Sari la conținut

Xmraid Enduro Monteoru 24-26 Octombrie 2008


Postări Recomandate

XMRaid Enduro Monteoru 2008

24 – 26 octombrie

 

XMRaid Enduro Monteoru va fi prima editie a unui concurs ce se vrea emblematic pentru sfarsitul de sezon enduristic. Dealurile din jurul statiunii Sarata Monteoru de langa Buzau, clima blanda de toamna a acestei zone, cunoasterea foarte buna a locurilor si profesionalismul organizatorilor, sunt ingredientele care speram ca vor face din aceasta competitie atat o provocare pentru sportivii mai bine pregatiti, chiar profesionisti cat si o intalnire agreabila pentru aceia care nu au atat de mult timp la dispozitie sa se antreneze dar doresc sa se distreze, sa parcurga trasee amenajate fie pentru placerea de a fi pe motocicleta sau chiar in regim de cursa pentru a ocupa un loc pe podium.

 

Concursul va avea doua clase:

- RĂI – traseu de 30-35 km cu multe portiuni tehnice si dificile, urcari sau coborari la limita, rauri si bolovani ce vor avea aspect de trial, fiind sustinut pe toata lungimea sa, solicitand atat o buna pregatire tehnica cat si o conditie fizica buna.

- BUNI – traseu de 25-30 km, care va urmari in mare parte traseul de Extrem dar va ocoli portiunile cele mai dificile prin locuri mai accesibile, pastrand insa un caracter sustinut. Portiuni de drum forestier nu vor exista decat in masura in care sunt absolute necesare si pe distante foarte mici. (nu va fi chiar un traseu destinat incepatorilor).

 

Program

Vineri 24 octombrie 2008

16.00 – 22.00 inscrieri ( Hotel “La Paducel”)

 

Samata 25 octombrie 2008

09.00 – 10.00 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 ture pentru RĂI si 2 BUNI)

21.00 masa festiva

 

Duminica 26 octombrie 2008

10.00 – 10.30 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 – cate o tura fiecare clasa)

17.00 festivitatea de premiere

 

Taxa de participare: 150 Ron, se va achita la inscriere.

Pentru validarea timpilor si inscrierea in clasament este OBLIGATORIU detinerea unui GPS. Pentru participarea la eveniment doar de placere, nu este obligatorie posesia unui GPS mai ales ca traseele vor fi marcate cu panglici si sageti.

Startul si parcul pentru motociclete vor fi la hotelul “La Paducel”

 

Va rog inca o data mult, cei care sunteti interesati si credeti ca veti veni la acest eveniment sa-mi dati un email la stefanrazvan80@yahoo.com pana la sfarsitul lunii septembrie. Vrem sa stim macar cu aproximatie numarul de participanti, ptr a ne pregati cum se cuvine. Va multumesc.

 

Nr tel contact:

Stefan Bogdan 0748030243

Ovidiu Turcea 0728291733 (responsabil trasee)

Razvan (Braccio) 0745046070

 

 

Imi cer scuze ptr ca am deschis alt subiect daca se poate sterge cel vechi cu aceeasi tema....

 

Nu am uitat, cat de curand voi reveni si cu informatii despre premii, pana atunci... aici la monteoru se munceste cu spor, vedeti poza.

 

Toate cele bune si VA ASTEPTAM

post-9126-1220888947_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 306
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

va suprapuneti cu tura noastra..dar nu-i nimic,sa fie diversitate sa aiba omul de unde alege..

 

imi cer scuze ca nu am postat un topic,dar noi facem deja a 5 editie de inchidere de sezon si mereu la sfarsitul lui octombrie,iar din cauza numarului foarte mare de participanti am ales sa trimitem invitatii..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......,iar din cauza numarului foarte mare de participanti am ales sa trimitem invitatii..

 

 

adica sa faceti o triere, nuuuu......

buna idee!

 

 

 

sunt sigur ca tura de la buzau o sa fie una foarte tare, mai ales ca-i ovidiu responsabil de trasee :D

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XMRaid Enduro Monteoru 2008

24 – 26 octombrie

 

XMRaid Enduro Monteoru va fi prima editie a unui concurs ce se vrea emblematic pentru sfarsitul de sezon enduristic. Dealurile din jurul statiunii Sarata Monteoru de langa Buzau, clima blanda de toamna a acestei zone, cunoasterea foarte buna a locurilor si profesionalismul organizatorilor, sunt ingredientele care speram ca vor face din aceasta competitie atat o provocare pentru sportivii mai bine pregatiti, chiar profesionisti cat si o intalnire agreabila pentru aceia care nu au atat de mult timp la dispozitie sa se antreneze dar doresc sa se distreze, sa parcurga trasee amenajate fie pentru placerea de a fi pe motocicleta sau chiar in regim de cursa pentru a ocupa un loc pe podium.

 

Concursul va avea doua clase:

- RĂI – traseu de 30-35 km cu multe portiuni tehnice si dificile, urcari sau coborari la limita, rauri si bolovani ce vor avea aspect de trial, fiind sustinut pe toata lungimea sa, solicitand atat o buna pregatire tehnica cat si o conditie fizica buna.

- BUNI – traseu de 25-30 km, care va urmari in mare parte traseul de Extrem dar va ocoli portiunile cele mai dificile prin locuri mai accesibile, pastrand insa un caracter sustinut. Portiuni de drum forestier nu vor exista decat in masura in care sunt absolute necesare si pe distante foarte mici. (nu va fi chiar un traseu destinat incepatorilor).

 

Program

Vineri 24 octombrie 2008

16.00 – 22.00 inscrieri ( Hotel “La Paducel”)

 

Samata 25 octombrie 2008

09.00 – 10.00 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 ture pentru RĂI si 2 BUNI)

21.00 masa festiva

 

Duminica 26 octombrie 2008

10.00 – 10.30 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 – cate o tura fiecare clasa)

17.00 festivitatea de premiere

 

Taxa de participare: 150 Ron, se va achita la inscriere.

Pentru validarea timpilor si inscrierea in clasament este OBLIGATORIU detinerea unui GPS. Pentru participarea la eveniment doar de placere, nu este obligatorie posesia unui GPS mai ales ca traseele vor fi marcate cu panglici si sageti.

Startul si parcul pentru motociclete vor fi la hotelul “La Paducel”

 

Va rog inca o data mult, cei care sunteti interesati si credeti ca veti veni la acest eveniment sa-mi dati un email la stefanrazvan80@yahoo.com pana la sfarsitul lunii septembrie. Vrem sa stim macar cu aproximatie numarul de participanti, ptr a ne pregati cum se cuvine. Va multumesc.

 

Nr tel contact:

Stefan Bogdan 0748030243

Ovidiu Turcea 0728291733 (responsabil trasee)

Razvan (Braccio) 0745046070

 

 

Imi cer scuze ptr ca am deschis alt subiect daca se poate sterge cel vechi cu aceeasi tema....

 

Nu am uitat, cat de curand voi reveni si cu informatii despre premii, pana atunci... aici la monteoru se munceste cu spor, vedeti poza.

 

Toate cele bune si VA ASTEPTAM

 

 

 

NE VEDEM LA START GALBENII SANT PREZENTI,BAFTA MULTA :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem la Buzau!!

Pt Razvan, Ovidiu si Stefan, bafta la pregatiri!!

 

Atillas, in caz ca acest concurs nu era pt toata lumea, nu vad de ce ai mai scris aici.. :dissapointed:

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XMRaid Enduro Monteoru 2008

24 – 26 octombrie

 

XMRaid Enduro Monteoru va fi prima editie a unui concurs ce se vrea emblematic pentru sfarsitul de sezon enduristic. Dealurile din jurul statiunii Sarata Monteoru de langa Buzau, clima blanda de toamna a acestei zone, cunoasterea foarte buna a locurilor si profesionalismul organizatorilor, sunt ingredientele care speram ca vor face din aceasta competitie atat o provocare pentru sportivii mai bine pregatiti, chiar profesionisti cat si o intalnire agreabila pentru aceia care nu au atat de mult timp la dispozitie sa se antreneze dar doresc sa se distreze, sa parcurga trasee amenajate fie pentru placerea de a fi pe motocicleta sau chiar in regim de cursa pentru a ocupa un loc pe podium.

 

Concursul va avea doua clase:

- RĂI – traseu de 30-35 km cu multe portiuni tehnice si dificile, urcari sau coborari la limita, rauri si bolovani ce vor avea aspect de trial, fiind sustinut pe toata lungimea sa, solicitand atat o buna pregatire tehnica cat si o conditie fizica buna.

- BUNI – traseu de 25-30 km, care va urmari in mare parte traseul de Extrem dar va ocoli portiunile cele mai dificile prin locuri mai accesibile, pastrand insa un caracter sustinut. Portiuni de drum forestier nu vor exista decat in masura in care sunt absolute necesare si pe distante foarte mici. (nu va fi chiar un traseu destinat incepatorilor).

 

Program

Vineri 24 octombrie 2008

16.00 – 22.00 inscrieri ( Hotel “La Paducel”)

 

Samata 25 octombrie 2008

09.00 – 10.00 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 ture pentru RĂI si 2 BUNI)

21.00 masa festiva

 

Duminica 26 octombrie 2008

10.00 – 10.30 sedinta tehnica

11.00 startul (traseul 2 – cate o tura fiecare clasa)

17.00 festivitatea de premiere

 

Taxa de participare: 150 Ron, se va achita la inscriere.

Pentru validarea timpilor si inscrierea in clasament este OBLIGATORIU detinerea unui GPS. Pentru participarea la eveniment doar de placere, nu este obligatorie posesia unui GPS mai ales ca traseele vor fi marcate cu panglici si sageti.

Startul si parcul pentru motociclete vor fi la hotelul “La Paducel”

 

Va rog inca o data mult, cei care sunteti interesati si credeti ca veti veni la acest eveniment sa-mi dati un email la stefanrazvan80@yahoo.com pana la sfarsitul lunii septembrie. Vrem sa stim macar cu aproximatie numarul de participanti, ptr a ne pregati cum se cuvine. Va multumesc.

 

Nr tel contact:

Stefan Bogdan 0748030243

Ovidiu Turcea 0728291733 (responsabil trasee)

Razvan (Braccio) 0745046070

 

 

Imi cer scuze ptr ca am deschis alt subiect daca se poate sterge cel vechi cu aceeasi tema....

 

Nu am uitat, cat de curand voi reveni si cu informatii despre premii, pana atunci... aici la monteoru se munceste cu spor, vedeti poza.

 

Toate cele bune si VA ASTEPTAM

 

 

 

PT BATRANI NU FACETI NIMIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica sa faceti o triere, nuuuu......

buna idee!

 

 

 

sunt sigur ca tura de la buzau o sa fie una foarte tare, mai ca-i ovidiu responsabil de trasee :D

daca cineva poate sa spuna ca traseele de anul trecut din octombrie nu au rivalizat cu romaniacs imi mananc casca..ideea e ca zona taberei este foarte izolata,si capacitatea de cazare fixa,fiind la 1800 m altitudine e exclus sa dormi in cort pe frigul ala..din asta am ales sa invitam strict oamenii care vin de 5 editii la inchiderea de sezon..nu vreau sa supar pe nimeni,nu fac nici un fel de discriminare,dar stiti cum e ,cand se ajunge la un nr max de inscrieri asta e..

 

anunt de ultima ora..incercam sa impingem cu o sapt mai tarziu intrunirea noastra sa putem veni si la buzau,MAI VREAU SI EU SA CRITIC PE ALTII NU DOAR SA FIU CRITICAT.. :D :D

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@attilas, eu nu m-am referit la trasee mai ales ca nu stiu nimic de traseul tau de anul trecut.

 

am spus doar asa ca ai o idee buna. felicitari!

 

ca si completare la anuntul de ultima ora: NU PLECA NUMAI ASA LA CRITICAT!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@attilas, eu nu m-am referit la trasee mai ales ca nu stiu nimic de traseul tau de anul trecut.

 

am spus doar asa ca ai o idee buna. felicitari!

da dar treaba e ca nu poti sa refuzi pe unul si sa primesti pe altul..la noi de ani de zile confirma 30-40 si vin 70,80.si mereu trebuie sa gasim cazari si mancare si etc,etc..vad ca nu pot sa fac nimic,de 1 ora mi-a explodat telefonul de convorbiri cand s-a auzit de invitatii..incerc sa schimb locatia ptr ca altfel imi pun toata lumea in cap..

 

ps eu stiu cat de greu e sa faci ce incearca baietii astia..ultimul lucru pe care l-as face ar fi sa-i critic..nu e suficient ca enduro-maniaco-depresiv si intrunirea motomania s-au desfiintat??

 

CER SCUZE ORGANIZATORILOR PTR OFFTOPIC..DATI-I INAINTE,VALCEA INCEARCA SA VINA SI EA LA BUZAU,

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cineva poate sa spuna ca traseele de anul trecut din octombrie nu au rivalizat cu romaniacs imi mananc casca..ideea e ca zona taberei este foarte izolata,si capacitatea de cazare fixa,fiind la 1800 m altitudine e exclus sa dormi in cort pe frigul ala..din asta am ales sa invitam strict oamenii care vin de 5 editii la inchiderea de sezon..nu vreau sa supar pe nimeni,nu fac nici un fel de discriminare,dar stiti cum e ,cand se ajunge la un nr max de inscrieri asta e..

 

anunt de ultima ora..incercam sa impingem cu o sapt mai tarziu intrunirea noastra sa putem veni si la buzau,MAI VREAU SI EU SA CRITIC PE ALTII NU DOAR SA FIU CRITICAT.. :D :D

 

 

fiecare concurs,intrunire sau ce o fii are participanti ei,nu va mai faceti griji la BUZAU intotdeauna au fost cele mai misto concursuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar nu cred ca e interesant sa se intample cum s-a intamplat anul asta,la doua curse in paralel la una au fost 100 de oameni la cealalta au fost 15 motoare..nu e pacat de munca organizatorilor??consider impetuos necesar sa ne intalnim si noi cum fac si marile cluburi moto din tara sa stabilim un program de curse si intruniri cu caracter strict enduro..asa vine oricine ca tine si zice :vai ce tare e la x hai toti acolo si ala din y munceste ca prostul degeaba..

oricum intr-un an sau 2 o sa imi dati dreptate,ca trebuie sa stabilim cursele sau intrunirile dupa o sedinta comuna,fiindca uite exemplu concret:cursa de la sibiu a baietilor de la EMA e la un pas sa nu se mai tina din lipsa de participanti,daca nu au renuntat deja..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar nu cred ca e interesant sa se intample cum s-a intamplat anul asta,la doua curse in paralel la una au fost 100 de oameni la cealalta au fost 15 motoare..nu e pacat de munca organizatorilor??consider impetuos necesar sa ne intalnim si noi cum fac si marile cluburi moto din tara sa stabilim un program de curse si intruniri cu caracter strict enduro..asa vine oricine ca tine si zice :vai ce tare e la x hai toti acolo si ala din y munceste ca prostul degeaba..

oricum intr-un an sau 2 o sa imi dati dreptate,ca trebuie sa stabilim cursele sau intrunirile dupa o sedinta comuna,fiindca uite exemplu concret:cursa de la sibiu a baietilor de la EMA e la un pas sa nu se mai tina din lipsa de participanti,daca nu au renuntat deja..

Exact ce spui tu ca se intampla la concursurile de enduro care se suprapun (ca un concurs are participanti si celalalt nu) se intampla mai acu cativa ani la intrunirile de bikeri. S-a infiintat UCMR-u ca sa stabileasca intrunirile sa nu se mai suprapuna si a iesit un rahat. S-au gasit destule cluburi care nu au vrut sa aiba o palarie. In prezent sunt si cate 3 intruniri intr-un we si e plin de participanti la toate. S-au inmultit baicarii. Eu cred ca in viitor or sa fie destui enduristi pt. toate concursurile care vor fi, si in final, vorba cuiva de mai sus, fiecar concurs are clientii lui. :D

si ca sa nu fiu pe langa topic....trasee de rupt mobra la Monteoru??? hmm, il sun pe Stefan! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi permit si eu o remarca... daca se vorbeste mult despre un eveniment asta inseamna ca incepe sa stie lumea de el si mie imi pare bine. cat despre intalnirea baietilor de la valcea... imi pare rau daca am stanjenit cu ceva, facand planurile de curand, am consultat lista si cunoscutii sa vedem ce se mai intampla prin tara si sa nu oferim ocazia de-a da prea multe optiuni enduristilor care nereusind sa se decida unde sa mearga sa ramana pe acasa si sa fim injurati dupa aia.

oricum la monteoru va fi cazare ptr toata lumea, in cateva zile vom pune o lista cu pensiuni si telefoane ptr rezervare (de fapt una foarte buna este: http://www.turistinfo.ro/sarata_monteoru/c..._monteoru.html). nu facem o intalnire prieteneasca si nu ne vom putea ocupa noi de cazare pentru fiecare, va fi un concurs serios!! :D si ca sa-i raspund lui cata, destul de tare, chiar si la clasa buni, ca doar sunt buni, iar daca va simtiti rai... :D

pe ovidiu l-am pus deja pe perfuzii cu redbull, va avea nevoie ptr trakurile astea.

si avem prezente de 2009... mmmm... abia astept. apropo cu o scorpa t-ride nu vine nimeni?? :D

si ca sa vedeti ca totusi se mai si munceste, va mai arat cateva poze.

toate bune...

post-9126-1220909325_thumb.jpg

post-9126-1220909341_thumb.jpg

post-9126-1220909356_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta discutiile noastre,au tinut topicul "incins"..asa ca organizatorilor dati-i bataie si faceti-va cursa..cum ziceam incercam sa ajungem si noi sa vedem cu ce vreti sa ne speriati..CA ASTIA DE LA VALCEA SUNT C-AM GREU DE SPERIAT(LA AMBELE CATEGORII).. :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite-l pe ovidiu la barna ... aceasta nadia comaneci a enduroului romanesc :D

Daca si ploua putin poate sa iasa rock de tot

 

@Atillas - misto fitilu' cu intalnirea pe baza de invitatie :D NU NE INTERESEAZA ENDUROMASONERIA :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite-l pe ovidiu la barna ... aceasta nadia comaneci a enduroului romanesc :scratch:

Daca si ploua putin poate sa iasa rock de tot

 

@Atillas - misto fitilu' cu intalnirea pe baza de invitatie :unsure: NU NE INTERESEAZA ENDUROMASONERIA :)

ce zic eu ce intelegi tu..asta e situatia la modul concret..am gasit o locatie foarte tare si fiind izolata am hotarat sa invitam doar cativa prieteni..din nefericire cand am facut lista ca la nunta am ajuns la 70 de oameni..cred ca cel mai bine nu mai facem nimic ca sa nu se mai supere nimeni.. :P :kiss:

 

ps daca ploua la cum arata terenul,va fi tragic..uitati-va in prima poza cum sunt raspanditi,o sa fie enduristii ca furnicutele prin radure..iar copacul ala daca nu il taie nu il urca nimeni...

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca si ploua putin poate sa iasa rock de tot

 

 

ps daca ploua la cum arata terenul,va fi tragic..uitati-va in prima poza cum sunt raspanditi,o sa fie enduristii ca furnicutele prin radure..iar copacul ala daca nu il taie nu il urca nimeni...

cam asta e problema la Monteoru', daca dau 3 picaturi de ploaie se face patinoar. mai vedem pana atunci. testam terenu' inainte :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta e problema la Monteoru', daca dau 3 picaturi de ploaie se face patinoar. mai vedem pana atunci. testam terenu' inainte :)

 

Este multa argila pe acolo. Dupa o tura pe teren moale trebuie sa speli mobra rapid. Altfel se face caramida. :scratch:

Sunt patit.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ploua rau se scot bucatile f grele sau vor fi oameni in punctele respective(ptr ajutor).se merge pe traseu inainte de start ptr verificare.va fi ca la carte totul.va fi enduro!!!!cine cauta motive gaseste!?!! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ploua rau se scot bucatile f grele sau vor fi oameni in punctele respective(ptr ajutor).se merge pe traseu inainte de start ptr verificare.va fi ca la carte totul.va fi enduro!!!!cine cauta motive gaseste!?!! :)

mila jupane,mila..ca unii suntem batrani si operati.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...