Sari la conținut

Adevarata Lupta La 125 :)


ce motor ati alege?  

1.621 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 741
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Eu care fac 1000 de km pe luna, aleg CBR pentru fiabilitate, consum, durabilitate, etc. Pentru ca daca pe langa iesirile normale din casa mai fac si cate o plimbare in weekend, intr-un an economisesc bani pentru inca un CBR ;) . Acum depinde, eu votez un motor cu care sa-mi fac treaba, daca altii vor sa-si ia RS ca sa zica lumea pe strada "iotăăăl bă p'ăla ce motor are" e treaba lui :D Si in plus RS-ul arata bine, fuge, dar se aude ca naiba. Mie unu mi-ar fi rusine sa plec cu un RS de la o terasa sau sa ma duc la o intrunire. ;)

 

Asfalt uscat! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

am mai auzit una! la 1000 de km pe luna iti pui problema de fiabilitate! bravo! esti... special! :angryfire: iar de sunet ce sa zic, daca si 4t monocilindru de 125 suna bine... ma sperii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai auzit una! la 1000 de km pe luna iti pui problema de fiabilitate! bravo! esti... special! :angryfire: iar de sunet ce sa zic, daca si 4t monocilindru de 125 suna bine... ma sperii!

M-ai inteles total gresit in privinta sunetului, nu am zis ca 4t mono ar suna bine, dar suna mai bine decat 2t. Parerea mea. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Mie unu mi-ar fi rusine sa plec cu un RS de la o terasa sau sa ma duc la o intrunire. ;)

 

Ti-ar fi rusine ?

Am mers pe 125 2t 3 ani de zile. Intruniri,terase,scoala,plimbari de cate 500km dus dintr-o bucata etc.

Niciodata, dar niciodata nu mi-a fost rusine cu motocicleta mea.

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Si eu vreau sa imi iau motocicleta de 125..in curand fac 16ani..conduc un suzuki gn250 de vreo 3-4 ani (~10.000km nu,nu exagerez si majoritatea sunt facuti pe dealuri)...imi place sa ma plimb,imi place viteza,dar pentru ca imi place sa ma plimb nu imi permit sa dau 6l/100km mai ales la pretul actual al carburantului...(ma refer la rs 125),intr-un timp mi s-a pus pata pe Honda Varadero 125cc,motor v2,4t,suna bine dar e cam puturoasa..am zis ca deh..merge..dar mi-a deschis cineva ochii..la cei 120km/h pe care ii prinde daca ai nevoie vreodata intr-o depasire de acceleratie,nu o ai! :unsure: Honda Cbr nu imi place!e bicicleta cu motor...dar am gasit honda nsr...consum decent,destul de fiabil,frumos(pe langa cbr),si e putin mai "puternic" decat varadero..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ar fi rusine ?

Am mers pe 125 2t 3 ani de zile. Intruniri,terase,scoala,plimbari de cate 500km dus dintr-o bucata etc.

Niciodata, dar niciodata nu mi-a fost rusine cu motocicleta mea.

 

:disappointed:

 

:ok: sustin si confirm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai primiti vre-un coleg cu 125? :bigstar: Kymco quannon 125 si fortat de faptul ca am alte 2 moto desfacute prin curte/garaj, cred ca o sa ii calc pe urme colegei 'incognito' (pe care o felicit si cu ocazia asta pt. drumurile facute) si o sa o bag sa vada si drumurile din exteriorul oraselor :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc si eu, colega (si tiza mea si a prieteni mele :bounce: , daca nu ma insel, am vazut pe undeva ca te numesti Andreea parca)!

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa imi iau motocicleta de 125..in curand fac 16ani..conduc un suzuki gn250 de vreo 3-4 ani (~10.000km nu,nu exagerez si majoritatea sunt facuti pe dealuri)...imi place sa ma plimb,imi place viteza,dar pentru ca imi place sa ma plimb nu imi permit sa dau 6l/100km mai ales la pretul actual al carburantului...(ma refer la rs 125),intr-un timp mi s-a pus pata pe Honda Varadero 125cc,motor v2,4t,suna bine dar e cam puturoasa..am zis ca deh..merge..dar mi-a deschis cineva ochii..la cei 120km/h pe care ii prinde daca ai nevoie vreodata intr-o depasire de acceleratie,nu o ai! :unsure: Honda Cbr nu imi place!e bicicleta cu motor...dar am gasit honda nsr...consum decent,destul de fiabil,frumos(pe langa cbr),si e putin mai "puternic" decat varadero..

 

viteza maxima la un cbr i de 135km/h cel putin eu atata am prins , la 125cc pe toti i fac din orash cu cbr'u

 

uite poze cu albinuta mea , sincer iti recomand un cbr , sunt motoare bune si , si suna mult mai bine ca un nsr s'au chiar si decat un aprilia

 

de consum sa nu mai vb 2 , 2.5 - 3L/100km daca ai si pasager

 

am dat liniuta is cu nsr si nu , nu i mai puternic decat cbru post-68307-0-24485200-1343046724_thumb.jpg

 

asfalt uscat

Editat de bst_rares
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza maxima la un cbr i de 135km/h cel putin eu atata am prins , la 125cc pe toti i fac din orash cu cbr'u

 

uite poze cu albinuta mea , sincer iti recomand un cbr , sunt motoare bune si , si suna mult mai bine ca un nsr s'au chiar si decat un aprilia

 

de consum sa nu mai vb 2 , 2.5 - 3L/100km daca ai si pasager

 

am dat liniuta is cu nsr si nu , nu i mai puternic decat cbru post-68307-0-24485200-1343046724_thumb.jpg

 

asfalt uscat

Nu zic ca nu e bun cbr-ul...dar nu imi place...adica e mic...si cu cauciucurile alea pare un fel de bicicleta cu motor...cred ca raman la varadero...imi place sa fac km..sau am mai vazut ceva naked-uri frumoase,4t,dar sunt de la ceva firme "fantoma" cel putin eu nu am mai auzit de numele alea...

Asfalt uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam, sambata am tras o tura pana la balcik si prin imprejurimi un pic. Interesant, dar parca cam nasol cu 75-80 la drum intins, si cu pasager. Kymco s-a comportat ireprosabil, iar de consum, la vreo 320 de km (si oras) mi-a iesit in jur de 3. Ceea ce nu e rau deloc, dar cum o sa ma mut din oras, o sa am nevoie de un alt moto pt deplasari mai lungi si motiv pt. care de vineri kymco e la vanzare: link. Am plecat pe la 4 dimineata, ca sa testez si xenonul si pot spune ca bate perfect. :grinbandit: O sa revin pe seara cred cu niste poze de la vecinii bulguri.

 

Si ca tot am promis si poze:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza maxima la un cbr i de 135km/h cel putin eu atata am prins , la 125cc pe toti i fac din orash cu cbr'u

 

uite poze cu albinuta mea , sincer iti recomand un cbr , sunt motoare bune si , si suna mult mai bine ca un nsr s'au chiar si decat un aprilia

 

de consum sa nu mai vb 2 , 2.5 - 3L/100km daca ai si pasager

 

am dat liniuta is cu nsr si nu , nu i mai puternic decat cbru post-68307-0-24485200-1343046724_thumb.jpg

 

asfalt uscat

 

Colegu vezi ca un NSR are de 2 ori puterea unui CBR (28CP fata de 15CP). Poate nu te-ai dat cu un motor in mintile lui. Al meu atinge suta in treapta a 3-a si se opreste din alergat la 160km/h. Singura modificare la el,, o toba finala sport nu pentru performanta ci pentru sunet. Doar la relanti iti dai seama ca e 2T in rest suna ca un 4t de cilindree mare, ca sa nu mai zic de cei 52.000 km pe care ii are. Ultima plimbare a fost de 450km la Slanic Moldova si desi erau 40 grade cand am plecat, n-am avut probleme cu apa.

 

Singurul inconvenient, la viteze de 110-130 km/h consumul sare de 5%, dar si forta pe care o are nu se compara cu un 4T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primu si cel mai important argument este: INTRETINEREA !

 

Consum mic(2.5-3%),ulei+filtre schimbate la 3000-4000 km, nu trebuie sa bagi ulei la cutie...nu stai cu grija ca ramai fara ulei....

 

Pentru mine acest lucru e cel mai important... :scratch:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu creed ca fiecare isi alege motocicleta in parte si dupa gust,cineva prefera endura,altul sport,cineva clasic sau touring,

daca doresti sportbike atunci RS 125 sau CBR 125 sunt cele mai bune,fara limitator alte moto nu se compara in clasa data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

daca vrei fiabilitate,consum mic(2-3%),sunet frumos,viteza acceptabila, si vrei sa dai 2000euro pe un motor bun..atunci alegi Yamaha r125.....daca vrei un motor cu consum mai mare(5-9%),putere/viteza mai mare,fiabilitate mai scazuta..si sunet de "drujba" atunci alegi aprilia rs 125....(de Honda CBR nu mentionez nimic pentru ca nu stiu aproape nimic de ea..nu ma intereseaza....si un scuter arata mai bine...)....sau la categoria 2t mai este Honda NSR 125...care este mai fiabila decat aprilia...consum mai mic...si viteza/putere putin mai mica decat la aprilia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

in calitate de initiator al topicului :D , cred ca trebuie facut altul cu modelele noi, cu cele care inca se mai produc si cu cele care nu se produceau pe vremea aia (acum imi vine in minte ktmul duke ala de 125). cred ca s-au schimbat multe in anii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...