Sari la conținut

BMW S1000 RR


dani31
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 572
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am avut diablo supercorsa primul set si mi-am pus conti sport attack 2, fata e peste pireli in conditii de strada .... spatele parca nu e asa bun ca supercorsa in sensul ca derapeaza mai mult dar poate si din cauza ca supercorsa era de 200 iar conti am pus 190. in rest sunt multumit sa vedem si cati km tin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai incredere in Continental? eu am amintiri mai putin placute cu ele dar Michelinul nu m-a tradat niciodata.Am pus power supersport, am mai avut anul trecut pe un cbr 1000 si mi s-au parut f f bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, credeam ca cei ce-si iau BMW S1000RR sint ai evoluati. Dar vad ca e aceeasi brinza. Auzi! BT016!!! Astea nici la un 600 de 100cai la roata nu-s suficiente, ca tot patineaza si aluneca roata fata. Pt ce naiba mai ai 180cai la roata aca te zgircesti la 100-200euro in plus /an pt cauciucuri aderente? Otto iese din discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai relax, ca zeci de modele moto cu peste 100cai la roata erau echipate cu anvelope ca rupeau aderenta spate la accelerare in treapta a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

post-9546-0-60722600-1412070262_thumb.jpgpost-9546-0-52133400-1412070264_thumb.jpgpost-9546-0-48785800-1412070265_thumb.jpg

 

Highlights of the new BMW S 1000 RR:

  • Increased power output and torque: 146 kW (199 hp) at 13,500 rpm and 113 Nm (83 lb-ft) at 10,500 rpm.
  • Even better rideability thanks to increased torque from approx. 5,000 rpm upwards as well as a more linear curve. A broad plateau of peak torque available in the rev range from around 9,500 up to 12,000 rpm.
  • Re-engineered cylinder head with new duct geometry, new intake camshaft and even lighter intake valves.
  • New intake system with shorter intake lengths, larger airbox and full E‑gas ride-by-wire.
  • Reduction in weight of 4 kilograms to 204 kg with a full tank of fuel (making allowances for equipment).
  • New exhaust system weighing around 3 kilograms lighter without a front silencer.
  • Riding modes “Rain”, “Sport” and “Race” as standard plus the option of the Pro riding mode with two additional modes, “Slick” and “User” (configurable), for optimum adaptation to riding conditions.
  • Launch Control for flawless starts as part of the optional Pro riding mode feature.
  • Pit-lane speed limiter for maintaining an exact speed in the pit lane as part of the optional Pro riding mode feature.
  • New, lighter frame structure with an optimised blend of rigidity and flexibility for more traction, greater precision and clear feedback.
  • Refined chassis geometry for even better handling, increased traction and unequivocal feedback at the limits of performance.
  • Fully adjustable spring elements with optimised negative spring travel for more banking clearance and greater agility.
  • Further improved version of electronic Dynamic Damping Control (DDC), familiar from the HP4, as an ex-works option.
  • Race ABS with optimised set-up.
  • DTC traction control with precision calibration in 7 +/- steps.
  • HP Gear Shift Assist Pro for fast clutchless upshifting and downshifting as an ex-works option.
  • New electrical system with a more powerful sensor box and lighter battery.
  • Electronic speed control as an ex-works option.
  • More sophisticated instrument cluster with extended array of functions and wide variety of information.
  • Completely restyled bodywork for an even more dynamic design language.
  • Innovative colour schemes with three individual characters:
    Racing Red / Light White, Black Storm metallic and BMW Motorsport.
  • Extended range of optional extras and special accessories available ex-works.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inversat farurile, acum cel de pe dreapta (cand stai pe motor) e mare, iar cel de pe stanga e mai mic. Farul mic, arata mai bine decat cel de pe modelul anterior, dar farul mai mare nu prea imi place. E prea alungit in sus si zici ca e de la un scuter chinezesc. Imi place ca au venit cu carena inferioara pana aproape de roata spate, si nu se mai vede porcaria aia de catalizator (defapt, cred ca d-asta au si reusit sa aduca pana in spate carena, fiindca au renuntat la catalizatorul ala urias de sub motocicleta). Dar per total, nu prea ma incanta design-ul. Imi place mult mai tare modelul 2012+ (mai ales HP4), cu forma aia mai ascutita la carene, desenate mai agresiv, codita cu acele gauri in laterale, etc. Nu e chiar urata nici asta, dar eu vorbesc comparativ cu modelul anterior, care mi se parea mai frumos.

 

Si mi se pare gresit momentul lansarii unui nou model. Toata atentia e indreptata acum catre cei de la Kawasaki, cu lansarea modelului Ninja H2. BMW trebuia sa mai astepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mi se pare gresit momentul lansarii unui nou model. Toata atentia e indreptata acum catre cei de la Kawasaki, cu lansarea modelului Ninja H2. BMW trebuia sa mai astepte.

 

N-au nicio treaba una cu alta. La H2R nu au anuntat nici caracteristicile complete (greutate, inaltime, etc.), ca sa nu mai zic de pret sau de cate bucati vor fi produse. Cine vrea sa se uite, merge la stand la Kawasaki. Cine vrea sa-si cumpere un SBK road-legal, merge la stand la BMW (sau la altii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-au nicio treaba una cu alta. La H2R nu au anuntat nici caracteristicile complete (greutate, inaltime, etc.), ca sa nu mai zic de pret sau de cate bucati vor fi produse. Cine vrea sa se uite, merge la stand la Kawasaki. Cine vrea sa-si cumpere un SBK road-legal, merge la stand la BMW (sau la altii).

 

Nu te contrazic. Cu siguranta BMW vor avea o multime de oameni la stand, si multi isi vor indrepta atentia spre noul model. Dar ma refer mai mult la entuziasmul oamenilor, si nu neaparat al celor care se duc la lansare. Spre exemplu eu, care as cumpara si maine un S1000RR daca mi-as permite, nici n-am stiut ca vor lansa noul model acum. In schimb la Kawasaki am asteptat cu nerabdare sa vad cum arata motocicleta lor (au si stiut sa starneasca curiozitatea oamenilor). Iar daca m-as duce la salonul respectiv, cu siguranta primul lucru pe care vreau sa-l vad, e ninja H2. Iar abia dupa aia m-as duce la BMW sa vad noul S1000RR.

 

Adica mi se parea mai ok ca BMW sa fie in prim plan cu lansarea motocicletei lor, sa fie in centrul atentiei (cum a fost Panigale, cum a fost KTM SuperDuke, chiar si naked-ul S1000R). Acum, centrul atentiei e Ninja H2, iar lansarea BMW-ului vine doar ca un bonus (in plan secund).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic. Cu siguranta BMW vor avea o multime de oameni la stand, si multi isi vor indrepta atentia spre noul model. Dar ma refer mai mult la entuziasmul oamenilor, si nu neaparat al celor care se duc la lansare. Spre exemplu eu, care as cumpara si maine un S1000RR daca mi-as permite, nici n-am stiut ca vor lansa noul model acum. In schimb la Kawasaki am asteptat cu nerabdare sa vad cum arata motocicleta lor (au si stiut sa starneasca curiozitatea oamenilor). Iar daca m-as duce la salonul respectiv, cu siguranta primul lucru pe care vreau sa-l vad, e ninja H2. Iar abia dupa aia m-as duce la BMW sa vad noul S1000RR.

 

Adica mi se parea mai ok ca BMW sa fie in prim plan cu lansarea motocicletei lor, sa fie in centrul atentiei (cum a fost Panigale, cum a fost KTM SuperDuke, chiar si naked-ul S1000R). Acum, centrul atentiei e Ninja H2, iar lansarea BMW-ului vine doar ca un bonus (in plan secund).

 

Nu prea are de ce sa fie in centrul atentiei. Ceea ce avem aici este doar un facelift la o motoreta destul de veche deja. O motoreta care si-a facut grup de fani, care si-a demonstrat capabilitatile si, cel mai important, si-a scos banii. Acum BMW cu o investitie destul de mica incearca doar s-o tina la linia de plutire: cativa caluti in plus, un cruise-control (prima data pe un SBK), un design ceva mai placut... Te duci la stand la Kawasaki, te uiti de departe la H2R (ca nici sa pui mana pe ea se vede ca n-ai voie), apoi te duci sa vezi cum iti vine un S1000RR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...