Sari la conținut

Cum cumperi o motocicleta second hand?


Vizitator LeoVFR
 Share

Postări Recomandate

Sfaturile tale le gasesc ca foarte pertinente si cu sigurantza sant de ajutor nu numai incepatorilor...

Ce ne potzi spune despre motocicletele care au "stat pe bara" mai multzi ani ?

 

off topic: ai reusit sa vinzi VFR-ul?

 

sal...as avea o intrebare...are cineva Honda Hornet?? vreau sa stiu cat are consum mediu :D

 

da, nu e taxa de prima inmatriculare pentru motociclete, eu mi-am luat-o pe a mea din italia acu 4 luni, de pe moto.it, in italita sunt mai ieftine decat in germania, conditia e sa o cumperi de la un italian si nu de la roman :ok:, in rest si ei apeleaza tot la reprezentante si sunt foarte pretentiosi cu motoarele lor.

:moto: posibil...dar multi nu stitu k la motoarele super sport sunt unii care le cumopara noi,schimba carenele,dau jos bordu`,il fac pt pista,il forjeaza dupa un timp pune carenele originale,chilometrajele,tot si au ff putini km dar sunt forjate.daca nu te pricepi iei teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator georgebushyo
Sfaturile tale le gasesc ca foarte pertinente si cu sigurantza sant de ajutor nu numai incepatorilor...

Ce ne potzi spune despre motocicletele care au "stat pe bara" mai multzi ani ?

 

off topic: ai reusit sa vinzi VFR-ul?

:moto: CU ATENTIE! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

sal...as avea o intrebare...are cineva Honda Hornet?? vreau sa stiu cat are consum mediu :rock:

 

 

pana in 8 jumate in orash(asta inseamna sa il rupi in doua) si maxim 7 afara.......minim afara 4.2(viteza maxim 110)......povestile ca hornet de 600 consuma peste nu stiu cat daca ii dai is doar povesti......eu am si toba sport si asta ii consumu.....sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Nu prea stiu cum te-ai pute descurca tu cu un motor sport mai mare de 400 dat fiind faptul ca tu nu ai nici cea mai mica experineta pe motor.....si avand in vedere ca scolile moto din romanaia sunt.......praf.....eu ti-as recomanda un motor de maxim 400 si nu foarte scump....pentru care sa nu plangi prea tare daca il trantesti.Cand iti cumperi motorul nu tine cont numai de pretul la vanzare,gandeste-te ca iti trebuie un echipament complet,taxe,consumabile,benzina.Sper sa iti gasesti motorul care sa t-i se potriveasca manusa....la cat mai multi kilometri(fara incidente)

eu unul as recomanda un chopper pana in 600 cmc, pt ca nu e asa nervos il tii bine ai sanse mai putine sa cazi.am fost si eu in situatia lui si mi-am luat o virago de 535 cmc 32kw ma inteleg foarte bine cu ea.

post-40625-1228573315_thumb.jpg

post-40625-1228573335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare. Totzi zic ca odata cu inceperea sezonului moto preturile cresc cu 30 % . E adevarat ?

 

da ... si eu vreau sa ma apuc de permis cat mai curand (incerc acu inainte de craciun sa termin pana atunci) si sa imi iau motor cat mai rpd , in ianuarie ... pe la sf cam asa ... pt ca se ieftinesc cu cateva sute bune de euro ... pt cei care vor sa stie cv bun pt un incepator eu zic ( si eu am auzit de la alti si am mers cu unul) sa se gandeasca la un Kawa GPZ 500 sau 600 , un Suzuki GS 500 E un Honda CB 500 , Suzuki Bandit de 400 sau 600 ( desi dif intre ele de de aprox 10 cai doar si o sa simti rpd nevoia de mai mare , daca iti iei de 400 ) , Honda NTV 650 ( trage excelent chiar si cu 2 persoane , am fost , ca pasager bine-inteles) . Cam astea ar fi ... Asfalt Uscat

 

Gecile alea cu airbag au ceva "butelie" cu gaz incorporate in ele si cand pici se trage siguranta automat si se umfla la spate pt protectia coloanei ..... am vazut la tv :D

 

Gecile alea functioneaza in felul urmator : au un sistem de prindere ... asemanator cu cele de la rucsacuri (capsele respective) care se monteaza undeva pe rezervor (nu stiu sigur) , iar geaca are niste capse care intra in cele montate pe rezervor , cele de la geaca fiind prinse pe un fel de cabru ... iar cand cazi ... capsele ies una din alta ft rapid , fapt care determina umflarea in 0,9 sec (daca am retinut bine) a geci , geaca care dispune si de protectie pt gat coloana etc . Gecile sunt umflate de la o tub mic cu CO2 care e montat intr-un buzunar in partea dreapta la piept a gecii . Mai multe detali vezi in filmu asta >>>

Editat de GeorGEBlaCKRidER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut,sunt incepator si as vrea sa-mi iau si eu un motor si m-am

gandit la o honda rebel de 125.Am 1,80 si 70 kg.Stie cineva

modelul,daca e fiabil si daca mi s-ar potrivi?Multumesc

foarte repede iti va ramane mica si vei incurca circulatia. Cauta ceva pe la 250-400 cmc si vreo 150 kg maxim, zic si eu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sallutare.... :scratch:

De cateva saptamani am luat si eu A1-le si in primavara as vrea sa-mi iau o Aprilia RS 125 ...care sa fie din 1996-1999..modelul acela imi place....si acela mi-l permit cat de cat...acuma as avea si eu ceva intrebari in legatura cu chestiunile care ar trebui sa le iau in seama cand cumpar un RS second-hand ... :P

 

 

Multumesc anticipat ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salutari! am gasit un suzuki bandit 600s la 2500 euro. cum e motorul. e bun pt un incepator? multumesc

daca ajungi cu ambele talpi pe asfalt, e si mai bun :friends: :bounce: :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

recomand cu incredere inainte de a cumpara motoreta, un test de compresie la orice service, spune foarte multe despre starea motorului.

daca s-a mai scris, scuze !

 

 

bafta !

 

ca sa nu dai bani putini pe o mobra cu aspect ireprosabil :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut, poate sa repare cineva linkul catre achizitionarea unui motor second hand?

Nici primul post nu mai este, acela in care se spunea concret ce trebuie facut cand cumperi in motor sh ;)

Merci.

 

Sa iti spun ce am facut eu :) am luat cu mine pe cineva care se pricepe ... daca esti la primul motor garantat nu stii la ce sa te uiti ... poti sa citesti toate recomandarile de pe net ... :blink:

 

Asfalt uscat!

 

daca ajungi cu ambele talpi pe asfalt, e si mai bun

 

so true !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Salutare,

 

Sunt motociclista de ceva vreme; la a 3 a motocicleta:prima, o Aprilia, cumparata "cu banu' jos", care "mi-a ramas mica" (ca si capacitate cilindrica, vreau sa zic), a 2 a, o Suzuki GSX 600 F, cumparata "la mana a 2 a", mare prostie pentru o fata, care nu stie ce s-i faca daca ramane cu ea in strada, iar a 3a, tot o Suzuki, GSX 750 F, cumparata in leasing, de la ROMSTAL Leasing.De fapt aici am vrut sa ajung: sfatul omului patit: NU VA CUMPARATI NICIODATA O MOTOCICLETA IN LEASING, PRIN COMPANIA ROMSTAL. VA FURA DE NU VA VEDETI.EU AM FOST SILITA SA ACHIT ACEEASI TAXA DE "FORMATIUNI VAMALE, RAR, INMATRICULARE" DE 2 ORI SI LA IMPORTATOR CA NU IMI PUTEAM PRIMI MOTOCICLETA SI LA SOC.DE LEASING CARE NU A FACUT NIMIC IN SENSUL ACESTA.VAMA, RAR SI TOATE ASTEA, LE-A FACUT IMPORTATORUL, IAR CEI DE LA ROMSTAL,M-AU FURAT PE FATA.SI NU NUMAI ATAT.AVETI MARE GRIJA CE SEMNATI, CURSUL LA CARE VI SE VOR CALCULA RATELE ESTE CU APROXIMATIV 7% MAI MARE DECAT SE MENTIONEAZA INITIAL, IN CONTRACT FIIND STIPULAT CA EI POT VENI ORICAND CU ASTFEL DE MODIFICARI, FARA A INSTIINTA UTILIZATORUL.DACA AVETI DE GAND, TOTUSI, SA VA LUATI MOTOR PRIN ROMSTAL, CITITI CONTRACTUL DE 100 DE ORI INAINTE.VA FURA SI DIN VIRGULA.

In rest, sa aveti parte numai de evenimente placute.

 

bea

 

SALUT,

esti multumita de F ?

si eu am unul pe care pot sa zic ca-l ador

alinpapa2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Kristian K changed the title to Cum cumperi o motocicleta second hand?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...