Sari la conținut
CustoMania

Cromare/nichelare/cuprare-inox

Postări Recomandate

Solutia consta in inox alimentar . Nu oxideaza , este relativ usor , rezistenta mare mecanica , se lustruieste oglinda .

Editat de mos bear

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, lucrez la un cx 500 sports iar tuburile de pe furci au urme de rugina. Stie careva unde as putea sa le reconditionez? Cromare dura?

Ms fain!

post-96391-0-72223200-1488013116_thumb.jpg

post-96391-0-32887800-1488013117_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Salut. Inainte de a da o gramada de bani pe cromare incearca sa le cureti cu folie de aluminiu. Iei in mana folia de aluminiu, o strangi putin cat sa o poti tine in mana, NU o faci o bila tare, inmoi in apa si freci peste petele de rugina. Inmoi des in apa. De la frecare pe langa faptul ca se duce rugina, aluminiul se incalzeste si se depune o pelicula de peste piesa.

Sursa: American Restoration de pe History Channel

Testat pana acum de mine si prietenii mei cu rezultate foarte bune pe Honda Shadow si Kawaasaki KZ400J.

post-70959-0-92520800-1488096108_thumb.jpg

post-70959-0-14333500-1488096118_thumb.jpg

Editat de Doctoru

Partajează acest post

Link spre post

Doctore,cred că omul se referă la tije/tuburi/brațe cromate și nu la pahare/jambe de aluminiu!

Cromare aici:

http://www.ecoplating.ro

Editat de TheFatBob

Partajează acest post

Link spre post

Aluminiul oxideaza, nu rugineste.

Exact pentru acele lucruri i-am recomandat operatiunea PENTRU CURATAREA RUGINII DE PE CROM. Si eu mi-am facut telescoapele asa, oglinda la Honda Shadow e prezentata mai sus, pedalele, sacaritele, telescoapele s-au curatat tot asa cu folie de aluminiu.

Cand gasesc episodul din American Restoration in care am vazut asta il postez aici.

» Post actualizat in 26 Feb 2017 09:25

Pentru aluminiu oxidat am folosit hartie abraziva de granulatie 400 cu multa apa, apoi disc de pasla abraziva pentru masian de gaurit granulatie 320, degresat piesele si lacuite.

post-70959-0-89720900-1488101090_thumb.jpg

post-70959-0-69733600-1488101102_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Mda,s-ar putea să țină recondiționarea asta dacă nu-s afectate prea tare

Partajează acest post

Link spre post

Salut. Inainte de a da o gramada de bani pe cromare incearca sa le cureti cu folie de aluminiu. Iei in mana folia de aluminiu, o strangi putin cat sa o poti tine in mana, NU o faci o bila tare, inmoi in apa si freci peste petele de rugina. Inmoi des in apa. De la frecare pe langa faptul ca se duce rugina, aluminiul se incalzeste si se depune o pelicula de peste piesa.

Sursa: American Restoration de pe History Channel

Testat pana acum de mine si prietenii mei cu rezultate foarte bune pe Honda Shadow si Kawaasaki KZ400J.

salutare, problema mea este ca dupa ce indepartez acele puncte de rugina imi raman mici gropite in stratul de crom si as avea scurgeri de ulei de fiecare data cad imi lucra aceea zona, de aceea cred eu ca cel mai potivit ar fi o recromare. Aceasta recromare dura cei de la ecoplating nu o pot face... ai incercat tu cu folie si a si inchis punctele?

Ms f fain!

» Post actualizat in 27 Feb 2017 07:39

Doctore,cred că omul se referă la tije/tuburi/brațe cromate și nu la pahare/jambe de aluminiu!

Cromare aici:

http://www.ecoplating.ro

salut, din pacate ecoplating nu fac cromare dura... :(

Partajează acest post

Link spre post

Daca intereseaza pe cineva, am cromat acum doua saptamani niste bare de cadere Hepco&Becker pt ca se exfoliase masiv cromul de pe ele. Rezultatul a fost muuult peste asteptarile mele. Sunt incantat cum au iesit. Pun in curand si poze.

Recomand pe domnul Bratu, are firma undeva in Titan (Bucuresti), platforma industriala.

0745686256

Editat de AWD

Partajează acest post

Link spre post

Cromare plastic? Ma refer la marginile de la bucata de plastic ce tine farurile de ceata de la masina. De la chimicalele aruncate pe sosea in ultimele ierni, plus pietricele, s-au exfoliat urat. Se poate face ceva?

Partajează acest post

Link spre post

erau niste sptay-uri prin magazilele de bricolaj insa nu-ti garantez calitate... mai intereseaza-te pe net

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.