Sari la conținut

Olandezii Zburatori


aoleks
 Share

Postări Recomandate

E destul de simplu : motor de 10.000 dolari cu 2.000 dolari costul transportului

 

(((Pret achizitie + transport) x curs eur/dolar) + 4.5% taxa vamala) + 19% TVA) + bpm + costuri pentru inmatriculare si eventuale modificari pentru a corespunde standardelor olandeze.

 

BPM (taxa platita de orice vehicul in Olanda). E printr-un tabel pe undeva (depinde de anul fabricatiei si valoare insa la mobre maxim e 2000 EUR. La un Subaru Impreza WRX de 32.000 eur, BPM este 30.000 EUR -> 62.000 EUR). Conservativ, 300-500 EUR pentru o mobra de 10.000 dolari din 2000.

Costuri inmatriculare : 190 - 220 eur

Modificari : depinde. Poate fi 0 EUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E destul de simplu : motor de 10.000 dolari cu 2.000 dolari costul transportului

 

(((Pret achizitie + transport) x curs eur/dolar) + 4.5% taxa vamala) + 19% TVA) + bpm + costuri pentru inmatriculare si eventuale modificari pentru a corespunde standardelor olandeze.

 

BPM (taxa platita de orice vehicul in Olanda). E printr-un tabel pe undeva (depinde de anul fabricatiei si valoare insa la mobre maxim e 2000 EUR. La un Subaru Impreza WRX de 32.000 eur, BPM este 30.000 EUR -> 62.000 EUR). Conservativ, 300-500 EUR pentru o mobra de 10.000 dolari din 2000.

Costuri inmatriculare : 190 - 220 eur

Modificari : depinde. Poate fi 0 EUR

 

In cazul meu e vorba de un HD Cross Bones, 1586 cmc, pe care l-am luat cu 12.250 de dolari din SUA, California. Transport am gasit la un pret total de 750 de dolari din LA pana la Rotterdam, plus 250 - 400 $ pt transport terestru din Byron pana la LA. Deci sa inteleg ca taxa vamala este in Olanda de 4,5 nu de 10%?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doi la mana, inteleg ca mai ieftin ar fi, dupa platirea vamii si a TVA, sa vin cu moto in dubita si sa o inmatriculez in Romania. Eu vroiam doar sa obtin numere rosii sa vin pe ea calare din Olanda pana in Romania. Ori BMP plus inamtriculare s-ar putea sa ma ajunga pe la un 700 de euro.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca vrei "numar rosu" tot va trebui sa o inmatriculezi initial (in Olanda nu exista numar rosu). Apoi, am facut un calcul cu asta. Toata smecheria o sa te ajunga pe la 15k. Pentru un olandez e excelent din moment ce un Cross Bones costa aici 22k.

PS: vorbesc EUR.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihi, in niciun caz, la 15000 de euro imi luam SH din Germania si terminam balciul. Si asta din State tot SH e, dar acolo m-a costat 12.250 de dolari si cred ca voi ajunge la final la echivalentul dolarilor in euro.

 

E clar, prefer sa platesc taxele vamale si tva-ul in Olanda, apoi sa-l aduc cu dubita in tara pt a-l inmatricula la noi. Costurile de inmatriculare in Romania sunt mult mai mici pt un motor decat in Olanda.

 

Multumesc mult pt detaliile legate de vama si TVA, Budd. Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succesuri atunci :D

La naiba Budd, am intrat pe calculatorul ala pe care l-ai folosit mai devreme. Olandezii au euro mai apreciat in raport cu dolarul. Daca la noi in tara 12.250 de dolari fac cam 8500 de euro, la ei aceeasi suma este evaluata la 9400 de euro. Mama lor, m-ar "fura" numai prin conversia de curs valutar de aproape 1000 de euro acolo.

 

Acum inteleg cum ti-a dat suma aia, incep sa ma intreb de ce naiba ar fi mai avantajos la ei decat la noi.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca s-ar putea ca datele sa nu fie de actualitate.Ma gandesc si io ...

hihi, pai cred ca initial ne-am uitat amandoi la sectiunea gresita: Sectiunea otor import se pare ca nu se refera la importul de motociclete, ci la motoare, piese si echipamente. trebuia sa folosesc calculator pt US import, iar rezultatul e mai mult decat ok, daca taxa vamala pt moto e 4,5% cum mi-ai spus si daca nu il inmatriculez in Olanda, ajung cam pana la 12000 E maximum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu, motor se zice in olandeza pentru ca denumirea normala e "motorfiets" adeca prea lung. Daca te uiti in adverts e mereu motor/motoren.

Cat despre taxa vamala, ea e intre 4-9% functie de produs parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu, motor se zice in olandeza pentru ca denumirea normala e "motorfiets" adeca prea lung. Daca te uiti in adverts e mereu motor/motoren.

Cat despre taxa vamala, ea e intre 4-9% functie de produs parca.

mie mi-a zis un comisionar vamal ca nu ar fi asa. oricum e ceva ciudat - pt ca la calculatorul US import, unde se calculeaza masinile, raportul euro dolar de calcul e de 1.4 si la motor import de 1.3.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Si dupa cateva sute de zile de la ultimul post ma trezesc si eu iesind fluture din omida si intreb: mai e vre-un zburator prin Olandica?

Nu am motor...inca, nici experienta...inca, vreau insa informatie. Vreau mai intai sa imi iau A-ul , dar accesul la informatie e tare labirintic. Lupta in gandurile mele e daca sa fac scoala in Olanda sau in Romania.(B-ul e romanesc)

 

 

Sanatate Maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu prea ma grabesc sa ma intorc in tara. Tu ai facut-o aici? Ai idei de scoli de moto/ intructori..stiu ca e birocratie destul de mare si poate dura pana la un an toata petrecerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi s-a parut birocratie mai mare fata de Romania.. B am facut in Olanda, A in Romania. Acolo (Olanda) nu am trecut prin teste psihologice dubioase la scoala de sofer si analize irelevante la medici. Parca am facut o delcaratie pe propriu raspunde ca sunt sanatos si asta era.

Rezumat, in Olanda e scump dar si invati ceva. Ai putea sa-ti iei concediu in Romania ca sa-ti ie permisul si ramai cu banii in buzunar.

 

ps. titlu topicului mi se pare ca ar fi mai potrivit pentru Olandezi in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio birocratie, se face o scoala cum ar trebui sa se faca. Nu exista tampenii de teste psihologice sau medicale. Esti apt sa conduci sau nu decide doar examinatorul. Daca vrei sa iei permisul rapid, fa cum zice Falkenberg : mergi in Ro si ia-l acolo. Un avertisment totusi: si aici vara se moare in draci pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rapid se poate si acolo, cel putin la B erau pachete de parca 2 saptamani si gata erai. Sau nu.

 

Cu cat mai scurta perioada cu atat mai exigent este examenul. Am avut unu care a facut in 2 saptamani (10 sedinte) si i-a dat flit poligon pentru ca a dat ultimul pion jos la slalomul incet. Asa am facut si eu (cu 30 sedinte) si m-a trimis sa-l mai fac o data. Am atins si atunci un pion dar m-a trecut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut in Romana aici, trebuie sa faci tu in Olandeza acolo, asa ar fi corect :P

Trebuie sa fie si o scoala in Wageningen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vre-un manual special in engleza dupa care sa invat pentru teorie? sau website..in engleza...

Cate intrebari. Imi scuzati naivitatea si daca intreb ceva stupid

 

Ai voie cu translator la examen. Cel putin asa era atunci cand am dat eu. Nu stiu daca exista carti in engleza pentru teorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...