Sari la conținut

Accident In Bucuresti


sebosu
 Share

Postări Recomandate

oare cand motociclisti vor intelege ca trebuie sa canduca preventiv... ore cati mai trebuie sa moara ca sa intelega cat sunt de expusi... imi e mila de cei inconstienti, care nu inteleg ca nu exista trafic perfect... soferi sunt obositi, stresati, oricand sunt gata sa greseasca, Dumnezeu sa-i ocroteasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cateva situatii in care chiar nu mai ai cum sa eviti o tragedie dar de cele mai multe ori, daca esti atent, poti evita(macar sa nu te ranesti). Insanatosire grabnica motociclistului si pasagerului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce (cuvant urat) de sistem si de tara,aia 2 mor si ala se alege doar cu dosar penal:|:|,amenda +puscarie cativa ani ce i-as fi dat...mama lor de conservari prosti,care nu se asigura niciodataX(X(X(

bikeru e bine??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo pana sa vina Smurdul. Eram in tramvai, si eu sunt accidentat de 2 saptamani tot cu neacordare de prioritate :D

Baiatul era intins pe o parte, probabil l-a intors politisul sa poata respira. Era constient, am discutat putin cu el, are 22 de ani, nu avea rani vizibile decat ceva la genunchi. Pasagerul era pe trotuar se vaita de dureri in piept si se plangea de adidasii care ii sarise din picioare.

Au venit 2 salvari, pompierii si multa politie. Motorul a ars pana la cadru, n-am putut sa-mi dau seama ce marca era.

Sper sa nu fi avut rani interne, le doresc sanatate la amandoi.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow ,ieri cand am ajuns acolo puteam sa jur ca e vorba doar de unul pentru ca erau pe jos bucati dintr-o singura casca .Oricum RS50 venind pe linia de tramvai ,pasager sau pilot fara casca,placuta de inmatriculare nu era de gasit,motocicleta la mai mult de 10 m de locul impactului.Mie-mi par niste mici reisari de cartier care iesisera sa impresioneze dsoarele din cartier si au iesit cam nasol din cursa asta .E foarte posibil ca soferul dubitei sa nu-i fi vazut chiar daca se uita in directia aia (viteza + refugiul suprainaltat de la statia de tramvai care limiteaza rau de tot campul de vedere )

Editat de Gra$$u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

 

:D :rolleyes: Asta e printre cele mai bune idei pe care le-am auzit legate de siguranta motociclistilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :rolleyes: Asta e printre cele mai bune idei pe care le-am auzit legate de siguranta motociclistilor!

 

 

da...si urmeaza peste 2 luni sa scriem toata cartea lui Teodorescu pe toate panourile de circulatie.

Ce mama naibii...hai sa fim realisti,tot ce se intampla este din vina noastra soferi/motoristi si asta pentru ca nu respectam legiile, pentru ca nu avem de cine sa fim sanctionati/condusi,iar asta pentru ca nu avem cui sa aratam respect.

Fiecare face ce vrea P..@ lui..intr-un final..te va lasa si ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...si urmeaza peste 2 luni sa scriem toata cartea lui Teodorescu pe toate panourile de circulatie.

Ce mama naibii...hai sa fim realisti,tot ce se intampla este din vina noastra soferi/motoristi si asta pentru ca nu respectam legiile, pentru ca nu avem de cine sa fim sanctionati/condusi,iar asta pentru ca nu avem cui sa aratam respect.

Fiecare face ce vrea P..@ lui..intr-un final..te va lasa si ea.

 

Pai lasa ca nu e vina "noastra" mereu. Eu am in fiecare zi cel putin 3 situatii in care autoturismele imi intorc in fata sau ies de pe strazi laturalnice cand au CEDEAZA direct in fata mea. Cei mai multi MA VAD dar ii doare FIX IN P.LA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu daca ati fost atenti dar deja e plictisitoare si banala vekea replica "nu l-am vazut" probabil ar trebui sa ne punem o instalatie de pom ca sa fim observati. Am ajuns la concluzia ca mai bine sa dau prioritate tuturor conservarilor care vin de pe drumuri fara prioritate, mersul regulamentar iar ar ajuta foarte mult. Cascati okii ca sa evitam accidentele, se pare ca toti conservarii merg cu okii inkisi.

 

Inca o intrebare "cam cat de aproape trebuie sa fim ca sa ne observe?!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote name='ZaiR' date='Sep 5 2008, 12:54 PM' post='1444012']

da...si urmeaza peste 2 luni sa scriem toata cartea lui Teodorescu pe toate panourile de circulatie.

Ce mama naibii...hai sa fim realisti,tot ce se intampla este din vina noastra soferi/motoristi si asta pentru ca nu respectam legiile, pentru ca nu avem de cine sa fim sanctionati/condusi,iar asta pentru ca nu avem cui sa aratam respect.

Fiecare face ce vrea P..@ lui..intr-un final..te va lasa si ea.

 

Pai lasa ca nu e vina "noastra" mereu. Eu am in fiecare zi cel putin 3 situatii in care autoturismele imi intorc in fata sau ies de pe strazi laturalnice (cand au CEDEAZA) direct in fata mea. Cei mai multi MA VAD dar ii doare FIX IN P.LA

 

Si sunt aia care nu vad/nu sunt atenti/nu ii intereseaza. Fiindca sunt destui care nu se gandesc ca nu exista numai autoturisme si camioane in trafic, ci si motorete, scutere, biciclete etc.

Pentru asta trebuie sa li se sensibilizeze retina, cu putin ajutor de la panouri. Fiindca sunt HANDICAPATI si altfel nu se poate. (e un handicap destul de grav)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

 

poate vede cineva postul asta. foarte buna ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa intorc si cealalta fata a monedei, dar ganditi-va putin si invers. Duba a gresit, putea fi orice sofer in locul aceluia din duba. Daca motociclistul sau pasagerul mureau din cauza nepurtarii echipamentului de protectie, atunci a cui vina era mai mare? De ce trebuie sa aiba altii grija de noi, inainte de a ne ingriji noi insine?

Cate posturi nu au existat pe forum in care motocilisti accidentati (cu sau fara vina proprie) au multumit echipamentului pe care il purtau ca i-a scapat de la rani grave?

 

Cred ca se pierde esenta in acest caz. Nu numai conservarul este de vina ci si motociclistul. Cand motociclistul este inconstient, nu vad de ce trebuie sa fie altii constienti pentru el.

 

Insanatosire grabnica amandurora si poate data viitoare vor fi si ei mai pregatiti sa iasa pe strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cand motociclisti vor intelege ca trebuie sa canduca preventiv... ore cati mai trebuie sa moara ca sa intelega cat sunt de expusi... imi e mila de cei inconstienti, care nu inteleg ca nu exista trafic perfect... soferi sunt obositi, stresati, oricand sunt gata sa greseasca, Dumnezeu sa-i ocroteasca...

Mare dreptate ai! Eu nu mai comentez nimic, ca iar sar toti ca arsi. :D

 

imi pare rau sa intorc si cealalta fata a monedei, dar ganditi-va putin si invers. Duba a gresit, putea fi orice sofer in locul aceluia din duba. Daca motociclistul sau pasagerul mureau din cauza nepurtarii echipamentului de protectie, atunci a cui vina era mai mare? De ce trebuie sa aiba altii grija de noi, inainte de a ne ingriji noi insine?

Cate posturi nu au existat pe forum in care motocilisti accidentati (cu sau fara vina proprie) au multumit echipamentului pe care il purtau ca i-a scapat de la rani grave?

 

Cred ca se pierde esenta in acest caz. Nu numai conservarul este de vina ci si motociclistul. Cand motociclistul este inconstient, nu vad de ce trebuie sa fie altii constienti pentru el.

 

Insanatosire grabnica amandurora si poate data viitoare vor fi si ei mai pregatiti sa iasa pe strazi.

:rolleyes: Totusi comentez!

...Si tu spui foarte bine ceea ce spui, dar stai sa-i vezi cum sar pe tine... "Baaa! Tu stii cine era ala de a facut accident? Ai tu idee cum merge el? Ai fost tu cu el pe Cheia sa puneti genunchiul jos? Esti un tampit! Nu-l mai vorbi de rau!" Parca vad... :ph34r:

O fi el mare motociclist, dar daca a mers sau a luat pasager fara casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# categoria "A" #

 

corect

 

eu zic ca atunci cand mergi singur sau cu pasager fara echipament, se vede experienta celui care conduce.(experienta = zero)

imi aduc aminte de accidentul de la pod miorita, pe langa care am trecut, de acu o luna jumate cand bikerul a murit iar pasagera a ramas paralizata, si cum erau echipati, tricou, pantaloni scurti, tenisi, casca openface.

 

cam riscant

 

iar cand ai pasager ar trebui in primul rand sa te gandesti la viata lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

sustin ideea asta. poate asa conservarul se gandeste sa se asigure de doua ori inainte de a schimba directia sau de a patrunde in intersectie.

au dat acum cateva minute si la National TV despre accidentul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

 

O idee excelenta ! Asta chiar ar trebui sustinuta de catre reprezentantii comunitatii moto atunci cand au intalniri cu politia si autoritatile. Eu chiar cred ca ar avea efect. Sunt multi maimutoi la volan care nu au in minte ca exista motociclisti; atunca o privire scurta si daca vad ca nu vine nimic mare spre ei (eventual cu 2 faruri), ies. Un astfel de avertisment sub "cedeaza trecerea" cred ca le-ar aminti la boi ca existam si noi si s-ar uita mai atent. Daca macar un sfert dintre cei care se asigura "superficial" ar fi treziti de un astfel de avertisment, tot ar fi un mare castig !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sustin ideea asta. poate asa conservarul se gandeste sa se asigure de doua ori inainte de a schimba directia sau de a patrunde in intersectie.

au dat acum cateva minute si la National TV despre accidentul asta.

 

Il doare la basca pe conservar. Pai el nu vede doua dintre semnele cu adevarat importante de pe strada (un cedeaza trecerea, un STOP) crezi ca se mai uita? Ba, cine-i prost... se uita si nu intelege. De la retina pana la creier are un filtru. Pe acolo trec numai tzatze, bere si Gutza. Daca ar fi la fiecare semn ar fi cate o tanti voluptoasa cu dansele pe afara care sa le dea cate un pliant cu numarul ei de telefon si cu ATENTIE LA MOTOCICLISTI, apai atunci l-ar vedea.

 

Decat sa mai adaugam inca un panou la fiecare cedeaza trecerea mai bine am angaja de banii aia niste oameni capabili la politie care sa fie in stare sa faca educatie rutiera. Si orice pokemon din asta sa treaca prin cursuri serioase tata. Nu 2 ore (daca si alea) facute in scarba de un nene cu salariul de 4 milioane pe luna.

 

Ia sa mearga fiecare la scoala obligatoriu 2 saptamani cate 2 ore e zi. Sa ii ia la intimidare cu poze ogrish. Sa vezi liniste.

 

In plus de asta amenzi serioase tata... Nu 1-2-3 milioane. Astea sunt nimic.

 

Ia sa iti iei 350 de euro pentru 20 km/h in plus. Ia sa iti iei un 350 de euro pentru o deacordare de prioritate. Ia sa iti iei un 500 de euro pentru accident. Sa vedem, ii mai doare la basca? Nu cred. Legile sunt facute prost, iar cele care sunt facute bine, se aplica prost.

 

In plus de asta... putea sa mearga si regulamentar pokemonul asta. Atata timp cat avea pasagerul fara casca... tzeapa. Nu mai zic ce povestesc cei care eu fost acolo. Mers pe linia de tramvai cu pasagerul luat la o tura scurta, am o vaga banuiala ca nu mergeau tocmai incet.

 

Si mai zicea cineva ca se comporta ca si cum ar avea cedeaza tot timpul. Wise decision. Prevad o batranete motorizata. :D

 

 

 

O idee excelenta ! Asta chiar ar trebui sustinuta de catre reprezentantii comunitatii moto atunci cand au intalniri cu politia si autoritatile. Eu chiar cred ca ar avea efect. Sunt multi maimutoi la volan care nu au in minte ca exista motociclisti; atunca o privire scurta si daca vad ca nu vine nimic mare spre ei (eventual cu 2 faruri), ies. Un astfel de avertisment sub "cedeaza trecerea" cred ca le-ar aminti la boi ca existam si noi si s-ar uita mai atent. Daca macar un sfert dintre cei care se asigura "superficial" ar fi treziti de un astfel de avertisment, tot ar fi un mare castig !

 

Stai frate ca nu numai de motociclete dau. E doar mai dureros pe motoreta dar de lovit lovesc tot ce prind in cale. Ar trebui sa mai adaugam unu cu atentie la alte masini, atentie la biciclisti, atentie la pietonii care poate traverseaza, atentie la basculante.... nu, asta nu e nevoie. Ca basculantele sunt bune de invatat minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca ar fi bun un semn cu ATENTIE la motociclisti (mare si frumos) sub fiecare semn de "cedeaza trecerea" macar in intersectiile dintre strazile adiacente cu bulevardele mari. Poate o sa caste in plm ochii mai bine.

 

Sanatate motociclistilor!

Eu zic ca mai bine am pune un semn "ATENTIE! MOTOCICLISTI FARA CASCA!"

Poate asa se vor gandi ca pot sa ne omoare si vor circula mai cu atentie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca mai bine am pune un semn "ATENTIE! MOTOCICLISTI FARA CASCA!"

Poate asa se vor gandi ca pot sa ne omoare si vor circula mai cu atentie...

Sau fara basca? Dar de pietoni ce zici?

Eu de exemplu am oprit cand o pietoana incerca sa treaca pe Polona la prima trecere de pietoni de la Eminescu spre Stefan cel Mare, masina din spatele meu a oprit (o adevarata minune), tanti a avut proasta inspiratie sa se avante sa treaca strada si un bou cu Clio (sau oricum ceva de la Renault, poate era Megane) dupa ca a incercat sa o calce a mai si claxonat... Pur si simplu mi-a parut rau in momentul ala ca nu eram dotat cu un lansator de rachete sau macar cu o arma de calibru mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...