Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

astept sa pui poze :), dupa ce termini de dat cu smirghelul de apa incearca sa dai si cu o pasta de polishat pe care o pui pe cirpa moale, dar deja la smirgelul de la 2000 in sus ar trebui sa iti straluceasca frumos aluminiul .Singura grija va fi la spalatorie daca mergi sa nu dai cu spuna activa unde ai slefuit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Rados,

 

Ma intereseaza pentru o honda fmx 650 un suport de top case. Se poate face? Ti-am dat add pe mess si maine te sun, eventual vin la tine cu motocicleta ca sa vezi despre ce e vorba. Problema e ca mi-ar trebui pana pe 4 5 august. Stiu ca m-am trezit tarziu.

 

Si legat de spuma activa de la spalatorie. Cum pot sa scap de urmele lasate pe tobe si pe furci, ca tot vad ca se discuta mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru polisat aliminiu aveti nevoie de , smirghel de 320 sa scoti zgarieturile zdravene, 600 prima data dai o tura pe uscat , inca o tura cu apa . La final 1200 pana iese fin si uniform . Bagi la polizor cu pasla pentru polis si pasta (eu am folosit pasta standard , care se folosea si pe vremuri in fabrici )pasta verde polis de Carbochim. pe langa asta multa rabdare. Bafta :friends: Poze Inainte -> Dupa

tn_4983726d6e9e645f73c46f2cd4e74e88.jpg

tn_7bbd470886097cd93dbfde0287532e0b.jpg

tn_0367dc67e5955ce328a703b39817a36f.jpg

tn_478d5d22b2cb982fe18121de0d10f65f.jpg

tn_b3cb95bed67887fcb64d07735c93bc91.jpg

tn_e875ac879eb92575a9688cfb2c55208a.jpg

tn_f42cd388e5690b13888392af117cdb13.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a iesit fff bine lucrarea daca ma contacteaza cineva din zona ta la tine ii trimit ca deja stii treaba :cheers:

, ca sa nu va mai incurcati cu pastele - e o firma din Cluj (Abrazivul sa) care comercializeaza paste/pisle etc puteti utiliza doar smirghel de apa cu granulatia 2000 /2500 dupa ce dati cu 2500 deja obiectul slefuit prinde luciu fara sa mai fie nevoie de pasta .

Cum a zis si colegul de mai sus sa aveti rabdare ca luciul nu va veni imediat e nitel de lucru pina prinde luciul dar nu e grea munca dar e de durata bagati un rock hotarit la urechi o sticla de bere sub nas si merge treaba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Stie cineva daca exista coburi care sa acomodeze un laptop de 17"?

 

Am un Dragstar Custom. Faza e ca in fiecare zi ar trebui sa imi iau laptopul la birou cu mine... si sotia mea uraste sa il care in spate (si ii dau dreptate).

 

Help pls!

 

Am avut si eu problema asta - am prins geanta de laptop de sissy-bar. Se pare ca nu s-a prea gandit nimeni la motociclisti "laptopari"; ar fi o solutie sa vorbesti cu unul din oamenii care se pricep sa lucreze in piele - ex: FatBob, Darian - sa-ti faca un "port-laptop" custom si sa folosesti ca interior un "plic" de ala din material protector.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Salut, am si eu o problema cu capacul de pe partea stanga de la un Shadow 750. Este din ABS si cromul de pe el s-a umflat... atasez o poza. Ma intreseaza daca se poate reconditiona, sau daca s-ar putea reface... Multumesc!post-48084-0-77876300-1325953673_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o problema cu capacul de pe partea stanga de la un Shadow 750. Este din ABS si cromul de pe el s-a umflat... atasez o poza. Ma intreseaza daca se poate reconditiona, sau daca s-ar putea reface... Multumesc!post-48084-0-77876300-1325953673_thumb.jpg

daca sa umflat nu se mai poate reconditiona prin polishare (polisharea merge cind apar puncte de rugina la suprafata cromului ex tobe,roti,ghidon ,in general la metal acoperit cu crom) la materiale cum ar plasticul sau abs din pacate nu merge polisharea mai ales ca in cazul tau cromul sa umflat . mergi cu capacul pe strada magura vulturilor si vezi daca il cromeaza mosii aia .daca capacul ar fi fost de aluminiu mergea lustruit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sa umflat nu se mai poate reconditiona prin polishare (polisharea merge cind apar puncte de rugina la suprafata cromului ex tobe,roti,ghidon ,in general la metal acoperit cu crom) la materiale cum ar plasticul sau abs din pacate nu merge polisharea mai ales ca in cazul tau cromul sa umflat . mergi cu capacul pe strada magura vulturilor si vezi daca il cromeaza mosii aia .daca capacul ar fi fost de aluminiu mergea lustruit

Multumesc frumos pentru raspuns. Spune-mi te rog, informativ deocamdata, cat m-ar costa la voi confectionarea unui crashbar si a unor footpegs? Am vazut in linkurile tale un crashbar exact pentru modelul meu de moto ( Honda vt 750 c din 2006) si niste footpegs pe un hd parca... Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspuns. Spune-mi te rog, informativ deocamdata, cat m-ar costa la voi confectionarea unui crashbar si a unor footpegs? Am vazut in linkurile tale un crashbar exact pentru modelul meu de moto ( Honda vt 750 c din 2006) si niste footpegs pe un hd parca... Multumesc.

 

 

ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

In semnatura vad RECONDITIOARE PIESE CROMATE....Am si eu crash-bar-urile din spate de la un VL 1500. Se mai pot aduce la lumina daca sunt portiuni cu cromul sarit sau trebuiesc recromate? Ai posibilitate de recromare?...poze

post-53440-0-06013500-1331377199_thumb.jpg

post-53440-0-10005200-1331377337_thumb.jpg

post-53440-0-83037500-1331377395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede si in pozele(fimul) cu roata se poate face reconditionare prin polishare atunci cind exista mici pori in suprafata cromata prin care iese oxidul de fier.Daca nu se intervine la timp oxidul de fier(rugina) va exfolia suprafata cromata .Din pacate la tine datorita faptului ca lipsesc portiuni destul de mari din stratul de crom trebuiesc recromate piesele , a pus un user mai sus niste situri cu firme care se ocupa cu cromari ia legatura cu ei si poate poti trimite piesele prin curierat .

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede si in pozele(fimul) cu roata se poate face reconditionare prin polishare atunci cind exista mici pori in suprafata cromata prin care iese oxidul de fier.Daca nu se intervine la timp oxidul de fier(rugina) va exfolia suprafata cromata .Din pacate la tine datorita faptului ca lipsesc portiuni destul de mari din stratul de crom trebuiesc recromate piesele , a pus un user mai sus niste situri cu firme care se ocupa cu cromari ia legatura cu ei si poate poti trimite piesele prin curierat .

Ahoi! Un crashbar de Virago 535 poti sa faci? La ce pret ar fii? De inox sau cromat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel si pentru un dragstar400

Pentru sissy bar am rugamintea sa il contactati pe Catalin 0745397060 email ictlnv@yahoo.com cu el puteti discuta si stabili toate detaliile lagate de confectiile metalice (sissy bar, crash bar, ghidoane etc )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

#rados vreu sa dau in nichel un motor de mobra carcasele poti sa imi zici daca ar merge si un pret daca poti mersi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...