Sari la conținut

BMW S1000 RR


dani31
 Share

Postări Recomandate

  • 2 years later...
  • Răspunsuri 572
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Sunt in cautarea unui S1000RR, din "auzite" primul model (2010-2011) ar fi mai problematic (myth or not). Mi-ar place un HP4 2013, dar nu prea se dau vandute. As prefera sa il iau din tara, si eventual sa fie intretinut OK :)

Teoretic bugetul e oarecum limitat, mai mult psihologic, bineinteles ca toata lumea ma sfatuieste sa caut 2015+, dar fiind mai mult un hobby (in ultimii 3 ani am facut ~8000KM cu Suzuki) nu as vrea sa urc atat de mult.

 

Din ce am vazut prin anunturile de pe net, primul model se gaseste chiar de la 7000 EURO (care ma cam descurajeaza) si pana la 10K, care mi se pare un pic cam exagerat.

Am nevoie de sfatul celor mai avizati ca mine, cam ce sa caut, cam cat ar face (chiar daca sunt pareri subiective). Review-uri and stuff am tot vazut pe youtube, m-am gandit ca ar fi mai potrivit sa incerc pe acest topic.

Multumesc anticipat!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ZBENG a spus:

Salut,

 

Sunt in cautarea unui S1000RR, din "auzite" primul model (2010-2011) ar fi mai problematic (myth or not). Mi-ar place un HP4 2013, dar nu prea se dau vandute. As prefera sa il iau din tara, si eventual sa fie intretinut OK :)

Teoretic bugetul e oarecum limitat, mai mult psihologic, bineinteles ca toata lumea ma sfatuieste sa caut 2015+, dar fiind mai mult un hobby (in ultimii 3 ani am facut ~8000KM cu Suzuki) nu as vrea sa urc atat de mult.

 

Din ce am vazut prin anunturile de pe net, primul model se gaseste chiar de la 7000 EURO (care ma cam descurajeaza) si pana la 10K, care mi se pare un pic cam exagerat.

Am nevoie de sfatul celor mai avizati ca mine, cam ce sa caut, cam cat ar face (chiar daca sunt pareri subiective). Review-uri and stuff am tot vazut pe youtube, m-am gandit ca ar fi mai potrivit sa incerc pe acest topic.

Multumesc anticipat!

 

Salutare,

ce anume vrei sa știi? 2010 are deja 11 ani.... Am avut 2010, a plecat de la mine cu 83k km pe bord, l-am avut un an și a funcționat impecabil (2017 a fost la mine) Am avut 2015, nici un fel de problema, acum am un 2017. Am un prieten care a avut 2010 cu 60k km, mergea impecabil, schimba perfect... Depinde cum a fost întreținută motocicleta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita achizitionata prima generatie? Nu stiu daca am voie sa pun linkuri catre anunturi, dar am gasit si la 7000 EURO si la aproape 10.000, acelasi an, deci ma gandesc ca una e intretinuta ok, poate mai accesorizata, alta mai "neglijata".

Cam care credeti ca ar fi pretul corect pentru un HP4 din 2013 de exemplu (intretinut corect)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce compari... În Germania de exemplu cam asta e oferta de HP4

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=S1000RR+HP4&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING

Vrei tu neaparat HP4? 1000RR 2015+ face cam același lucru la bani mai putini... Cu cât mai nou cu atât mai bun. Mă repet, dar prima generație are deja 11 ani.

Bafta în alegerea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ZBENG a spus:

Merita achizitionata prima generatie? Nu stiu daca am voie sa pun linkuri catre anunturi, dar am gasit si la 7000 EURO si la aproape 10.000, acelasi an, deci ma gandesc ca una e intretinuta ok, poate mai accesorizata, alta mai "neglijata".

Cam care credeti ca ar fi pretul corect pentru un HP4 din 2013 de exemplu (intretinut corect)?

La 7000 (Germania) sunt motoare cu diverse hibe ascunse bine in descrierea stufoasa. Motor schimbat, diverse zgomote parazite mascate de o evacuare galagioasa, zero electronica, ABS defect, accidente, carte service oha si zero acte doveditoare overall.

 

Un S1000RR in mintile lui, de care sa te poti folosi o perioada buna fara sa incepi sa arunci cu bani e un minim 8500, si atunci probabil cu mai multi propietari si ceva km.

 

La 10000+/- gasesti japoneze de generatie 2016+ care fac mai mult decat facea un S1000 in 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la lume! 

De curand am montat full craspaduri pe S1000RR-ul meu din 2011 (roata fata/spate si cadru) . De atunci , se pare ca nu imi mai merge ABS-ul si nici semnalizarea dreapta (dar daca pun avariile , se aprind toate) . Vreau sa stiu , a mai intampinat cineva aceasta problema ? 

Am pus testerul pe ea si nu mi-a aparut nimic legat de problemele astea (ABS / Semnalizare). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 13.06.2021 la 15:04, LPS a spus:

Salutare la lume! 

De curand am montat full craspaduri pe S1000RR-ul meu din 2011 (roata fata/spate si cadru) . De atunci , se pare ca nu imi mai merge ABS-ul si nici semnalizarea dreapta (dar daca pun avariile , se aprind toate) . Vreau sa stiu , a mai intampinat cineva aceasta problema ? 

Am pus testerul pe ea si nu mi-a aparut nimic legat de problemele astea (ABS / Semnalizare). 

N-are nici o legătură montatul de crash-pad-uri cu ABS-ul.... mai bine mergi cu ea la un tester BMW, reprezentanta, Tibi Anghel, MotoHub...nu neaparat în ordinea asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator goe 75

motonfs.ro  -  aduse pe linie directa din China dar macar sunt la pret corect.

 

Motodiscount.ro ...Mymoto Cotroceni   -  aduse din China , facute pe vapor sau prin stan-uri ,dar la pret de america.

 

Bmw motorrad romania   - productie mister total  - preturi de Bora  Bora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ZBENG a spus:

Intr-un final am luat un S1000RR din 2017. Imi puteti recomanda un magazin/site din Romania de unde pot cumpara crash-paduri ?

Mergi la GoRacing, sus la `podul Constanta. Ei aduc R&G, și crash pad-uri și capace,  foarte bune protectiile. 

Pune si tu poze cu fiara sa mai clatim s noi ochiul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As merge dar sunt din provincie (a se citi Botosani), deci doar comanda online. Pe site-urile recomandate mai sus nu am gasit pentru acest model, doar pe motorai.ro, apar listate dar nu si disponibile, o sa dau astazi un telefon.

1.jpg

3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca vrei protectie reala din carbon real ranforsat cu titan , acolo unde trebuie , comanda capace de motor Carbonadi de pe ebay.de  . Numai de acolo poti sa le comanzi si garantat au si pentru modelul tau. 

R&G sunt mult mai placute estetic dar nu se ridica la acelasi nivel de protectie ...dar prezinta avantajul ca fac si cras pad-uri , nu numai capace. Astea le poti comanda tot de pe ebay , in general de la firme din UK.

 

Ps. Carbonadi se lipesc cu o pasta speciala ,vanduta de ei, sau cu pasta de garnituri . Celelalte se prind in suruburile de la capac.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ZBENG a spus:

As merge dar sunt din provincie (a se citi Botosani), deci doar comanda online. Pe site-urile recomandate mai sus nu am gasit pentru acest model, doar pe motorai.ro, apar listate dar nu si disponibile, o sa dau astazi un telefon.

1.jpg

3.jpg

Superb!

Încearcă pe eBay, eu găsisem și cele de la Carbonadi dar și unele din Slovenia, tot din carbon, la 150 USD tot setul. R&G dacă iei de pe eBay/UK plătești vama(10%) și TVA ca nu mai sunt în UE... Încearcă și pe LOUIS, aveau ceva de la PUIG. 

Superba motoreta si km putini, m-am uitat și eu la ea o vreme și am vb cu fostul proprietar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceva la un distribuitor local, trebuie sa ajunga zilele astea.

Sunt foarte dezamagit de capitolul racire, se incinge cadrul excesiv de mult, abia poti tine degetul 2 secunde pe el. Am vorbit cu un amic care are modelul 2016 si aceeasi problema si la el.

Vreau sa fac de-cat, vreo recomandare in zona Moldovei? In capitala mi-ar fi destul de greu sa ajung din lipsa timpului.

PS: intre timp am ajuns la 2500KM pe bord 😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 2016 aveam niște protecții de la R&G puse pe cadru, exact unde iti ajunge genunchiul... Pe 2018 am protecție de carbon pe tot cadrul și e ok, nu te coci. Vezi ca o sa ai nevoie de o resoftare dacă elimini catalizatorul sau să-i pui power comander... Mai bine pui o evacuare completa decât sa tai tobele. Găsisem pe eBay o evacuare LeoVince din oțel cu finala de carbon la 1100 de euro cu transport inclus... mă gândeam sa o iau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dupa un mini concediu pe litoralul bulgaresc, am ajuns la aproape 4500KM pe bord.

O sa incerc sa ii schimb lichidul de racire cu "Engine Ice", poate face catusi de putina diferenta. Am comandat protectii de cadru din carbon si inca cateva chestioare mici. Cu evacuarea inca nu m-am decis, cel mai probabil peste iarna o sa vina ceva...

index.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ma gandesc sa o vand daca e cineva interesat  +4407449151596 40.000 km am pus cauciucuri  m . power 5 2021 montate in august si service   motorul se afla in uk dar  o sa il duc in ro in 2022  motivul vanzari upgrade 

IMG_2486.jpg

IMG_2692.JPEG

IMG_2697.JPEG

IMG_5062.jpeg

IMG_8547 (12).jpg

IMG_8696(Edited).jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 24.07.2021 la 13:59, piticot a spus:

Vezi ca o sa ai nevoie de o resoftare dacă elimini catalizatorul sau să-i pui power comander...

 

A sosit vremea calculelor pentru evacuare. Problema e ca nu stiu cine face resoftarea, la TNG am intrebat si nu lucreaza pe BMW...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Ma  poate ajuta cineva cu o informație?  

As vrea sa renunț la toba din  imagine. Nu-mi place ca are 1m  lungime. 

Ca să o pot schimba am nevoie de Y-ul care vine în locul catalizatorului.   Eu am un y lung care tine pana la întrarea în evacuare. 

Știe cineva ce model de evacuare este ? 

20240202_143557.jpg

20240202_143154-01.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Gasesti pe ebay/aliexpress (si probabil in multe alte locuri) mid-pipe la preturi intre 50 si 100 EURO.

Eu am un shorty de la Akrapovic, dar la drumuri mai lungi imi zapaceste gandurile 😄 si chiar eram interesat de una mai silentioasa.

Daca vrei sa o vinzi pe a ta, anunta-ma te rog, as fi interesat poate...

mid1.jpg

mid2.jpg

mid3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...