Sari la conținut

Poze Cu Supermoto


sil3nt_control
 Share

Postări Recomandate

Am întrat si eu in randul SM-istilor acum cateva zile. E primul SM personal, pana acum in cei 12 ani de permis am mers/testat doar pe la prieteni pe acest gen de motor. Intotdeauna mi-a placut dsr nu cat sa renunt la SS-ul din dotare. Poate am imbatranit, poate mi-a venit mintea la cap sau poate m-am prostit la cap, dar am ajuns la concluzia ca vreau SM ca motor principal si SS-ul sa ramana pt ture ocazionale pe strada si circuit. Asa ca m-am pricopsit cu un KTM 690 SMC R 2019 nou. 😊

De 3 zile de cand l-am primit am facut doar o tura(inca nu are numere) locala pe ulițele din sat(asfalt si macadam). Pfff, cea mai faina distracție cu hainele pe mine ever! 

Fara alte comentarii, atasez cateva poze... Sanatate maxima tuturor! 

IMG_20190530_190503.jpg

IMG_20190530_190456.jpg

IMG_20190530_190448.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Gata rodajul caprei, incheiat cu un drum la reprezentanta in Kosice pt primul service. Pana acum într-o luna si ceva are 1400km.Am mers 800km într-o zi, din care 400km pe autostrada. 

Scurt review :

-saua e o gluma proasta pt orice e peste 200km.

-pe autostrada ii place chiar și la peste 120kmh daca stau aplecat pe ea. Iar pt asta fundul in spate maxim si picioarele pe scaritele pasager, altfel e cam zbenguiala. 

-are putere in treapta a 6 sa depaseasca lejer si sa urce la peste 140kmh. 

-franele sunt aberaaaant de bune. 

-cutia de viteze e relativ buimaca de cap, se adevereste faptul ca are fals neutru in anumite conditii de utilizare, dar te obisnuiesti. 

-amortizoarele lucreaza prea mult momentan în toate directiile, urmeaza in weekend reglaje "personalizate". 

-putere oriunde in orice treapa suficienta. 

-pe ploaie torentiala cu anvelopele standard, am mers ca dementul fara nici o tresarire. 

-consuma nimic la regim touring un pic grabit, media a fost 3.7L/100km.

-rezervorul isi face treaba, e suficient de mare sa te dai pana te saturi(la naveta pana la munca sau mers pe serepentine ia 5L/100km).

-comenzile sunt ok poziționate, totul functioneaza super bine, acceleratia ride-by-wire e sensibila dar nu prea sensibila. 

In rest, apa paie si bataie. O sa mai scriu una alta pe masura ce-mi aduc aminte. 

Sa ne vedem sanatosi! 

 

IMG-20190711-WA0000.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa 2000km de strada, 690-ul a "primit" un rasfat pe circuit. Rabocsiring, Ungaria. Un circuit micut, inghesuit, numai bun de invatat noile tehnici specifice acestui tip de motor. E haos total, mega fun.

IMG-20190818-WA0114.jpg

IMG-20190818-WA0047.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina scula,sa ai parte numa' de momente faine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.07.2019 la 8:42, george05 a spus:

 

-cutia de viteze e relativ buimaca de cap, se adevereste faptul ca are fals neutru in anumite conditii de utilizare, dar te obisnuiesti. 

Vezi ca e un tip care a facut un video pe youtube si zice ca problema neutralelor false se rezolva cu schimbarea levierului original cu unul de pe 2017 450 exc. 


La 690-ul meu a trebuit sa schimb arcul de la varful schimbatorului pt ca s-a rupt, asa ca pana la urma am mers pe mana tipului si am schimbat levierul cu totul si se pare ca omul are dreptate. Au trecut aprox 1k km de cand am schimbat levierul si nu am mai avut probleme cu neutralele false.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Inca o vizita pe circuit cu mobreta, inca o zi plina de distracție. Nu a fost o zi in care sa ma simt in regula cu invatatul noii tehnici de SM pe curbe, asa ca, dupa juma de zi, am trecut la tehnica de ss si m-am distrat copios. Merge rasnita si asa. 😜

NqIsPvJQ.jpeg

hF0utb_Q.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am facut cunoștință si cu ceva light offroad. Nu e neaparat placut, dar e interesant. 😜

IMG_20191013_145205.jpg

Cand locuiesti la sat si afli ca intre doua sate uitate de lume asfaltul e mai bun decat pe circuit. 🤣

IMG_20191015_121800.jpg

IMG_20191015_115422.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Și uite asa s-a terminat primul meu sezon cu un SM in ograda. 2600km, asfalt, macadam, circuit, soare, frig, ploaie, autostrada, serpentine, de toate. Cat se poate de interesant acest gen de moto, meeeeega fun și foarte relaxant. 

Ce ma frapeaza inca e faptul ca acest motor se simte bine oriunde, oricând, in aproape orice condiții. Putere, cuplu, stabilitate, frane, totul as spune la superlativ. Maaaarele minus e saua. Inteleg ca e gândită de fun, sa simti tot, control and shit, dar e aberant de scandura. Iarna aceasta va pleca la Ploiesti la un pic de atentie. Vedem ce iese. Împreună cu o colantare personalizata integrala, anul urmator va veni cu un plus de "personalitate" dat de o noua înfățișare. Nu se preconizează inca imbunatatiri si upgrade-uri din cauza ca prima modificare pe lista e la un pret aberant momentan(evacuarea). Nu-i problema, oricum nu cred ca am stors nici 50% din motorul stock😊

 

Sa ne vedem sănătoși!

 

IMG_20191027_121449.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Și pt ca mi-am luat SM sa mai barai si eu cand nu e tocmai vremea ca de vara, desi sunt cam batranel pt friguri, mi-am adus mobra acasa din garajul incalzit al părinților. 

Lista de operatiuni cuprinde:

-colantare full personalizata

-schimbare bec fara+bec pozitie

-ghidon nou(luat stock ktm dar portocaliu) 

-schimbat pedala schimbator(mersi colegului de aici de pont) cu una pt KTM 450 EXC 2017

-schimbat toba finala stock cu una WINGS plug/play pt acest model

-dat jos rotile, curatate, plasti-dip pe ele bineinteles portocaliu. 

-dat comanda de oglinzi china de agatat sub ghidon(vedem cand or ajunge) 

-curatat, gresat tot ce se cere-vedem saptamana ce vine ce si cum

-si in cele din urma am achiziționat si un stander central, m-am saturat sa tot lucrez cu standere separate fata/spate. 

Hai cu primavara. 

 

Asa arata capra momentan, goala. 😁

IMG_20200201_191726.jpg

Inca una alta date jos... Nu arata rau cu noua culoare pe ghidon. 😊

IMG_20200202_123353.jpg

IMG_20200202_123321.jpg

IMG_20200202_123305.jpg

De dimineata... In sfarsit nu mai suna SM-ul ca o rasnita de facut cafea. 😊

IMG_20200203_103650.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am detinut o Husqvarna 450SMR acum ceva timp si...ma gandesc sa-mi iau un set de roti SM🤔. Cu aceasta idee in cap, ma uitam pe youtube la diverse filmulete si din KX450F SM am dat conform recomandarilor Youtube de acest filmulet, care in opinia mea merita promovat.

 

Foarte buna calitate in ceea ce priveste filmarea, editarea, muzica, procesare tot de top, inclusiv baietii stiu sa mearga corespunzator motocicletelor pe care le au.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, drept e ca arata oribil. Si pe langa asta e sursa permanenta de caldura si sunet de ascutitoare. 😁 Wings-ul ca sunet e ce trebuie deși momentan sunt cu db killerul montat, va veni dat jos doar la sfarsitul sezonului cand voi monta PC5-ul+open airbox. 😉

Si daca tot vine iarna,pregatit roata fata aseara,spatele urmeaza dat jos zilele urmatoare,pt vopsire jante cu plasti-dip. Asteptam carenele colantate(colantorii astia parca sunt de pe alta lume cu seriozitatea). Work in progres.😀

IMG_20200213_105652.jpg

Odata "imbracat" la loc, urmeaza skidplate-ul facut la un atelier specializat. Sa vina vremea bunaaaa! 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc! Am primit instrucțiuni de montaj in pachet plus ceva adeziv de la Wurth(250 de grade). Plug'n' play sa zicem. Nu se prind cu surubele capacelor, vin pre-taiate in forma si doar le-am lipit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca muncim, urmeaza finisarea(taiere material, gauri in blindaj, suduri finale,vopsire... Vremea buna se lasa asteptata pe meleagurile morosenesti. 🙄

IMG_20200303_093655.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata blindaj montat, dar nevopsit. Macar jantele sunt gata cu plastidip. Asa e cand primavara se arata dupa colt si curtea se cere îngrijită. ☺️

IMG_20200314_202642.jpg

IMG_20200314_111341.jpg

IMG-20200305-WA0007.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te intreb doar , tie iti place ce.ai facut ? Nu ma refer la scut , a iesit fain desii eu l.as vopsii negru , la stikerele alea vai daca am vzt ktm 690 mai urat , era superb cu stikerele stock doar cu toba schimbata si netiganit ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...