Sari la conținut

Echipament Moto


cao
 Share

Postări Recomandate

Buna . Mi-am luat un echipament Arlen Ness second-hand shi as vrea sa stiu cum il pot spala ... Il pot baga la masina de spalat ? se poate intampla ceva cu el ? Sau mai bine il duc la o curatatorie ?

Astept raspunsuri . Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi e textil sau de piele ? sau e costum ?

oricum nu baga in masina de spalat , pe alea textile scrie ca se spala cu mana cu ala calda si sapun ca de la detergent se face ca naiba in cateva spalari iese culoarea si nu mai va fi impermeabil.

daca e piele e alta treaba , este solutie de curatat si intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Mi-am luat un echipament Arlen Ness second-hand shi as vrea sa stiu cum il pot spala ... Il pot baga la masina de spalat ? se poate intampla ceva cu el ? Sau mai bine il duc la o curatatorie ?

Astept raspunsuri . Multumesc

Salut, daca e din piele nu te apuca sa il speli. il cureti usor cu o carpa umeda, il lasi sa se usuce bine si dupa il dai cu lapte de corp d-ala Doina!! NU glumesc! Mi-am luat si eu un costum din 2 piese Alpinestars si cei de la magazin asa au mi-au zis ca e cel mai bine. Hai asfalt uscat si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

infierent de tip / natzie , ai pe louis solutii speciale de curatat. piele/textil (detergenti) + hidratanti + spray/clatitor de impermeabilitate. astfel ramane intacta si partea hi-tech si ramane si frumoasa partea estetica.

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, daca e din piele nu te apuca sa il speli. il cureti usor cu o carpa umeda, il lasi sa se usuce bine si dupa il dai cu lapte de corp d-ala Doina!! NU glumesc! Mi-am luat si eu un costum din 2 piese Alpinestars si cei de la magazin asa au mi-au zis ca e cel mai bine. Hai asfalt uscat si fara incidente!

 

 

Acelasi magazin, aceasi sugestie, stie cineva clar daca aceasta crema doina e buna ?

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

laptele doina e o solutie hidratanta + nutritiva(asta in proportie mai mica) - mama e cosmeticiana .

solutiile de curatat echipamentele de piele (louis si nu numai) sunt facute pentru a curata fara sa scoata culoarea, sa hidrateze, sa protejeze pielea, sa apere (repare) membranele anti-ploaie/vant din echipamente (dupa parerea mea asta e cel mai important lucru).

 

 

a si bineinteles sunt de vreo 10 ori mai scumpe + - .

 

nimeni nu decide pe investitia ta cum sa iti ingrijesti echipamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da io imi curat echipamentu cu lapltele doina si e foarte bun. M-a prins ploaia de mai multe ori si de fiecare data usuc costumu si dau cu laptic;)). Asta il foloseste lumea si pentru canapelele din piele asa ca folositi cu incredere. Plus ca e ieftin, 7 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laptele Doina e foarte bun pentru tratarea oricaror produse din piele!Cat despre pret, ce se poate spune despre el, decat ca e aproape moka!

 

De exemplu, am o geaca de piele din 1996 care in fiecare an si-a luat doua portii de laptic de-asta(la final de primavara si toamna) si arata ca noua!Merge folosit si la incaltamintea din piele.Singurul dezavantaj e ca miroase prea dulce si tare...si poti trezi suspiciuni.... :rolleyes:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut, daca e din piele nu te apuca sa il speli. il cureti usor cu o carpa umeda, il lasi sa se usuce bine si dupa il dai cu lapte de corp d-ala Doina!! NU glumesc! Mi-am luat si eu un costum din 2 piese Alpinestars si cei de la magazin asa au mi-au zis ca e cel mai bine. Hai asfalt uscat si fara incidente!

 

 

Stimate , asa procedez si eu , ii cel mai economic si rapid mod de intretinere.

 

HAI ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o problema cu curatatul echipamentului, am o geaca alba :blink: si am patat-o la o maneca cu ceva negru (cred ca ulei :rusinica: , cand am desfacut lantul cu care era legata motoreta, m-am atins de stalp, cred ca acolo era ceva ulei pe jos si m-am murdarit). nu am avut curaj, inca, sa dau nici cu sapun, nici cu detergent, de teama sa nu se intinda pata si mai mult.

ziceati ca pe louis sunt produse de curatat, le-ati incercat, cum sunt ?

 

cu privire la laptele doina, pe langa faptul ca eu il folosesc mereu :blink: , am dat cu el si pe o haina de piele, pe manusi si pe pantofi si este foarte bun; am avut o pereche de manusi de piele care s-au scofalcit de la ploaie, iar in momentul in care le-am dat cu lapte doina, s-au facut impecabile.

 

ziceati de miros - luati din ala in tub alb cu capac VERDE, ca nu miroase :D ; miroase ala in tub alb cu capac mov sau cel in tub roz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

laptele doina.....e SFANT in tot ceea ce inseamna piele....de vaca,de capra,cangur,de om sau orice alt fel de piele....:D....deci.......e cel mai bun!!!!...:rusinica:

asta cam asa e

dar eu zic sa citesti biine etichetele si vezi care-i treaba cu spalatul lor ...sau curatat'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Ok eu inteleg asa:

- pe louis (si alte magazine) exosta solutii speciale pentru curatat si intretinut pielea si materialul textil.

- varianta ieftina dar foarte eficienta pentru piele este laptele Doina ( cu sau fara miros :crack: )

 

dar intreb eu, pentru cei care au echipament textil care este varianta ieftina si foart eficienta? Exista un "laptele Doina" al textilelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traiasca lapte doina ...........mie mi s-au strans manusile cat au stat nefolosite in iarna , iar la textil am folosit perie nu foarte aspra ( am una de dat lustru la pantofi si din moment ce nu port pantofi am gasit alte intrebuintari ) si Biocarpet :friends: ( am tavalit geaca pe o parte intr-un accident ) si iese foarte misto .

deci din partea mea ...........traiasca doina si biocarpet !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am costum de piele axo din 2003, are cam 50.000 km, starea este foarte buna. in fiecare ptimavara il spal la masina de spalat automata la program delicat cu sapun lichid pentru copii. dupa uscare ii dau cu solutii anti umezeala, etc.....a si ii pun si cocolino, sau lenor, sau ce am in casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O fi si crema buna atunci cand nu ai cine stie ce pe echipament, insa ultima data cand ne-a prins ploaia pe mine si pe prieten pe moto am frecat la costume (de piele sunt) de mi-a venit acru si tot au ramas dare pe ele. Bine, am folosit crema Dove nu Doina, insa nu cred ca-i mare diferenta, tot crema e.

 

Chiar nu exista ceva special pentru curatat echipamentul ? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu exista ceva special pentru curatat echipamentul ? ;)

eu am Dainese Protection and Cleaning Kit (50ml strong cleaner, 50ml leather protection cream) cu care am curatzat fostul costum Dainese Yu Lady de ganganii si urme de ploaie...si-a facut treaba cu brio...dar e mai scump ca notoriul Doina. :)

post-22113-1237996260_thumb.jpg vs post-22113-1237996177_thumb.jpg :blink:

Editat de Barbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am Dainese Protection and Cleaning Kit (50ml strong cleaner, 50ml leather protection cream) cu care am curatzat fostul costum Dainese Yu Lady de ganganii si urme de ploaie...si-a facut treaba cu brio...dar e mai scump ca notoriul Doina. ;)

post-22113-1237996260_thumb.jpg vs post-22113-1237996177_thumb.jpg :blink:

 

 

Doina e sfant ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la BMW la reprezentanta se gasesc 2 tuburi albe de ~100mL BMW Leder Reiniger si BMW Leder pisdamasii ambele cate 8 Ron si foarte bune. Defapt sunt singurele lucruri ieftine si bune de pe acolo.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...