Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

Salut, ca sa va ajut, eu fac cromari :) cu o multime de avantaje si calitati...dureaza, dau garantie (daca pateste ceva in timpul garantiei refac moca), sunt simpatica si cromez la preturi mici :) .

buna,

la ornamentul final de la esapare (nu stiu cum sa traduc muffler end cap) i-a plecat nichelul la vale. crezi ca ai leac pentru asa ceva?

post-19213-1280445285_thumb.jpg

detalii pe pm.

thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 268
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sigur s-a mai pus intrebarea asta dar nu prea am timp sa caut .... un pic de ajutor ... am cateva pete de rugina pe jante ... cum si cu ce le pot indeparta ... am eu niste idei dar intreb ca sa nu fac mai mult rau decat bine ... multumensc anticipat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
sigur s-a mai pus intrebarea asta dar nu prea am timp sa caut .... un pic de ajutor ... am cateva pete de rugina pe jante ... cum si cu ce le pot indeparta ... am eu niste idei dar intreb ca sa nu fac mai mult rau decat bine ... multumensc anticipat ...

 

 

 

multe din petele astea de pe jante ies pur si simplu daca freci bine cu carpa, cel putin la mine a mers, depinde cat de recente/adanci sunt. o alta metoda de care tocmai am aflat de la cineva experimentat ar fi praf de creta vizavi de tot ce inseamna inox. o sa incerc zilele astea sa vad daca da rezultate si vin cu update

Editat de 1CFOR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ok...hai sa dau detalii...am fost la ei cu piesa din foto...a durat aprox. o saptamana daca nu punem in calcul ca prima oara i-am grabit si nu a iesit uniform culoarea...este o diferenta vizibila intre crom si acesta procedura prin vopsire iar pretul este destul de mare...in concluzie...daca te multumesti cu faptul ca este lucios si nu mai arata asa cum arata al meu inainte atunci este ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe din petele astea de pe jante ies pur si simplu daca freci bine cu carpa, cel putin la mine a mers, depinde cat de recente/adanci sunt. o alta metoda de care tocmai am aflat de la cineva experimentat ar fi praf de creta vizavi de tot ce inseamna inox. o sa incerc zilele astea sa vad daca da rezultate si vin cu update

...te rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut niste tobe ale unui amic cromate undeva in comuna Pantelimon la un anume domn Bratu. Telefonul dansului - 0745.686.256

Lucrarea arata perfect. Vedeti si verificati. Eu aman operatiunea pt. la iarna.

 

RUGAMINTE!!! Nu va mai folositi doar de informatiile de aici si atat. Incercati, precum XVS650 sa ne povestiti si noua, celorlalti, cum a iesit, ce s-a intamplat, daca mai exista sau nu atelierele respective, etc. Sunt convins ca unii doar iau numerele de prin forum, isi fac treaba si...cam atat. Frumos e sa te si implici, nu doar sa te folosesti.... Multumesc!

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pretul este diferit de la lucrare la lucrare, conteaza piesa si starea in care se afla materialului care urmeaza sa fie lustruit , nu pot exprima pretul decit dupa ce vizionez produsul .pe forum prezint lucrarile ce se executa la noi in atelier .detaliile comerciale asupra preturilor se face prin email , mess pentru cei din tara iar cei din bucuresti pot veni direct la atelier ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc :moto: dar trebuie sa spun ca inca nu e definitivata, mai am sa trag putin la lucrarea asta

Oricum ma gandesc ca o sa le lacuiesti ca altfel oxidarea are loc mult mai rapid! Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gindit la lacuire dar, daca lacuiesti sunt toate sansele la starea "excelenta" a drumurilor din romania sa sara pietricele si astfel sa se duca din loc in loc lacul de pe piesele lustruite , asa ca nu dau cu lac intretinerea pieselor lustruite este foarte usoara se da din cind in cind cu putin polish si se sterge cu cirpa dar daca clientii vor bineinteles ca pot sa dau cu lac dar nu este recomandat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gindit la lacuire dar, daca lacuiesti sunt toate sansele la starea "excelenta" a drumurilor din romania sa sara pietricele si astfel sa se duca din loc in loc lacul de pe piesele lustruite , asa ca nu dau cu lac intretinerea pieselor lustruite este foarte usoara se da din cind in cind cu putin polish si se sterge cu cirpa dar daca clientii vor bineinteles ca pot sa dau cu lac dar nu este recomandat

La mai multe randuri de lac (2-3) ar trebui sa reziste la pietriciele :moto: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te astept cu motorul la noi la atelier , trebuie sa il vad fizic si sa imi spui excat ce vrei sa faci la el , daca sunt mai multe piese de lustruit automat este si o reducere , nu pot sa avansez un pret fara sa il vad pentru ca se poate intimpla cum am mai avut cazuri si implicarea sudurii adica umplerea cu material a unor goluri sau zgarieturi mai mari aparute in urma unor accidentari, este bine sa dai un telefon inainte ca sa nu fiu plecat dupa materiale .

cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasi operatiune am facut-o si eu in ultimele 2 sezoane . Prima oara m-am muncit degeaba pt ca de frica oxidarii am dat cu lac si s-a ales praful de toata munca . Da...protejeaza de oxidare dar matuieste aluminiul . Acum..in primavara am reluat operatiunea...iar acum la sf sezonului arata la fel de bine ca in primavara . Doar am intretinut aluminiul cu o vata speciala de la Louis ce este imbibata cu o solutie ( cam 1 data pe luna cand spal motorul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...