Sari la conținut

Cum cumperi o motocicleta second hand?


Vizitator LeoVFR
 Share

Postări Recomandate

bea2000 ..acuma dupa norocu fiecaruia...eu unu nu m'as baga sa iau ceva in leazing...1 nu am incredere...2. nu se merita sa'mi iau motor in leazing...si 3. Nu am acuma bani de alta noua :P . dar....in cazu tau...e ceva de genu..."cand te frigi in ciorba ...sufli si'n iaurt" sau cam asa ceva. am si eu cateva fotografiii cu a mea dar...e oleakka cam dezmembrata. Defapt acuma am 3....dar numai 2 is mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O intrebare am si eu: ma poate ajuta cineva cu ceva detalii despre kawasaki zzr400 ? Doresc sa imi iau una acum si nu prea stiu nimic despre ea in principal cum se comporta in mers si daca e ok pentru un incepator. As prefera sa-mi raspundeti si pe mail : alexgrivei@rdslink.ro Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni buni! eu as zice, sa se faca o firma, daca nu este deja, care sa faca vanzari pe plan national. Adica, sa faca si "cashling", sa fie oameni de incredere, si cu adaos propriu comercial cat mai mic. Daca castigi putin la fiecare motor, si vinzi motoare, corect fiind cu clientii, tot iti iese banul. Nu? Deci obligatoriu sa fie Motociclisti oamenii, nu agent de vanzari! si daca am avea si ceva advocat motobiciclist si un vamesh cu aceleasi hobbyuri, care sa poate ajuta firma respectiva, ar fi superideal, si sa faca vanzari in toata tzara. sa nu ne mai pierdem vremea cu tot felul de leasinguri ciudate, la care sa vezi la finele contractelor ca tzapa e de atata sau atata. Ce ziceti? Ar fi ideal sa se poata face si Leasing autofinantat, dar asta ar insemna deja prea mult.

 

Parerea mea, care este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni buni! eu as zice, sa se faca o firma, daca nu este deja, care sa faca vanzari pe plan national. Adica, sa faca si "cashling", sa fie oameni de incredere, si cu adaos propriu comercial cat mai mic. Daca castigi putin la fiecare motor, si vinzi motoare, corect fiind cu clientii, tot iti iese banul. Nu? Deci obligatoriu sa fie Motociclisti oamenii, nu agent de vanzari! si daca am avea si ceva advocat motobiciclist si un vamesh cu aceleasi hobbyuri, care sa poate ajuta firma respectiva, ar fi superideal, si sa faca vanzari in toata tzara. sa nu ne mai pierdem vremea cu tot felul de leasinguri ciudate, la care sa vezi la finele contractelor ca tzapa e de atata sau atata. Ce ziceti? Ar fi ideal sa se poata face si Leasing autofinantat, dar asta ar insemna deja prea mult.

 

Parerea mea, care este.

 

 

parerea mea este, ca ceea ce zici tu aici, e un vis frumos.Si nu te baza pe faptul ca toti motociclistii sunt corecti.Iti poti lua "tepe frumoase" chiar si de la un impatimit ca si tine.Oamenii, sunt tot oameni, indiferent de hobby!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O motocicleta second se cumpara in felul urmator: numeri banii, estimezi cati poti sa mai strangi intr-un an, si il suni pe Luci din Bistrita (Colibita). Nimic mai simplu. Dumnezeu iti da, nu iti baga in sac.

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicleta second se cumpara in felul urmator: numeri banii, estimezi cati poti sa mai strangi intr-un an, si il suni pe Luci din Bistrita (Colibita). Nimic mai simplu. Dumnezeu iti da, nu iti baga in sac.

:haha:

 

pe mine nu ma intereseaza motocicleta second.Eu am deja 2 motociclete, dintre care una noua-noutza.

multumesc

 

bea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu ma intereseaza motocicleta second.Eu am deja 2 motociclete, dintre care una noua-noutza.

multumesc

 

bea

 

:haha:

Tare. Asta e ca-n bancul ala cu soricelul:

- "intreaba-ma ce fac, intreaba-ma ce fac!"

- "ce faci?"

- "mmm"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends:

Tare. Asta e ca-n bancul ala cu soricelul:

- "intreaba-ma ce fac, intreaba-ma ce fac!"

- "ce faci?"

- "mmm"

ha,ha,ha!!!! ce funny esti!!!! eu ti-am raspuns la oferta pe care mi-ai facut-o.hai sa ne bagam in seama!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vreau sa-mi iau o motoreta, chiar am gasit una care-mi place (honda cbr f3

) dar nu ma pricep.am auzit ca se aduc ca piese si se asambleaza aici, ca se fac tot felul de combinatii....cum fac sa aflu daca motorul e din acelas an cu ce scrie in acte si cand zic motor ma refer chiar la ...motor...inima motoretei...ma rog, intelegetzi voi.acolo unde am gasit motoreta de vanzare era un mini service, aveau 8-9 motorete...si lucrau de zor la ele....poate cineva sa ma ajute.va rogggg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, vreau si io o parere sincera : pentru tansportul in oras o "supermoped" gen yamaha dt50x merita ? adik, punand la un loc: pretul de cumparare, consumul, si fiabilitatea .... cam ce iese ... ceva acceptabil sau nu ? ma intereseaza una "mica" de 50 cc pt ca mi-e lene sa mai dau un examen auto si yamaha asta mi s-a parut destul de interesanta. merci anticipat pt. raspuns . p.s.: mai e o problema mica : aveti idee daca astia de la yamaha de la noi aduc si la comanda o "bucata" pt "je" sau e prea mare efortu' ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha,ha,ha!!!! ce funny esti!!!! eu ti-am raspuns la oferta pe care mi-ai facut-o.hai sa ne bagam in seama!!!!!

 

Si ce vrei, sa mint ca nu m-am amuzat? Bine, nu m-am amuzat. Na.

Pupici

0726.226679

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

si o motoreta second poate fi la fel de buna ca una noua dar depinde la ce a fost folosita si de cat este de veche!

 

Abslout. Eu am luat-o pe a mea cu 6433 de km la bord, din 98, la jumatate din pretul uneia noi. Si fiind adusa din Nemtia, inclin sa cred ca sunt reali. Si nu cred ca se strica mai repede ca una noua. Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abslout. Eu am luat-o pe a mea cu 6433 de km la bord, din 98, la jumatate din pretul uneia noi. Si fiind adusa din Nemtia, inclin sa cred ca sunt reali. Si nu cred ca se strica mai repede ca una noua. Parerea mea!

 

Ba din pacate odata cu trecerea timpului se intimpla ca unele garnituri de cauciuc sa imbatrineasca. Unele materiale isi pierd elasticitatea. Altele ruginesc. Si se poate continua. Nimi nu tine pentru totdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba din pacate odata cu trecerea timpului se intimpla ca unele garnituri de cauciuc sa imbatrineasca. Unele materiale isi pierd elasticitatea. Altele ruginesc. Si se poate continua. Nimi nu tine pentru totdeauna.

 

Parca pt jumatate din pret as schimba eu garniturile alea. Rugina nu-i asa mare dusman, exista remedii. Parerea mea.

Acum mai depinde si cum s-a mers cu ea, cu mergi tu cu ea, ce i s-a facut, ce-i faci tu, pe unde o tii, etc.

Oricum ar fi, optez pt second la motoare chopper-cruiser (cu conditia sa nu fie motorul mai vechi de 8 ani, si kilometri sub 10.000 - cxam rar, dar nu imposibil). La vitezane insa nu recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Bun articolul lui Taz si foarte folositor. Ar trebui ingrosat topicu pe forum si pus in mai multe locuri sa il gaseasca oricine, zic io.

:angryfire:

foarte bun articolul.ar trebui pus pe prima pagina.

 

am o mica intrebare la ghidul pentru alegerea echipamentului de la pro bike.ei spun citez:"Casca trebuie SCHIMBATA dupa 2-4 ani de folosinta. De regula, materialele din care sunt confectionate isi schimba proprietatile dupa un timp si nu mai asigura protectia pe care se presupune ca o ofera."nu inteleg.adica dupa doi ani o casca din carbon(sau alt material folosit aici l-am dat pe cel mai bun) se strica?de ce

?

si inca una.gecile cu airbag.are cineva si a avut vreodata nesansa de a fi nevoit sa le foloseasca?cum functioneaza?

Editat de allias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

HI! SUNT O INCEPATOARE....NU AM PERMIS.MI-AM PUS IN CAP CA IN PRIMUL RAND SA IMI I-AU MOTORUL SI PE URMA....MI-AR SURADE O APRILIA RS 125 DAR CURIOZITATEA MEA ESTE DE CE SE VAND ATAT DE MULTE? ;) SE SATURA LUMEA REPEDE DE ELE?? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Iti ajunge o zi. Trebuie sa te duci la notar sa faci contractul de vanzare-cumparare, dupa care motoru a devenit al tau. Si dupa aia ai treaba cu RARu' la verificare serie unde iti face si schimbare in cartea vehiculului si cu politia pt a-ti schimba certificatu'

tata eu sunt in aceeasi situatie ca tine si am ales modelu firstbike adica aduce cu un choper am dat pe ea 1400 euro la 2500 de km luata in 2004 e practic noua si sunt foarte multumit de ea ti-o recomand cu caldura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare. Totzi zic ca odata cu inceperea sezonului moto preturile cresc cu 30 % . E adevarat ?

Nu numai ca se maresc preturile dar fata de anu trecut cad am fost in tg mures si-am gasit un SH de motoare

un naked pe la 700 cc era vre-o 1500 e anul asta acelasi lucru nu-l iei sub 2500 euro.Asta se datoreaza faprului ca in Romania s-anceput la greu sa se mearga pe motor.inclusiv je dupa vre-o 6 ani de 4+1 roti :banana:

Editat de justrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:cheers:

foarte bun articolul.ar trebui pus pe prima pagina.

 

am o mica intrebare la ghidul pentru alegerea echipamentului de la pro bike.ei spun citez:"Casca trebuie SCHIMBATA dupa 2-4 ani de folosinta. De regula, materialele din care sunt confectionate isi schimba proprietatile dupa un timp si nu mai asigura protectia pe care se presupune ca o ofera."nu inteleg.adica dupa doi ani o casca din carbon(sau alt material folosit aici l-am dat pe cel mai bun) se strica?de ce

?

si inca una.gecile cu airbag.are cineva si a avut vreodata nesansa de a fi nevoit sa le foloseasca?cum functioneaza?

 

 

 

Gecile alea cu airbag au ceva "butelie" cu gaz incorporate in ele si cand pici se trage siguranta automat si se umfla la spate pt protectia coloanei ..... am vazut la tv B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Saru`mana :crack: nou fiind, bine v`am gasit. o mica intrebare am si eu... sunt pasionat de motociclism mai mult ca spectator deocamdata. as dori insa sa achizitionez si eu o motocicleta cu motor de 250. chopper. si roman de rand fiind... evident ceva mai ieftin. ma puteti ajuta ... ca nu prea stiu eu unde sa ma interesez... daramite de ce sa ma interesez... :disappointed: multumesc important :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Cum cumperi o motocicleta second hand?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...