Sari la conținut

Cum cumperi o motocicleta second hand?


Vizitator LeoVFR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 186
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://www.stelianmuscalu.ro/2015/07/ghid-de-cumparare-unei-motociclete.html

am scris aici un ghid, cred eu util, despre cum sa cumperi o motocicleta la mana a doua. Daca este considerat nepotrivit loc administratorul sa stearga postul

multumesc

E un ghid obiectiv si foarte util. Multumim steliadis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Acelasi motor pe un site are 11500 km iar pe altul 9900 km tot in Italia,

oare din cauza asta-s mai ieftine?

http://www.kijiji.it/annunci/moto-e-scooter/macerata-annunci-macerata/bmw-r-1200-gs-adventure-anniversary/93733606

Fata de:

http://www.moto.it/moto-usate/bmw/r-1200-gs-adventure/r-1200-gs-adventure-2010-13/6320166

Editat de 66c-bmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Cred că e tardiv răspunsul meu dar poate ajuta pe alții..deci sper sa fie corect ce spun dar asta am eu la un motor importat din state prin Polonia !!

Actele originale SUA,acte de plata a taxei vamale ,actele dealerului,factura ,dacă e pe persoana fizica importata trebuie să aibă Vama plătită de el ,altfel o plătești tu !

Dacă e deja înmatriculată în Polonia nu mai e nevoie !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am adus o moto din America in 2012 si am adus-o pe ruta America-Olanda-Romania. Am platit vama in Olanda ca era mai convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutari tuturor!

 

După câțiva ani de la examenul pt categoria A, m-am decis sa îmi iau și eu prima mobra. Și pentru ca în acest thread se vorbește despre cum cumpărăm una SH, va rog sa ma lămuriți în ceea ce privește actele din următorul exemplu:

 

Am găsit la mine în oraș o motocicleta înmatriculată în alt județ cu un singur proprietar în țară. Probabil ca proprietarul lucrează aici.

Întrebarea este: de unde știu ca vânzătorul (proprietarul) n-are datorii și îmi va da certificatul fiscal?

Din cate știu,

1. ca să se elibereze fiscalul pt radiere, trebuie contractul V-C;

2. ca să facem V-C, trebuie sa îi dau banii;

* dacă îi dau banii, sunt "la mila lui";

* dacă nu îi dau banii, nu o sa facă contract V-C bănuiesc și mi se pare logic;

 

Care este soluția? Voi cum ați procedat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

buna ziua! am cumparat un royal enfield 200cc neinmatriculata.. an 2010..am doar factura si chitanta plus c.v. intre mn si vanzator... cum procedez mai departe sa o inmatticulez? mtumesc

» Post actualizat in 03 Jan 2018 08:00

revin... nu a avut numere rosii niciodata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Deci pe scurt ...am nevoie dupa Paste de ajutor. Doresc sa-mi cumpar un VZ800 Marauder 1997 si vreau sa ma duc cu un mecanic care sa-mi faca o evaluare reala a starii tehnice a motorului, daca pretul e corect si ce componente trebuiesc inlocuite pentru a fi perfecta din punct de vedere tehnic si de ce nu estetic (daca sunt necesare). Recunosc nu stiu nimic despre mecanica (un pic acolo.....). M-as bucura sa primesc ajutorul cuiva....aaaa...si normal fac cinste. Multumesc anticipat.

Editat de Duffy Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate specifici orasul in care e mobra si orasul in care esti tu. Ca regula, in perioada asta nu gasesti mecanici buni sa mearga cu tine pentru sume decente sau sa mearga cu tine in general. Au mult prea mult de lucru in atelier cu revizii de inceput de sezon. Poti spera ori la un mecanic care sa vrea sa o duci tu la el la service pt verificari, ori la un coleg mai experimentat care sa vrea sa te insoteasca la vizionat mobra, cam atat.

» Post actualizat in 01 Apr 2018 19:39

P.S. sa ceri ajutorul unui mecanic cu "fac cinste" ...

LOL?!?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate......Eu sunt din Bucuresti iar mobra e in Pitesti....si fac cinste normal cu ghilimelele de rigoare, discutam cu el referitor la modaliatatea de recompensare....Declaram pe aci ca-l platesc cuuu xxxxx yyyyy si zzzzzz si apoi ce sa vezi ANAF-ul.......nu-i bai daca omu nu e multumit de oferta nu merge clar!!!!!!!

Editat de Duffy Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!

 

M-ar tenta sa cumpar si eu o motocicleta. As vrea sa fie pe cardan si ma tot uit de ceva vreme pe OLX la anunturile de acolo, categoria BMW. Am vazut un K1100 negru, cu nr de inmatriculare SLL, care a mai fost pus la vanzare de vreo doua ori aici pe site si nu stiu ce sa cred. E 1750 euro si nu stiu daca imi inspira incredere. Problema ar fi ca m-ar interesa 2-3 persoane care se pricep la BMW si la modele (nu zic ca am citit si o sa mai citesc cat mai mult despre subiect de pe net). Mi-ar fi de ajutor daca ar putea sa imi spuna de care motoare sa fug sau pe care sa le pot vedea, poate chiar sa mearga alaturi de mine sa le vedem. Bugetul ar fi cam pana in 2500 euro. Am mai vazut unele si cu motor boxer, dar din nou....parca as avea nevoie de un sfat, o parere. Mai ales ca vreo 2 din Bucuresti nu au ba ITP, ba baterie asa incat nu prea le pot incerca la drum.

 

Multumesc anticipat!

 

PS: Scuze daca nu am postat unde trebuie aceasta cerere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. postez aici deoarece nu am gasit un topic deschis in care sa se trateze problema pe care o am. daca nu este ok cer scuze admin.

am cumparat un cors motorhispania, motor minerali am6, 50cc. nu a functionat decat 5 ore. am unlocut piston si cilindru, cel vechi nu mai facea decat 4bar, carburator nou si bujie. problema este ca nu trage, se pune in nas cand debraiez. la ralanti se tureaza. am mai umblat pe la ea, am reusit sa nerg in tr 1,2,3cand dau a 4-a se pune in nas. am pus jihlore mai mari, nici un efect, am schimbat bobina, se comprta la fel, am schimbat muzicuta, nici o imbunatatire, mai am sa-i dau foc. daca are cineva ceva sfaturi, i-asi ramane dator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

 

După câțiva ani de la examenul pt categoria A, m-am decis sa îmi iau și eu prima mobra. Și pentru ca în acest thread se vorbește despre cum cumpărăm una SH, va rog sa ma lămuriți în ceea ce privește actele din următorul exemplu:

 

Am găsit la mine în oraș o motocicleta înmatriculată în alt județ cu un singur proprietar în țară. Probabil ca proprietarul lucrează aici.

Întrebarea este: de unde știu ca vânzătorul (proprietarul) n-are datorii și îmi va da certificatul fiscal?

Din cate știu,

1. ca să se elibereze fiscalul pt radiere, trebuie contractul V-C;

2. ca să facem V-C, trebuie sa îi dau banii;

* dacă îi dau banii, sunt "la mila lui";

* dacă nu îi dau banii, nu o sa facă contract V-C bănuiesc și mi se pare logic;

 

Care este soluția? Voi cum ați procedat?

La sfirsit dai banii cind primesti cheile....normal.Esti prea logic.Vorbesty cu persoana respectiva si te intelegi cu ea .Dai un gaj ceva dar nu toti banii.Pentru fiscal nu ai nevoie de contract C_V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Am mai vazut unele si cu motor boxer, dar din nou....parca as avea nevoie de un sfat, o parere. Mai ales ca vreo 2 din Bucuresti nu au ba ITP, ba baterie asa incat nu prea le pot incerca la drum.

 

De motocicletele care nu au baterie sau ITP ar fi bine sa te feresti, de regula sunt motociclete la care cel putin in ultimul an de exploatare nu s-au mai facut nimic la ele. O motocicleta buna nu o sa o traga nimeni pe drepta pe motiv de baterie sau ITP.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru fiscal nu ai nevoie de contract C_V.

Nu mai "egzixta" certificat fiscal de ceva vreme! Se stampileaza la taxe si impozite 5 exemplare din contractul de v.c. Concluzia? Fara contract nu ai ce fiscal sa scoti.

» Post actualizat in 15 Jul 2018 19:43

 

La cine sa apelez aici pe forum cu care sa merg sa vad cateva motoare BMW? Fac cinste cu bere :)

Ai facut tu o paralela bmw - Bavaria (regiunea, nu stealerul bmw din Ro!) si bere, doar ca nu e buna! Bmw = $$$ gros, deci nu merge pe baza de bere, doar pe ca$h! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am mai invatat ceva....ca trebuie sa platesc pe cineva de aici care ar putea sa ajute pe cineva la cumpararea unui motor.

O sa-mi iau banii si-i folosesc intr-un service BMW, probabil e cel mai bine, iar berea o beau singur dupa achizitionarea motorului potrivit.

 

Va multumesc pentru trezirea la realitate!

 

Succes in continuare si asfalt curat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar crezi ca exista cineva (si nu oricine, cineva calificat- cunostiinte tehnice f bune) pe lumea asta care contra unor beri isi va consuma un weekend ca sa alerge tot Bucurestul dupa motociclete doar ca sa ii faca unui necunoscut o economie de cateva sute lei (cat ar fi costat niste verificari la service)?

Tu cu ce te ocupi? Cate ore de munca gratis ai prestat pana acum la solicitarea unor useri necunoscuti de pe un forum (se exclud cazurile caritabile)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir ca ai spus "prin tot Bucurestiul" si nu ai zis "prin toata tara".

 

Totusi, ma amuza un pic, dar ma si intristeaza, faptul ca deodata lumea pe aici gandeste in acest mod. Sincer, eu ma asteptam la aparitia a 1-2 persoane care sa poarte discutii cu mine, sa-mi spuna ce sa urmaresc la vizionarea unui BMW, ce sa intreb, cum ar trebui sa sune motorul, transmisia sau mai stiu eu ce. Poate chiar era vreun posesor de motor, mergeam la el sa imi arate cum e un motor ingrijit. NU cred ca omor asa mult timpul unei persoane daca pierde 10 minute sa vada 3-4 anunturi pe Olx pe care am pus eu ochii. Si sa scoata BMW-ul lui la plimbare si sa ne vedem la un proprietar sau doi.

 

Eu ce vorbesc aici este despre prietenie, camaraderie. Ce vorbiti voi, este de "ce-mi iese mie" (daca te ajut).

 

 

Imi pare rau, am urmarit forumul asta de mult timp si am decis sa imi fac cont tocmai ca sa aflu despre BMW, ca nu prea stiu avand acel motor boxer pe care l-as vrea sub saua mea viitoare. Sincer, cred ca am gresit, asa cum se intampla 90% in cazuri cu forumuri.

 

Am citit de asemenea pe forumuri din State, Uk si altele....postari si intrebari exact cum le caut si eu. Unii au raspuns, unii au invitat omul sa-l plimbe cu motorul si tot asa. In general oamenii ajuta cu sfaturi pertinente si argumenteaza deseori ceea ce scot pe gura. Din pacate aici, am vazut destui care spun "nu cumpara motorul ala ca e prea batran" (nestiind ce intretinere are) si multe alte "sfaturi" (neaviazate) din punctul meu de vedere. Un nene intreaba ce parere are lumea de un model si vin 3-4 care spun sa-si cumpere Y model. Nu am inteles niciodata de ce, cand acel om e interesat de un motor. Poti aduce pareri PRO sau Contra, dar la noi....ca la nimeni.

 

Probabil acesta o sa fie ultimul meu comentariu pe acest forum. Chiar am un gust amar cu experienta asta.

 

Nu am decat sa va urez la cati mai multi clienti care va cer sfaturi pe bani. Succes!

 

Si va multumesc pentru rabdare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU cred ca omor asa mult timpul unei persoane daca pierde 10 minute sa vada 3-4 anunturi pe Olx pe care am pus eu ochii. Si sa scoata BMW-ul lui la plimbare si sa ne vedem la un proprietar sau doi.

Vezi cum sta de fapt treaba? Cele zece minute ar fi doar degetul, apoi ar urma sa-i iei omului toata mana... Din experienta a ceea ce am cumparat pt mine pana acum, alegerea fiecarui anunt + discutiile previzionare (sa filtrezi din gioarsele vandute de samsari) + drumul + vizionarea + proba de drum inseamna minim 4-5 ore/ motocicleta.

Deci minim 8h de munca pentru vazut 2 motociclete, + 10000 de mesaje si intrebari pe care "voluntarul" garantat le va trata cu tine (alt timp, alta distractie) in incercarea ta de a gasi o gioarsa optima (BMW, 20+ ani, sub 2000€, intretinuta la zi... ahaaa...) sigur te vei lovi de multe dileme de tip "asta are x picat, asta are y picat, cat costa sa repar x? dar y? dar daca a b c d e f g ?".

 

Si culmea, in final, dupa ce ai tupeul sa te simti indreptatit ca (pentru simplul motiv ca ai absolvit o scoala de soferi si crezi ca ai intrat in "fratia magica a motociclismului") niste necunoscuti sa-si sacrifice pe gratis si necaritabil minim echivalentul unei zi intregi de lucru (ore pe care le puteau folosi pentru munca, plimbari, familie, odihna etc) doar ca sa-ti gaseasca tie cazatura nu prea cazuta pentru care speri sa economisesti tariful de verificare la service... tot tu esti ala suparat si cu gust amar!

 

Tot nu ai raspuns: Cate ore de munca gratis ai prestat pana acum la solicitarea unor useri necunoscuti de pe un forum (se exclud cazurile caritabile)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, mea culpa pentru lipsa de raspuns!

 

Am fost mai multe ore, ba chiar si dus cu masina sau motorul "pe degeaba".

Cat despre..."ala e inceputul" (degetul)....eu nu inteleg ceva...daca omul scoate BMW-ul la plimbare si ma inteleg cu el sa mergem undeva, trebuie sa-l platesc?

 

Ti-am mai zis, dar nu intelegi...e vorba de Camaraderie. E ca si cum ajuti un om cu motocicleta stricata. E act caritabil? Eu vad altfel lucrurile.

Daca cineva propune aici pe forum sa va intalniti, tu ceri bani? Ca nu-i cunosti si iti pierzi 4-5 ore cu ei?

 

Si din pacate tu ai uitat mesajul meu principal. Aveam nevoie de pareri, de sfaturi. Daca si astea costa...ok, e clar ca am gresit adresa si probabil ar trebui sa-mi sterg si contul, nedorind sa ma asociez cu astfel de persoane si idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Cum cumperi o motocicleta second hand?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...