Sari la conținut

Kawa Ninja 250 R


SRP
 Share

Postări Recomandate

Salut la toata lumea !

 

E prima oara cand postez pe forum. Pana acum doar m-am "cultivat" ... am incercat sa invat din experienta celor care au postat diferite evenimente cu moto.

 

Mentionez ca acum cateva saptamani m-am apucat de categoria A. Sunt in cautarea unui moto .. initial vroiam yamaha R6 sau honda cbr 2004. Unii din prietenii mei care au moto mi-au spus ca asa cum au inceput ei direct pe moto mare, o sa pot sa incep si eu. Altii mi-au spus ca ar fi bine sa incep pe ceva mai mic... Si dupa ce am citit pe aici si am vazut ce se intampla din lipsa de experienta (dar si inconstienta de cele mai multe ori), m-am hotarat sa incep pe un motor de 250c mc.

 

toate bune si frumoase... am inceput sa caut pe siteuri si pe la dealeri, ...m-am hotarat la Kawa Ninja 250R

am inteles ca este un succes si ca este recomandat incepatorilor.

 

Acum, poblema este ca ... e inexistent la mai toti dealerii. "Stoc epuizat... nu se stie cand mai livreaza japonezii....Asteptam un transpor mare dar nu se stie cand" etc ... tot povesti de genul acesta am auzit.

 

Rugamintea mea ar fi, daca stie cineva cum as putea sa cumpar modelul acesta pana in primavara ....daca atzi cumparat careva ...de unde ...ce pret ...

Unii dealeri mi-au spus ca pretul e 3600 E fara tva...altii mi-au spus 3800...altii 4200

 

Si inca o rugaminte ...sa ma sfatuiti ce model sa aleg : am inteles ca modelul facut pt SUA este pe carburatie...si cel facut pt Europa e pe injectie. Avand in vedere ca sunt firme care importa modelul American, altele modelul European... ce credeti, care ar trebui sa-l aleg ? Carburatie sau Injectie?

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu sunt in masura sa-ti recomand motociclete perfecte ptr. incepatori, insa o sa-ti spun o realitate.

Incepator fiind este inevitabil sa n-o scapi. De aceea multi recomanda second-hand in faza de inceput.

Dai cu ea de pamant din diverse motive specifice incepatorilor si, e pacat de ea, ca-i noua...  casco, and all that shit.

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu sunt in masura sa-ti recomand motociclete perfecte ptr. incepatori, insa o sa-ti spun o realitate.

Incepator fiind este inevitabil sa n-o scapi. De aceea multi recomanda second-hand in faza de inceput.

Dai cu ea de pamant din diverse motive specifice incepatorilor si, e pacat de ea, ca-i noua...  casco, and all that shit.

:grinbandit:

 

faza e ca ... si cand am fost incepator la cat B , conduceam masina lui tata :blink: tot tp imi era frica sa nu se rupa vreo roata , tot tp umblam fara muzica c sa aud tot ce se intampla nu cumva sa se rupa sub mine ... si noah ...stiu si eu ca se zice , ca e mai bine sa inveti sa conduci pe masina/moto second , pt ca atunci cand inveti , o strici . Dupa ce inveti , o vinzi si iti iei alta. Dar , orice incepator care are o masina/ moto noua, sau in stare mai noua, care logic ar fi sa functioneze perfect, se poate concentra doar la condus si scapa de alte ganduri , cum ar fii " se rupe sau nu se rupe, ajung intreg la destinatie su nu " :)

 

si ... dupa ce preturi am vazut la moto care imi plac din clasa 250 cmc... in germania & italia , in stare buna, o aprilia rs din 2000 e intre 2500-3000, la care se mai adauga motorina dus intors, inchirierea de platforma ,cazare si mancare, ajung pe la 400-500 Euro. Deci as iei cu o motoreta in stare buna, intre 3000-3500 euro. .. cam mult zic eu ...Asa ca mai bine dau direct 4000E pe una noua din 2008 pe care am si garantie, umblu cu grija si incerc sa nu o izbesc :D

 

casco tot m-am gandit sa-i fac, avand in vedere ca am 50-60% reducere , merita sa platesc..macar o parchez linistit. (dupa o faz acare am vazut-o acu cateva veri in fatza la o terasa...Erau parcate mai multe speeduri, a iesit unu beat, i s-a parut ca un kawasaki e prea verde, a impins moto, care a cazut pe alta si tot asa vreo 10 bucati. era plin numa de carene pe jos )

 

Astept in continoare vesti despre modelul visat :D

 

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o super motocicleta pentru incepatori , foarte frumoasa , suna frumos etc etc dar e si plina de plastice. Insa daca tot vrei sa iti iei o motocicleta noua ( si chiar iti recomand daca ai posibilitatea materiala ) cel mai bine cum o duci acasa ii dai toate carenele laterale jos si te plimbi asa cu ea , macar pana o trantesti prima data. Eu asa am facut. Dupa ce cazi cu ea ( din mers dar nu ma refer la accident ci doar sa cazi cu ea ) poti sa pui carenele sau daca ai norocul si nu cazi deloc dupa ce faci 1000-1500 Km poti sa ii pui linistit carenele.

 

Eu unu m-am bucurat nespus ca de cate ori am cazut cu ea sau am scapat-o de pe loc nu aveam carenele puse.

 

Numai bine!

 

Acum am vazut postul tau ( cel de-al doilea ) nu iti lua RS 250!!! e in 2 timpi , mult prea nervoasa , comparabila cu un 600 cmc in 4 timpi , nefiabila ( 2 timpi ) , nu se mai fabrica , piese gasesti greu si scumpe :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o super motocicleta pentru incepatori , foarte frumoasa , suna frumos etc etc dar e si plina de plastice. Insa daca tot vrei sa iti iei o motocicleta noua ( si chiar iti recomand daca ai posibilitatea materiala ) cel mai bine cum o duci acasa ii dai toate carenele laterale jos si te plimbi asa cu ea , macar pana o trantesti prima data. Eu asa am facut. Dupa ce cazi cu ea ( din mers dar nu ma refer la accident ci doar sa cazi cu ea ) poti sa pui carenele sau daca ai norocul si nu cazi deloc dupa ce faci 1000-1500 Km poti sa ii pui linistit carenele.

 

Eu unu m-am bucurat nespus ca de cate ori am cazut cu ea sau am scapat-o de pe loc nu aveam carenele puse.

 

Numai bine!

 

Acum am vazut postul tau ( cel de-al doilea ) nu iti lua RS 250!!! e in 2 timpi , mult prea nervoasa , comparabila cu un 600 cmc in 4 timpi , nefiabila ( 2 timpi ) , nu se mai fabrica , piese gasesti greu si scumpe :grinbandit:

 

 

o sa tin cont de sfatul tau in lagatura cu carenele :blink:

o sa le iau jos.... dar prima oara trebuie sa gasesc moto pe undeva pe stoc :) sper sa o gasesc pana in primavara.

 

mai astept inca sfaturi in lagatura cu alegerea : carburatie/ injectie.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si parere umila de simplu "cititor" de forumuri ti-as putea spune ca injectia ar fi mai recomandata..a mai fost dezbatuta aceasta tema pe forum carburatie vs injectie ...si Tinand cont ca injectia este o tehnologie mai noua am putea spune ca este si mai buna :blink: Si eu ma gandesc foarte serios la motocicleta asta,si am urmarit aproape toate reviewurile si filmuletzele cu ea de pe o grooooaaza de siteuri(vezi ca se vorbeste putin despre ea si in ultimul numar Univers Moto) si din ce am inteles,ar avea micul neajuns ca e cam incomoda daca ai peste 1,80...iar eu am 1.85 :grinbandit:) In rest motorul -parallel twin cica e super...low on fuel consumption...merge max 160(ceea ce e foarte bine pt. un incepator) ...nu este chiar sportiva,deci presupun ca e mai comoda la drumuri lungi...nu stiu cum o fi locul pasagerului...Motorului se potriveste ca o manusa o evacuare Two Brothers din carbon...suna dementiaallL!! Mai ziceau cei de la MCN cum cauciucurile stock nu ar fi tocmai indicate pt. un mers mai sportiv.....Chiar is curios cum ar arata mica bestie naked..Pare un sfat bun cu datul carenelor jos..daca e sa cada nu afecteaza totusi motorul? Sau e bine sa ai crashpads anyway? Oricum,sper sa iti realizezi dorinta,si sa ne imparti cateva din experientele tale cu ea,si sa ne spui despre +-urile si - urile ei..Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, dai carenele jos sa plesnesti direct radiatoru, capacu la alternator, cutie etc. Doamne fereste !!! Frate, daca nu-i faci casco, carenele le kituiesti si le vopsesti, si ai terminat povestea. Nu mai dati ma sfaturi aiurea in plm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cazi cu ea la 10-20 km la ora nu pateste nimic. Daca dai cu ea la viteza mai mare si carenata si tot se face praf.

 

La al meu mito motorul nu era mare sa zici ca iese in afara cadrului , decat radiatorul iesea si am cazut si pe-o parte si pe alta si nici radiatorul nici motorul nu au patit nimic. Nici asta de 250 cmc nu-i mare ca dimensiuni. In cel mai rau caz se spijina in ghidoane , toba , scarite , schimbator si daca ai ghinion se stramba putin dar la viteza mica nu prea vad ce stricaciuni ai putea sa ii produci motorului.

post-11711-1222194581_thumb.jpg

Editat de Adventix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut......stiu ceva date despre acest model....de 250...Kawasaki ZXR 250R sau kawasaki ZX2R.

In schimb acum in urma alegerii pe care o vei face : model americam sau model european eu am gasit ceva ptr tine si voi pune niste adrese., nr. de tel. care te vor ajuta sa ajungi acolo unde trebuie....

 

1.Modelul American :

Acesta este importata de American BIKES Din SUA avand termen de livrare: 30-35 zile din ziua cand ai facut comanda.

Dotari:Carburator, aprindere electronica, cutie cu 6 viteze, transmisie pe lant.

Culori: Lime Green, Ebony, Passion Red, Candy Plasma Blue .

 

Date de contact a celor de la Amercican BIKES: Telefon :0788337737

Email : info@americanbikes.ro

Web : http://AmericanBIKES.ro

 

2.Modelul European :

Acesta este importat de GARAGE ITALIA.

Date de contact a celor de la Garage Italia: Telefon :0727 089 609

Email : info@garageitalia.ro

Web : http://www.garageitalia.ro

 

Ptr preturi urmeaza sate interesezi tu...Eu cu atat te pot ajuta.....

 

 

P.S.:Ti-as recomanda modelul european..... :agree:

 

 

 

Intrebare:

 

Oare modelul importat din SUA nu are indicator in mile...? :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut......stiu ceva date despre acest model....de 250...Kawasaki ZXR 250R sau kawasaki ZX2R.

In schimb acum in urma alegerii pe care o vei face : model americam sau model european eu am gasit ceva ptr tine si voi pune niste adrese., nr. de tel. care te vor ajuta sa ajungi acolo unde trebuie....

 

1.Modelul American :

Acesta este importata de American BIKES Din SUA avand termen de livrare: 30-35 zile din ziua cand ai facut comanda.

Dotari:Carburator, aprindere electronica, cutie cu 6 viteze, transmisie pe lant.

Culori: Lime Green, Ebony, Passion Red, Candy Plasma Blue .

 

Date de contact a celor de la Amercican BIKES: Telefon :0788337737

Email : info@americanbikes.ro

Web : http://AmericanBIKES.ro

 

2.Modelul European :

Acesta este importat de GARAGE ITALIA.

Date de contact a celor de la Garage Italia: Telefon :0727 089 609

Email : info@garageitalia.ro

Web : http://www.garageitalia.ro

 

Ptr preturi urmeaza sate interesezi tu...Eu cu atat te pot ajuta.....

 

 

P.S.:Ti-as recomanda modelul european..... :)

 

 

 

Intrebare:

 

Oare modelul importat din SUA nu are indicator in mile...? :)

 

 

la modelul european ma gandeam si eu

 

la ambii dealeri specificati de tine am sunat ... primul a spus ca importa doar modelul american si ca momentan cei de la kawa nu mai livreaza...ca asteapta un transport mare undeva prin luna oct-noi.

 

cei de la garage italia... desi scrie pe site ca il au in stoc... am sunat si au spus ca nu il mai au ...ca nu stiu cand il primesc etc....

 

nu stiu ce sa zic despre garage italia... am sunat ...mi-a raspuns un tip cu un " deeeaaaa" de ala din varfu' dealului... si cand i-am spus ca am nr de pe net si sun in legatura cu o kawa ninja ... rapid a luat-o cu accent de italian, si vorbea o romaneasca de balta.

 

am sunat la toti dealerii din tara... singurul loc unde mi-au spus ca au (dar pe email mi-au spus, deci parca vad ca daca ma duc cu banu , o sa spuan ca nu mai au) a fost in Brasov...si mi-au bagat un pret de 4300 fara tva....asta vine in jur de 5100 cu tva... si nu dau 5100 pe moto cand pretul pe piata la restul dealerilor e intre 3600-3800 fara tva.

 

in fine ...

imi amintesc ca pe vremea lui Ceau'... Mergeam cu taica-mio in fiecare dimineatza la magazinu de biciclete... cu teancu de baconte in buzunar...ajungeam la magazin, un spatiu imeeeenssss si gol.. Nici o bicicleta.

cam in aceeasi situatie sunt si in ziua de azi cu modelul asta de kawa :D

 

deja ma bate gandutl serios sa o las balta...si sa-mi iau un z750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea !

 

E prima oara cand postez pe forum. Pana acum doar m-am "cultivat" ... am incercat sa invat din experienta celor care au postat diferite evenimente cu moto.

 

Mentionez ca acum cateva saptamani m-am apucat de categoria A. Sunt in cautarea unui moto .. initial vroiam yamaha R6 sau honda cbr 2004. Unii din prietenii mei care au moto mi-au spus ca asa cum au inceput ei direct pe moto mare, o sa pot sa incep si eu. Altii mi-au spus ca ar fi bine sa incep pe ceva mai mic... Si dupa ce am citit pe aici si am vazut ce se intampla din lipsa de experienta (dar si inconstienta de cele mai multe ori), m-am hotarat sa incep pe un motor de 250c mc.

 

toate bune si frumoase... am inceput sa caut pe siteuri si pe la dealeri, ...m-am hotarat la Kawa Ninja 250R

am inteles ca este un succes si ca este recomandat incepatorilor.

 

Acum, poblema este ca ... e inexistent la mai toti dealerii. "Stoc epuizat... nu se stie cand mai livreaza japonezii....Asteptam un transpor mare dar nu se stie cand" etc ... tot povesti de genul acesta am auzit.

 

Rugamintea mea ar fi, daca stie cineva cum as putea sa cumpar modelul acesta pana in primavara ....daca atzi cumparat careva ...de unde ...ce pret ...

Unii dealeri mi-au spus ca pretul e 3600 E fara tva...altii mi-au spus 3800...altii 4200

 

Si inca o rugaminte ...sa ma sfatuiti ce model sa aleg : am inteles ca modelul facut pt SUA este pe carburatie...si cel facut pt Europa e pe injectie. Avand in vedere ca sunt firme care importa modelul American, altele modelul European... ce credeti, care ar trebui sa-l aleg ? Carburatie sau Injectie?

 

Multumesc anticipat

prietene un KAWASAKI nu e destinat NICIODATA incepatorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

im kidding

kcuf

e ok pt un incepator

eu stiu doar dupa mine

prima data cand am incercat un kawasaki era diferit fata de ce incercasem inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si parere umila de simplu "cititor" de forumuri ti-as putea spune ca injectia ar fi mai recomandata..a mai fost dezbatuta aceasta tema pe forum carburatie vs injectie ...si Tinand cont ca injectia este o tehnologie mai noua am putea spune ca este si mai buna :) Si eu ma gandesc foarte serios la motocicleta asta,si am urmarit aproape toate reviewurile si filmuletzele cu ea de pe o grooooaaza de siteuri(vezi ca se vorbeste putin despre ea si in ultimul numar Univers Moto) si din ce am inteles,ar avea micul neajuns ca e cam incomoda daca ai peste 1,80...iar eu am 1.85 :)) In rest motorul -parallel twin cica e super...low on fuel consumption...merge max 160(ceea ce e foarte bine pt. un incepator) ...nu este chiar sportiva,deci presupun ca e mai comoda la drumuri lungi...nu stiu cum o fi locul pasagerului...Motorului se potriveste ca o manusa o evacuare Two Brothers din carbon...suna dementiaallL!! Mai ziceau cei de la MCN cum cauciucurile stock nu ar fi tocmai indicate pt. un mers mai sportiv.....Chiar is curios cum ar arata mica bestie naked..Pare un sfat bun cu datul carenelor jos..daca e sa cada nu afecteaza totusi motorul? Sau e bine sa ai crashpads anyway? Oricum,sper sa iti realizezi dorinta,si sa ne imparti cateva din experientele tale cu ea,si sa ne spui despre +-urile si - urile ei..Succes!

 

 

bucatile de plastic nu protejeaza motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca om care am vrut sa imi iau si io ninja 250R o sa imi dau si io cu parerea: nu-ti lua 250 cc, mai bine ia-ti ceva mai mare 600 spre exemplu? Eu cu cei de la united am tot vorbit de ninja 250 si dadusem si comanda da nici acum nu cred ca a venit si pana la urma mi-am luat suzi gsx 650f si bine imi pare!! Toata lumea mi-a zis ca o sa ma plictisesc repede de 250 si ca o sa vreau sa o schimb repede. Ca motocicleta de 250 cica ar fi cea mai misto da nu stun prea seriosi astia pe la noi care le aduc si iti zic si care sunt: United Motors care habar n-au pe ce lume sunt, Garage Italia care dupa parerea mea sunt escroci, Kawa motors aici nu cunosc situatia si altii prin bucuresti cel putin nu prea mai cunosc. Sa nu uit la partea cu moto sh sau nou, ia-ti nou si daca e sh si cazi cu el tot banii aia ii dai si tot la fel ti se rupe inima asa ca la faza asta mai bine iti iei nou daca ai posibilitatea nu se compara cu ceva sh. Hai asfalt uscat si dai un pm cand iti iei ceva sa iesim la plimbat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

am probat eu una,frumoase ca design,slabute ca putere si nu merita banii pentru ca nu e mare diferenta fata de una de 125 cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...