Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

up!, ma mira faptul ca suntem 5-6 useri care am postat pe aici, nu stiu de ce dar incep sa cred ca majoritatea care au vitezane de pe forum sunt forjatori pe linie dreapta si prea putini (si aceea doar bucuresteni) sunt aia care se dau piste de carting

acum scuze de off topic da ma asteptam la mai multi sunt sigur ca sunt multe trasee excelente de practicat dar se pare ca la noi nu are cine sa le practice....

Pe pistele alea de karting este mult mai fun si mai safe decat pe strada. Acolo chiar te distrezi, mult mult mai tare. Si pe trasee d-astea virajate pe strada m-am dat muuullltt si tare, e fun si asa, dar nu se compara. Pe traseele astea de fiecare data am intalnit aceleasi pericole - reisari pe 4 roti care nu pot sa ia curba pe banda lor, dacie care merge cu 20 km/h la iesire din curba, balegi in mijlocu virajului (mai nou am calcat pe o shaworma si era sa-mi rup gatu' grav), etc etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, bv.-tg.mures e de vis... acum doi ani am prins prima jumatate proaspat asfaltata, iar anu' asta restul... de vis. asfalt impecabil.

 

plus ca pericolele cu conservarii nu sunt asa grave ca-n alte parti, de fiecare data n-am putut sa nu observ respectul celorlalti participanti la trafic dupa ce am trecut de bv. binenteles cu exceptii, bmw sau mercedes cu nr. de buc. ce te-mping de la spate si vor "sa se concureze" tocma cand te bucuri si tu de aer si peisaj, ca-n rest nu prea te pot prinde. muhahahaha

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar, eu nu am bani sa vin 5-600 de km pana in bucuresti ca sa ma dau pe un traseu de carting nu zic ca nu e fun, si ca nu sunt perfect de acord, dar serpentinele sunt pentru cei care stau departe de bucuresti si desi sunt mai periculoase sunt mai funn....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, chiar nu sunt mai fun. Tu te-ai doar pe serpentine, eu m-am dat si acolo si acolo si iti zic sincer ca nu exista termen de comparatie intre circuit si serpentine. Adevarata distractie e cu karturile acolo :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai zic un up, am si ceva filmari de pe cheile jietului o sa incerc sa fac un colaj si sa urc cate ceva, ca am filmat vreo 20 de min si nu cred ca are cineva rabdare sa vada toata filmarea, eu unul nu am, imi pare rau ca s-a descarcat aparatul chiar cand am ajuns langa portiunea buna de drum...

care aveti filmari si poze zic ca ar merje puse :)

Editat de Ra964
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, mie imi plac serpentinele mai mult decat circuitul, dar nu as mai pune genunchiul jos pe strada..... brrrr....prea periculos...un fir de nisip si te-ai dus (m-am si dus.....) greu de redresat cand esti coborat din sa.

 

@ Trotinel: misto curba aia dinspre doi mai, dar si "ea" a facut victime. Acolo a cazut acum cativa ani "Fratele Busa", un mare meseriash - old school - :) - si de abia a scapat cu viata. Sta cu fiare prin el de atunci.

Dar tre sa recunosc ca e al dreaq de greu sa te abtii sa scoti courul de pe sa cand vezi o curba care te unge la suflet. Tre' sa incerc si eu Meses-ul ala, prima data cand ajung la Cluj. :)

Ar trebui sa ne strangem odata gasca undeva in centrul tarii, gen Poiana Brasov, si sa ne dam "pi curbi" toata ziua impreuna, dupa care sa facem un gratar.

mmmm?????

Editat de Kata San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar strica sa ne intalnim odata toti, dar hai in cluj ca acolo chiar e mijlocu tzarii :)) si merjem dam ture de meses pana ramanem fara monetar:)), si dupaia facem grataru din vreo vaca care o gasim ca banii de gratar o sa se duca pe benzina, da ne descurcam cu o vaca care traverseaza neregulamentar sau e parcata aiurea pe drum :)) ca si asa nu are tupeu nimeni sa le recunoasca;)

uite si un filmulet de pe cheile jietului, bacteria de la aparat s-a terminat inainte sa ajungem la zonele de interes, a se observa calitatea "excelenta" a drumului, a filmarii si a filmuletului, ma rog sper sa va placa, cu aprilia neagra marcata cu bvc eram eu iar cu cbr-ul de 125 cu acelasi numar(cbr) un prieten, noi eram singurii care eram pe strazi la ora respectiva,

 

 

dupa ce se trece de granita de judet cu valcea este un drum de 4 km neasfaltat dar imediat dupa lacuri, inspre barajul voineasa si brezoi asfaltul este superb privelistea la fel si drumurile sunt destul de pustii si poti sa te dai destul de frumos, enjoi

 

edit nu stiu cum sa dau embed la video, se pare ca merge doar cu link catre youtube

Editat de Ra964
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Trotinel: misto curba aia dinspre doi mai, dar si "ea" a facut victime. Acolo a cazut acum cativa ani "Fratele Busa", un mare meseriash - old school - :D - si de abia a scapat cu viata. Sta cu fiare prin el de atunci.

Dar tre sa recunosc ca e al dreaq de greu sa te abtii sa scoti courul de pe sa cand vezi o curba care te unge la suflet. Tre' sa incerc si eu Meses-ul ala, prima data cand ajung la Cluj. :D

Ai dreptate, au cazut multi acolo, dar e singura noastra curba, repet curba, nu curbe :). Duminica cand am fost ultima oara acolo, trecusera nistre tractoare/camioane si lasasera santuri d-alea de pamant de pe cauciuc pe asfalt... aveam sliderele pline de pamant :), dar cum ai zis si tu, nu poti sa te abtii sa nu dai curu jos din sa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit azi o zona superba, din uricani inspre cheile butii, vizibilitate buna, trafic 0 asfalt exceptional (ca-n palma), credca bate si mesesul, curbe foarte frumoase, si stranse si largi, azi muream de ciuda ca nu am ceva mai multi centimetrii sub rezervor........este primul drum unde am mers pe viraje cu treptele 3-4-5, cu a 6-a nu am putut pt ca nu mai am cuplu deloc......mi-am pierdut si sliderul de la cizma stanga in proces....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O insiruire de curbe superbe intr-un peisaj superb(din pacate un asfalt nu tocmai superb) gasiti si pe drumul Bicaz...Poiana Teiului...Targu neamt :rock: Distractie garantata...mai ales de asfaltul crapat,diferentele de nivel si mai ales soferii care se lasa pagubasi dupa maxim 3-4 curbe :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...