Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

Pe drumul spus de tine o sa ne rupem capurile cand o sa fie si asfalt ca lumea, acum e de enduro stradal mai mult. Peisajul e criminal ce-i drept, dar denivelarile nu se potrivesc cu ideea topicului, nu e racers friendly

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe drumul spus de tine o sa ne rupem capurile cand o sa fie si asfalt ca lumea, acum e de enduro stradal mai mult. Peisajul e criminal ce-i drept, dar denivelarile nu se potrivesc cu ideea topicului, nu e racers friendly

 

In August...imediat dupa ce mi-ai dat becu' ala am plecat spre Poiana Teiului,eu cu motoru' si var'miu in spate cu o Toyota,initial i-am zis ca merg in spatele lui(drumu nasol...etc) da' pana la urma l-am depasit si am ajuns inaintea lui cu vreo 15 min :blbl: Recunosc faptul ca in destul de multe curbe trebuia sa ma ridic usor in scarite si sa ma lupt cu ea...da a fost super misto,un rodeo modern :P :rock: Sper sa li se faca mila de noi si sa reasfalteze drumu'...mai ales ca acele diferente de nivel sunt al naibii de periculoase :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asa sunt multe drumuri superbe care ar putea sa le faca si ei, momentan am gasit drumul de mai sus si am aflat este un drum european din uricani catre baile herculane neterminat, de-asta lipsa traficului, asa ca o sa profit de el la maxim....:rock:

p.s: de obicei tin varfurile picioarelor pe scarite...pt ca dak tii mijlocul sau calcaiul nici nu prea ai control, dar la rs scaritele sunt destul de jos oricum eu inca ma gandesc la drumul ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

veniti pe meses, drumul e k, serpentine destule si buclucase, peisaj frumos, dar anul asta nu cred ca o sa mai fie conditii pt stil racing. eu am fortat utin pana alaltaieri cand mi-a fugit spatele, noroc ca am reusit sa ma redresez si nu am cazut. in schimb vara, cnad e soare si asfalt uscat si cald, atungi ti-e mai mare dragul sa mergi. vin din ungaria, din cj, din sm, bm, ab, poate unii ati fost. va maia steptam. bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa facem si o mica intrunire de "serpentinari" dak tot e, stabilim o data si ne intalnim, dar ma intreb ce o sa zica politia daca suntem atatia acolo.....

oricum ar merge sa ne intalnim toti in cluj sa stam un weekend acolo in care sa mergem pe meses, sau de ce nu sa luam corturile si sa cautam o zona chiar acolo langa meses unde sa campam :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pepsi:cel din fata esti tu cu sv-ul?

 

I-ar placea lui ...

 

Mesesul e ca un meca pentru toti care il stiu, multe povesti au fost pe seama lui, multi s-au varsat pe acolo, il stiu de cand eram mic cand imi povestea taica-meu ca se faceau raliuri cu dacii pe vremuri deci are si umpic de traditie, vara in weekend e plin, se aduna de peste tot ... garantat o sa va placa, multa benzina am mai ars si eu acolo :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta s-a cam demonstrat ca intalnirile asa cum le stiam, au ajuns la apogeu, e vremea pt o schimbare si asta tematica e f bine venita. Macar odata pe luna, sa alegem o zona unde e locul bun si acolo sa ne imprietenim. O pensiune biker friendly se gaseste oriunde, mai ales cand e cazul de cheltiut bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Par o idee buna pensiunile biker friendly, mai ales pe traseele renumite (Meses, Cheia etc), cateva locuri de intalnire care sa fie cunoscute in randul motociclistilor.

 

Scuze ca deviez putin, dar in topicul asta cred ca o sa aflu un raspuns. Daca in week-end vor fi in jur de 20 de grade, credeti ca e ok de mers pe Siriu? cei care il stiti, nu am fost niciodata si ma intereseaza info despre drumul asta, venind dinspre Bucuresti.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie personal cel mai mult imi plac:

No.1 Pitesti - Slatina (f periculos, pentru ca-s curbe nu exagerat de stranse dar doar cat sa te fure la gaz...dacii si tiruri)

No.2 Rasnov-Poiana-Brasov (liber, fara tiruri. atentie la "grataristi" din bv si figurantii cu masini scumpe de obicei din :unsure:

No.3 Turda-Cluj

 

Criterii de alegere:

1. calitate asfalt

2. latime

3. raza curbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie personal cel mai mult imi plac:

No.2 Rasnov-Poiana-Brasov (liber, fara tiruri. atentie la "grataristi" din bv si figurantii cu masini scumpe de obicei din :D

Criterii de alegere:

1. calitate asfalt

2. latime

3. raza curbe

cu un SM poate... e f ingust si diferenta mare de nivel in viraje care la randul lor sunt destul de stranse... cu o cilindrata mare sau SS te cam chinui, mai ales pe coborare... :D

 

p.s.: am fost duminica pe intorsura buzaului.... extremement de fain :unsure: si muuuulte moto dichisite, am alergat frumos pe acolo... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Par o idee buna pensiunile biker friendly, mai ales pe traseele renumite (Meses, Cheia etc), cateva locuri de intalnire care sa fie cunoscute in randul motociclistilor.

 

Scuze ca deviez putin, dar in topicul asta cred ca o sa aflu un raspuns. Daca in week-end vor fi in jur de 20 de grade, credeti ca e ok de mers pe Siriu? cei care il stiti, nu am fost niciodata si ma intereseaza info despre drumul asta, venind dinspre Bucuresti.

 

Mersi!

 

 

daca sunt 20 de grade in Bucuresti , pe Siriu sunt intre 5-10 grade. daca asfaltul nu e ud, e ok. Daca ai si cauciucurile cat de cat incalzite, e iarasi bine.

 

In vara asta am facut Siriul de vreo 12-13 ori. Cam odata la 2 saptamani. Pentru mine e un traseu de 350 de km, 1 milion benzina, si l-am facut in ambele sensuri, ca sa alternez. Deasemeni, l-am alaturat mereu la traseul Cheia, sau pe Sinaia. Insa DN1 e infect la trafic.

 

Alte trasee am gasit prin tara, si mai apar, pentru ca noi avem f. multe drumuri cu serpentine, prin munti, insa cu asfalt ffff prost. Pe masuri ce se mai repara drumurile, apar si locurile un de e fun rau de tot sa alergi cu moto.

 

Cheia deja incepe sa se strice, mai ales in timpul saptamanii e trafic greu infernal, si mult nisip aruncat in curbe de tiristi. In schimb pe Siriu traficul e f lejer. Am numarat acum 1 luna, intr-o miercuri, 10 masini care vneau pe contrasens in 30 de kilometri.

 

Se repara masiv drumuri in nordul tarii, prin Maramures, am vazut anul asta, dar banuiesc ca mai dureaza 2-3 ani pana vor fi gata. Acolo vor fi belea curbele, ca se trece la 2 benzi pe sens pe unele locuri, iar traficul era destul de lejer asta vara. Vorbesc de zonele Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc .. si de Carlibaba - Borsa. Si mai sunt portiuni in lucru cu 2 benzi pe sens, daca nu ma insel, portiunea Josenii Bargaului - Bistrita.

 

Deasemeni am mai gasit in vara o sosea plina de curbe, facuta acum de curand, sper sa nu ma insel, dar vine dinspre Miercurea Ciuc, inspre Targu Secuiesc, trece printr-o regiune de deal, insa sunt destui kilometri care nu trec prin padure, ci pur si simplu prin camp, si e plin de curbe... astfel ai vizibilitate perfecta in fiecare curba, masini aproape 0, insa multe carute, drumul trece si prin cateva sate. M-am distrat la culme pe acel drum, si la anul ma duc pana la Tg Sacuiesc special pt. acel drum.

 

Drumul Brasov - Sighisoara - Tg Mures l-am facut anul trecut de vreo 6-7 ori, anul asta doar de 2 ori. E superb ca traseu, daca vrei viteza. Curbele exceptionale, soseaua e in stare buna, fata de altele. Insa sunt inselatoare , anul trecut am vazut vreo 3 masini in rape pe acolo, 2 in aceeasi zi. Cum zicea cineva.. multi "Carlos Sainz" pe la noi.

 

Vinerea trecuta am ales iar un drum pentru curbele de acolo. Este vorba de Pitesti - Brasov, prin platoul Rucar - Bran. Soseaua este insa INFECTA. Nu recomand deocamdata, decat pt peisaje.

 

Valea Oltului mi-a placut iar ca si curbe, insa traficul a fost infernal cand am trecut anul asta, cu motoru pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se repara masiv drumuri in nordul tarii, prin Maramures, am vazut anul asta, dar banuiesc ca mai dureaza 2-3 ani pana vor fi gata. Acolo vor fi belea curbele, ca se trece la 2 benzi pe sens pe unele locuri, iar traficul era destul de lejer asta vara. Vorbesc de zonele Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc .. si de Carlibaba - Borsa. Si mai sunt portiuni in lucru cu 2 benzi pe sens, daca nu ma insel, portiunea Josenii Bargaului - Bistrita.

 

De la Bistrita la Valea Strajii s-a facut drumul. E ca-n palma. Nu e cu 2 benzi pe sens, dar e destul de lat. Putine viraje.

Asteptam sa se termine portiunea Valea Strajii (de aici incep serpentinele) - limita dintre judetele BN si SV (prin pasul Tihuta) . Momentan se largeste drumul (probabil o sa fie doua benzi) si se asfalteaza. Cum intri in jud. SV, pana in Vatra-Dornei e facut recent drumul.

In consecinta, nu peste mult timp, traseul Bistrita - Vatra Dornei o sa fie de vis. :disappointed:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am fost in cateva week-enduri pe cheia, sambata mergeam cam 3-4 km pana sa ajung masini din urma, duminica sub 2 km...

mi s-a parut mai interesant Cheia decat Siriu.

daca mai sunt in RO, la anul merg pe meses, poate ne organizam mai multi si dam o tura in we

Editat de b0gd4n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.....doar acuma am descoperit si eu topicul......subscriu si eu cu un traseu(poate il stiti) care a fost declarat cel mai greu traseu montan(drum national) din romania...pasul gutin......10 kilometri de urcare cu 284 de curbe......:rolleyes:.....coborarea are tot 10 kilometri per partea cealalta dar nu stiu exact cate curbe:P.....trafic foarte redus,asfalt acceptabil(sunt si unele zone cu cateva gropi care te ca sperie si cateva zone cu asfalt ca in palma).......vizibilitate ridicata pe 90% din traseu.....el il fac zilnic pt ca mi se pare cel mai frumos lucru sa te duci pe serpentine si cand ajungi in varf sa tremure mainile de la atatea curbe....liniile drepte nu ma incanta.....eu am un hornet si serpentinele alea parca pt el sunt facute....sanatate numai bine....:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bucuresti - targoviste - rucar - bran - brasov - valea buzaului - bucuresti

distractia incepe dupa targoviste, cam prin Voinesti, si tine pana dupa Bran. Apoi vine brasovul unde se poate manca o savarina, dupa care urmeaza valea Buzaului care e bestiala.

 

Trafic slabutz, mai putin tronsonul Bran-Brasov, dar oricum acolo nu sunt serpentine.

Asfalt bun, mai putin zona targoviste, unde iarasi, nu sunt serpentine, decat dupa...

Politie in zona targoviste, pana sa intrii in serpentine, si deseori in bucata Bran-Brasov

Am facut drumul asta cu masina de mii de ori.

 

Good luck

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...