Jump to content
Sign in to follow this  
barceloo

Petitie Online

Recommended Posts

Buna,

Stiu ca in cele mai multe cazuri ceea ce este prezentat in aceasta petitie se intampla la accidentele moto. Sper sa considerati util acest demers.

http://www.petitieonline.ro/petitie/protec...-p53571047.html

mai multe detalii despre aceasta petitie : http://www.dob.ro/Articole/Editorial/1548/...intire-nedorita!

Sper ca am postat corect.

Din pacate, petitiile online au un efect foarte apropiat de zero. Sunt bune datorita usurintei cu care se poate mobiliza spiritul civic... dar complet ignorate intr-o tara in care pana si petitiile scrise sunt greu luate in seama.

Tinand cont ca este implicat Mihai Dobrovolschi si ca are acces la resurse media, sper sa nu fie asa.

Oricum, macar sa incercam!

"...primul echipaj de urgenta sosit la fata locului are ca prima obligatie izolarea zonei de descarcerare folosind elemente mobile de mascare." :D :D

Adica se intampla un acident si primul echipaj de salvare/urgenta in loc sa acorde ingrijiri medicale urgente victimelor ei trebuie sa scoata stalpii din masini si sa ii aranjeze in jurul acidentului dupa care sa intinda si folia de plastic in jurul lui??? :D :D

Nu o lua in nume rau si eu sunt de parere ca ar trebui acoperite persoanele decedate si inconjurat si perimetrul accidentului, dar asta numai dupa ce s-au scos din masini victimele in viata, stabilizate si pregatite pt transportul catre spital.

Edited by mangusta

totul se refera la victime, adica dupa ce s-a constatat decesul

daca vrem sa fim carcotasi sigur gasim ceva de comentat, mai greu este sa luam initiativa sa facem ceva

din cauza asta suntem tara care suntem, daca vii cu ceva constructiv cu placere te ascultam. asa de comentarii din spatele unei tastaturi sutem satui pana peste cap

poate gasesti si greseli de ortografie, au cercetat textul cu atentie?

Votat!

am si eu o intrebare in leg cu :

"4. In cazul unui eveniment rutier soldat cu victime incarcerate, primul echipaj de urgenta sosit la fata locului are ca prima obligatie izolarea zonei de descarcerare folosind elemente mobile de mascare."

adica mai degraba sa izoleze locul prima oara decat sa le ofere victimelor primul ajutor ,mi se pare absurd ....adica uneori viata lor depinde de 1,5 sau 10 min timp in care cei sa izoleze zona ....mai degraba s ar pune accentul pe cat de repede ajung abulantele ,le pot oferi toate conditiile victimelor pana la spital si multe altele....doar un lucru e bine scris acolo faptul ca victimile sa fie acoperite si locul sa fie imprejmuit sa nu poate intra oricine,dar ca sa inalti stalpi sau alte chestii mi se pare total absurd, odata ce e acoperit cadavru ....pfff

si in primu rand nu este scrisa corect...

"Omul de pe scuter a murit pe loc. Omul de pe scuter[\b] inca zace in mijlocul bulevardului, pe asfalt, acum cand scriu aceasta ....." se putea folosi termenul "victima"

"acum cand scriu aceasta petitie si fac apel la demnitatea dumneavoastra de oameni, acum[\b] " ...se folosea in "momentul acesta"

"Acum este ora 23.32" ...acum acum acum acum acum unul dupa altul :D

"Vi se poate intampla voua si celor dragi voua." ...intampla voua VIRGULA si celor dragi voua ...si multe alte greseli

"..sau folii de plastic negru pentru acoperirea cadavrelor .." sau folii de plastic NEGRE

nu ca fac eu pe desteptul ,dar o petitie adresata Guvernul Romaniei, Ministerul de Interne, Ministerul Sanatatii trebuie scrisa corect pentru a putea fi luata in considerare

P.S : voi pentru ce ati votat pana la urma ? :D

Edited by oxigen72000

am si eu o intrebare in leg cu :

"4. In cazul unui eveniment rutier soldat cu victime incarcerate, primul echipaj de urgenta sosit la fata locului are ca prima obligatie izolarea zonei de descarcerare folosind elemente mobile de mascare."

adica mai degraba sa izoleze locul prima oara decat sa le ofere victimelor primul ajutor ,mi se pare absurd ....adica uneori viata lor depinde de 1,5 sau 10 min timp in care cei sa izoleze zona ....mai degraba s ar pune accentul pe cat de repede ajung abulantele ,le pot oferi toate conditiile victimelor pana la spital si multe altele....doar un lucru e bine scris acolo faptul ca victimile sa fie acoperite si locul sa fie imprejmuit sa nu poate intra oricine,dar ca sa inalti stalpi sau alte chestii mi se pare total absurd, odata ce e acoperit cadavru ....pfff

si in primu rand nu este scrisa corect...

"Omul de pe scuter a murit pe loc. Omul de pe scuter[\b] inca zace in mijlocul bulevardului, pe asfalt, acum cand scriu aceasta ....." se putea folosi termenul "victima"

"acum cand scriu aceasta petitie si fac apel la demnitatea dumneavoastra de oameni, acum[\b] " ...se folosea in "momentul acesta"

"Acum este ora 23.32" ...acum acum acum acum acum unul dupa altul :scratch:

"Vi se poate intampla voua si celor dragi voua." ...intampla voua VIRGULA si celor dragi voua ...si multe alte greseli

"..sau folii de plastic negru pentru acoperirea cadavrelor .." sau folii de plastic NEGRE

nu ca fac eu pe desteptul ,dar o petitie adresata Guvernul Romaniei, Ministerul de Interne, Ministerul Sanatatii trebuie scrisa corect pentru a putea fi luata in considerare

P.S : voi pentru ce ati votat pana la urma ? :)

sincer nu mai am cuvinte! :unsure:

...

P.S : voi pentru ce ati votat pana la urma ? :scratch:

Mr.Pruteanu,

Data viitoare, sa-ti incepi postul cu finalul...ne scutesti sa mai pierdem timpul citindu-l!

Somn usor!

Edited by Kassu

Mr.Pruteanu,

Data viitoare, sa-ti incepi postul cu finalul...ne scutesti sa mai pierdem timpul citindu-l!

Somn usor!

auzi ma tu pruteanule !

fa o cerere sau ceva scris la un director daca lucrezi la o firma, sau la un decan daca stii si tu de facultate ,sa fie scrisa asa si pe urma vedem daca o ia in considerare sau incepe si rade cand o citeste

:scratch:

Edited by oxigen72000

auzi ma tu pruteanule !

fa o cerere sau ceva scris la un director daca lucrezi la o firma, sau la un decan daca stii si tu de facultate ,sa fie scrisa asa si pe urma vedem daca o ia in considerare sau incepe si rade cand o citeste

:scratch:

Mai Mucifer,

1.In primul rand, "ma" sa-i zici taticului tau cand ragaiti o bere impreuna pe balcon...cred ca va aprecia apelativul, iar daca nu-l va aprecia, risti sa-ti iei o caraba peste ceafa(cel putin eu asa as proceda...desi e cam tarziu, in cazul tau, esti o cauza pierduta);

2.Dupa ce o sa-ti completezi datele din profil, poate discutam daca am timp si chef de tine...Bineinteles daca consider ca se merita efortul sa-mi irosesc timpul cu unul ca tine.Pana atunci, marsh la cotet.

Si poti dormi linistit, sigur am cel putin o facultate peste tine!PUNCT!

Edited by Kassu

Eu cu cine tin acum?Amandoi aveti dreptate pentru ca si felul in care te exprimi este important dar aici era clar vorba despre alte probleme...hai,cine ma convinge?

nu e vorba de cine te convinge ...dar daca vrei sa faci o petitie care se adreseaza guvernului trebuie scrisa corect ca sa poate fi luata in considerare ,e ca si cum ai face o cerere,sau in CV-ul tau sa apara greseli gramaticale ,mai te angajeaza cineva sau da foaia ca si cum nu exista....

Nu cred ca din cauza ca autorul n-a redactat-o corect n-a avut succes petitia(81 semnaturi/17 zile).Nu a fost in stare s-o promoveze.In fiecare zi trebuia s-o readuca pe pagina cu posturile noi.Era de ajuns un UP sau un info cu statusul...Ma rog!Uneori nici Dumnezeu nu se roaga de tine de doua ori! :bounce:

Edited by Kassu

Ti-e frica sa ne mai ataci acum ca suntem doi? :laugh: :P :bounce:

Ti-e frica sa ne mai ataci acum ca suntem doi? :laugh: :P :bounce:

Repet, ca poate nu ai inteles din prima:Uneori nici Dumnezeu nu se roaga de tine de doua ori!

E valabil si pentru tine...din cate vad!

SUBIECT INCHIS!

Edited by Kassu

Sincer imi pare rau ca am postat aici. Dar stiti ce imi spun mereu. Eu nu voi renunta, poate daca eu fac ceva, putin dar fac, poate mai face si altul inca putin si POATE ne vom schimba ca natie.

Voi chiar nu ati iesit din tara? Macar in Ungaria sa vedeti diferenta de civilizatie, chiar nu vreti sa schimbati ceva???

Aici e vorba de demnitatea umana, nu va doresc sa aveti pe cineva drag intins pe strada si apoi sa il vedeti internet filmat si o gramada de imbecili comentand pe marginea filmului.

Eu tot sper ca putem sa ne schimbam!

Ti-e frica sa ne mai ataci acum ca suntem doi? :agree: :kiss: :goodposting:

la o astfel de atitudine ce poti sa mai spui.....