Sari la conținut

Honda Vtx 1300/1800


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

Salut!

N-om fi noi prea multi, poate tocmai de aceea e bine sa tinem aproape. Si tot de aia am "cuplat" laolalta 1300 cu 1800. O sa incep eu cu o problema tehnica.

 

Am o Honda VTX 1300R (2004) careia i se apropie schimbul de ulei. La manualul de service scrie:

Pro Honda GN4 or HP4 (without molybden additives)

4 stroke oil or equinalent motor oil

API service classification: SG or higher

JASO T 903 standard: MA

Viscosity: SAE 10W-40

 

In aprilie, fostul proprietar a pus 7100 20W-50, probabil pentru ca venea vara si a vrut un ulei mai vascos. Nu stiu daca are sau nu molibden, nerecomandat de producator. Dat fiind faptul ca merg cu motorul iarna, dar nu sub 0 grade, pot ramane la acest ulei, sau e mai bine sa ma intorc la cel recomandat de producator? Pe fosta motocicleta (VN800) am folosit Motul 5100 10-40 si nu am avut probleme.

 

Si inca o intrebare: este uleiul o problema asa mare la cruisere, care nu depasesc 5-7000 de ture (VTX-ul are 5000)? Iar eu sunt genul caruia ii place ca porcul de sub el sa grohaie, nu sa guite; il tin predominant in zona 3000 de ture, unde are cuplu maxim.

Multumesc

 

Daca are cineva nevoie de manualul de service pentru VTX 1300, sa dea o tzipuratura aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

N-om fi noi prea multi, poate tocmai de aceea e bine sa tinem aproape. Si tot de aia am "cuplat" laolalta 1300 cu 1800. O sa incep eu cu o problema tehnica.

 

Am o Honda VTX 1300R (2004) careia i se apropie schimbul de ulei. La manualul de service scrie:

Pro Honda GN4 or HP4 (without molybden additives)

4 stroke oil or equinalent motor oil

API service classification: SG or higher

JASO T 903 standard: MA

Viscosity: SAE 10W-40

 

In aprilie, fostul proprietar a pus 7100 20W-50, probabil pentru ca venea vara si a vrut un ulei mai vascos. Nu stiu daca are sau nu molibden, nerecomandat de producator. Dat fiind faptul ca merg cu motorul iarna, dar nu sub 0 grade, pot ramane la acest ulei, sau e mai bine sa ma intorc la cel recomandat de producator? Pe fosta motocicleta (VN800) am folosit Motul 5100 10-40 si nu am avut probleme.

 

Si inca o intrebare: este uleiul o problema asa mare la cruisere, care nu depasesc 5-7000 de ture (VTX-ul are 5000)? Iar eu sunt genul caruia ii place ca porcul de sub el sa grohaie, nu sa guite; il tin predominant in zona 3000 de ture, unde are cuplu maxim.

Multumesc

 

Daca are cineva nevoie de manualul de service pentru VTX 1300, sa dea o tzipuratura aici.

Felicitari!

Deci sa inteleg ca totul a fost in regula. Ce parere ai de motor?E totul OK?

 

Tibi, Mures

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Tibi, e superb, am si bagat scurt vreo 4000 de km intr-o luna, inclusiv un drum pana la Targu Mures, la Simfest, unde am stat vreo 3 zile dar, cascat ce sunt, abia cand m-am intors am realizat ca te puteam suna sa il vezi si live. Am intalnit insa acolo un fotograf maghiar (co-organizator al festivalului), care are un Intruder 1500 si ne-am conversat putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Tibi, e superb, am si bagat scurt vreo 4000 de km intr-o luna, inclusiv un drum pana la Targu Mures, la Simfest, unde am stat vreo 3 zile dar, cascat ce sunt, abia cand m-am intors am realizat ca te puteam suna sa il vezi si live. Am intalnit insa acolo un fotograf maghiar (co-organizator al festivalului), care are un Intruder 1500 si ne-am conversat putin.

Pacat!!!!!!!!!!

Tare as fi vrut sa-l vad.Next time....

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 months later...
asa putin?..5%?..eu tocmai mi-am achizitionat un warrior 1700...eram curios cam cat consuma, dar nu cred ca asa de putin :moto:

E posibil, ca ambele sunt pe injectie. VTX 1300 e pe carburatie si ia 5,2 la viteza economica (110-120).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi i-am montat instalatie xenon, luata de la userul @l.u.v. (Luigi Vicol). Balastul si toata mataraia intra perfect in far, am scos in afara doar firul de masa si cel care merge la baterie. Acesta din urma a trebuit prelungit cu cca 50 cm. Am preferat sa pun prelungirea in amonte de cutia sigurantei, astfel ca siguranta si-a gasit firesc locul langa cutia celorlalte sigurante ale motocicletei. Cost instalatie: 240 lei. Cost manopera: vreo 2 ore, cu tot cu pauze de tigara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Cam de mult timp nu a mai scris nimeni ceva pe aici... sign me up la vtx owners

Pai la cat de putini suntem... In ultimul an nu cred ca am vazut mai mult de 2 VTX-uri, in afara de al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am vazut o aripa fata la mymoto tuning in cotroceni la super pret ,culoarea era un visiniu ,iar la pret era redus de la 2000 si ceva ron la 700 ron.

In caz ca intereseaza pe cineva...poate sa dea o fuga pana acolo sa vada despre ce este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o aripa fata la mymoto tuning in cotroceni la super pret ,culoarea era un visiniu ,iar la pret era redus de la 2000 si ceva ron la 700 ron.

In caz ca intereseaza pe cineva...poate sa dea o fuga pana acolo sa vada despre ce este vorba.

?!?! aripa...de vtx?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...