Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Inainte de a da o gramada de bani pe cromare incearca sa le cureti cu folie de aluminiu. Iei in mana folia de aluminiu, o strangi putin cat sa o poti tine in mana, NU o faci o bila tare, inmoi in apa si freci peste petele de rugina. Inmoi des in apa. De la frecare pe langa faptul ca se duce rugina, aluminiul se incalzeste si se depune o pelicula de peste piesa.

 

Sursa: American Restoration de pe History Channel

 

Testat pana acum de mine si prietenii mei cu rezultate foarte bune pe Honda Shadow si Kawaasaki KZ400J.

post-70959-0-92520800-1488096108_thumb.jpg

post-70959-0-14333500-1488096118_thumb.jpg

Editat de Doctoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aluminiul oxideaza, nu rugineste.

 

Exact pentru acele lucruri i-am recomandat operatiunea PENTRU CURATAREA RUGINII DE PE CROM. Si eu mi-am facut telescoapele asa, oglinda la Honda Shadow e prezentata mai sus, pedalele, sacaritele, telescoapele s-au curatat tot asa cu folie de aluminiu.

 

Cand gasesc episodul din American Restoration in care am vazut asta il postez aici.


» Post actualizat in 26 Feb 2017 09:25

Pentru aluminiu oxidat am folosit hartie abraziva de granulatie 400 cu multa apa, apoi disc de pasla abraziva pentru masian de gaurit granulatie 320, degresat piesele si lacuite.

post-70959-0-89720900-1488101090_thumb.jpg

post-70959-0-69733600-1488101102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Inainte de a da o gramada de bani pe cromare incearca sa le cureti cu folie de aluminiu. Iei in mana folia de aluminiu, o strangi putin cat sa o poti tine in mana, NU o faci o bila tare, inmoi in apa si freci peste petele de rugina. Inmoi des in apa. De la frecare pe langa faptul ca se duce rugina, aluminiul se incalzeste si se depune o pelicula de peste piesa.

 

Sursa: American Restoration de pe History Channel

 

Testat pana acum de mine si prietenii mei cu rezultate foarte bune pe Honda Shadow si Kawaasaki KZ400J.

salutare, problema mea este ca dupa ce indepartez acele puncte de rugina imi raman mici gropite in stratul de crom si as avea scurgeri de ulei de fiecare data cad imi lucra aceea zona, de aceea cred eu ca cel mai potivit ar fi o recromare. Aceasta recromare dura cei de la ecoplating nu o pot face... ai incercat tu cu folie si a si inchis punctele?

Ms f fain!

» Post actualizat in 27 Feb 2017 07:39

Doctore,cred că omul se referă la tije/tuburi/brațe cromate și nu la pahare/jambe de aluminiu!

 

Cromare aici:

http://www.ecoplating.ro

salut, din pacate ecoplating nu fac cromare dura... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca intereseaza pe cineva, am cromat acum doua saptamani niste bare de cadere Hepco&Becker pt ca se exfoliase masiv cromul de pe ele. Rezultatul a fost muuult peste asteptarile mele. Sunt incantat cum au iesit. Pun in curand si poze.

Recomand pe domnul Bratu, are firma undeva in Titan (Bucuresti), platforma industriala.

0745686256

Editat de AWD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 5 years later...

Salutare,

 

Da. Am lucrat eu cu domnul Bratu. Este un om serios insa angajatii lui nu sunt toti foarte seriosi. Domnul Bratu, isi da tot interesul ca piesele sa iasa bine. Preturile sunt decente. Ca sa iasa lucrarea bine iti recomand ca in cazul pieselor ruginite, sa cureti tu rugina foarte bine (eventual sablezi) si sa le duci cat mai curate. Sa nu le dai cu vreun pasivizant sau convertor, fiindca apoi nu se mai pot galvaniza. Eu colaborez cu domnul Bratu din 2009.

Editat de Papa_Bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)
Acum 4 ore, Patrick_M a spus:

Daca tot vorbim de chestii lucioase, oare se poate reface undeva oglinda din farul motocicletei? Face cineva asa ceva sau exista vreun spray minune?

Tot dl. BRATU. O va recroma. Am facut si a iesit foarte bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cromate, eventual nichelate

La 15.05.2017 la 18:00, AWD a spus:

 

Recomand pe domnul Bratu, are firma undeva in Titan (Bucuresti), platforma industriala.

0745686256

uite-l pe dl Bratu!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...