare, m-am ridicat, nu puteam să calc în picorul drept Âşi durere la mâna dreaptă. Clasicul nu m-a văzut (viteză n-am avut mai mult de 40-50), a venit salvarea în vreo 3-4 min, m-au dus la Municipal (vreau să-i mulțumesc unui tip Gabi care a rămas cu motorul până a venit un prieten să-l ia, deÂşi am înțeles că s-a dat puțin în spectacol, cu poliția de față, când a plecat... hey man - nu dă bine...). Anyway, am mâna dreaptă în ghips (fisură os trapez cică îl cheamă - undeva pe la baza degetului mare) Âşi ieri nu prea am putut să calc în piciorul drept (contuzie muÂşchi lateral interior - între genunchi Âşi coapsă), azi e ok cât de cât. Marți dimineață tre' să mă duc la poliție... e primul meu accident, orice sfat e bine venit. Mersi, take care!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire rapida! e bine ca nu ai avut viteza, dar daca erai precaut si reduceai din ea era mai bine. cum ai zis, vazusei masina ca vrea sa faca stanga si ca motociclist trebuia sa te gandesti la ce se poate intampla si masurile pe care trebuia sa le iei inainte, eventual sa dai semnal dreapta si sa incerci sa te tragi cat mai pe dreapta. dar cum in momentele astea nu gasim solutiile in timp util, e bine ca ai scapat cu putine daune atat corporale cat si la moto.

sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-a venit politia la tine? Este printre primele lucruri pe care trebuie sa-l faca cei de la urgente, sa-i cheme pe domnii in albastru. Ma rog, o sa ai ceva de stat pe la politie. Trebuie sa scrii tot firul povestii, si tu si soferul, trebuie sa-ti dea asigurarea soferului impreuna cu anexa 2, pt ca o sa-i deschia dosar penal, si apoi vorbesti la asigurari.

Daca nu poti transporta motorul o sa vina ei pt constatare. Ai grija ca politistul sa-ti scrie in constatre si daunele la echipament, asta daca mai si inca facturi pt el, ca altfel asigurarile nu au cum / nu vor sa te despagubeasca pt acesta.

Daca-mi mai aduc aminte ceva, iti mai scriu.

Bafta si insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau să-i mulțumesc unui tip Gabi care a rămas cu motorul până a venit un prieten să-l ia, deÂşi am înțeles că s-a dat puțin în spectacol, cu poliția de față, când a plecat... hey man - nu dă bine...

 

Cand ai sa intelegi ca in fata politiei esti vinovat pana te disculpi? Politistul cand coboara din masina la un accident, oricare ar fi el in care e implicat un motor, are deja scenariul in minte "motociclist vinovat". tu trebuie sa ii dovedesti ca nu esti vinovat pentru putina dreptate in Ro indiferent cat sange ti'a curs sau ce te doare...

eu unul m'am saturat de ipocriti...

trebuie sa stii ca indiferent cat nu imi pasa mie de comunitatea asta, si ii stric imaginea in fata politiei ca plec pe'o roata de la un accident .. sau cine stie ce, am niste principii morale pe care nu mi le incalc. Au trecut vreo 10 motociclisti "model" pe langa motorul tau, chiar cand erai si tu acolo. unul singur a intrebat daca poate sa ajute cu ceva, si alt tip cu un transalp s'a oprit langa noi si am stat putin de vorba. dar restul de vreo 8 nici macar un semn nu s'au sinchisit sa faca (nu ca ar fi avut vreo obligatie.. sa nu intelegeti gresit). acum alege tu intre inconstientii ca mine si cei care trec si nu se uita la tine..

 

Ma bucur ca nu e nimic grav cu tine.. insanatosire rapida :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e sa te-ntelegi cu vinovatul, explica-i cum sta treaba, spune-i ca gipsul o sa-l tii 30+ zile, pe langa faptul ca tre sa faci recuperare etc. zii sa se uite-n lege ce si cum se va intampla cu el in functie de nr. zilelor de ingrijiri medicale. zii ca nu esti batut in cap si pt. neatintia lui (pe care sa speram ca nu o va uita si-o sa se uite de 2 ori data viit) nu vrei sa-l lasi fara permis si sa-i faci si dosar penal....zii ca oricum asigurarile n-or sa-ti dea bani suficienti sa-ti repari motoreta, asa ca sa sara si el cu o suma, + ce-ti dau aia sa-ti poti repara mobra. incearca sa tragi 1000 minim de la el. zii sa puna si el in balanta, p'-un taler 1000-2000 de euro si pe celalalt anulare permis +dosar penal.

 

bafta, o sa ai nevoie si la asigurari, inainte sa-ti vada un inspector motoreta pune mana si da-mi un semn, din pacate am ajuns sa ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau să-i mulțumesc unui tip Gabi care a rămas cu motorul până a venit un prieten să-l ia, deÂşi am înțeles că s-a dat puțin în spectacol, cu poliția de față, când a plecat... hey man - nu dă bine...

 

Daca te referi la baiatul cu braincap pe sportiva care a plecat pe o roata mai ales in zona aia plina de nisip si praf ca se construiste in draci ... nu pot decat sa fiu de acord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire rapida! e bine ca nu ai avut viteza, dar daca erai precaut si reduceai din ea era mai bine. cum ai zis, vazusei masina ca vrea sa faca stanga si ca motociclist trebuia sa te gandesti la ce se poate intampla si masurile pe care trebuia sa le iei inainte, eventual sa dai semnal dreapta si sa incerci sa te tragi cat mai pe dreapta. dar cum in momentele astea nu gasim solutiile in timp util, e bine ca ai scapat cu putine daune atat corporale cat si la moto.

sanatate!

Singura modalitate de evitare (dar pe care, recunosc, n-am luat-o nici o secundă în calcul) era să opresc, să-l las să treacă, dacă mă dădeam cât mai în dreapta mă lua lateral...

 

Pai n-a venit politia la tine? Este printre primele lucruri pe care trebuie sa-l faca cei de la urgente, sa-i cheme pe domnii in albastru. Ma rog, o sa ai ceva de stat pe la politie. Trebuie sa scrii tot firul povestii, si tu si soferul, trebuie sa-ti dea asigurarea soferului impreuna cu anexa 2, pt ca o sa-i deschia dosar penal, si apoi vorbesti la asigurari.

Daca nu poti transporta motorul o sa vina ei pt constatare. Ai grija ca politistul sa-ti scrie in constatre si daunele la echipament, asta daca mai si inca facturi pt el, ca altfel asigurarile nu au cum / nu vor sa te despagubeasca pt acesta.

Daca-mi mai aduc aminte ceva, iti mai scriu.

Bafta si insanatosire grabnica

Poliția a venit când mă urcam în salvare, mi-au luat datele, dp care au venit la spital, am suflat în etilotest Âşi mi-au zis să mă duc la UdriÂştei dacă pot în cursul zilei de ieri, dc nu marți. Am fost ieri până acolo, dar nu m-am mai dat jos din maÂşină (v-am zis că nu puteam să calc în piciorul drept), s-a dus un prieten, a vb cu cel care venise la spital Âşi a zis să mă duc marți mai bine, că atunci vine Âşi Âşoferul Âşi poate mă simt mai bine Âşi am semnat (vă dați seama cum cu mâna în ghips) o hârtie cum că sunt partea vătămată. Facturi pt echipament nu mai am...

 

Cand ai sa intelegi ca in fata politiei esti vinovat pana te disculpi? Politistul cand coboara din masina la un accident, oricare ar fi el in care e implicat un motor, are deja scenariul in minte "motociclist vinovat". tu trebuie sa ii dovedesti ca nu esti vinovat pentru putina dreptate in Ro indiferent cat sange ti'a curs sau ce te doare...

eu unul m'am saturat de ipocriti...

trebuie sa stii ca indiferent cat nu imi pasa mie de comunitatea asta, si ii stric imaginea in fata politiei ca plec pe'o roata de la un accident .. sau cine stie ce, am niste principii morale pe care nu mi le incalc. Au trecut vreo 10 motociclisti "model" pe langa motorul tau, chiar cand erai si tu acolo. unul singur a intrebat daca poate sa ajute cu ceva, si alt tip cu un transalp s'a oprit langa noi si am stat putin de vorba. dar restul de vreo 8 nici macar un semn nu s'au sinchisit sa faca (nu ca ar fi avut vreo obligatie.. sa nu intelegeti gresit). acum alege tu intre inconstientii ca mine si cei care trec si nu se uita la tine..

 

Ma bucur ca nu e nimic grav cu tine.. insanatosire rapida :rock:

Aici chiar nu cred că a fost cazul, din ce am auzit Âşoferul chiar i-ar fi spus polițistului că aveam viteză Âşi acesta l-a contrazis (mă rog tu ai fost acolo, Âştii mai bine ce s-a discutat). Mie mi s-a părut chiar de treabă polițistul Âşi la spital când a venit să mă întrebe cum s-a întâmplat Âşi a concluzionat: "Clar, neacordare de prioritate" cu Âşoferul de față.

MotocicliÂştii nu-i văd ca făcând parte din vreo specie aparte de oameni, sunt la fel ca restul societății, buni-răi, conÂştienți-inconÂştienți, inteligenți-sau nu, & so on Âşi nu pot decât să mă bucur când întâlnesc 'oameni' în adevăratul sens al cuvântului printre ei. Mersi încă o dată Âşi sper să ne mai întâlnim Âşi cu altă ocazie :bounce:

 

ideea e sa te-ntelegi cu vinovatul, explica-i cum sta treaba, spune-i ca gipsul o sa-l tii 30+ zile, pe langa faptul ca tre sa faci recuperare etc. zii sa se uite-n lege ce si cum se va intampla cu el in functie de nr. zilelor de ingrijiri medicale. zii ca nu esti batut in cap si pt. neatintia lui (pe care sa speram ca nu o va uita si-o sa se uite de 2 ori data viit) nu vrei sa-l lasi fara permis si sa-i faci si dosar penal....zii ca oricum asigurarile n-or sa-ti dea bani suficienti sa-ti repari motoreta, asa ca sa sara si el cu o suma, + ce-ti dau aia sa-ti poti repara mobra. incearca sa tragi 1000 minim de la el. zii sa puna si el in balanta, p'-un taler 1000-2000 de euro si pe celalalt anulare permis +dosar penal.

 

bafta, o sa ai nevoie si la asigurari, inainte sa-ti vada un inspector motoreta pune mana si da-mi un semn, din pacate am ajuns sa ma pricep.

Nu Âştiu cum e treaba asta cu asigurările, mie mi-au spus că duc motorul la reparat Âşi service-ul respectiv se descurcă mai departe cu societatea de asigurări pt decontare... se pare că nu-i aÂşa. Nu vreau să câÂştig nimic din urma experienței acesteia, decât să-mi fac motorul, o cască nouă Âşi mânuÂşi (geaca e ok) Âşi promisiunea respectivului că se va asigura temeinic la orice schimbare a direcției de acum înainte...

Mulțumesc tuturor pt gândurile de bine Âşi pt sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fight fire with fire :rock:

sa stii ca in multe cazuri, solutia cea mai buna sta in mana dreapta, si nu ma refer la frana aici. cei care feresc incepatorii de motoare puternice pentru ca nu le pot controla ar putea sa imi dea dreptate aici.

 

Ne vedem la bere dupa ce te faci bine :D :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e sa te-ntelegi cu vinovatul, explica-i cum sta treaba, spune-i ca gipsul o sa-l tii 30+ zile, pe langa faptul ca tre sa faci recuperare etc. zii sa se uite-n lege ce si cum se va intampla cu el in functie de nr. zilelor de ingrijiri medicale. zii ca nu esti batut in cap si pt. neatintia lui (pe care sa speram ca nu o va uita si-o sa se uite de 2 ori data viit) nu vrei sa-l lasi fara permis si sa-i faci si dosar penal....zii ca oricum asigurarile n-or sa-ti dea bani suficienti sa-ti repari motoreta, asa ca sa sara si el cu o suma, + ce-ti dau aia sa-ti poti repara mobra. incearca sa tragi 1000 minim de la el. zii sa puna si el in balanta, p'-un taler 1000-2000 de euro si pe celalalt anulare permis +dosar penal.

 

bafta, o sa ai nevoie si la asigurari, inainte sa-ti vada un inspector motoreta pune mana si da-mi un semn, din pacate am ajuns sa ma pricep.

Oricum permisul i-l suspenda 3 luni pentru neacordare de prioritate,dar daca ii da un "stimulent" pt a putea compensa cu ranile suferite atunci poate scapa de dosarul penal cu o simpla semnatura data de partea vatamata.Incearca sa ii explici cu frumosul si poate intelege asa cum am avut si eu intelegerea cu un baiat care nu ma "vazuse" si am suferit niste contuzii.Bafta si sa nu mai la cati mai multi km fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici chiar nu cred că a fost cazul, din ce am auzit Âşoferul chiar i-ar fi spus polițistului că aveam viteză Âşi acesta l-a contrazis

 

Parca in primul post era "Clasicul nu m-a văzut". Cam contradictorii declaratiile soferului.

 

Motocicleta ce pagube are pana la urma? Si ce model e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca in primul post era "Clasicul nu m-a văzut". Cam contradictorii declaratiile soferului.

 

Motocicleta ce pagube are pana la urma? Si ce model e?

Nu văd nici o contradicție aici - nu m-a văzut din cauza vitezei excesive pe care aÂş fi avut-o. Oricum, am trecut ieri pe-acolo să văd ce vizibilitate a avut - din locul unde trebuia el să se asigure se vede până la stadion la GiuleÂşti (am aproximat undeva la 500-600 de metri câmpul vizual fără nici un obstacol), deci cam ce viteză trebuia să am?...

Motocicleta încă nu am văzut-o, decât ce-am văzut atunci Âşi ce mi s-a spus: furcă, telescoape, geantă puțin strâmbă (cică se învârte roata), rezervorul înfundat (cred că de la el e contuzia la picior), farul Âşi plasticele - e Bandit S 600 din 2000. Eventual o să pun niÂşte poze.

Ce vroiam să vă mai întreb, trebuie să duc Âşi motorul la poliție marți pt constatare sau Âşi-or fi notat deja? (n-au zis nimic)

 

bafta, o sa ai nevoie si la asigurari, inainte sa-ti vada un inspector motoreta pune mana si da-mi un semn, din pacate am ajuns sa ma pricep.

Spune-mi Âşi mie, te rog, traseul după ce iau constatarea Âşi asigurarea Âşoferului de la poliție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

constatarea la politie nu e asa de relevanta.. agentul constatator de la asigurari are un cuvant greu de spus.

i'am lasat un numar de telefon amicului tau pentru indreptat janta.. nu e asa grav. restul de avarii sunt in mare parte la furca.. care e muci, plasticele iar praf, rezervorul infundat si deplasat, si zgarieturi minore pe capace.. nu stiu daca doar pe stanga. parca am vazut si pe dreapta.

si in ceea ce il priveste pe nenea soferul, cand am ajuns eu acolo o tinea pe "nu l'am vazut" apoi, dupa ce a venit si politia trecuse la "200 km/h" el isi sustinea punctul de vedere prin faptul ca masina s'a mutat cu 50 cm mai la stanga din cauza impactului. l'am asigurast pe om ca 1 - pe bandit la 200 fluturi ca un steag :D) si 2 - daca aveai 200, in urma impactului iesea el pe motocicleta si tu la volan :()

am mai facut putin misto de el pe acolo ca intreba de tine :

-baiatul ce face, e bine?

-pai .. sa vezi ca el are mania vitezei, si daca l'ati ajutat dvs sa nu se mai dea pe sosele cu 200, se alearga pe holurile spitalului :P)

el incerca sa socializeze, dar pleca dezamagit de fiecare data :rock:

 

rasa lor de tarani parveniti... au vandut porumbul, si'au luat masini si au venit la bucuresti sa invete ce'i aia democratie :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in ceea ce il priveste pe nenea soferul, cand am ajuns eu acolo o tinea pe "nu l'am vazut" apoi, dupa ce a venit si politia trecuse la "200 km/h" el isi sustinea punctul de vedere prin faptul ca masina s'a mutat cu 50 cm mai la stanga din cauza impactului.

Tare curios sunt cum a calculat el ăia 50 cm cu care s-a mutat maÂşina, având în vedere că primul lucru pe care l-a făcut a fost să mute maÂşina (lucru care Âştiu că e interzis în cazul accidentelor cu victime), apoi a vb ceva timp la telefon Âşi abia apoi a venit să mă întrebe cum mă simt, când eram deja în picioare Âşi încercam să-mi recuperez adidasul care era undeva pe sensul celălalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Âştiu cum e treaba asta cu asigurările, mie mi-au spus că duc motorul la reparat Âşi service-ul respectiv se descurcă mai departe cu societatea de asigurări pt decontare... se pare că nu-i aÂşa. Nu vreau să câÂştig nimic din urma experienței acesteia, decât să-mi fac motorul, o cască nouă Âşi mânuÂşi (geaca e ok) Âşi promisiunea respectivului că se va asigura temeinic la orice schimbare a direcției de acum înainte...

Mulțumesc tuturor pt gândurile de bine Âşi pt sfaturi.

 

Hmmm... cu asigurarile e urat mai ales daca ai motor mai veki de 10 ani(la bani ma refer), o sa te duci sa iti faca si ei constatarea la modul ca iti fac niste poze si cam atat, dupa care te vor trimite la un service autorizat sa iti inspecteze motorul si sa-ti evalueze costurile de reparatie, si iar tre' sa te intorci la asigurari cu foaia minune.

Actele de care ai nevoie sunt: copie dupa asigurare (a conservarului), copie buletin-permis (amandoua), autorizatia de reparatie pe care o vei primi de la politie in care scrie ce daune a suferit motorul, copie talon (moto) si de preferabil sa ai o copie si dupa talonul cnservarului( in caz ca nu vrea sa ti-o dea o sa te puna sa lasi un nr de contact si il vor kema pe el la asigurai) si anexa2 de la politie.

In general asigurarile sunt obligati sa despagubeasca si ptr vatamare corporala si ekipamentul distrus, dar se cam fac a ploua :bounce:

 

PS: eu zic sa scoti ceva banuti si de la conservar, daca nu vrea, poti linistt sa scoti o hartiutza de la IML cu care sa mergi in proces. De preferabil ar fi sa iti faci si acasa niste poze cu "bubele", te vor ajuta in proces . Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai sa intelegi ca in fata politiei esti vinovat pana te disculpi? Politistul cand coboara din masina la un accident, oricare ar fi el in care e implicat un motor, are deja scenariul in minte "motociclist vinovat". tu trebuie sa ii dovedesti ca nu esti vinovat pentru putina dreptate in Ro indiferent cat sange ti'a curs sau ce te doare...

eu unul m'am saturat de ipocriti...

trebuie sa stii ca indiferent cat nu imi pasa mie de comunitatea asta, si ii stric imaginea in fata politiei ca plec pe'o roata de la un accident .. sau cine stie ce, am niste principii morale pe care nu mi le incalc. Au trecut vreo 10 motociclisti "model" pe langa motorul tau, chiar cand erai si tu acolo. unul singur a intrebat daca poate sa ajute cu ceva, si alt tip cu un transalp s'a oprit langa noi si am stat putin de vorba. dar restul de vreo 8 nici macar un semn nu s'au sinchisit sa faca (nu ca ar fi avut vreo obligatie.. sa nu intelegeti gresit). acum alege tu intre inconstientii ca mine si cei care trec si nu se uita la tine..

 

Ma bucur ca nu e nimic grav cu tine.. insanatosire rapida :bounce:

eu am oprit si am intrebat daca pot sa ajut cu ceva eram cu conserva...am vrut sa te ajut cu duba sa luam motoreta de acolo dar am inteles ca vine cineva sa o ia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu poliția toate bune, am citit destul de atent toate documentele de la dosar, nimic de comentat. Azi dimineață am fost la asigurări (la Generali), a fost vedetă motorul meu, cred că a făcut vreo 30 de poze, legat de sume n-am observat decât 12500 lei pe care a trecut-o inspectorul ăla pe prima filă a dosarului, după ce în prealabil m-a întrebat cât costă unul nou (7-8000 euro i-am zis), nush ce-o înseamna... După am fost la service Suzuki pe centură, tipul de-acolo mi-a spus că iese daună totală aproape sigur, a mai făcut Âşi el niÂşte poze Âşi a rămas să le trimită împreună cu devizul de reparație pe mail-ul inspectorului de la asigurări. That's about it... acum aÂştept să mă contacteze cei de la asigurări, cel de la service mi-a spus că în maxim 1 lună, oricum sunt chiar lângă locul meu de muncă, o să-i stresez oleacă dacă nu dau nici un semn.

Numai bine, take care!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

în prealabil m-a întrebat cât costă unul nou (7-8000 euro i-am zis), nush ce-o înseamna... După am fost la service Suzuki pe centură, tipul de-acolo mi-a spus că iese daună totală aproape sigur, a mai făcut Âşi el niÂşte poze Âşi a rămas să le trimită împreună cu devizul de reparație pe mail-ul inspectorului de la asigurări.

daca doar te-au intrebat cat e unu si or sa se ia dupa suma data de tine, 7-8mii e ok. un s e 6500. daca or sa se ia ei dupa nu-stiu-ce catalog nemtesc e rau. tre sa vezi exact la cat ti-au evaluat-o, iar daca e sub 6mii500 te duci frumos la suzuki si le ceri o oferta de pret pt bandit nou. deci e s din 2000. in ce stare era motoreta inainte de accident? erau ceva urme vizibile de deteriorare etc?

 

daca era ok motoreta, insista sa ti-o bage la stare de intretinere buna

nu la medie sau mai rau, satisfacatoare

o sa dureze ceva mai mult pana vor accepta, dar se merita diferenta.

 

uite-aici

 

 

(1)Pentru autovehiculele la care nu se cunoaste parcursul - km - realizat pâna la data producerii evenimentului asigurat sau acesta nu este în concordanta cu starea tehnica a autovehiculului respectiv, coeficientul de uzura a autovehiculului avariat se stabileste în functie de vechimea în exploatare si de starea de întretinere a acestuia, prevazute în tabelele coeficientilor de uzura nr. 1 si 2.

(2)Starea de întretinere a unui autovehicul se clasifica în: buna, medie si satisfacatoare.

(3)Stabilirea starii de întretinere a autovehiculului se face potrivit starii acestuia dinainte de producerea evenimentului asigurat, pe baza criteriilor de mai jos:

a)stare de întretinere buna

Autovehiculul prezinta: integritatea elementelor caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti; vopseaua intacta, fara exfolieri sau urme aparente de rugina a tablei; tapiteria fara pete, urme de uzura prematura sau rupturi; cauciucuri uzate uniform, fara sa prezinte uzuri accentuate pe flancuri ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul fara scurgeri de ulei pe partile laterale sau pe capotajele interioare ale spatiului afectat acestuia;

b)stare de întretinere medie

Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie sau capacelor de roti pâna la 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara; degradari ale vopselei în ceea ce priveste luciul, cu urme de rugina aparenta pe o suprafata totala pâna la 10 dm2, cu exfolieri pe o suprafata totala pâna la 1 cm2; pete pe tapiteria scaunelor;---lucru imposibil la o motocicleta!!!

c)stare de întretinere satisfacatoare

Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti mai mari de 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara: degradari ale vopselei, pierderea totala a luciului, cu exfolieri pe o suprafata totala mai mare de 1 cm2, cu urme pronuntate de rugina aparenta si zgârieturi; tapiteria deteriorata si murdara; cauciucurile uzate neuniform, cu accentuari pe unul dintre flancuri, ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul cu urme de ulei pe partile superioare si laterale ca urmare a scurgerilor la capacul distributiei, al chiulasei sau pe lânga garniturile de etansare; joc mare la volanul directiei.

(4)Cunoscându-se data introducerii în exploatare de nou si starea sa de întretinere justificata tehnic, pentru stabilirea coeficientului de uzura a autovehiculului avariat se cauta în tabelul coeficientilor de uzura linia orizontala corespunzatoare vechimii în exploatare, în ani, a acestuia si se stabileste un coeficient de uzura cuprins între cei corespunzatori starii de întretinere buna si satisfacatoare.

 

 

ai si tabelul aici /index.php?...t&id=373859

 

 

deci la stare "buna" ar trei sa-ti bage pretul de nou, minus 58%, minus 25%-fieru = suma care tre sa ti-o dea

 

pun si ordinu atasat

 

intreaba-ma daca ai ceva nelamuriri

 

asta numai in cazul de dauna totala, la reparatii in service etc nu prea ma pricep

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...