Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

daca tot ne dam ca stim,operatiunea e cam asa:

 

sablare dura sau fina(dupa caz)

curatare in baie de accid(dupa caz)

cuprare

nichelare

cromare.

 

eu am pus galbeneala aia,pe seama calitatii pozei.in rest,asa e,nichelul e mai galbiu decit cromul,care bate spre albastriu...

cromarea dura se face direct peste piesa in cauza,fara cuprare/nichelare,de aceea iasa mai mata la final,sau chiar cu asperitati.

(asa mi-a explicat un maistru)

Multumesc de info! :D Oricum am sa vad ce iasa si revin cu poze, iar poza galbuie e de la aparatul foto (am incercat diverse moduri ale aparatului sa iasa detaliul piesei)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tot ne dam ca stim,operatiunea e cam asa:

 

sablare dura sau fina(dupa caz)

curatare in baie de accid(dupa caz)

cuprare

nichelare

cromare.

 

eu am pus galbeneala aia,pe seama calitatii pozei.in rest,asa e,nichelul e mai galbiu decit cromul,care bate spre albastriu...

cromarea dura se face direct peste piesa in cauza,fara cuprare/nichelare,de aceea iasa mai mata la final,sau chiar cu asperitati.

(asa mi-a explicat un maistru)

da tovarase ai dreptate,dar!

cromul e dur,nu din cauza ca nu e prelucrata piesa ci din cazua ca e un aliaj crom-vanadium sau alte materiale care sunt f. rezistente la frecare.nu va tine cromul normal cit tine cel dur, te asigur

se urmeaza aceleasi procedee de prelucrare atit la cromare normala cit si la ceea crom-dur aici piesa nu e finisata la singe fiindca nu cere nimeni luciu la o rectificare

ne dam ca stim din experienta nu din auzite :D

ai uitat o etapa defapt mai multe :laugh:

dupa baia de acid care are o concentratie mare in acid sulfuric se trece la o spalare cu apa, in trepte.. prima baie se face in apa la 90 grade urmata de una la 70 pina se ajunge la ceea de 30 grade

-electroliza

-cuprare

-cromare respectiv nichelare

o cromare-nichelare buna si de rezistenta se face prin imersarea materialului in baie de crom respectiv nichel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da tovarase ai dreptate,dar!

cromul e dur,nu din cauza ca nu e prelucrata piesa ci din cazua ca e un aliaj crom-vanadium sau alte materiale care sunt f. rezistente la frecare.nu va tine cromul normal cit tine cel dur, te asigur

se urmeaza aceleasi procedee de prelucrare atit la cromare normala cit si la ceea crom-dur aici piesa nu e finisata la singe fiindca nu cere nimeni luciu la o rectificare

ne dam ca stim din experienta nu din auzite :D

ai uitat o etapa defapt mai multe :laugh:

dupa baia de acid care are o concentratie mare in acid sulfuric se trece la o spalare cu apa, in trepte.. prima baie se face in apa la 90 grade urmata de una la 70 pina se ajunge la ceea de 30 grade

-electroliza

-cuprare

-cromare respectiv nichelare

o cromare-nichelare buna si de rezistenta se face prin imersarea materialului in baie de crom respectiv nichel.

 

 

era vb de cromarea dura-din auzite...nu generaliza.

 

cromarea normala cit si tot procedeul l-am vazut cu ochii mei...tu?

cuprarea se face prin electroliza...spalarea cu apa e de la sine inteleasa,si nu se face neaparat in trepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vb de cromarea dura-din auzite...nu generaliza.

 

cromarea normala cit si tot procedeul l-am vazut cu ochii mei...tu?

cuprarea se face prin electroliza...spalarea cu apa e de la sine inteleasa,si nu se face neaparat in trepte.

ok! m-am simtit eu mai cu musca pe caciula!

dap!am vazut procesul de cromare....

in Oradea cindva se facea o cromare buna , la UAMT si la METALURGICA am avut okazia sa mi se arate etapele, faza cu faza, in cadrul fabrici de catre un injiner de acolo, doar sala unde se spala era cit juma de stadion(treptele de spalare care le-am descris mai sus)...... se facea o calitate ireprosabila, momentan daca nu ma insel,se face doar emailare,si vopsire in camp electrostatic(powder coating) ceea din tai e mult mai rezistenta, genul de email pe care-l gasim aplicat pe oalele din bucatarie, nu vopseaua EMAIL! merge aplicata pe orice metal, baiul e ca nu poti face decat daca ai pe cineva in interior(si numa mor ca nu mi-am facut citeva cunostite cind am avut okazia)

cromarea dura se face in prezent la SC CROMADUR in Oradea o sectie micuta, citiva muncitori,si de acolo am imagini tiparite in minte, si cite ceva spuse de responsabilul atelierului(l-am chestioant), productie mica-medie....

ar mai fi SC ITALCROM Oradea Calea Borsului unde face doar nichelare( numai fac cromare), insa doar in cantitati mari,pretul e calculat pe dcm 2

daca ar fi sa-mi festesc ceva, finesz, as face-o prin procedeul de emailare! ala nu are moarte, nu se zgirie nu se matiseaza in timp nu isi pierde luciul, ar fi ceva difente de tehnologie intre email si powder coating insa nu le stiu si nu vreau sa vorbesc bull-shit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si la powdercoatig,cred ca trebuie o buna pregatire a materialului si eventual pre-acoperire cu ceva,nu?

eu am jantele acoperite asa,dar a inceput sa sara vopseaua.

se finiseaza materialul bine , asa ar trebuii, zices-ar ca materialul vopsit ar fi sarcina negativa si vopseaua(praful-pawder-ul) este o sarcina pozitiva, prin suflare cu pistolul ele adera una la alta, intarirea maturizarea se face apoi in cuptor la citeva zeci de grade , cred ca la 90..

nu stiu daca se da cu ceva inainte, o preacoperire.

 

am umblat si eu mult dupa cromare, nichelare, powder coating..... nu merita!, o gramada de bani aruncati, nimeni nu mai face treaba buna, de bani care i-as fi dat pentru cromat pe un ghidon un sisy bar un crash bar mi-am laut compresor si le festesc de cite ori vreu si cind vreu si nu dau vina pe nimeni daca nu sta!

la roti cu atit mai mult ,cind faci pana inevitabil se zgarie....ce faci atunci?, o duci de fiecare data la acoperit dupa intereventia la o pana?

eu am tot luat vopsea termorezistenta, pe tub e desenat un esapament de masina si scrie mare 800 grade, e produs de macaronari, am dat cu el pe crash bar, ghidonul, roata spate(pe care curge constant ulei de la cardan) si sta bine, merge si pe alte component , nu neaparat unde se cere rezistenta termica,obligatoriu doua straturi minim! da numi mai bat capu, prea multa finete duce dupa sine la prea mult stres, Rat in devenire......e cel mai bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai de aia vreau powder sau wrinkle,pt ca vreau sa scap de cit mai mult din cromul de pe al meu....am inceput cu capacul de baterie,acum e si ghidonul la sablat si vopsit....sa vedem ce iese.

o sa iasa bine....important este sa fie sablate.e conditia de baza la powder. De cromat insa, pe la noi, mai gru.Ce era bun s-a dus.Daca gasiti o fabrica care face baterii de chiuveta sau robineti mergeti acolo ca sigur fac treaba buna.In Brasov a fost una dar s-a inchis. Restul sunt petarde.

Editat de djeeckx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Help...cine cunoaste si cine poate da o idee...am trimis la nea Bratu un capac de pe dragstarul meu pt cromare...initial mi-a dat capacul cica facut dar s-a dovedit ca a fost doar lustruit...am vb cu el si l-am trimis sa il faca cum trebuie...a incercat si el a trimis si la altcineva si aceeasi poveste...nu prinde nichel, se innegreste...nu stiu de ce dracu la toata lumea a reusit si la asta nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate am gresit locul in care sa intreb asta, daca am gresit, va rog nu aruncati cu pietre.

 

Vreau sa imi curat motorul, adica sa il fac sa luceasca. Are tot felul de pete de ulei care nu ies la o simpla spalare.

 

Cu ce solutie sa il dau ca sa luceasca?

 

Numai bine, Dan

 

P.S. Stiu ca e cam tampita intrebarea, dar asta este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Help...cine cunoaste si cine poate da o idee...am trimis la nea Bratu un capac de pe dragstarul meu pt cromare...initial mi-a dat capacul cica facut dar s-a dovedit ca a fost doar lustruit...am vb cu el si l-am trimis sa il faca cum trebuie...a incercat si el a trimis si la altcineva si aceeasi poveste...nu prinde nichel, se innegreste...nu stiu de ce dracu la toata lumea a reusit si la asta nu...

l-ai sablat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-ai sablat?

 

 

Nea Bratu asta stie ce a facut...cert este ca nu a reusit sa il mai faca...a prins ceva crom dar aiurea...arata ca un draq si acum trebuie sa cumpar altul nou....pfff...nu stiu cat de meseria a fost cu altii dar la mine nu a facut nimic si a luat si bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Dar aluminiul simplu daca ii dai un polish si il lacuiesti cu un lac special de temperatura inalta cum iasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

deci unde se poate face cromare ca lumea?la nea Bratu asta?

cit de mare poate fi piesa?o bara de masina poate face?

multam.

Mesaj completat

eu intreb,eu raspund:

@mihai_prd:"Bratu din Pantelimon, e singurul pe care pot sa ti-l recomand. 0745686256"

multam fain Mihai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am gasit acest site ( http://www.cromari.ro ) si par f.f.f.f. ok. Sper ca saptamana viitoare sa ajung sa redau luciul original tobelor mele custom patate pe alocuri.

 

Alta firma am mai gasit aici....dar par axati mai mult pe chestii industriale. http://www.zincare-cromare.ro

 

Am inteles ca ar mai fi cateva locuri prin Bucuresti...

 

Pt. cei din zona Moldovei, cica la Iasi exista o firma de tuning ( METEOR SHOP&SERVICE) care face cromari.

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

deci unde se poate face cromare ca lumea?la nea Bratu asta?

cit de mare poate fi piesa?o bara de masina poate face?

multam.

Mesaj completat

eu intreb,eu raspund:

@mihai_prd:"Bratu din Pantelimon, e singurul pe care pot sa ti-l recomand. 0745686256"

multam fain Mihai.

 

 

Pe strada Magura Vulturului,sectorul 2 mai e un atelier de galvanizare(cupru,nichel,crom.argint etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inoxul NU este casant. Si se poate aduce la stralucirea cromului daca il polishezi cu glaspapir de 3000, apoi cu pasta abraziva de 6000.

Si pe unde se mai gaseste glaspapir de 3000 si pasta abraziva de 6000?Ca acu' nu se mai stie de unde si cum.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada Magura Vulturului,sectorul 2 mai e un atelier de galvanizare(cupru,nichel,crom.argint etc.)

 

Stiu strada. Este prima la dreapta dupa ce treci intersectia de la Iancului, pe sensul de mers spre Pantelimon.

Mesaj completat

Revin cu o noutate nu foarte imbucuratoare. Firma care are si site-ul http://www.cromari.ro si-a incetat activitatea inca de anul trecut.

Mesaj completat

Apropos Octavian...acolo pe Magura Vulturului, ai testat atelierul sau ai apelat la ei vreodata si de curand??? Sau altii...in alte locuri? Vreau sa refac crom-ul la tobe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ca sa va ajut, eu fac cromari :laugh: cu o multime de avantaje si calitati...dureaza, dau garantie (daca pateste ceva in timpul garantiei refac moca), sunt simpatica si cromez la preturi mici ;) .

 

Am vazut ca a mai intrebat cineva de cuprare! Fac si cuprari, iar in situatia in care persoana respectiva a intrebat pentru ca vrea sa arginteze, fac si argintari. Sunt multi in Bucuresti care arginteaza, dar nu fac cuprarile aferente, eu fac tot procesul.

 

Si ca idee, cromarea nu implica doar sablare si cromare. Inainte de cuprare se face o cuprare si o nichelare, asta nu ca sa coste mai mult :cheers: ci ca sa dureze.

 

In plus, in masura posibilitatilor pot reface zonele afectate, gen indoituri sau gauri produse de rugina.

 

Si daca vreti, fac si vopsiri electrostatice, Minsk-uletul meu mic si vechi are rezervorul vopsit electrostatic din 2004 si nici pana azi nu i-a sarit sau s-a umflat vopseaua si saracu a trecut prin accidente, ploi si alte evenimente nefericite.

 

Am sarit asa cu reclama pentru ca mi-a vandut cineva pontul ca am posibili clienti aici :D.

 

Daca vreti mai multe informatii nu ezitati sa ma sunati 0721699831 sau 0752230399, sau pe mess omdic_ro .

 

 

Asfalt uscat!

Editat de Pantera Neagra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E V R I K A ! Multumim de vestea buna. eu o sa vin 100% cu tobele, cred ca saptamana viitoare. Ne auzim la telefon. De curiozitate...cat dureaza procesul de re-cromare la o pereche de tobe subtiri? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ca sa va ajut, eu fac cromari :laugh: cu o multime de avantaje si calitati...dureaza, dau garantie (daca pateste ceva in timpul garantiei refac moca), sunt simpatica si cromez la preturi mici ;) .

 

interesat...ai PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, spuneti-mi va rog cum pot scoate petele de arsura de pe esapament si unele zgarieturi mici. nu am bani de recromari si sunt curios daca exista vreo metoda mai simpla, usoara, ieftina, neconventionala. Multumec!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...