Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

da,ei sint...am un preten care si-a facut tobele de la HD, la ei...f faine.

si mai stiu pe cineva care a facut o per. de telescoape tot acolo...!!!

 

io mi-s curios daca pot face si ghidoane...

 

 

TFB

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

crom dur i se mai zice, daca ai pe cineva intr-o astfel de intreprindere mergi pe incercate, nai ce sa pierzi, daca iese prea grunjos desi greu de crezut dai cu discuri pe flex(DE ALA CU hirtie de smirghel) da cel mai fin nui stiu exact marimea, si pentru polishat desi cred ca doar cu asta ar trebuii sa incerci, pisla(se gasesc la Praktiker, selgros, metro, dsicuri de plastic sistem de prindere la flex pe o parte, au scai la partea opusa scai tata si pe care se pune pisla care are scai mama) si pasta abraziva.

este crom dur deaorece este crom de scularie si de regula este un aliaj ex.crom-vanadium, care asa cum ai zis tu n-are moarte grabnica.

In ORADEA avem o intreprindere mica care face sau facea asa ceva.

mi-ai dat de gindit!

am sa trec in revista programului meu o incercare pe niste piese marunte cu finisare ulterioara ca ceea descrisa mai sus.

noroc!

 

Iese grunjos doar daca metalul nu este bine finisat inainte de cromare(cromul se depune pe marginea imperfectiunilor suprafetei ca niste ace de zapada). Am experienta ca o vreme am proiectat cilindri hidraulici, iar tijele cilindrilor se cromeaza. Inainte si dupa cromare se rectifica. Luciul rezultat dupa lustruire este satisfacator. Singura diferenta care o vad intre o tija de cilindru si tobe este de geometrie, fiind drepte,tijele se pot lustrui mai bine si mai uniform (se prind intre varfurile strungului si se merge cu pasla de-alungul tijei). Va fi mai mult de frecat la tobe, dar o sa incerc!

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Dati o adresa mai exacta pentru cromare, va rog.

Pentru cine vrea sa lustruiasca inox, exista o pasta verde - folosita in tehnica dentara - care-l face mai stralucitor decat cromul

( depinde de raportul de Cr/Ni din aliaj)

Salutare,eu am cromat acum vreun an si jumatate sissy-barul cu suport pt bagaje,in sectorul 2,str Magura Vulturilor nr 49.Mi le-a scos super faine,iar la pret,nu mi s-a parut deloc piperat!Dar,repet,asta era acum vreun an si jumatate...Dar daca ajungi pe-acolo si mai exista respectivul atelier,da-mi si mie de veste,te rog.Multa bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.duroterm.ro/ro/servicii/ - BUCURESTI

http://www.sal-company.ro/ - BUCURESTI

http://www.ump.ro/acoperiri.htm - Comuna PANTELIMON

http://www.crom-system.ro/ - PLOIESTI

 

O noua tehnologie, care inlocuieste cromarea , nichelarea - Argintarea decorativa este un procedeu obtinut de un grup de ingineri din Romania in urma a 3 ani

de cercetare. Argintarea este un procedeu chimic de acoperire a oricaror suprafete in vederea obtinerii unui

aspect metalic lucios. Procedeul consta in pulverizarea concomitenta a doua solutii pe o suprafata pregatita

in acest scop comparanduse ca aspect cu nichelarea si cromarea decorativa.

Argintarea se poate realize pe numeroase tipuri de suprafete: PLASTIC,METAL,STICLA,CERAMICA,LEMN,etc.

 

Apropo , am auzit de la cineva ca pentru a impiedica oxidarea in timp a aluminiului proaspat slefuit , sa se dea un strat fin de lac! A incercat cineva asa ceva?

Am si cromat zilele astea un sissybar la Interprinderea Faur Bucuresti si o flacara care vine prinsa cu coliere de toba , m-a costat 900.000 , dar cromarea este de o calitate foarte proasta. In unele parti mi s-a si exfoliat dupa numai o zi :laugh: - asadar feriti-va sa cromati La FAUR . Daca isi mai cromeaza cineva in alta parte ceva, il rog sa posteze si preturile...mai am cateva chestii de cromat!

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
http://www.duroterm.ro/ro/servicii/ - BUCURESTI

http://www.sal-company.ro/ - BUCURESTI

http://www.ump.ro/acoperiri.htm - Comuna PANTELIMON

http://www.crom-system.ro/ - PLOIESTI

 

O noua tehnologie, care inlocuieste cromarea , nichelarea - Argintarea decorativa este un procedeu obtinut de un grup de ingineri din Romania in urma a 3 ani

de cercetare. Argintarea este un procedeu chimic de acoperire a oricaror suprafete in vederea obtinerii unui

aspect metalic lucios. Procedeul consta in pulverizarea concomitenta a doua solutii pe o suprafata pregatita

in acest scop comparanduse ca aspect cu nichelarea si cromarea decorativa.

Argintarea se poate realize pe numeroase tipuri de suprafete: PLASTIC,METAL,STICLA,CERAMICA,LEMN,etc.

 

Apropo , am auzit de la cineva ca pentru a impiedica oxidarea in timp a aluminiului proaspat slefuit , sa se dea un strat fin de lac! A incercat cineva asa ceva?

Am si cromat zilele astea un sissybar la Interprinderea Faur Bucuresti si o flacara care vine prinsa cu coliere de toba , m-a costat 900.000 , dar cromarea este de o calitate foarte proasta. In unele parti mi s-a si exfoliat dupa numai o zi :laugh: - asadar feriti-va sa cromati La FAUR . Daca isi mai cromeaza cineva in alta parte ceva, il rog sa posteze si preturile...mai am cateva chestii de cromat!

 

Da, asa trebuie sa faci. Eu mi-am slefuit capacul de aluminiu de pe partea ambreiajului fiind oxidat in unele locuri, si dupa i-am dat mai multe straturi de lac! Arata si se pastreaza bine..ca nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O noua tehnologie, care inlocuieste cromarea , nichelarea - Argintarea decorativa este un procedeu obtinut de un grup de ingineri din Romania in urma a 3 ani

de cercetare. Argintarea este un procedeu chimic de acoperire a oricaror suprafete in vederea obtinerii unui

aspect metalic lucios. Procedeul consta in pulverizarea concomitenta a doua solutii pe o suprafata pregatita

in acest scop comparanduse ca aspect cu nichelarea si cromarea decorativa.

Argintarea se poate realize pe numeroase tipuri de suprafete: PLASTIC,METAL,STICLA,CERAMICA,LEMN,etc.

 

foarte interesanta tehnologia, cred ca ii sun la anu sa imi faca o demonstratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Eh, cum e pana la urma? Ati facut ceva in Bucuresti?

 

Eu mi-am comandat un ornament pentru aripa fata si americanul m-a pacalit si mi l-a trimis zgariat si lovit si as vrea sa-l refac. Dar nu prea mi-e clar unde sa ma duc acum.

 

Astept ceva sugestii!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cum e pana la urma? Ati facut ceva in Bucuresti?

 

Eu mi-am comandat un ornament pentru aripa fata si americanul m-a pacalit si mi l-a trimis zgariat si lovit si as vrea sa-l refac. Dar nu prea mi-e clar unde sa ma duc acum.

 

Astept ceva sugestii!

 

Asfalt uscat!

 

pune si tu o poza sa vedem pozna :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cum e pana la urma? Ati facut ceva in Bucuresti?

 

Eu mi-am comandat un ornament pentru aripa fata si americanul m-a pacalit si mi l-a trimis zgariat si lovit si as vrea sa-l refac. Dar nu prea mi-e clar unde sa ma duc acum.

 

Astept ceva sugestii!

 

Asfalt uscat!

eu am cromat la nenea Bratu in comuna pantelimon luna trecuta... a facut treaba bunicica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Morpheus :Scuze ca ti-o zic: daca te referi la "fender rail",sa stii ca americanu',n-a mintit...Zicea ca e zgiriata, 'road rash',adica frecata de pavaj.Pot sa-ti dau item #-ul licitatiei,sa mai citesti odata, prezentarea produsului.Nu le da mana sa spuna prostii,ca-i haleste ebay-ul.

Inapoi on-topic; l-am trimis pe-un prieten,la alt prieten,sa ia nr. de tel. si adresa,de la un atelier,unde-si cromase el,tobele.Si arata super...Pot sa aflu,dar cred ca e-o adresa cunoscuta,ca cica,avea o gramada de clienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Morpheus :Scuze ca ti-o zic: daca te referi la "fender rail",sa stii ca americanu',n-a mintit...Zicea ca e zgiriata, 'road rash',adica frecata de pavaj.Pot sa-ti dau item #-ul licitatiei,sa mai citesti odata, prezentarea produsului.Nu le da mana sa spuna prostii,ca-i haleste ebay-ul.

Inapoi on-topic; l-am trimis pe-un prieten,la alt prieten,sa ia nr. de tel. si adresa,de la un atelier,unde-si cromase el,tobele.Si arata super...Pot sa aflu,dar cred ca e-o adresa cunoscuta,ca cica,avea o gramada de clienti.

 

Salut!

Eu am citit atunci ce scria dar n-am observat sa fie ceva de genul asta.

 

Acum exista doua situatii: eu n-am observat ca scria ca e zgariat sau el a editat, dupa ce am intrat eu ultima oara, descrierea elementului.

 

Daca poti sa afli cum e cu cromarea sunt recunoscator !

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de-un amic ,c-o Viroaga de 250,care si-a cromat mai multe piese .A fost la atelierul de pe Magura Vulturilor .NU a fost multumit de calitatea lucrarilor,plus amanari si neseriozitate tipic romaneasca (gen "vino luni,ca-s gata",si luni,cand s-a dus,"aaa...pai,nu le-am terminat"). Ca sa nu fiu partinitor,adresa i-a dat-o un alt prieten de-al meu,care A FOST MULTUMIT,de ce i-au facut,respectiv cromat tobele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de-un amic ,c-o Viroaga de 250,care si-a cromat mai multe piese .A fost la atelierul de pe Magura Vulturilor .NU a fost multumit de calitatea lucrarilor,plus amanari si neseriozitate tipic romaneasca (gen "vino luni,ca-s gata",si luni,cand s-a dus,"aaa...pai,nu le-am terminat"). Ca sa nu fiu partinitor,adresa i-a dat-o un alt prieten de-al meu,care A FOST MULTUMIT,de ce i-au facut,respectiv cromat tobele.

 

Aha. Chestiunea e ca nu stiu unde e strada, stiu in schib str. Vulturilor pe la Nerva Traian, dar magura vulturilor... nici o idee.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Chestiunea e ca nu stiu unde e strada, stiu in schib str. Vulturilor pe la Nerva Traian, dar magura vulturilor... nici o idee.

Merci!

magura vutlurilor este paralela cu mihai bravu si are un capat in vatra luminoasa si celalat in sos pantelimon ("traverseaza" sos iancului).

altfel spus, daca vii pe mihai bravu dinspre Piata Muncii spre Obor, la intersectia cu vatra luminoasa faci dreapta si apoi prima la standa (dupa cimintir) - aia e magura vulturilor; ce nu mai stiu e cum sta cu sensul unic (tin minte ca era strada cu sens unic dinspre vatra luminoasa si interzis la intrare din pantelimon, dar nu bag mana in foc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magura vutlurilor este paralela cu mihai bravu si are un capat in vatra luminoasa si celalat in sos pantelimon ("traverseaza" sos iancului).

altfel spus, daca vii pe mihai bravu dinspre Piata Muncii spre Obor, la intersectia cu vatra luminoasa faci dreapta si apoi prima la standa (dupa cimintir) - aia e magura vulturilor; ce nu mai stiu e cum sta cu sensul unic (tin minte ca era strada cu sens unic dinspre vatra luminoasa si interzis la intrare din pantelimon, dar nu bag mana in foc)

 

adicatelea pe la electroaparataj, pe-acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a inteles orscum. mai facem si noi discutie. aia e. sa traiesti!

 

...Tu,pina una-alta,trebuia sa-mi dai un telefon,de pe nr. tau...prevad ca maine,e de facut un drum,la Vama,dupa niste tobe :laugh: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. As avea nevoie de un ajutor sau de o parere poate, problema e cu sudura :blink: bato vina. Am un aparat de ala batrinesc (stiti voi traf de ala de vreo 30 de kile) si cind sudez tabla ma face cu cate o gaura si nus cum sa evit treaba asta. L-am pus pe cea mai mica treapta de amperaj .... iam dat electrod de 2,5 tit fin(cu bazic cred ca as avea si mai mari necazuri) si tot degeaba oare o fi mana de vina :blink: .Aminzicea un mester ca poti sa pui o rezistenta in serie cu masa da nus de cati ohmi.Sa auzim de bine si asfalt uscat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...