Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

Dati o adresa mai exacta pentru cromare, va rog.

Pentru cine vrea sa lustruiasca inox, exista o pasta verde - folosita in tehnica dentara - care-l face mai stralucitor decat cromul

( depinde de raportul de Cr/Ni din aliaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ala e, numa ca acum s-a mutat in Pantelimon. Pretul nu il stiu pe cmp, il face la ochi, dar nu e deloc mic.

pai da un exemplu sa aveam o idee.un esapament, o janta cam la cat duce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

e interesant topicul dar de cuprare nu zice nimeni nimic?

 

e vreun loc pe meleagurile astea carpato danubiano pontice unde poa' sa faca un om o cuprare sanatoasa? fara sa ma puneti sa fac eu baie electrolitica!

si inca ceva. daca virgula cuprezi o pesa e vreun strat protector ceva ce se poate aplica peste astfel incat sa nu se oxideze? mai ales pe piesele care se incing (capace motor, tobe etc.)

sunt curios pt ca vine iarna si tre sa am know how'ul inainte sa ma bag cu flexu.

 

mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

e interesant topicul dar de cuprare nu zice nimeni nimic?

 

e vreun loc pe meleagurile astea carpato danubiano pontice unde poa' sa faca un om o cuprare sanatoasa? fara sa ma puneti sa fac eu baie electrolitica!

si inca ceva. daca virgula cuprezi o pesa e vreun strat protector ceva ce se poate aplica peste astfel incat sa nu se oxideze? mai ales pe piesele care se incing (capace motor, tobe etc.)

sunt curios pt ca vine iarna si tre sa am know how'ul inainte sa ma bag cu flexu.

 

mersi anticipat.

 

Cuprarea se face tot unde se face cromarea, numai ca se face inainte de cromare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cromat sau nichelat la nea Bratu tel.0745686256 din com.Pantilimon str.Nicolae Balcescu nr.5 antrebati de strada politie dupa ce treceti de politie prima strada la dreapta

Am cromat la el lateralele la motor la virago si mi-a luat 50 EURO asta iarna.

Editat de Lord Vader
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea, am 16 ani si mi-am luat A1 de 2 luni,de vreo 3 saptamanii am achizitionat un honda vt 125 shadow din 2001 fiind pasionat de cruisere,noh si acuma ontopic, tipu de la care lam luat a tras o tranta pe partea dreapta,marturie fiind crashbaru si ornamentul cromat de pe esapament + cate ceva pe blocu motor,noh eu fiind mic nu stiu nimic nici nu prea am pe cine sa intreb ca sa aflu un raspuns valabil,juliturile repective se pot scoate sau ameliora cumva? daca da astept sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demonstrez orisicui ca nu face diferenta.....intre crom si inox.

 

pune de curiozitate cateva poze si sa vedem daca putem face diferenta.. nu ma consider mare expert dar pana acum nu mi s-a intamplat sa nu deosebesc o piesa cromata de una facuta din inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea, am 16 ani si mi-am luat A1 de 2 luni,de vreo 3 saptamanii am achizitionat un honda vt 125 shadow din 2001 fiind pasionat de cruisere,noh si acuma ontopic, tipu de la care lam luat a tras o tranta pe partea dreapta,marturie fiind crashbaru si ornamentul cromat de pe esapament + cate ceva pe blocu motor,noh eu fiind mic nu stiu nimic nici nu prea am pe cine sa intreb ca sa aflu un raspuns valabil,juliturile repective se pot scoate sau ameliora cumva? daca da astept sugestii

E destul de complicat, mai ales daca ai atins si blocul motor, restul se pot rezolva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva pe acasa o bucata de teava care nu-i mai foloseste, diametru mare , pt a putea confectiona partea rotunda din capatul sissybarului. Ca cel din poza...Sau macar o idee de unde as putea face rost...de ceva asemanator[/b]

pt.ochelari...model ceva poze,tel 0729988500

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Tevi de esapament facute din inox de un mester de la Rosu din Sibiu pentru Volusia mea, dupa indicatiile mele:

 

post-7633-1224511257_thumb.jpg post-7633-1224511267_thumb.jpg

 

post-7633-1224511274_thumb.jpg post-7633-1224511328_thumb.jpg

:rusinica: ceva site?

sau doar empty pipe?

frumos lucrat, meseria nui nop sam!

un mic efort rugamute si pune si un filmulet s-o si auzim!

ce-mi plac cind incep sa dea cloarea sampaniei in coturi!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tevi de esapament facute din inox de un mester de la Rosu din Sibiu pentru Volusia mea, dupa indicatiile mele:

 

post-7633-1224511257_thumb.jpg post-7633-1224511267_thumb.jpg

 

post-7633-1224511274_thumb.jpg post-7633-1224511328_thumb.jpg

Vrem filmulet cu sunet! :rusinica: ! Si apropo cat te-a costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc sa-mi cromez tobele intr-o cromare industriala si apoi sa le lustruiesc bine bine ca sa obtin maximul de luciu. A mai incercat cineva cu crom industrial? Prefer sa muncesc lustruind, decat sa fac un drum pana in Bucuresti, ca mi-e la indemana baia de crom, iar cromul industrial este mult mai rezistent decat cel ornamental.

Astept pareri si sfaturi! Merci.

Editat de Chisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tevi de esapament facute din inox de un mester de la Rosu din Sibiu pentru Volusia mea, dupa indicatiile mele:

 

post-7633-1224511257_thumb.jpg post-7633-1224511267_thumb.jpg

 

post-7633-1224511274_thumb.jpg post-7633-1224511328_thumb.jpg

 

 

 

unde in Sb??ai vreun nr de tel???sunt empty pipes???si la ce pret ???arata super adevarat.TKS

Editat de DimmU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc sa-mi cromez tobele intr-o cromare industriala si apoi sa le lustruiesc bine bine ca sa obtin maximul de luciu. A mai incercat cineva cu crom industrial? Prefer sa muncesc lustruind, decat sa fac un drum pana in Bucuresti, ca mi-e la indemana baia de crom, iar cromul industrial este mult mai rezistent decat cel ornamental.

Astept pareri si sfaturi! Merci.

crom dur i se mai zice, daca ai pe cineva intr-o astfel de intreprindere mergi pe incercate, nai ce sa pierzi, daca iese prea grunjos desi greu de crezut dai cu discuri pe flex(DE ALA CU hirtie de smirghel) da cel mai fin nui stiu exact marimea, si pentru polishat desi cred ca doar cu asta ar trebuii sa incerci, pisla(se gasesc la Praktiker, selgros, metro, dsicuri de plastic sistem de prindere la flex pe o parte, au scai la partea opusa scai tata si pe care se pune pisla care are scai mama) si pasta abraziva.

este crom dur deaorece este crom de scularie si de regula este un aliaj ex.crom-vanadium, care asa cum ai zis tu n-are moarte grabnica.

In ORADEA avem o intreprindere mica care face sau facea asa ceva.

mi-ai dat de gindit!

am sa trec in revista programului meu o incercare pe niste piese marunte cu finisare ulterioara ca ceea descrisa mai sus.

noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din teava de inox de 2", au montate in interior cate o surdina fixata cu suruburi care nu se vad - sunt spre motocicleta - pentru ca goale eerau chiar prea zgomotoase. Pretul e nerelevant pentru ca le-am facut in regim de prototip, practic am incercat 3 variante si am folosit multe coturi si material aiurea. Sa zic ca ai putea face cam la 4-5 milioane o pereche la ora asta cu know-how-ul castigat... Firma se numeste Rosu SRL, e din Sibiu.

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tks!Am gasit o adresa de net http://www.rosu.ro/html/executie.html cred ca e asta! daca te poti uita sa vezi sa nu vb aiurea la tel si ei sa nu stie despre ce e vb! materiale au ei tot ce trebuie???pana si "surdinele"???Ms inca o data!

Editat de DimmU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...