Sari la conținut

Tineti La Motorul Vostru


vreau_bani
 Share

Postări Recomandate

salut.

vreau sa va povestesc si eu o mica povestioara.

acum vreo 3 ani mi-am cumparat un scuter. era cam zgariat dar acceptabil. cand m-au vazut prietenii cu el bineinteles ca mi l-au cerut "o tura". nu i-am refuzat si am inceput sa dau scuterul oricui mi-l cerea. dupa scurt timp l-am dat unui baiat care a intrat cu el intr-o masina si mi-a taiat cauciucul de fata. am zis ca nu e nimic grav si e rezolvabil, insa dupa ce l-am vulcanizat am constatat ca nu statea umflat decat o zi, dar am zis ca nici asta nu e grav. dupa ceva timp l-am dat altui tovaras si a intrat cu el in alta masina si mi-a spart carena de pe fata, am lipit-o asa de bine ca nu se mai observa nimic. dupa acest incident am zis ca nu-l mai dau la nimeni. insa de pasti acum 2 ani mi l-a cerut un var de al meu si am zis ca nu il dau. a insistat si pana la urma i-am zis ca il dau dar numai cu mine in spate. a zis ca merge si asa insa dupa vreo doua sute de metrii a tras ambele frane pe nisip si am cazut amandoi. scuterul sa tarat vreo 10 metrii si s-a facut varza pe partea stanga, eu m-am julit putin la genunchiul stang, iar varul meu s-a julit cam pe tot corpul. dupa asta l-am vopsit, l-am facut ca nou si am lipit in torpedou un anunt pe care scria: "acest scuter va fi condus numai si numai de proprietarul din acte". cand mi-l cereau deschideam torpedoul si le ziceam "citeste ce scrie aici". si de aproape 2 ani nu l-am mai dat la nimeni. acum mi-am luat un rs125 si vreau sa fac la fel ca deja incep sa mi-l ceara.

eu de cand merg pe 2 roti nu am cazut niciodata si nu am avut nici un incident.

morala este ca daca va cumparati motor aveti grija de el ca daca e sa-l stricati macar stunteti impacati ca il stricati voi si nu vi-l strica altii.

eu gandesc ca mi-am luat motor sa ma plimb eu cu el si daca altii vor sa se plimbe ori se plimba ca pasager ori sa-si cumpere tata ca sunt destule.

Bafta si asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba numai de motoare:

-imprumutat cort > adus inapoi super jegos

-imprumutat scule de peste > angrenaje din mulineta sparte

-imprumutat autoturism(lu' tata) > inapoiat tamponat

-imprumutat CD-uri > inapoiate varza cu carne>cos gunoi

-imprumutat boxe > difuzoare de inalte arse

imprumutat carti > inapoiate trase prin poponeata(parca le-au citit cu picioarele)

-etc.

 

 

Acu' ca nu le mai dau nimic(de cativa ani), dupa ce m-au facut zgarcit si nu mai stiu cum, au inceput sa-si cumpere tot ce au nevoie magarii.

 

De imprumutat motoru' nici nu poate fi vorba.

Editat de hell biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la motoare... cu ce ocazie sa il dai? au pus bani cu tine ca sa-l cumperi sau ce? ... si faptul ca-i plimbi tu pe benzina ta e un gest de obraz finut..

si referitor la imprumutat in general cam asa e..depinde si de pers.. eu de asta evit pe cat posibil sa si imprumut pe altii dar si sa ma imprumut de la altii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A meu nici nu o fost gata si or si sarit pe mine asa ca i-am pus doar un loc,si cine ma intreba daca nu ii dau o tura il intrebam ai carnet?si daca avea ii ziceam sa isi cumpere motor si sa nu mai ceara pe a lu altu.L-am imprumutat doar la 2 tipi dar conduc mult mai bine ca si mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu dau motorul decat "la exceptii" si care stiu ca au ceva experienta pe moto.

241972[/snapback]

 

:eek: Tu mi l-ai dat ca n-aveam ce sa ii fac mai rau de atat :)

 

Glumesc - trage suzeta - nu stiam ca e asa diferenta intre gixefuri.

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva legat dupa mintea mea cat de cat de topic: vad in primavara un tip pe un ducati 998 verde, bengos. unu cu un aparat digital in mana se apropie, credeam ca vrea sa faca o poza la motor, ca motociclistul politicos s-a dat jos...

cand colo...ii da aparatul motociclistului, se suie amatoru pe motor , iar motociclistul ii face poze....hahahahha

nene, io asa ceva nu as fi permis...e ceva de genu iti dau un koy si tu iei toata p...a :)

no way!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul meu.. de 6 ani nu a fost calarit decat de trei persoane... dintre care 2 doar ocazional s-au urcat pe el.

Adica io, frate-miu (o singura data, doar vitezele a I-a si a II-a), si mecanicul meu...

A mai fost unul, de-abia luasem motorul de vre-o doua luni... il vad io pe strada pe trotuar si ma opresc langa el, opresc motorul, scot casca s ne punem sa discutam...

Pana sa imi dau io seama ce se intampla, se urca ala pe motor, :ok: , ridica cricul :) , pune contacturl :drink: si da pedala... :lol: ... ambaleaza de 2 ori, zice: "suna frumooos..." apoi brusc baga a I-a si scapa ambreiajul exact cand ajungea acul turometrului la 5-6 mii de ture :eek: :P si motorul se salta pe o roata si se aude un POC! Mi-a rupt intinzatorul de lant de pe partea dreapta (umblasem la roata, si nu l-am strans chiar la limita...) si doua luni am umblat dupa alt intinzator.

Au trecut ani de zile de atunci si inca NU mai discut cu capcaunul ala care pana atunci il consideram prieten... d fapt un baiat de neam prost... nici macar nu mi-a cerut voie... Urasc indivizii astia :drink: .

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva legat dupa mintea mea cat de cat de topic: vad in primavara un tip pe un ducati 998 verde, bengos. unu cu un aparat digital in mana se apropie, credeam ca vrea sa faca o poza la motor, ca motociclistul politicos s-a dat jos...

cand colo...ii da aparatul motociclistului, se suie amatoru pe motor , iar motociclistul ii face poze....hahahahha

nene, io asa ceva nu as fi permis...e ceva de genu iti dau un koy si tu iei toata p...a :P

no way!!!

242136[/snapback]

 

 

Era mai misto daca pleca ala cu motoru' definitiv :) :eek:

Ca in filmele cu prosti.

Asta ca sa-i fie invatatura de minte.

Editat de hell biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inafara de mine,scuterul meu a mai fost condus de:mecanic,tata(care a zis ca nu se va mai urka in viatza lui p scooter:)) ) shi un 2 prieteni (care se jtiu in d`alea motoarelor..au shi ei motoare) ... atata !!!

bine..ca mi`am dus totzi prietenii in spate...da` nu i`am lasat sa conduca..mai ales ca scooterul are un sprint de zile mari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uff,cel mai tare ma oftica cei care ,in momentul in care le explici de ce nu e bine sa fie imprumutat moto pun un bot de...nu te mai poti intelege cu ei.cel mai usor scap cand e prietena in preajma si ea,care deja stie lectia, incepe sa le explice inaintea mea.:drink:

:) :eek: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata mi-a cerut un tovaras rs-ul "o tura" si bineinteles ca l-am refuzat. i-am explicat ca n-am chef sa mi se strice si sa umblu cu el prin service-uri. in aceeasi sambata pe la 2 noaptea i-am blocat motorul si imi trebuie altul nou. nu mai dau ochii cu persoana respectiva decat daca sunt pieton, ca sa n-am de ce sa-l refuz.

macar sunt impacat ca am stricat-o eu si nu mi-a stricat-o el.

Asta e! Life Is A Bitch!

Nu avea decat 3 sapt rs-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

primul meu motor a fost (este inca dar sta dezmembrat) un suzuki rg 250 si cum era de asteptat l-au calarit si cativa prieteni pana intr-o zi cand l-a calarit unul din prieteni dar de data asta a uitat sa schimbe vitezele si a mers cu el turat 10 mii vre-o 5 minute in 1 pana i s-a farmat un piston si s-a blocat botorul ...partea naspa ca a zgriat si camasa si nu am gasit poate o sa gasesc un motor o data!

pe urma mi-am luat yamaha fzr 600 pe asta nu am mai apucat sa o calareasca prietenii ca am facut accident cu ea dupa 2 zile de cand am luato si inca nu am reusit sa o repar!!

 

 

oricum bafta la toti si aveti grija cui dati jucariile!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca are rost sa strici o prietenie(ca pana la urma asta o sa se intample,in cazul in care o sa ti-l buseasca).mia degraba ii explici cum sta treaba si...:)toata lumea o sa fie fericita :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca are rost sa strici o prietenie(ca pana la urma asta o sa se intample,in cazul in care o sa ti-l buseasca).mia degraba ii explici cum sta treaba si...:)toata lumea o sa fie fericita beer.gif

 

cred ca e cel mai bun sfat....in 4 mai a.c. tocmai m-am hotarat sa-mi schimb costumatia (incepea sezonul) si mi-am luat costum de piele complet...am dat o tura de proba (max.15 min), am vazut niste prieteni pe trotuar, am oprit sa dau mana cu ei , unul din ei se suie, o da jos de pe creic, da cheie (totul a durat ca i-am zis eu "nu pleca cu ea ca n-ai bani sa o repari") , si pleaca... 20m...buff o masina parcata ...buff inca una...el pe jos lat , inconstient ... motocicleta varza, o masina (veche , e adevarat ...) lovita rau, una doar haionul din spate praf....salvare, televiziune,politie, acum inca cercetare penala....omul "prieten" da din umeri si zice "ce sa fac daca n-am bani"...motorule si acum in curte rezemat de un gard....inutil sa mai tragem concluzie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala intamplare, cred ca nu stiu ce as face daca mi s-ar intampla asa ceva. Da-l in judecata, daca nu iti e prieten bun, ca daca iti e prieten bun, mai bine te gandesti ce merita mai mult prietenia lui sau motoru, si oricum si el va ramane cu / constiinta incarcata ca ti-a stricat motorul si ca nici nu ti l-a reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am dat motorul unui prieten si in cativa metri a intrat intr-o dacie . Urmari: amortizoarele fata strambe , oglinda stanga sparta .Dar a platit indreptarea lor si plateste si o pereche de amortizoare bune + oglinda stanga , doar sa gasesc pe cineva sa-mi aduca de dincolo . Concluzia : NU mai dau la nimeni motorul , mai bine sa se supere pe mine decat sa umblu eu dupa piese .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...