Sari la conținut

BMW F650/F700/F800GS/A


Postări Recomandate

ulei pe la garnitura de chiulasa. Pierderile de ulei sunt totusi nesemnificative. Ar fi trebuit sa invelesc amortizorul cu protectii de neopren sau cu burduf - p'asta am invatat-o. Cu garnitura de chiulasa - am inteles ca e problema generala si ca a fost deja "rezolvata" o data la motorul meu.

 

Am constatat si eu la 800 meu ca are o transpiratie de ulei pe la chiulasa pe undeva inteleg ca e problema generala dar in ce sens a fost deja rezolvata la motorul tau . Poti fi mai explicit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am constatat si eu la 800 meu ca are o transpiratie de ulei pe la chiulasa pe undeva inteleg ca e problema generala dar in ce sens a fost deja rezolvata la motorul tau . Poti fi mai explicit ?

A fost o chemare generala in service. Nu eram eu proprietarul atunci. S-a rezolvat atunci, cred ca doar prin strangere, nu prin inlocuire garnitura. La celalat 800, al lui Alex (cel cu problema cu senzorul) a fost la fel. Dar vad ca problema a reaparut la mine. Transpiratie e corect spus, pentru ca pierde infim de putin. O sa ajung la revizie saptamana viitoare sau cealalta si iti spun ce rezolv.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar F800 este o motocicleta buna...si eu am pus ochiu pe ea, dar nu am avut atitia bani sa o cumpar...fiind scumpa si second hand...este f buna pt sosea, avind reprize si putere, in plus poate tine o viteza de croaziera ridicata, pe linga sosea ii trebuie neaparat protectii si descurca bine pt o vaca...ce neajunsuri i-as gasi, ar fi ca are prea multa electronica...

Asta e parerea mea pe care mi-am facut-o din excursia bmw-urilor f800 in Maroc si in general...

Despre Tenere parerea mea aici:

/index.php?...50&start=50

In concluzie F800 este o motocicleta buna, dar trebuie sa ai bani sa ti-o permiti...

 

post-7547-1303818623_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am constatat si eu la 800 meu ca are o transpiratie de ulei pe la chiulasa pe undeva inteleg ca e problema generala dar in ce sens a fost deja rezolvata la motorul tau . Poti fi mai explicit ?

Am fost azi la Automobile Bavaria. Mi s-a spus ca uleiul nu se pierde pe la garnitura de chiulasa ci la garnitura capacului culbutori. Cica ar fi o problema comuna, dar ca au schimbat tipul de garnitura de curand si acum se rezolva problema. Costa vreo 300lei piesa, la care se adauga manopera.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la Automobile Bavaria. Mi s-a spus ca uleiul nu se pierde pe la garnitura de chiulasa ci la garnitura capacului culbutori. Cica ar fi o problema comuna, dar ca au schimbat tipul de garnitura de curand si acum se rezolva problema. Costa vreo 300lei piesa, la care se adauga manopera.

 

Spor.

Garantie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg de aici ca daca ti-ai permite un GS800 l-ai alege in locul Tenere-ului pe care il ai acum?

 

 

DA, daca mi l-ar da cineva la schimb cu Tenere-ul, as vrea un F800...si l-as face asa cum mi-ar place mie...

 

DAR, pina atunci motorul meu e cel mai bun, pentru ca e al meu... :P

 

Stiu de ce ma tot intrebi...sfatul meu este sa-ti iei F800, dar daca nu ai bani, yamaha tenere e foarte buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de ce ma tot intrebi...sfatul meu este sa-ti iei F800, dar daca nu ai bani, yamaha tenere e foarte buna...

Intre F650GS mono si XT660z nu-i mare diferenta. Intre F650GS mono si F800GS e diferenta de la cer la pamanat. Dar da, daca nu ai bani, a ta e cea mai tare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, daca mi l-ar da cineva la schimb cu Tenere-ul, as vrea un F800...si l-as face asa cum mi-ar place mie...

 

DAR, pina atunci motorul meu e cel mai bun, pentru ca e al meu... :P

 

Stiu de ce ma tot intrebi...sfatul meu este sa-ti iei F800, dar daca nu ai bani, yamaha tenere e foarte buna...

:P Sa zicem ca-l ai ..cum ti-ar place sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre F650GS mono si XT660z nu-i mare diferenta.

Ter inseli foarte tare. E mare diferente: cursa mai lunga la suspensii, garda mai mare la sol, roata de 21... S-a vazut clar in Maroc. Tenereului nu-i lipsesc decat cativa cai putere in plus (macar vreo 15-20) si ceva cuplu, sa nu fii nevoit sa-i schimbi pinionul stoc, sa traga lin si la viteze mici si sa mearga si un 140km/h de croaziera. In rest e foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane ai dreptate...

 

Raul...daca as avea F800, i-as pune protectii: crashbar-uri, protectie la filtru de ulei si pe sub motor, arcuri progresive fata si spate, as cobori-o citva cm sa ajung mai bine cu picioarele, citva dinti in plus la pinionul pe spate, xenon pe faza scurta...

Cam asta ar fi in mare...sigur ca poti face mai multe imbunatatiri...

 

 

post-7547-1303970601_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ter inseli foarte tare. E mare diferente: cursa mai lunga la suspensii, garda mai mare la sol, roata de 21... S-a vazut clar in Maroc. Tenereului nu-i lipsesc decat cativa cai putere in plus (macar vreo 15-20) si ceva cuplu, sa nu fii nevoit sa-i schimbi pinionul stoc, sa traga lin si la viteze mici si sa mearga si un 140km/h de croaziera. In rest e foarte bun.

Adica nu-i lipseste decat un motor twin modern de 600cc+, din ce zici tu acolo.

 

Imi cer scuze, comparatia a fost oarecum contextuala: ma refer ca intre motorizarile F650GS (mono) si XT660z nu-i o diferenta prea mare (spre deloc). Iar intre Dakar (suspensii cu cursa lunga, roata 21) si 660z nu prea mai ai nici marea diferenta de suspensii de care zici tu.

 

Imi mentin afirmatia anterioara, daca se ia in discutie F650GS Dakar, cum are Angi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Revin cu o problema pe care o am ala mobra si sunt curios daca mai exista vre un posesor de F800GS care s-a lovit de chestia asta .

Computerul de bord nu imi arata corect autonomia. Mai precis chiar dupa ce am facut plinul nu imi arata mai mult de 245 km autonomie.

Stiu ca la masina la calculul autonomiei computerul de bord ia in calcul si consumul anterior pe 1000 km daca imi aduc bine aminte , astfel incat mentionez ca am facut un drum de aprox 1000 km Bucuresti Cluj Bucuresti si de cate ori am alimentat aceeasi problema.

 

In alta ordine de idei pt ca tot ma rugase cineva anterior sa imi exprim parerea despre mobra dupa primul drum mai lung pot spune urmatoarele .

 

 

Una peste alta sunt multumit de mobra. Sunt insa cateva lucruri pt care daca as fi in pozitia de director general la BMW i-as da cu capul de coltul biroului pe responsabili pana cand as avea un birou fara colturi :angryfire:

 

1 Parbrizul la ce bun sa pui o bucata de plastic pe mobra care nu numai ca nu imbunatateste cu nimic performanta ci din contra o strica .In cazul meu am o galagie in casca de zici ca sunt langa un pichammer in permanenta. Devine muuult mai liniste daca ma ridic in scarite .

 

2 Din aceeasi familie cu parbrizul este si scutul [total inutil]

 

3 Rezervorul de lichid de frana de la frana fata . Total penibil cand eram in clasa a 5-a la atelier puteam sa gasesc o solutie tehnica mai buna decat au gasit astia de la BMW pt rezervorul ala care pe langa ca e foarte expus mai e si prost prins si flencane incontinuu pe ghidon.

 

 

 

Altfel motorul trage bine consuma putin 4.4 dus 4.0 intors. Luminile mi se par mult mai bune decat cele stock de la precedentul F650Gs mono desi nu am mers inca noaptea cu el.

 

Franele sunt de asemenea mult mai bune in special cea spate care se simte mult mai puternica decat la 650.

Maneta de frana cu amorsari de rupere e o chestie geniala pe care am avut [ne]placerea sa o testez in urma unui eveniment pe drum.

 

 

Ca o concluzie urmatoarea investitie [dupa crashbar-urile si suportii de sidecase-uri pt care am fost la Cluj la baietii de la HD pe care apropo ii recomand din toata inima]va fi un parbriz. Dupa ce am citit tot topicul de parbrize de pa advrider am ajuns la concluzia ca tre sa le dau iar o garla de bani alora de la Touratech pt ca Desierto 3 mi se pare de departe pe locul 1, 2, 3.

post-47250-0-21401400-1305208113_thumb.jpg

post-47250-0-60089200-1305208144_thumb.jpg

post-47250-0-23345600-1305208185_thumb.jpg

post-47250-0-20443800-1305208206_thumb.jpg

post-47250-0-42741500-1305208229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi mestere inainte sa te iei de mobra mea si sa o compari cu ceva asa de josnic ca un humvee, mai bine ai afla ce mobra[e] ai ....si dupa aia iesim la o bere sa-mi vezi mobra live si sa-ti dai cu parerea. Pana atunci poate mai apuc sa pun pe ea si altele.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum la modul serios: crashbar-urile par foarte solide. Problema e: cum sunt fixate? Daca sunt fixate prea 'ferm' de cadru, la o tranta risti sa deformezi insasi cadrul. Am observat ca cele de firma sunt concepute sa se indoaie ele la cazaturi.

 

PS Ne intalnim, cum sa nu, dar eu vin fara mobra, ca sa beau berea linistit. Dar, daca iti vei monta si mitraliera pana atunci, ma mai gandesc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitraliera nu dar poate apuc sa-i pun rack-ul de bagaje pe care l-am comandat de la Moto Over Land sau niste handguard-uri.

 

Asa ca info baietii de la HD mi s-au parut profesionisti si prinderile pe mobra sunt facute ok ba chiar undeva unde mai vroiam eu o bara ca sa rigidizeze mai bine crash-urile mi-au explicat ca daca ar pune bara acolo intr-adevar ar deveni mult mai rigid ansamblul dar un procent prea mare din forta de impact s-ar descarca intr-n singur surub prin in blocul motor ... astfel incat am renuntat la idee. Si da barele sunt concepute sa se deformeze ele nu cadrul .

Mi-am luat de la ei si suport de coburi tot cu rol de crashbar-uri ...Ma gandeam sa imi iau si coburii dar mai astept pt ca vor sa scoata un model nou mult mai misto decat cel vechi ca idee seamana cu ce a facut lauramarginea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa imi iau si coburii dar mai astept pt ca vor sa scoata un model nou mult mai misto decat cel vechi ca idee seamana cu ce a facut lauramarginea.

bun pont...nu stiam de asta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ CuCun coburii cei noi nu vor fi disponibili chiar curand insa nu ma deranjeaza prea tare intrucat oricum aveam de gand sa-mi iau niste soft-bag-uri de la Wolfman

 

@Angi 70 euro Crashbar-urile si tot atat suporturile de side-case-uri. E cam spre limita superioara a preturilor pe care le percep baietii de la HD insa fiind un model nou pt ei, s-au chinuit ceva sa gaseasca solutia tehnica pt crashbaruri care nu sunt chiar simple ca la F650GS mono /Dakar [pentru care nu e necesar sa te duci cu mobra acolo] si avand in vedere ca in urma unui incident pe drum am ajuns destul de tarziu in Cluj, au muncit pana noaptea tarziu.

 

Te bate gandul la un F800GS sau doar la crash-uri de la HD ?

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te bate gandul la un F800GS sau doar la crash-uri de la HD ?

 

Momentan, la nici una. Eram curios de pret ca sa pot face o comparatie intre ceea ce fac baietii astia si alte produse de la Sw-motech, TT si altele.

Fiarele tale par solide, dar, ca design, parca sunt cam din topor. Mi se par nejustificat de mari. Chiar asa, nu sunt grele? Nu ingreuneaza mult motoreta?

Chiar daca sunt cam dublu la pret, spre ex astea de la Sw-motech parca sunt mai umane.

post-5780-0-20987200-1305303861_thumb.jpg

 

--------------------

 

Daca te gandesti si la un scut, eu ti l-as recomanda p-asta de-l face bmw-u', sau macar ca model pentru baietii de la H-D. Mi se pare ok ca protectie dar si ca design.

post-5780-0-79825900-1305307611_thumb.jpg

 

Sa stapanesti sanatos motoreta si sa ne mai povestesti despre plusurile dar mai ales despre minusurile modelului.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...