Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

Are cineva pe acasa o bucata de teava care nu-i mai foloseste, diametru mare , pt a putea confectiona partea rotunda din capatul sissybarului. Ca cel din poza...Sau macar o idee de unde as putea face rost...de ceva asemanator[/b]

post-17477-1220984705_thumb.jpg

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam ce diametru ? Lucrez pe un santier si aia baga teava , pun mina pe un flex si-mi tai si eu o felie oricind. Oricind , da' de saptamina viitoare , cind vin din concediu. Dar daca vrei sa ti-o faci singur , pune mina pe o bucata de platbanda , din primul REMAT intilnit in cale , fa-o rotunda , o sudezi , o slefuiesti si o cromezi si se cheama ca esti un fel de OCC mai mic. Sper ca nu o vrei din Inox , ca deja ai o problema. Astept un semn , da pe privat , ca uit sa mai intru pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce diametru ? Lucrez pe un santier si aia baga teava , pun mina pe un flex si-mi tai si eu o felie oricind. Oricind , da' de saptamina viitoare , cind vin din concediu. Dar daca vrei sa ti-o faci singur , pune mina pe o bucata de platbanda , din primul REMAT intilnit in cale , fa-o rotunda , o sudezi , o slefuiesti si o cromezi si se cheama ca esti un fel de OCC mai mic. Sper ca nu o vrei din Inox , ca deja ai o problema. Astept un semn , da pe privat , ca uit sa mai intru pe aici.

Care e diferenta intre inox si crom care se duce mai repede(inox-ul?) :scratch: ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok...merci...abia astept sa ajunga...merci mult...

icelord: tind sa cred ca cromul se duce mai repede decat inoxul...avand in vedere si conditiile in care sa facut cromarea...si toate cele(asta daca te referi la cromul de pe anumite piese ex:rama de far) ....inoxul nu prea are ce sa se duca...din cate stiu eu inoxul nu rugineste...ce e drept nu sunt in asa mare masura sa explic ...cam astea sunt cunostinte generale...si oricum exista foarte multe diferente intre crom si inox....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e diferenta intre inox si crom care se duce mai repede(inox-ul?) :scratch: ?!

 

Cromul se duce mai repede decat Inoxul ( inoxul nu rugineste ), dar Inoxul nici nu straluceste la fel de tare ca si Cromul, iar per total o piesa cromata este mai ieftina decat aceasi piesa din inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cromul se duce mai repede decat Inoxul ( inoxul nu rugineste ), dar Inoxul nici nu straluceste la fel de tare ca si Cromul, iar per total o piesa cromata este mai ieftina decat aceasi piesa din inox.

inox= OTEL INOXIDABIL adica nu oxideaza nu rugineste ever......

cromul e o pelicula aplicata peste metal sau nemetal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am fost prea "suptil" , cum zicea cineva pe forum. Ia gasiti voi o bucata de teava de Inox la diametrul ala. De aia ziceam ca e problema , nu ca nu ar fi misto. Si daca il lustruiesti bine , Inoxul straluceste si el , poate nu ca si Cromul , dar nici nu se exfoliaza. De fapt nici Cromul nu ar trebui sa se deterioreze , dar unde cromezi meserias la noi ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok...merci...abia astept sa ajunga...merci mult...

icelord: tind sa cred ca cromul se duce mai repede decat inoxul...avand in vedere si conditiile in care sa facut cromarea...si toate cele(asta daca te referi la cromul de pe anumite piese ex:rama de far) ....inoxul nu prea are ce sa se duca...din cate stiu eu inoxul nu rugineste...ce e drept nu sunt in asa mare masura sa explic ...cam astea sunt cunostinte generale...si oricum exista foarte multe diferente intre crom si inox....

Multumesc de info :scratch: !

 

Cromul se duce mai repede decat Inoxul ( inoxul nu rugineste ), dar Inoxul nici nu straluceste la fel de tare ca si Cromul, iar per total o piesa cromata este mai ieftina decat aceasi piesa din inox.

Deci mai bine Inox ca mai dai o polizare dupa un timp ca sa-si recapete stralucirea, nu? :)

 

inox= OTEL INOXIDABIL adica nu oxideaza nu rugineste ever......

cromul e o pelicula aplicata peste metal sau nemetal

Tks omu'! :unsure:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inoxul este si scump si casant....cromul e mai bun daca e facut ca lumea,si e mai ieftin...nu crezi ca s-ar fi facut toate accesoriile moto din inox, daca nu era asa?

IceLord man,eu cred ca esti tare singur acolo la tine.....dar daca tot ai net,da si tu un search pe google,ca esti de rasu universului cosmic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, inox-ul este un aliaj inoxidabil denumit generic asa, la fel cum toate copiatoarele sunt "xerox"... cred ca discutia voastra vrea sa fie nichel vs crom.

 

Si care este mai bun? Am inteles ca nichelul ar straluci mai mult? Daca da atunci dc piesele dupa motor sunt cromate si nu nichelate? Care este dezavantajul nichelului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma,iar vorbesti cu "dupa"( dupa colt,dupa cateva ore,dupa ce etc)in loc de "depe"(de pe masa,de pe motor,de pe bloc etc)....iar derutezi oamenii...

piesele DE PE motoare sint cromate(cuprate-nichelate-cromate)pt ca e mai rezistent....nichel-ul e doar decorativ,are proprietati de protectie mai slabe...

 

sorin,otel-inox-ul este mai casant,(depinde de care este,in f de continutul de carbon,nichel,molibden) si mai greu de prelucrat....asta comparativ cu un otel obisnuit.

 

asta stiu eu.corectati-ma daca gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FatBobule, am indoit inox de l-au luat dracii si nu a crapat. La Vulcan mi-am facut sissybar din bara de 10 (indoit la 180 grade), suport de proiectoare indoit in mod asemanator cu ghidonul, schimbator la calcai (platbanda indoita la 90 grade si torsionata), fara sa le incalzesc in prealabil. Crede-ma, e foarte maleabil. Ai insa dreptate in privinta prelucrarii, e mai dificil decat otelul obisnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nichelul este mai aratos avand o nuanta spre albastrui in timp ce cromul este cu o nuanta mai galbuie... intr-adevar nichelul este doar pentru acoperiri superficiale.... iar in alta ordine de idei, toate astea de care vorbiti voi sunt aliaje de otel cu diferite concentratii de crom, nichel, etc, si de aceea difera maleabilitatea, duritatea si stralucirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inoxul NU este casant. Si se poate aduce la stralucirea cromului daca il polishezi cu glaspapir de 3000, apoi cu pasta abraziva de 6000.

 

pasla flex si pasta abraziva!

demonstrez orisicui ca nu face diferenta.....intre crom si inox.

nu as vorbi daca nu as fi avut de-a face cu asa ceva.

diferenta!

INOXUL isi pierde luciul daca nu e tratat periodic.

piesele cromate a nu se confunda, isi pastreaz luciul mult si bine insa prinse de rugina salut si-o frunza.... se duce incet da sigur.

rugina se prinde din diferite zgirieturi inevitabile ceea ce la inox poti sa dai si cu felxul s-o zgirii ca tot nu rugineste.

Inoxul este un aliaj de materiele feroase si neferoase de aceea mai si oxideaza, da nu rugineste.

cromatul in sine implica acoperireea unui piese sa zicem, cu un strat doua trei pelicule de crom.

materialul se decapeaza,asta inseamna a se aduce piesa la luciul metalic, baie in acid sulfuric baie in repetate ape incepind cu 30 grade pina la 100 in 4 etape, electroliza sau baie in curent care curata orice impuritate si apoi se imerseaza intr-o baie de crom, insemnand Crom topit in care se inunda piesa care se doreste a fi cromata.

exista doua tipuri de cromat

crom dur si crom estetic

cromul dur se foloseste pentru arbori bile etc ce vin rectificate in acest fel piesele se incarca cu crom si apoi se rectifica(foarte rezistent la uzura frecare), corecteaza, cheiile din trusa de scule co fi fixe, inelare, tubulare. ex-croma-dur crom-vanadium

si cromul estetic descris mai sus.

si am pus punct!

 

nichelul este mai aratos avand o nuanta spre albastrui in timp ce cromul este cu o nuanta mai galbuie... intr-adevar nichelul este doar pentru acoperiri superficiale.... iar in alta ordine de idei, toate astea de care vorbiti voi sunt aliaje de otel cu diferite concentratii de crom, nichel, etc, si de aceea difera maleabilitatea, duritatea si stralucirea.

nichelul e mai cu personalitate decit cromul o descriere subiectiva prescurtata :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noah super tare frateeee....si totusi unde se fac cromari...nu conteaza unde in tara...eventual sa ofere garantia ca la temperaturi mari nu se face praf tot...sau idee ce sa fac cu capacele de la un shadow...nichel sau crom??care unde se poate face prin tara???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Bucuresti se face o cromare destul de bunicica, dar si scorul este destul de ridicat.

"... cromare destul de bunicica, scor destul de ridicat". Aceasta este o informatie destul de bunicica, dar nivelul de informare nu e destul de ridicat. Cat e centimetrul patrat? E nenea ala de langa Piata Obor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"... cromare destul de bunicica, scor destul de ridicat". Aceasta este o informatie destul de bunicica, dar nivelul de informare nu e destul de ridicat. Cat e centimetrul patrat? E nenea ala de langa Piata Obor?

 

ala e, numa ca acum s-a mutat in Pantelimon. Pretul nu il stiu pe cmp, il face la ochi, dar nu e deloc mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e tare cu inoxu casant.

 

sunt cateva sute de tipuri de inox oricum ce vedeti zilnic balustrade si decoratiuni este un inox neferitic foarte slab, dupa un timp se ingalbeneste (oxideaza) chiar daca nu rugineste (rugina este oxid de fier , inoxul uzual nu contine fier ),cind vedeti o balustrada ruginita pe la colturi defapt acolo a ruginit fierul din abrazivii prosti pe care ii folosesc "meseriasii" romani pt a scadea pretul pe metru liniar.

 

de cromat puteti croma in comuna pantelimon pretul este de 2E/dm2, scump dar eu am fost multumit, mi-am facut evacuarea la mobra si pana acum nu s-a exfoliat.

 

nichelatul este alt proces electrochimic de acoperire, face parte din procesul de cromare cum s-a spus si mai sus, o piesa nichelata este galben aurie, are o anumita rezistenta la oxidare dar mai mica decat la cromare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...