Sari la conținut

Sinteza Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

Salutare vreu si eu un sfat.

Ce imi recomandati sa fac la coturile de evacuare sa reziste mai mult ca si aspect. In jumatate de an mi-au ruginit si a sarit si vopseaua dupa ele chiar daca au fost date cu vopsea de temperatura.

 

Am folosit si eu vopsea termo-rezistenta insa nu-si face treaba la fel de bine ca vopseaua pentru clape de soba ( vestitul bronz ) aplicat cu pistolul de vopsit. O sa te amuze ce-am scris dar coturile isi pastreaza culoarea, mai putin in locurile unde flacarile lovesc tevile/coturile. Acolo se ingalbeneste vopseaua/bronzul dar atat. Nu se desprinde de pe coturi. Incearca si varianta asta. Poate te multumeste.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se albastresc dar oricum rezista o buna bucata de timp prin cromare.

Banda infasurata pe tobe este mai pacatoasa decat tobele goale, barem ascunde rugina. Deci ca singura solutie- cromarea.</p>

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca vorbesc cu un prieten sa le faca din teava de inox? Cel putin teoretic, nu ar trebui sa rugineasca. Dar nu stiu daca asta mai e valabil dupa ce inoxul este bine "incalzit" asa cum se intampla cu cele doua coturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inoxu' e termen general. Asta eftin, de balustrazi, se coloreaza binisor daca e folosit ca si cot de esapament, dar nu rugineste. De indoit insa e greu si trebuie sa folosesti coturi sudabile sa le faci. Si eu merg cu un cot similar de ani de zile si nu are deloc rugina.

Editat de Dimethylmercury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

https://www.youtube.com/watch?v=OPm-NiIFjE4#t=216 Bai astia cu chipiu ziceti la colegi sa dea carnetul lui Igor inapoi sa poata sa vina la intalniri.

 

Corect:

 

"Băi, (vocativ urmat de virgulă) ăştia cu chipiu, spuneţi colegilor (genitiv - dativul ne omoară) să-i dea înapoi carnetul lui Igor....

 

Dacă preferi: "am decât..."eşti de-al lor.

 

Din Murgu-Tureş cu drag. Un fost chipiot. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe naiba, numai cu caşcheta te-am vazut de cand te stiu. :D
Si vezi ca-i interjectie, nu se cheama ca-i la vocativ.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu amesteca o parte de vorbire neflexibilă cu un caz.

 

Şi m-oi fi ştiut tu, da iote că vremurile se schimbă. Aşa că eşti în urmă cu noutăţile vechi. Şi aici am încheiat discuţia despre treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daca-l prindeai pe saracul Igor il sanctionai contraventional si gramatical.



PS Cer iertare prietenului nostru care oricum nu a avut treaba cu circulatia si care e mult prea simpatic prin felul cum reactioneaza la orice aluzie despre chipiu si ce e sub chipiu. Asta pentru ca-si trateaza profesia cu seriozitate post-4291-0-62798100-1397504215_thumb.jpg chapeau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă toţi dobitocii agramaţi ar râde despre ingineria aerospaţială (deşi am dubii cu privire la modul cum ar scrie "aerospaţial"), probabil că nu te-aş vedea f. zâmbitor.



Hai că te las în pace. Să mai scrii de Nipran, să-l mai lauzi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeşte invidia din el, ar vrea şi el să shie măcar pentru o zi chipiot, ca la Şcoala altfel, dar n-are decât o amărîtă de cască de hepuraş di cîmp, ...di care mai nou are tăt nătărăul...

 

Chipiot, ...atunci ăilalţi cu şelelalte se cheamă căscaţi, ori cum?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeşte invidia din el, ar vrea şi el să shie măcar pentru o zi chipiot, ca la Şcoala altfel, dar n-are decât o amărîtă de cască de hepuraş di cîmp, ...di care mai nou are tăt nătărăul...

 

Chipiot, ...atunci ăilalţi cu şelelalte se cheamă căscaţi, ori cum?...

Lasa tu "chipioţii" in pace si zi-mi cand îmi faci rost de triple si jojă? Sau vrei sa apelez la concurenta? :)

Editat de edyneagu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Atunci, daca nu e cu suparare, voi lua de acolo dar am asteptat pt ca noi vorbisem ceva si mie nu imi place sucesc dupa cum bate vantul.

 



Unde gasesc si eu o poza cu modelul piulitei care strange roata de rezerva pe atas?

Editat de edyneagu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.ro/search?q=Dnepr+spare+wheel+nut&hl=ro&gbv=2&tbm=isch&oq=Dnepr+spare+wheel+nut&gs_l=img.3...3360.10203.0.10375.29.12.3.14.14.0.219.1704.0j10j1.11.0....0...1ac.1.34.img..15.14.1798.cVgPfnA2T-A



Niprul din colectia lui Ianucovici


PS: Un amic mi-a zis ca a vazut ieri la TV, nu-si aduce bine aminte dar crede ca la stiri Realitatea, trupe ale Ucrainei pe Dnepr.

post-4291-0-75182900-1400257051_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am laudat degeaba aparatul. Sa pui poze si cu toate 3 fiarele sa se inteleaga care-i treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...