Sari la conținut

Iulian Anghel, Abator, Lovit


paul_dragos
 Share

Postări Recomandate

:cheers: Degeaba va ofticati motociclistilor cu toate categoriile pe permis, pentru care motorul nu este altceva decat o fita. Faptul ca dau motoarele cu voi de pamant se numeste selectie naturala. Astfel se separa pilotii de soferi. Cunosc eu genul vostru, care daca ploua sau sunt afara sub 30 de grade isi urca poponetele in masina. Mie mi-ar fi si rusine pe forumul unde conservarii sunt atat de blamati si urati de toata lumea sa ma laud cu categoriile B, C, D, E tc.

...Motociclisti de weekend pe circuit, care trec pe verde cu 300km/h prin intresectii pentru ca au... verde.

...Motociclisti care cand sunt pe motor injura conservarii ca nu le acorda prioritate sau nu le fac loc, iar cand sunt in conserva, injura motociclistii ca merg tare, ca fac zgomot sau ca depasesc coloana... Si le inchid unghiurile.

"AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA"

b

c

d

e tc.

:laugh: :lol: :D

 

:rolleyes:

 

 

1. pentru toate refularile tale ar trebui sa faci un topic, nu sa te bagi in seama total aiurea

2. fita e pentru ceva gealati, chiar multi dar esti total pe langa... ai vazut cat a muncit omul asta, pentru o fita sau din pasiune??

3. sincer eu nu stiu motociclist care nu a dat cu, curu de asfalt

4. as vrea sa cred ca astazi pe contrasens cu tine m-am salutat

5. soferii profesionisti au km... vad trafic

 

pe bune acum chiar esti idiot,

sunt si gelati, sunt si inconstienti, sunt si anti-talent, dar tu nu faci decat sa o ti pe a ta indiferent de natura accidentului, postezi ca boul fara sa stii vre-un detaliu concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:rolleyes:

 

 

1. pentru toate refularile tale ar trebui sa faci un topic, nu sa te bagi in seama total aiurea

2. fita e pentru ceva gealati, chiar multi dar esti total pe langa... ai vazut cat a muncit omul asta, pentru o fita sau din pasiune??

3. sincer eu nu stiu motociclist care nu a dat cu, curu de asfalt

4. as vrea sa cred ca astazi pe contrasens cu tine m-am salutat

5. soferii profesionisti au km... vad trafic

 

pe bune acum chiar esti idiot,

sunt si gelati, sunt si inconstienti, sunt si anti-talent, dar tu nu faci decat sa o ti pe a ta indiferent de natura accidentului, postezi ca boul fara sa stii vre-un detaliu concret.

Nici nu ma mai intereseaza detaliile cand vad incepatori pe motoare de peste 100cp. ...Si ca sa te oftici tu, iti spun ca si 50cp sunt multi.

Bou, idiot, poponar, s.a.m.d.

Mda... Trebuie sa recunosc ca la asta chiar va pricepeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ma mai intereseaza detaliile cand vad incepatori pe motoare de peste 100cp. ...Si ca sa te oftici tu, iti spun ca si 50cp sunt multi.

Bou, idiot, poponar, s.a.m.d.

Mda... Trebuie sa recunosc ca la asta chiar va pricepeti.

 

fi serios cred ca 75 % din omuletii de pe forum au inceput cu o putere undeva p`acolo...

 

asta cu 50 de cai e haioasa...

 

50 de cai la un piston?

daca ai fi mers vreodata pe asa ceva crede-ma ca iti tremurau chilotii si cand iti aminteai.

 

50 de cai la 2 timpi?

foarte periculos... power valve... gasca... buba.

 

ai dreptate chiar sunt periculosi 50 de cai.

nu imi place sa jignesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Degeaba va ofticati motociclistilor cu toate categoriile pe permis, pentru care motorul nu este altceva decat o fita. Faptul ca dau motoarele cu voi de pamant se numeste selectie naturala. Astfel se separa pilotii de soferi. Cunosc eu genul vostru, care daca ploua sau sunt afara sub 30 de grade isi urca poponetele in masina. Mie mi-ar fi si rusine pe forumul unde conservarii sunt atat de blamati si urati de toata lumea sa ma laud cu categoriile B, C, D, E tc.

...Motociclisti de weekend pe circuit, care trec pe verde cu 300km/h prin intresectii pentru ca au... verde.

...Motociclisti care cand sunt pe motor injura conservarii ca nu le acorda prioritate sau nu le fac loc, iar cand sunt in conserva, injura motociclistii ca merg tare, ca fac zgomot sau ca depasesc coloana... Si le inchid unghiurile.

"AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA"

b

c

d

e tc.

:laugh: :lol: :D

DRagul meu "categoria A" il cunosti cumva pe Iulian de te avanti sa faci asemenea afirmatii?

de unde stii tu ca motorul pentru el este o fita? poate este pentru tine si pentru cei care se dau "rotunzi" si mari cunoscatori in ale motociclismului....poate ai cunostinte,nu contest...insa de cele mai multe ori cei care se lauda ca stiu multe....well..let's just say they eat a lot of sh*t.

Stii tu vorba aia....gura bate c**u!

Nu cred ca ai dreptul sa judeci pe cineva pe care nu cunosti.te-ai uitat putin pe profilul lui sa vezi de cand are carnet moto? Are de 6 ani...asta inseamna ca are cat de cat ceva experienta pe motor...nu e o l.a.b.a trista care sta pe mess si pe forum si se da tare si mare cu permisu pe birou.....

conduce si iarna cand e frig.....are echipament full,isi ia o gramada de masuri de protectie..insa nu e un teribilist deala care vede ca atunci cand chiar nu ii permite vremea se incapataneaza sa iasa totusi.

a si ca sa stii si tu,nu are masina...asa ca nu-si urca fundu in masina cand da frigu...prefera sa mearga pe jos ca sa faca miscare...nu ca altii care isi tin burtihaniile in conserve ........ :rolleyes:

sa nu-mi spui ca tu n-ai cazut niciodata fara sa fie vina ta pentru ca nu te cred...nici eu...si nici altii.....

Te rog sa nu mai vorbesti in necunostinta de cauza,forumul asta(din cate mi-am dat eu seama) este a unei comunitati...care se vrea a fi unita.Nu zic sa nu fie certati cei care merita...dar aici e vorba de un om care a patit un necaz NU DIN VINA LUI!!!!

Iti recomand sa mai citesti si celelalte posturi in care se dau clar explicatii si detalii despre cum s-a intamplat!

si daca are K8 la 22 de ani e pe meritul lui,pentru ca a muncit.nu i-a dat taticu bani sa isi ia motor si sa se duca in primu pom cu el.Defapt,toate motoarele pe care le-a avut si le-a luat din munca lui...numai el stie cat a indurat..ca sa isi satisfaca o pasiune.....nu o fita...

forumul asta parca era pentru pasionati,nu pentru fitosi,nu?

 

 

Nici nu ma mai intereseaza detaliile cand vad incepatori pe motoare de peste 100cp. ...Si ca sa te oftici tu, iti spun ca si 50cp sunt multi.

Bou, idiot, poponar, s.a.m.d.

Mda... Trebuie sa recunosc ca la asta chiar va pricepeti.

CARE INCEPATOR????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce simtiti nevoia sa va explicati? cred ca aveti chestii mai importante de facut decat sa-i explicati lui categoria A ce si cum...

are si el o opinie, ce-i drept aceeasi de fiecare data...si provoaca aceeasi discutie de fecare data...

 

numai bine!

sanatate maxima!

Editat de prolific
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Degeaba va ofticati motociclistilor cu toate categoriile pe permis, pentru care motorul nu este altceva decat o fita. Faptul ca dau motoarele cu voi de pamant se numeste selectie naturala. Astfel se separa pilotii de soferi. Cunosc eu genul vostru, care daca ploua sau sunt afara sub 30 de grade isi urca poponetele in masina. Mie mi-ar fi si rusine pe forumul unde conservarii sunt atat de blamati si urati de toata lumea sa ma laud cu categoriile B, C, D, E tc.

...Motociclisti de weekend pe circuit, care trec pe verde cu 300km/h prin intresectii pentru ca au... verde.

...Motociclisti care cand sunt pe motor injura conservarii ca nu le acorda prioritate sau nu le fac loc, iar cand sunt in conserva, injura motociclistii ca merg tare, ca fac zgomot sau ca depasesc coloana... Si le inchid unghiurile.

"AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA"

b

c

d

e tc.

Esti putin cam frustrat, dar nu-i stres. Cam toate posturile tale is de kko. Ce sa faci...mai trebuie sa fie si destepti ca tine :rolleyes:

Iuliano....refacere cat mai rapida. Si cu asigurarile.....incearca sa bagi motoru in dauna totala, cei de unde ai CASCO nu vor fi foarte stricti...oricum dosarul va merge pe regres si isi vor recupera dauna. Si nu uita de daune morale.... Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite dom'ne, termina omul concediul medical dupa 2 luni juma, vine la munca fericit ca intra pe motoretism sa mai citeasca si el una-alta, si... ce vede, acelasi scandal gen "jiji - porcea" de la teveu. pfffff. ce-mi plac astea cu "eu sunt mai roman, mai destept, mai frumos, mai motociclist"... Nu v-ati plictisit sa aveti toti si niciunul dreptate? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Degeaba va ofticati motociclistilor cu toate categoriile pe permis, pentru care motorul nu este altceva decat o fita. Faptul ca dau motoarele cu voi de pamant se numeste selectie naturala. Astfel se separa pilotii de soferi. Cunosc eu genul vostru, care daca ploua sau sunt afara sub 30 de grade isi urca poponetele in masina. Mie mi-ar fi si rusine pe forumul unde conservarii sunt atat de blamati si urati de toata lumea sa ma laud cu categoriile B, C, D, E tc.

...Motociclisti de weekend pe circuit, care trec pe verde cu 300km/h prin intresectii pentru ca au... verde.

...Motociclisti care cand sunt pe motor injura conservarii ca nu le acorda prioritate sau nu le fac loc, iar cand sunt in conserva, injura motociclistii ca merg tare, ca fac zgomot sau ca depasesc coloana... Si le inchid unghiurile.

"AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA"

b

c

d

e tc.

:cheers: :laugh: :lol:

Ne mai lasi, nea? Pur si simplu faci spam cu morala de 3 lei pe forumul asta.

 

In principiu eu as fi de acord cu aproape tot ce spui daca ar fi in contextul potrivit, dar pur si simplu ba abuzezi de faptul ca nu trebuie sa-ti iei motor mare fix cand cade unul cu cruiser/chopper oarecum mititel, dupa care te trezesti sa-i spui ca nu are experienta destula unuia care are carnet de cativa ani buni si zeci sau sute de mii de kilometri parcursi pe diverse vehicule inclusiv motocicleta (daca nu ma insel l-ai "lovit" cu asta si pe unul cu TIR care avea peste milion). Astea dupa parerea mea nu sunt sfaturi utile pentru motociclisti, ci genul de picatura chinezeasca ce tinde sa te faca rebel si sa o rupi cu regulamentele sau legile pentru ca invatatoarea e prea scortoasa si-ti da cu linia la palma cam fara motiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne mai lasi, nea? Pur si simplu faci spam cu morala de 3 lei pe forumul asta.

 

In principiu eu as fi de acord cu aproape tot ce spui daca ar fi in contextul potrivit, dar pur si simplu ba abuzezi de faptul ca nu trebuie sa-ti iei motor mare fix cand cade unul cu cruiser/chopper oarecum mititel, dupa care te trezesti sa-i spui ca nu are experienta destula unuia care are carnet de cativa ani buni si zeci sau sute de mii de kilometri parcursi pe diverse vehicule inclusiv motocicleta (daca nu ma insel l-ai "lovit" cu asta si pe unul cu TIR care avea peste milion). Astea dupa parerea mea nu sunt sfaturi utile pentru motociclisti, ci genul de picatura chinezeasca ce tinde sa te faca rebel si sa o rupi cu regulamentele sau legile pentru ca invatatoarea e prea scortoasa si-ti da cu linia la palma cam fara motiv...

Pai, nea Moldovan... Pe nenea ala cu TIR-ul il cam doare-n .... de restul participantilor marunti la trafic, iar insectele alea pe motocicleta sunt chiar inexistente pentru el. Asa ca, vedeti dumneavoastra, 1milion de km cu TIR-ul sunt parcursi cu TIR-ul si nu cu motocicleta. Pe motocicleta este doar un incepator cu ceva idee despre trafic, asa cum ati fi si dumneavostra in cazul in care v-ati urca la volanul TIR-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un inconstient esti pmoldovan ! I-ati un scuter de 50 daca vrei sa fii in siguranta ! :rolleyes:

 

Evident glumesc, la anul ne vedem iar la greci calare :cheers:

Pai chiar eram pe moped de 50cc limitat electronic la circa 50km/h! Niste nesimtiti si macaronarii astia, ar trebui ca aici sa vanda numai Piaggio adaptat pentru noroiul ramas de la santierele de pe Mihai Bravu...

 

Repara-ti bine genunchii aia si indreapta-ti cat de cat fierul, si mergem iar sa-i baraim pe taranii aia din Thassos la primavara...

 

Pai, nea Moldovan... Pe nenea ala cu TIR-ul il cam doare-n .... de restul participantilor marunti la trafic, iar insectele alea pe motocicleta sunt chiar inexistente pentru el. Asa ca, vedeti dumneavoastra, 1milion de km cu TIR-ul sunt parcursi cu TIR-ul si nu cu motocicleta. Pe motocicleta este doar un incepator cu ceva idee despre trafic, asa cum ati fi si dumneavostra in cazul in care v-ati urca la volanul TIR-ului.

Eu am intalnit o gramada de tipi cu TIR-ul care-mi fac semne cu una sau doua maini ca in timpul liber sunt motociclisti, si am intalnit inca o gramada care sunt incarcati greu si dat fiind ca-mi taie vizibilitatea semnalizeaza de 2-3 ori dreapta ca sa-mi spuna mie cand sa ma bag in depasire... Sigur ca exista si soferi de TIR tampiti (majoritatea fabricati in Turcia si Romania dupa experienta mea), la fel cum exista o gramada de soferi de taxi tampiti, dar printre ei exista si tipi care in timpul liber se dau pe 2 roti si probabil multi dintre ei merg mai bine pe doua roti ca noi doi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu am intalnit o gramada de tipi cu TIR-ul care-mi fac semne cu una sau doua maini ca in timpul liber sunt motociclisti, si am intalnit inca o gramada care sunt incarcati greu si dat fiind ca-mi taie vizibilitatea semnalizeaza de 2-3 ori dreapta ca sa-mi spuna mie cand sa ma bag in depasire... Sigur ca exista si soferi de TIR tampiti (majoritatea fabricati in Turcia si Romania dupa experienta mea), la fel cum exista o gramada de soferi de taxi tampiti, dar printre ei exista si tipi care in timpul liber se dau pe 2 roti si probabil multi dintre ei merg mai bine pe doua roti ca noi doi."

 

Corect, domnu' Moldovan!

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu am intalnit o gramada de tipi cu TIR-ul care-mi fac semne cu una sau doua maini ca in timpul liber sunt motociclisti, si am intalnit inca o gramada care sunt incarcati greu si dat fiind ca-mi taie vizibilitatea semnalizeaza de 2-3 ori dreapta ca sa-mi spuna mie cand sa ma bag in depasire... Sigur ca exista si soferi de TIR tampiti (majoritatea fabricati in Turcia si Romania dupa experienta mea), la fel cum exista o gramada de soferi de taxi tampiti, dar printre ei exista si tipi care in timpul liber se dau pe 2 roti si probabil multi dintre ei merg mai bine pe doua roti ca noi doi."

 

Corect, domnu' Moldovan!

 

 

ai niste posturi pe acest forum demne de invidiat... mi-ar face o mare placere sa te intalnesc, esti motociclistul ideal! esti de vis... putin spus!!! in alta ordine de idei ,lasand mistourile la o parte numai aiurea postezi, experienta ta vasta si dorinta de afirmare e demna de invidiat. tine-o tot asa! ma intreb daca fereasca Sfantu' ti se va intampla tie ceva, cum o sa te pedepsesti?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoria "A"

 

intii m-au frapat "".

 

conform dex-ului sunt asa: "... GHILIMĂLE s.f. pl. Semn de punctuație în formă de două mici unghiuri sau de două mici virgule dispuse paralel, care închid între ele citate, o vorbire directă, titluri de opere ori nume de instituții, cuvinte cărora li se dă un sens (stilistic) special sau asupra cărora vorbitorul vrea să insiste, traducerea ori sensul unui cuvânt; semnele citării. [Var.: ghilemĂŠle, (rar) ghilimĂŠte s.f. pl.] – Din fr. guillemets. ..."

 

apoi, tot conform dex-ului, categoria....: "... (Biol.; în sintagma) Categorie sistematică (sau taxonomică) = fiecare dintre marile grupe de plante sau de animale asemănătoare Âşi înrudite (clase, ordine, familii etc.). ..."

 

concluzie:

"marile grupe de plante sau de animale asemănătoare Âşi înrudite " din care face parte persoana careia ma adresez, nu ma face sa fiu "de două mici unghiuri sau de două mici virgule dispuse paralel".

 

punctul la fraza de mai sus, doreste sa reprezinte: "A pune ~ul pe „i“ a se rosti cu precizie într-o problemă, nelăsând posibilități de echivoc."

 

legenda:

... scoaterea din context a unui intreg sau a unei explicatii sau a unui citat.

var variabil

pl plural

fr franceza

biol biologie

etc "ETCĂTERA adv. (Arată că enumerarea ar putea fi continuată) ÂŞi alții, Âşi altele, Âşi ceilalți, Âşi aÂşa mai departe. [Prescurtat: etc. – Var.: ețĂŠtera adv.] – Din lat. et caetera. "

 

ps. lat latina(e moarta, nu o poti contra)

et caetera si excetera

 

ps1. desi daca as stii ce motor are, cine e si l-as vedea pe jos tare mi-ar place sa nu ma opresc, nu as trece indiferent. desi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoria "A"

 

intii m-au frapat "".

 

conform dex-ului sunt asa: "... GHILIMĂLE s.f. pl. Semn de punctuație în formă de două mici unghiuri sau de două mici virgule dispuse paralel, care închid între ele citate, o vorbire directă, titluri de opere ori nume de instituții, cuvinte cărora li se dă un sens (stilistic) special sau asupra cărora vorbitorul vrea să insiste, traducerea ori sensul unui cuvânt; semnele citării. [Var.: ghilemĂŠle, (rar) ghilimĂŠte s.f. pl.] – Din fr. guillemets. ..."

 

apoi, tot conform dex-ului, categoria....: "... (Biol.; în sintagma) Categorie sistematică (sau taxonomică) = fiecare dintre marile grupe de plante sau de animale asemănătoare Âşi înrudite (clase, ordine, familii etc.). ..."

 

concluzie:

"marile grupe de plante sau de animale asemănătoare Âşi înrudite " din care face parte persoana careia ma adresez, nu ma face sa fiu "de două mici unghiuri sau de două mici virgule dispuse paralel".

 

punctul la fraza de mai sus, doreste sa reprezinte: "A pune ~ul pe „i“ a se rosti cu precizie într-o problemă, nelăsând posibilități de echivoc."

 

legenda:

... scoaterea din context a unui intreg sau a unei explicatii sau a unui citat.

var variabil

pl plural

fr franceza

biol biologie

etc "ETCĂTERA adv. (Arată că enumerarea ar putea fi continuată) ÂŞi alții, Âşi altele, Âşi ceilalți, Âşi aÂşa mai departe. [Prescurtat: etc. – Var.: ețĂŠtera adv.] – Din lat. et caetera. "

 

ps. lat latina(e moarta, nu o poti contra)

et caetera si excetera

 

ps1. desi daca as stii ce motor are, cine e si l-as vedea pe jos tare mi-ar place sa nu ma opresc, nu as trece indiferent. desi...

Ca sa vezi ce te-a frapat pe tine. ...Bine ca nu te frapeaza si baietii astia care au murit in ultimul timp. Nu te frapeaza faptul ca atat cei care au murit cat si cei care au cazut erau posesorii unor motociclete de la 600cc in sus, in special sportive. Nu te frapeaza si faptul ca mai toti oamenii astia erau dintre cei care stiau sa mearga, oameni care probabil dadeau motorul pe-o roata in fiecare zi, oameni ce pareau a fi foarte dotati in domeniu.

Pe mine asta ma frapeaza si ma face sa-mi pun intrebari si nu niste semne de punctuatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoria A eu cred ca tu ai probleme...sincer esti complexat de cei cu vitezane care se dau pe o roata sau merg tare sau doar trec pe langa tine..., nu stiu ce motocicleta ai, nu stiu ce vrei sa scoti in evidenta dar aici nu este cazul si ca sa sti pentru buna informare a ta NU SUNT INCEPATOR!

 

pt toti insa din toata patania asta am un sfat ...chiar daca aveti drum cu prioritate, chiar daca aveti viteza mica ,chiar daca va asigurati si nu se vede nimic....nu se stie niciodata, drept dovada accidentul meu. De 2 ori m-am uitat in directia din care a venit...si nu am vazut nimic dupa care din instinct am intors a treia oara capul cand eram exact la limita si nu am mai putut evita si eu eram la linia semaforului si el la fel ....cum naiba sa mai eviti...?

 

m-am uitat sa vad ce shiteaza nici un gest...si apoi ECHIPAMENTUL a fost salvarea mea, am dat cu capul de bordura casca si-a facut pe deplin rolul ( shoei x-spirit)

Editat de iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si apoi ECHIPAMENTUL a fost salvarea mea, am dat cu capul de bordura casca si-a facut pe deplin rolul ( shoei x-spirit)

 

Presupun ca iti vei lua alta!Te-ai gandit ce?Tot X-spirit?

 

Cum te mai simti? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoria A eu cred ca tu ai probleme...sincer esti complexat de cei cu vitezane care se dau pe o roata sau merg tare sau doar trec pe langa tine..., nu stiu ce motocicleta ai, nu stiu ce vrei sa scoti in evidenta dar aici nu este cazul si ca sa sti pentru buna informare a ta NU SUNT INCEPATOR!

 

pt toti insa din toata patania asta am un sfat ...chiar daca aveti drum cu prioritate, chiar daca aveti viteza mica ,chiar daca va asigurati si nu se vede nimic....nu se stie niciodata, drept dovada accidentul meu. De 2 ori m-am uitat in directia din care a venit...si nu am vazut nimic dupa care din instinct am intors a treia oara capul cand eram exact la limita si nu am mai putut evita si eu eram la linia semaforului si el la fel ....cum naiba sa mai eviti...?

 

m-am uitat sa vad ce shiteaza nici un gest...si apoi ECHIPAMENTUL a fost salvarea mea, am dat cu capul de bordura casca si-a facut pe deplin rolul ( shoei x-spirit)

 

Pentru fraza asta: "...pt toti insa din toata patania asta am un sfat ...chiar daca aveti drum cu prioritate, chiar daca aveti viteza mica ,chiar daca va asigurati si nu se vede nimic....nu se stie niciodata, drept dovada accidentul meu." ...o accept pe cealalta: "categoria A eu cred ca tu ai probleme...sincer esti complexat de cei cu vitezane care se dau pe o roata sau merg tare sau doar trec pe langa tine..." fara sa mai comentez nimic.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul cu FZR-ul : accident FZR

accidentul cu FZR-ul dupa reparatie: accident FZR reparat.

Mai Bikerboy, am o trotineta de vanzare, stare exceptionala, noua - 999 km rulati :laugh: , o vand pentru ca n-o utilizez.

Sau te iau pasager.. gratis - ca motoreta mea e gri.. nu galbena. Sau o colantam si scot si eu bani de gaz?

Despre accident nu am o parere pentru ca sunt incepator: permis - noiembrie 2006; moto - august 2007; km din aprilie 2008 - 12000; o cazatura la 30 km/h (blocat fata + mazga de la ADP pe jos) si doua de pe loc :D .

 

intrebari:

pentru categoria"A" :

- ce trebuie sa fac sa nu mai fiu incepator si de ce?

- cat de rau am facut ca mi-am luat prima motocicleta Transalp?

- ce motocicleta sa-mi iau pentru sezonul urmator si de ce?

 

 

pentru accidentat :lol: : incetezi? cate motorete trebuie sa darami? cand dai o bere? :rolleyes: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul cu FZR-ul : accident FZR

accidentul cu FZR-ul dupa reparatie: accident FZR reparat.

Mai Bikerboy, am o trotineta de vanzare, stare exceptionala, noua - 999 km rulati :laugh: , o vand pentru ca n-o utilizez.

Sau te iau pasager.. gratis - ca motoreta mea e gri.. nu galbena. Sau o colantam si scot si eu bani de gaz?

Despre accident nu am o parere pentru ca sunt incepator: permis - noiembrie 2006; moto - august 2007; km din aprilie 2008 - 12000; o cazatura la 30 km/h (blocat fata + mazga de la ADP pe jos) si doua de pe loc :D .

 

intrebari:

pentru categoria"A" :

- ce trebuie sa fac sa nu mai fiu incepator si de ce?

- cat de rau am facut ca mi-am luat prima motocicleta Transalp?

- ce motocicleta sa-mi iau pentru sezonul urmator si de ce?

 

 

pentru accidentat :lol: : incetezi? cate motorete trebuie sa darami? cand dai o bere? :rolleyes: :cheers:

O sa ma obraznicesc eu sa-ti raspund in locul lui categoria "A" la prima intrebare: sa mergi mult, cat mai mult, fara accidente si de preferinta si fara incidente:

- Exita o faza in care esti incepator din ala care trebuie sa poarte neaparat semnul de incepator, si asta se depaseste in principiu cel mai devreme cand nu mai trebuie sa gandesti constient ca trebuie sa franezi si nu mai trebuie sa-ti pui intrebarea "unde dracul sunt franele pe dracia asta?", ci ca tragi de frane si eventual de ambreiaj din reflex (apropos daca porti kktul ala de semn majoritatea soferilor te feresc si sunt mai ingaduitori).

- Exista niste chestii legate de ciclistica (aici upgrade de la bicicleta la moped cu pedale, de acolo la scooter 50cc si de acolo la motocicleta ajuta, dar nu sunt neaparat necesare);

- Exista niste chestii legate de "cum ma descurc prin trafic?" si aici o experienta chiar si pe tramvai sau pe tractor ajuta (ca sa nu mai vorbesc de aia care au facut deja sute de mii de km in masina);

- Exista cel putin la unii o faza tampita cand deja crezi ca le stapanesti pe toate si incepi sa mergi prea tare ca cica te pricepi, si aici risti cel mai mult ca inca nici nu te pricepi destul de bine dar nici nu mai mergi prudent ca iti inchipui ca te pricepi (din ce am vazut eu aici pe forumul asta "criza" asta apare tipic la 3,000-5,000km);

- De obicei dupa ce dai 2-3 trante si scapi ajungi la statutul de ne-incepator, dar si in cazul asta un prost de incepator pe masina poate sa intre in tine si sa te dea de pamant cum s-a intamplat in cazul asta.

Din pacate eu nu pot sa pretind ca am depasit faza de incepator (am peste 15,000km pe <50cc si apropape 12,000km pe motocicleta), dar inca mai cad (de exemplu franand pe noroi), si nu mi-e clar daca o voi depasi vreodata, dar tot mai sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc aceste topicuri de obicei pana la pagina 2 ca sa vad despre ce a fost vb si cum s-a intamplat, si cel mai important, cum se putea evita.

De data asta am sa si scriu in ordine fiindca este inadmisibil ce s-a facut din topicul asta:

1. Categoria "A" - BAN rog adminii si va rog si pe voi sa faceti la fel, fiindca nu respecta regulile acestui forum, deviaza de la subiect si porneste discutii inutile si neadecvate.

Dupa acest post voi contacta pe pm moderatorul sa baneze user si eventual ip-ul.

2. Iuliano, din toate cele descrise pana acum, din punctul meu de vedere(plus conform legii) nu esti vinovat si din pacate in Bucuresti se intampla asemenea cazuri destul de des.

3. Acest accident nu are legatura (din cele descrise pana acum) cu experienta sau condusul preventiv si cu atat mai putin cu tipul motorul. De fapt foarte putine accidente au legatura cu tipul motorul - eu conduc de 250cm de 2 ani si 15000km si nu cred ca accidentul il face motocicleta, ci in in cel mai rau caz motociclistul.

4. Iuliano, fiindca acesta, din nefericire, este "topicul tau" iti doresc insanatosire grabnica si cat mai putine incidente.

 

Tuturor celorlalti asfalt uscat si salutari cu farul,

 

p.s.

a. categoria "A" nu incerca sa ma provoci la o alta disputa nu voi mai scrie in acest topic

b. toti cei care nu sunt de acord cu ce am scris sa se planga prietenilor ca nici ei nu vor primi raspuns de la mine

 

CUM BINE SPUNEA CINEVA MAI DEVREME IN TOPIC: TOTI AU DREPTUL LA OPINIE DAR NU TOTI AU DISCERNAMANT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am crezut ca unii exagereaza intr-o anumita directie... apoi m-am gandit mai mult si ...ia ganditi-va , cum v-ati comporta voi cei care credeti ca ati fost foarte prudent in trafic si ati pati-o totusi rau..intrebarea nu este pentru cei care cred in destin, si care atunci cand o patesc dau vina pe cel de sus!

PS: totusi.......nu va mai certati, la cum puneti problema nu mai intelege nimeni nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc aceste topicuri de obicei pana la pagina 2 ca sa vad despre ce a fost vb si cum s-a intamplat, si cel mai important, cum se putea evita.

De data asta am sa si scriu in ordine fiindca este inadmisibil ce s-a facut din topicul asta:

1. Categoria "A" - BAN rog adminii si va rog si pe voi sa faceti la fel, fiindca nu respecta regulile acestui forum, deviaza de la subiect si porneste discutii inutile si neadecvate.

Dupa acest post voi contacta pe pm moderatorul sa baneze user si eventual ip-ul.

2. Iuliano, din toate cele descrise pana acum, din punctul meu de vedere(plus conform legii) nu esti vinovat si din pacate in Bucuresti se intampla asemenea cazuri destul de des.

3. Acest accident nu are legatura (din cele descrise pana acum) cu experienta sau condusul preventiv si cu atat mai putin cu tipul motorul. De fapt foarte putine accidente au legatura cu tipul motorul - eu conduc de 250cm de 2 ani si 15000km si nu cred ca accidentul il face motocicleta, ci in in cel mai rau caz motociclistul.

4. Iuliano, fiindca acesta, din nefericire, este "topicul tau" iti doresc insanatosire grabnica si cat mai putine incidente.

 

Tuturor celorlalti asfalt uscat si salutari cu farul,

 

p.s.

a. categoria "A" nu incerca sa ma provoci la o alta disputa nu voi mai scrie in acest topic

b. toti cei care nu sunt de acord cu ce am scris sa se planga prietenilor ca nici ei nu vor primi raspuns de la mine

 

CUM BINE SPUNEA CINEVA MAI DEVREME IN TOPIC: TOTI AU DREPTUL LA OPINIE DAR NU TOTI AU DISCERNAMANT

 

-Dupa cum spuneam, motocicletele nu se conduc, ci se piloteaza(dar ai si conserva si le cam incurci).

-Ai permis din 2007... Prin urmare vorbesti din experienta(15000km facuti in 2 ani... cum o veni si asta?!).

-Marea majoritate a accidentelor sunt cauzate de faptul ca maimutele calaresc motoare cu performante ce depasesc cu mult gradul lor de inteligenta.

-Aici se da cu RIP(accidente) numai pentru viteza excesiva, iar la viteza mica pentru neatentie(Iuliano mergea incet...).

-Mergem prea tare la cat suntem de vizibili si la cat de mult este lumea obisnuita cu noi(...mereu luam conservele prin surprindere).

-Chiar nu intelegi ca oricat am fi de nevinovati, suntem totusi vinovati? Daca tu mergi cu 300km/h(exagerez) asteapta-te sa-ti mai acorde si prioritate... Si sa nu uiti sa-l injuri cand spune "nu te-am vazut". Sau daca ala cu conserva nu este atent si se vara ca bou' in intersectie, tu de ce nu esti atent ca sa reusesti sa-l eviti, sa pui frana, etc.? Nu cumva un motor prea mare, chiar si la viteza mica, te face sa fii mai mult constient de el decat de trafic?

-Vezi ca toate au o legatura? Macar in mintea mea bolnava.

 

-"Dupa acest post voi contacta pe pm moderatorul sa baneze user si eventual ip-ul.":

...Si mac-ul placii de retea ca sa fii tu sigur.

 

-"a. categoria "A" nu incerca sa ma provoci la o alta disputa nu voi mai scrie in acest topic":

...In cazul asta chiar nu inteleg pentru ce te-ai mai bagat in seama.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...