Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

m-am gandit ca trebuie sa mai fie pe aici pe forum si persoane carora le plac serpentinele, si ca nu ar strica sa facem schimb de experiente despre cele mai frumoase si bune drumuri

1.petrosani tirgu-jiu(defileul jiului),aprox 40km, o zona destul de frumoasa ca si view, curbe destul de stranse 2-3 dintre ele putin inselatoare, drumul are parti care te mai zguduie cate unpic dar nimic serios, traficul nu este foarte intens, si nu prea se gasesc tiruri, zona frumoasa dar nu prea poti sa ii dai tot timpul din cauza gropilor si traficului, politie daca ai ghinion mare gasesti in rest ai liber

2.hateg-hunedoara (drumul silvasului)aprox 25km, zona excelenta, cateva curbe inselatoare dar odata invatat traseul este 100% ok, de politie nu ai nici o sansa sa dai traficul este ca si cum nu ar fi, totusi sunt cateva pericole neprevazute, ciobani care isi scot oile pe drum seara, si reiseri care fac drifturi si arunca nisip pe sosea, daca il faci odata incet si observi pericolele la intoarcere poti sa te bucuri de drum la maxim

3.vidra-brezoi, asfalt superb curbe destul de bune, majoritatea destul de largi peisaj superb am facut o singura data traseul si nu am intalnit nici un pericol decat ca era sa fiu prins de vro 5 ori de radar

4.cluj-zalau, zona excelenta drum cu 4 benzi, trafic acceptabil pt conditiile drumului, dar din nou politie, nu l-am facut decat ca pasager in masina, dar mi-a placut mult mai ales calitatea asfaltului

daca mai stiti si voi drumuri de genul astept cu nerabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Subscriu la defileul jiului....super misto traseul.Nu am apucat sa-l fac cu motorul insa l-am facut cu masina si l-am scos in 25 de min ziua. Noaptea nu l-am cronometrat...probabil am mers mai bine pt ca te ajuta farurile celor care vin din sens invers.

:grinbandit: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona Oituz - Poiana Sarata, dinspre Onesti spre Brasov inainte de Bretcu, asfalt impecabil, curbe si largi si strinse.

Editat de SSSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ai zis, cluj - zalau, mai ales ultima portiune inainte de zalau, adica MESES-ul.

 

Trafic relativ redus, drum lat, curbe faine, multi bikeri.

e locul unde am lasat toti bani de benzina, cauciucuri , frane :grinbandit: dar merita

 

ca sa va faceti o idee cum arata prima jumate a mesesului:

 

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am dat de gustul curbelor si se cheama pasul Bucin sau mai exact legatura intre Gheorgheni si Sovata. Asfaltul este bun, anul trecut era f bun, iar curbele perfecte de luat cu genuchiul jos, singura grija in plus find la curbele fara vizibilitate. Trafic mediu spre aglomerat in perioada concediilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am dat de gustul curbelor si se cheama pasul Bucin sau mai exact legatura intre Gheorgheni si Sovata. Asfaltul este bun, anul trecut era f bun, iar curbele perfecte de luat cu genuchiul jos, singura grija in plus find la curbele fara vizibilitate. Trafic mediu spre aglomerat in perioada concediilor.

subscriu , foarte frumos drumul ala ... l-am facut de cateva ori anul trecut de revelion (am stat in praid) si mi-a placut enorm ... foarte tare mi s-au parut diferentele de nivel ... grija mare prin sate si comune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am dat de gustul curbelor si se cheama pasul Bucin sau mai exact legatura intre Gheorgheni si Sovata. Asfaltul este bun, anul trecut era f bun, iar curbele perfecte de luat cu genuchiul jos, singura grija in plus find la curbele fara vizibilitate. Trafic mediu spre aglomerat in perioada concediilor.

singura zona din Judet pe care o urasc, cu motorul, cu masina cu orice. toti (cuvant jignitor) intra in curba pe contrasens crezand ca nu vine nimeni. ceilalti boi care sunt ocupati cu taiatul lemnelor uita utilajele pe drum. Sunt vreo doua combinatii care intr-adevar, sunt senzationale, cu o singura conditie, sa se opreasca traficul. parerea mea e ca acolo unde e trafic mai intens, se merge mai civilizat, adica nimeni nu are impresia ca e singur in zona, mi se intampla sa ajung cate o masina din urma si sa ma minunez din spate cum ia curbele si ajunge sa-mi inchipui ca din sens opus ar putea veni un motociclist. noroc ca nu suntem mai multi ca am murii la fiecare ora trei.

padurea bogati o recomand si eu, si mai e si messes-ul plus o parte din drumul Cluj-Oradea. zone in care am mers cu motorul si m-am distrat de minune. noi zilnic facem M-Ciuc Odorhei, curbe superbe, asfalt bun da' ne-am cam saturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La Timisoara avem 2 drumuri foarte faine , Timisoara -Caransebes si Timisoara -Anina. Pentru amandoua treci prin Resita(100 km) drum foarte bun, si din Resita numai serpentine cu asfalt nou.Pt amandoua trasee mai sunt aprox 50 km din Resita.

 

Numai bine!

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La Timisoara avem 2 drumuri foarte faine , Timisoara -Caransebes si Timisoara -Anina. Pentru amandoua treci prin Resita(100 km) drum foarte bun si din Resita numai serpentine cu asfalt nou.Pt amandoua trasee mai sunt aprox 50 km din Resita.

 

Numai bine!

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up!, ma mira faptul ca suntem 5-6 useri care am postat pe aici, nu stiu de ce dar incep sa cred ca majoritatea care au vitezane de pe forum sunt forjatori pe linie dreapta si prea putini (si aceea doar bucuresteni) sunt aia care se dau piste de carting

acum scuze de off topic da ma asteptam la mai multi sunt sigur ca sunt multe trasee excelente de practicat dar se pare ca la noi nu are cine sa le practice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.hateg-hunedoara (drumul silvasului)aprox 25km, zona excelenta, cateva curbe inselatoare dar odata invatat traseul este 100% ok, de politie nu ai nici o sansa sa dai traficul este ca si cum nu ar fi, totusi sunt cateva pericole neprevazute, ciobani care isi scot oile pe drum seara, si reiseri care fac drifturi si arunca nisip pe sosea, daca il faci odata incet si observi pericolele la intoarcere poti sa te bucuri de drum la maxim

 

Subscriu pentru Hateg-Hunedoara...asta e traseul unde pentru prima data mi-am julit cizma si mi-am rupt cuiul limitator de la scarita de pe dreapta dupa ce am dat cu ea jos de 2 ori ... e superb, desi pe urcare dinspre Hateg, in padure, asfaltul e umed cateodata, si daca nu esti atent te cam fura...in rest, drumul e superb si fara trafic prea mare, deci iti poti permite tot felul de chestii...asfaltul e bun, nu sunt gropi, dar risti sa dai peste oi si capre pe dupa curba :goodposting:

 

sighisoara-brasov, prin padurea bogatii.

cine nu a fost, merita incercat.

 

Intr-adevar, e superb!!! Asfaltul e de nota 10, curbele sunt cu inclinatie, ca si pe circuite, peisajul este mirific. Dezavantaje: trafic intens, politie care sta la panda la linie continua (eu era sa mi-o iau :agree: )

E cam departe de unde locuiesc eu, si drumul pana acolo e lung si obositor, dar ne-am propus pentru cand prindem vreme mai buna sa mergem pana acolo cu motoarele pe remorcutza, acolo sa le dam jos si sa ne facem de cap cateva ore :kiss:...MERITA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poiana brasov = race track :agree: numero uno... stiu drumul ala cu ochii inchisi...

 

padurea bogatii - e nasol pe portiunea unde nu ai vizibilitate dupa curba (era sa ma lipesc de un papucar odata) insa pe unde sunt 3 benzi e belea!!

 

intorsura buzaului (dupa intorsura, spre bv, e asfaltat de curand si curbele sunt geniale, pacat ca e f scurt)

 

cheia dar e plina de camioane si localnici in daciute care mai de care mai descentrati...

 

campulung muscel, dupa localitate, inspre rucar, 3 benzi si viraje super faine, de viteza majoritatea.

 

parca si langa tg mures, venind dinspre sighisoara (pad bogatii) sunt niste viraje faine... de fapt tot drumul bv- sighisoara - tg mures e fain.

 

dealul negru (pitesti - valcea) insa la fel multi militieni si camioane...

 

 

mai ziceti si voi........... :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

COTA 1000-PADUCHIOSU, asfaltul e ok pe curbe, dar sunt si niste portiuni nasoale unde sunt gropi.Acum 2 saptamani se lucra, se pune inca un strat de asfalt peste cel actual.

Pentru un incepator ca mine este destul de ok.

 

 

Campina-Valea Doftanei, un traseu dragut .

 

Eu cred ca esti nebun .

 

ala e asflat calumea frate ? N-ai fost pe Cheia inseamna ...

 

Aia e sinucidere .

 

Ce ai frate in minte cu Paduchiosu` tau ?

 

Ala e traseu de Enduro .

 

Esti fan ? Poate scoti o carte ca m-ai innebunit .

 

Pup beibi :goodposting:

Editat de Thug-R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca esti nebun .

 

ala e asflat calumea frate ? N-ai fost pe Cheia inseamna ...

 

Aia e sinucidere .

 

Ce ai frate in minte cu Paduchiosu` tau ?

 

Ala e traseu de Enduro .

 

Esti fan ? Poate scoti o carte ca m-ai innebunit .

 

Pup beibi :goodposting:

pai a zis omul ca se pune un strat nou de asfalt.... bine ar fi, e fain drumeagul ala... cu un SM. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up!, ma mira faptul ca suntem 5-6 useri care am postat pe aici, nu stiu de ce dar incep sa cred ca majoritatea care au vitezane de pe forum sunt forjatori pe linie dreapta si prea putini (si aceea doar bucuresteni) sunt aia care se dau piste de carting

acum scuze de off topic da ma asteptam la mai multi sunt sigur ca sunt multe trasee excelente de practicat dar se pare ca la noi nu are cine sa le practice....

 

Relax, mai e lume, dar la ce drumuri avem la noi in tara, din primele 4-5 posturi s-au spus toate traseele pe care te poti distra pe curbe. :agree:

Subscriu si eu Tg-Mures - Brasov si Cluj-Zalau (Mesesul e poezie, mai ales cand se merge "in haita" si se aud 3-4 motoare prin padure).

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...