Sari la conținut

BMW F650/F700/F800GS/A


Postări Recomandate

De cand am inaltat saua a inceput sa fie vant si zgomot pe deasupra parbrizului Touratech :). Vreo idee de imbunatatire nu foarte scumpa? Cineva care lucreaza plexiglas sau ceva de genu?

 

Pune parbrizul original si scapi de zgomot (daca ai o casca ok) :D

Iar cand vine caldura o sa apreciezi si vantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:agree:

 

Parbrizul original e un surplus de plastic la mobra aia la fel ca si scutul. Cel mai prost parbriz cu care am mers vreodata. In casca mea era mai lisniste daca ma ridicam in scarite decat stand pe sa cu acel parbriz. Decat sa il pui pe ala mai bine il scoti de tot.

Testeaza prin metoda "palmei" cam cat de mult iti trebuie inaltat parbrizul. Daca zici ca e doar din diferenta de la sa ar trebui sa iti ajunga un 5 cm. Dupa ce stii cam cat de mai inalt ai nevoie te gandesti la variante. Cea mai simpla/ieftina si care s-ar putea in cazul tau sa fie suficienta si salvatoare e prelungirea de care vb cineva anterior.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbrizul original e un surplus de plastic la mobra aia la fel ca si scutul. Cel mai prost parbriz cu care am mers vreodata. In casca mea era mai lisniste daca ma ridicam in scarite decat stand pe sa cu acel parbriz. Decat sa il pui pe ala mai bine il scoti de tot.

 

Original, parbrizul de F650GS nu este la fel cu cel de F800GS, este mai scund, deci "alta mancare de peste"; fiind mai jos, s-ar putea sa nu transimta turbulente deloc in casca. Stiu cum e cel de 800 si intr-adevar e cam nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variantele sunt 4:

1. Parbrizul original, mic, de F650GS - dar prefer sa merg cu casca deschisa prin oras...

2. Inaltare cu spoiler in sus - cred ca strica vizibilitatea

3. Deflector/comprimare gen MRA in fata parbrizului Touratech. (http://faq.f650.com/FAQs/Turbulence.htm)

4. Alt parbriz - investitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Original, parbrizul de F650GS nu este la fel cu cel de F800GS, este mai scund, deci "alta mancare de peste"; fiind mai jos, s-ar putea sa nu transimta turbulente deloc in casca. Stiu cum e cel de 800 si intr-adevar e cam nasol.

Exact asta zic. Am avut si eu mobra la care am pus microparbriz, parbriz si ditai parbriz. Cel mai prost e ala intre :rolleyes:

 

Cu ala mini (cum are f650-twin din fabrica) probabil turbulentele sunt pe piept => casca trebuie sa reduca zgomotul de 'fundal'; implicit ai nevoie de o casca buna

Cu ala ditai, tubulentele sunt undeva peste sau in spatele castii => poti merge la 90 la ora cu flip-up deschis si tigara in gura; implicit trebuie un parbriz inalt si bine gandit (=investitie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca ati deschis discutia despre parbrize ati deschis cutia pandorei.

 

Nael daca vrei sa te documentezi citeste aici . Eu dupa ce am citit tot topicul asta am fost foarte frustrat. Cum aparea un parbriz de care ziceau 3 oameni ca e misto aprareau inca 2 care ziceau ca e naspa.

 

Unul singur parea universal apreciat la vremea aia si pe ala mi l-am luat. Mi se pare bestial in continuare la 150 ~ 160 pot sa merg cu flip-ul deschis si nu e ridicat chiar la max [dar oricum eu sunt mai scund].

 

Dezavantajele respectivului parbriz sunt evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de la mare!

Sincer, nu am stat sa citesc tot topicul, dar imi permit sa intreb acum, cu riscul de a redeschide o discutie mai veche:

1.Cineva a reusit sa elimine trancaneala aia nesuferita de pe furcile fata? fiecare gropita e insotita de loviturile alea penibile pentru o motoreta asa de scumpa, ce dracu?

2. E doar capra mea care sufera sau toate F800GS au in zona busonului de rez filtrul ala idiot care clancane?

 

Am doar 10,000 km si nu stiu ce sa ii fac, dar dpdv al suspensiei, GS Dakar-ul fratelui meu e o limuzina.

Am mers cu Yamaha inchiriate cu suspensii mai civilizate.

Multumesc,

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tacanitu ala de la furca e normal? Sau o fi ceva stricat?

La denivelarile prin care treceam cu 650gs mono si nu se auzea nimic, le "658" se aude un fel de tacanit/zdranganit.

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine face de noua. Si vad ca si la voi. Deci asa fac toate :D

 

Cand mi-am luat mobra fiind SH m-am temut ca are ceva furca de face zgomotul ala dubios. M-am dus la AB si am strans frana la una noua in shouroom si m-am aruncat in furca si surpriza facea la fel.

Fiind la interior fara zgomotele strazii am putut sa identific si mai bine zgomotul. Este de la discurile de frana ale rotii fata.

Am cautat pe ADV si asa fac toate si se pare ca e normal cica sunt "floating discs" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam,

 

In cazul asta am eliminat o posibila problema. A mai ramas doar una. A zburat un "0" la spalatorie. Pe stanga am ramas cu F80 :)

 

Pai arf trebui sa stii ca sunt anumite zone de care nu trebuie sa te apropii cu jetul.

 

1 Bordul [e etans dar la ploaie si care nu bate direct cel putin nu la viteza ] daca bagi jet-ul in el sigur intra apa.

2 Lantul [nu am verificat chestia asta dar un bun amic de-al meu spune ca oringurile de la lant sunt umplute cu ulei pe int si daca bagi jet pe lant intra apa acolo si se phoote mult mai repede lantul] il stergi cu carpa si aventual cu un spray de curatat sau daca esti maniac iti iei perie.

3 "Actipildele" se duc de la jet. Pe fostele mele carene nu mai aveam asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam,

 

In cazul asta am eliminat o posibila problema. A mai ramas doar una. A zburat un "0" la spalatorie. Pe stanga am ramas cu F80 :)

:dropsmilie:

 

...sa nu-l mai duci la spalatorie ca daca iti cade un 0 si de pe dreapta ramai cu un scuter... acu macar ai 800 pe o parte, 80 pe ailalta, impartit la 2 macar sunt 440...

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o varianta pentru oras. Pentru viteze mai mari ar merge un spoiler cred.

Din ce am mai cautat, cred ca cel mai bun raport pret/rezultat ar fi sa montez un MRA X-creen peste parbrizul Touratech existent. Are cineva un asemenea spoiler?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am mai cautat, cred ca cel mai bun raport pret/rezultat ar fi sa montez un MRA X-creen peste parbrizul Touratech existent. Are cineva un asemenea spoiler?

 

 

Uita-te putin si aici http://www.wunderlich.de/Shop/F650GS-Bj2008/Ergonomie-Komfort/Scheiben-Zubehoer/. Eu mi-am cumparat Ergo Screen GS Vario dar n-am facut inca un drum mai lung, sa pot spune cat de eficient este.

Editat de EEmil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...