Sari la conținut

Olandezii Zburatori


aoleks
 Share

Postări Recomandate

buna seara tocmai ce mi sa furat motorul din vlaardingen rotterdam..

poate vede cineva ceva(slabe sanse dar cine stie)oricum aveti grija de ele ca politia nu o sa va ajute maibdeloc daca e ceva...

20191005_120702.jpg

IMG-20190626-WA0004.jpg

IMG-20190626-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt multe cazuri de furt in Olanda?

Eu o sa locuiesc efectiv in Haga, am lant si lacat Oxford cu alarma, dar tot imi da emotii gandul asta.

 

V-ati inmatriculat careva motorul in Olanda? Eu il am de vreo 9 luni, deci as putea sa fiu scutit de la plata BPM si din cate am citit pe site-urile autoritatilor din Olanda va trebui sa o inmatriculez din moment ce devin rezident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se fura domnule!, am avut doar eu nesansa sa mi se fure doua motoare in Amsterdam (bloc - garaj subtearan)

Casco sau beperkt casco si nu te atasa emotional de fer
Veel geluk met alles :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare

Imi spuneti si mie cum pot proceda ca sa achizitionez cit mai safe o motocicleta din Olanda, de la un domn care nu doreste decit cash?

Care sint procedurile?

Multumesc frumos!

Editat de RKDragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, RKDragos a spus:

Salutare

Imi spuneti si mie cum pot proceda ca sa achizitionez cit mai safe o motocicleta din Olanda, de la un domn care nu doreste decit cash?

Care sint procedurile?

Multumesc frumos!

Transferul de face pe loc, la posta, daca ambii  au cetatenie olandeza, sau la RDW daca unul nu are cetatenie olandeza.
Ai nevoie de actul de identitate olandez, care sa contina BSN, si un extras de la municipalitate (primarie) cu datele tale, care sa contina BSN.

La RDW iti trebuie programare si trebuie facuta de vanzator.

Poti plati cash fara probleme si e ceva normal in Olanda avand in vedere ca transferul de proprietate in baza de date se face instant.

Citeste aici:

https://www.rdw.nl/over-rdw/information-in-english/private/buying-a-car/transferring-the-ownership-of-a-vehicle

 

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mihai.i a spus:

Transferul de face pe loc, la posta, daca ambii  au cetatenie olandeza, sau la RDW daca unul nu are cetatenie olandeza.

 

cine te-a pacalit cu asta?

 

Acum 12 ore, RKDragos a spus:

Salutare

Imi spuneti si mie cum pot proceda ca sa achizitionez cit mai safe o motocicleta din Olanda, de la un domn care nu doreste decit cash?

Care sint procedurile?

Multumesc frumos!

1. daca locuiesti in NL si ai permis de conducere olandez direct la orice postnl , pe internet de acasa pe www.rdw.nl 

 

daca nu ti-ai schimbat inca permisul iti trebuie o dovada ca esti inscris la primarie... o iei de la primarie , eventual online cu digid apoi tot la orice postnl

 

2. Daca locuiesti in ro si vrei sa aduci o mobra din nl ... te opresti frumos in germania si cumperi de acolo ca mlastinosii dau mai multe tepe decat turcii in Instambul , tepe la modul ca o sa iei un gunoi supraevaluat minim 500E si intr-o stare deplorabila , daca te incapatanezi sa cumperi gunoiu holandez e alta procedura pentru export, cu sau fara numere provizorii etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt super curios de unde are bec pata pe neeolandezi, ca in mai multe cazuri, de-a lungul timpului am vazut ca ii taxezi pe colegii din spatele digurilor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hora09 pai stau de aproape 12 ani in mlastina ... ii cunosc prea bine , popor mai invidios,incredibil de zgarcit,rasist(pe la spate) hotz (chiar si intre ei), fals nu cred ca exista , crede-ma pe langa astia Elvetienii sau nemtii sunt painea lu' Gizas , bine, binenteles ca exista exceptii dar aia emigreaza :)

   In plus si-au organizat treburile intr-un mod socio-imbecil , au reinventat sclavagismul si l-au legalizat (uitzendbureau) , daca vrei sa angajezi un gorobete vrea salariu in haur, daca incerci sa te angajezi te platesc in coji de paine ...

Crede-ma ca am material de cateva carti despre minunatul popor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na bravo :)

Am avut placerea sa stau doar 2 ani acolo, eram prea tanar si cu pielea fina sa o mai fi ars-o mai mult.
Zgarciti sunt toti din vest, punct. Rasisti sunt toti olandezii, dar doar acasa sau dupa ce au incredere in tine, altfel sunt doar flowe power.
Fiecare neam cu rahaturile lui, nimic nou, noi sa fim sanatosi.

Mie ce imi place, daca o mai fi cazul, cand vine vorba de chestii pe roti, everything goes - nu conteeaza starea, cine de ce, plm; un fel de yolo era cand stiam eu. Si drept urmare poti vedea la ei cam ce nu ai cum legal in eu :)

Fijne dag,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, superbec a spus:

@hora09 pai stau de aproape 12 ani in mlastina ... ii cunosc prea bine , popor mai invidios,incredibil de zgarcit,rasist(pe la spate) hotz (chiar si intre ei), fals nu cred ca exista , crede-ma pe langa astia Elvetienii sau nemtii sunt painea lu' Gizas , bine, binenteles ca exista exceptii dar aia emigreaza :)

   In plus si-au organizat treburile intr-un mod socio-imbecil , au reinventat sclavagismul si l-au legalizat (uitzendbureau) , daca vrei sa angajezi un gorobete vrea salariu in haur, daca incerci sa te angajezi te platesc in coji de paine ...

Crede-ma ca am material de cateva carti despre minunatul popor.

Vino înapoi la poporul arha-dacic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, mihai.i a spus:

 

La RDW iti trebuie programare si trebuie facuta de vanzator.

Poti plati cash fara probleme si e ceva normal in Olanda avand in vedere ca transferul de proprietate in baza de date se face instant.

Citeste aici:

https://www.rdw.nl/over-rdw/information-in-english/private/buying-a-car/transferring-the-ownership-of-a-vehicle

 

 

Acum 6 ore, superbec a spus:

 

2. Daca locuiesti in ro si vrei sa aduci o mobra din nl ... te opresti frumos in germania si cumperi de acolo ca mlastinosii dau mai multe tepe decat turcii in Instambul , tepe la modul ca o sa iei un gunoi supraevaluat minim 500E si intr-o stare deplorabila , daca te incapatanezi sa cumperi gunoiu holandez e alta procedura pentru export, cu sau fara numere provizorii etc.

Asta e speta!
Omul imi spune ca trebuie sa faca contract cu ala care ii da banii. In cazul meu un sofer.

Dar de ce sa faca actul cu ala, asta nu inteleg.

Nu poate completa actul de vinzare cu datele mele de pe o fotografie?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, RKDragos a spus:

 

Asta e speta!
Omul imi spune ca trebuie sa faca contract cu ala care ii da banii. In cazul meu un sofer.

Dar de ce sa faca actul cu ala, asta nu inteleg.

Nu poate completa actul de vinzare cu datele mele de pe o fotografie?

 

pt ca e un imbecil... d'aia :)

 

https://www.kentekenloket.nl/auto-verkopen-aan-buitenland/ , da-i si tu cu translate... pentru el e fix acelasi lucru, tot la postnl se face tranzactia

 

tu o sa ai nevoie de factura de transport sa declaratie din partea soferului ca sa inmatriculezi motoreta 

 

pe unde se afla aceasta minune a tehnologiei nemaigasita in alte tari mai apropiate de valahialand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am mai citit, mi-a mai zis un amic care a mai adus masini de acolo dar omul insista o data cu cash-ul si a doua oara ca el face contract cu soferul nicidecum sa ma treaca pe mine.

Factura pe transport se da, vine cu CMR.

Mobra e in zona Munsterului, si e minune prin prisma pretului, ca aici vechiturile au pret mare ....

Iar cu transport si inmatriculat sint pe unde mi-am propus ca pret.

Ma incurca porcaria cu Covidul ca m-as fi aruncat eu la o adica dupa ea ca tot cam atita costa...

Mai e una pe la Aachen in Germania, asta ca tot se amintea de ei, dar scumpa la final pt ce ofera.

Si astia s-or uita pe olx.... 

Si vad ca si in linkul asta dat de tine scrie ca trebuie sa mearga acolo cu cumparatorul, iar pentru asta l-am pus sa vada daca nu e suficienta poza cu actul de identitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, RKDragos a spus:

 si a doua oara ca el face contract cu soferul nicidecum sa ma treaca pe mine.

pentru ca probabil nu a mai vandut pt export ... banii ii vrea cash pentru ca sunt speriati de scamers , asta e de inteles. Vanzatorul nu face nici un contract , el doar vinde obiectul, chiar daca soferul face actele pe numele lui tu o poti inscrie cu un formular de v-c fara probleme, nu ai nevoie de asigurare sau numere provizorii care ar fi complicat treaba un pic

Acum 10 ore, RKDragos a spus:

 

Mobra e in zona Munsterului, si e minune prin prisma pretului, ca aici vechiturile au pret mare ....

MARE atentie, daca e suspect de ieftina sigur are ceva,altfel o cumparau vanatorii de vechituri de aici , sunt multi care fac asta si eu am facut-o de multe ori 

Acum 10 ore, RKDragos a spus:

Mai e una pe la Aachen in Germania, asta ca tot se amintea de ei, dar scumpa la final pt ce ofera.

 

Sunt mult mai mici sansele sa te intepi in DE si astia sunt speriati de scameri si straini 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,eu ma refeream la faptul ca nu te trage nimeni de maneca la fiecare 2 ani  pentru tot felul de nimicuri  pentru care nu ai "aprobare",de genul windschild,un ghidon mai lat,oglinzi cu aria prea mica.Sunt curios daca se fac controale des si daca verifica cineva chestii de genul asta. Banuiesc ca desi nu e ca la americani e totusi mai permisiv.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, farfuridi said:

Corect,eu ma refeream la faptul ca nu te trage nimeni de maneca la fiecare 2 ani  pentru tot felul de nimicuri  pentru care nu ai "aprobare",de genul windschild,un ghidon mai lat,oglinzi cu aria prea mica.Sunt curios daca se fac controale des si daca verifica cineva chestii de genul asta. Banuiesc ca desi nu e ca la americani e totusi mai permisiv.

Nimic din toate astea. Dacă nu ai burlane în locul tobelor și o duci în limitare ca retardul nu se leagă nimeni de tine.

Sunt și multe căzături de motoare, dar cei care le au le folosesc știind că sunt într-o stare precară și trag de ele mai cu grijă. Cei mai mulți se duc la service, cel puțin în zona unde sunt eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici chilipir de citeva sute de euro dar nici ceva exagerat,

Am o ezitare in a da omului bani si sa o ia pe numele lui acolo. 

Drept e ca transferul va fi online si voi trece la detalii despre ce este vorba cu serie si alte cele doveditoare.

 

Acum 5 minute, The Flying Dutchman a spus:

Cei mai mulți se duc la service, cel puțin în zona unde sunt eu.

Ti-am trimis un mesaj :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.04.2021 la 11:42, superbec a spus:

cine te-a pacalit cu asta?

 

Saptamana trecuta, Posta din Haga a refuzat transferul pt ca nu aveam cetatenie. Am BSN si carte de itdentitate olandeza (nu am permis olandez).

A trebuit la RDW, cu programare si extras de la primarie, dar a fost rapid acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...