Sari la conținut

Poze Cu Supermoto


sil3nt_control
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@PzKpfWMaine rămâne sa discutam detaliile referitoare la "ansamblul nou care poate sau nu sa pățească la fel". Sper sa nu fie cazul. Dacă va fi, rămâne de văzut dacă mai țin sau nu mobra. Dacă se vinde, macar știe lumea la ce se baga. Nu-mi fac griji ca nu-l voi vinde repede dacă va fi cazul. 

 

@sbk750: tind sa cred ca au aflat după ce au început sa vândă și oamenii sa facă km. Sau, nu da lumea atenție, completează cu lichid și aia e. Naiba stie. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar nu vinzi motoreta ptr problema asta. Muuulta lume a patit-o, unii in primii 1k km, altii peste cateva mii, altii peste cateva zeci de mii. Eu sper sa nu mai apara si altele, gen ulei pe la simeringul de la axul schimbatorului sau alte mizerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, poate m-am obișnuit rau cu masina personala și cea de familie plus motocicletele deținute pana la ktm. Nu au avut absolut nici o problema "din fabrica". 

Ansamblul in cauza la ktm costa 160eur, nu mi-ar fi capăt de tara să-l schimb anual, sincer. Dar dacă ala a picat în primii 3500km,exact cum spui, oare ce urmează? Nu ca sunt vreun sensibil sa repar anual câte o chestie ici colo minora, dar nah, prima motocicleta cumpărată de noua și sunt un pic dezamagit. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cozmino a spus:

Trist sau nu, din pacate astea sunt optiunile actuale, adica 690/701 cu bune si rele. Vezi cum e dupa ce schimba piesele si daca problema reapare , personal, as lua oberon. 

De la Oberon nu se găsește acel ansamblu, nu e doar "capacul" cilindrului receptor. E la interior respectiva piesa. Dacă cumva nu am găsit-o eu la ei pe site, as aprecia un pic de ajutor. 👍

 

@PzKpfW ma așteptăm la una alta, dar, deși suna ciudat, as fi preferat sa fie după o perioada ceva mai lunga. Chiar dacă asta ar fi implicat sa bag eu mana în buzunar și nu dealerul pe garanție. 😁

https://ktmnahradnediely.ktmkosice.sk/nahradne-diely/2019/supermoto/690-smc-r-eu/clutch-120419

 

E vorba de ansamblul 24. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, george05 said:

E vorba de ansamblul 24. 

 

La mine la Husaberg cred că problema era cu garnitura de pe pistonul de presiune, la #23. Fiind proastă, lăsa pistonașul să se miște pe mai multe axe, ajungea să stea strâmb, iar uleiul se strecura pe lângă. Mai mult, pistonul ajungea în timp să zgârie interiorul cilindrului. Dacă n-au schimbat sistemul (sau măcar garnitura în sine), sunt toate șansele ca problema să reapară. Deci ori ceva homemade, ori ce a zis @cozmino.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca piesa rupta/ciobita de la mine nu face parte din ansamblul respectiv. Ci "îl înconjoară" sa zic asa(vezi poza atașată mai sus) . Deci, oricum trebuie sa ajung la Kosice sa schimbe tot, apoi o sa iau un Oberon. O sa trimit un mail deseara sa vad ce zic și cei de la Oberon și voi lua o decizie zilele astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și-am încălecat pe-o sa, de Ford, și-am plecat la dealer. Lăsat aseară jucăria acolo, așteptăm verdictul și reparatia. Cei de la Oberon au răspuns la mailul inițial, apoi când am întrebat dacă piesa lor "anulează repetarea" problemei, liniște totala de mai bine de o săptămână.... 

IMG_20200720_123219.jpg

Problem solved. Sambata fug inapoi la Kosice după jucărie. 

Daaar, răspunsul primit în legatura cu falsul neutru(din când în când îl mai găsesc și am zis ca dacă tot e mobra acolo sa o desfacă băieții) a fost genial:

"Dig harder and faster for gears, KTM is known for having trouble finding gears when riding normally". 🤣🤣🤣🤣

Completare... S-a "rescris" QS-ul. Gizas fuck! E prima data când aud asa ceva... Asta în ideea în care POATE ajuta în problema cu neutrul fals. Vedem sâmbătă. 

Legat de cilindrul receptor... S-a schimbat bucsa de la interior(rotunda din fabrica) cu una pătrată, plus camasa metalica(nush cum sărăcie ii zice de fapt) . Piesa disponibila pe stoc în magazin, nu se găsește pe spare-parts. Deci KTM știe de probleme dar nu face recall pt ca prea puține fac kilometrii "necesari" producerii de pagube în garanție. Haioasa treaba! Vedem cât tine, ei garantează(evident în scris pe mail doar, nu în garanția data de producător) ca nu se mai strica. Hahaha as zice. 😁

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Done... Proba zilele ce urmează. 😁

IMG_20200725_142508.jpg

Acasă, cu fratele mai mare. 😁 Având în vedere ploaia torentiala ce cade pe zona, testele se lasă așteptate. 😔

IMG_20200727_121324.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Efectuat test in cele din urma,pe serpentine. Legat de neutrul fals,l-am mai "nimerit" de vreo 2-3 ori,dar semnificativ mai rar decat inainte. Eh,asa fac toate.😂😂😂 

 

Cat mai tine sezonul,recomamd cu caldura traseul "meu"(Baia Mare-Mara) pt cei care ajungeti prin zona. 😈

IMG_20200801_151820.jpg

IMG_20200801_151814.jpg

Adica acest traseu... 

Screenshot_20200802_084538_com.google.android.apps.maps.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut-o și pe asta. 

 

Am montat scaritele pasager și m-am carat pe traseul indicat, cu nevasta. Valeeeeeeeu, cea mai mare greșeală ever! Ea ma tot sa aia ca să mergem cu R1-le vechi, ca ala ii place, nu drujba. Zic hai mami ca bine a fi. 🤣🤣🤣 Horror! 80km de curbe.... Dezastru la superlativ. Date jos scaritele, duse în pod, a fost prima și ultima data. Nu ai loc nici sa respiri, poziția pe mobra o gluma proasta... Amândoi niște dureri de coloana de zici ca ne-a călcat trenul.  Asta comparativ cu ture de 2000km prin tara pe R cu zile în care stăteam în sa câte 500-600km,cu bagaje and shit și a doua zi ii dădeam mai departe fără probleme. 

Asa e cand te mănâncă. 😂

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine zice ca oglinzile stock nu sunt bune? 😁

IMG_20200816_223826.jpg

Înainte de o ploaie serioasa. 😁 Ne înțelegem tot mai bine, anvelopa spate va avea finalul în maxim o luna(aprox 3000km are acum) și lateralele sunt cam "subțirele". Am făcut o tura fără silencer, dar e insuportabil fără dopuri. 🤣

IMG_20200818_153559.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Brap brap... O zi minunata pe circuit. Cam cald în prima parte a zilei, dar odată ajustata temperatura corpului totul a decurs bine. TCul e senzațional, frânele demențiale. Dar iarna ce urmează pun neapărat dongle-ul pt anularea absului pe spate, vor ieși niște slide-uri tare distractive. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Și pt ca in perioada ce vine am programat treburi de "toamna la curte" ca mai apoi sa ma car în concediu, se prea poate ca astazi SM-ul sa fi vazut pt ultima data pe acest sezon "circuitul de casa" pe serpentinele din zona. Un sezon super reușit, mai puțin faptul ca a fost doar o ieșire pe circuit. 

Hai noroc! 

IMG_20200913_141616.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pana una alta, încă o piesa a declarat forfait pe portocala. Bordul a început sa transpire și sa stea oprit... Rezolvarea? Mail la Kosice, au făcut sesizare la fabrica, aia au trimis un bord nou. Maine se montează. 😁

Și o veste buna, pt mine... La 90km de casa, am găsit un circuit de karting nou nouț. 😁 Acces permis și pt moto, preturi modice, în timpul săptămânii nu e absolut nimeni. Deci.. Abia aștept sa termin concediul și sa revin în țară . 😝

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

După ce am amânat din motive de lene montarea noului bord, a venit astăzi și timpul lui. Odată montat ma gândeam ca l-au setat cei de la dealer sa aibă km celui stricat. Nope! Am din nou motor nou, 0km.🤣😜 Deci, cine vrea sa cumpere motor nou cu 0km dați inapoi(3751km de fapt) acum e momentul. 🤪🤪🤪

IMG_20201026_124614.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 30.09.2020 la 18:17, george05 a spus:

Pana una alta, încă o piesa a declarat forfait pe portocala. Bordul a început sa transpire și sa stea oprit... Rezolvarea? Mail la Kosice, au făcut sesizare la fabrica, aia au trimis un bord nou. Maine se montează. 😁

Și o veste buna, pt mine... La 90km de casa, am găsit un circuit de karting nou nouț. 😁 Acces permis și pt moto, preturi modice, în timpul săptămânii nu e absolut nimeni. Deci.. Abia aștept sa termin concediul și sa revin în țară . 😝

Circuitul de carting de la Dej?
L-ai incercat cu moto? cum se poate intra? care is preturile , conditiile?

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, pepsi a spus:

Circuitul de carting de la Dej?
L-ai incercat cu moto? cum se poate intra? care is preturile , conditiile?

Da da, despre el e vorba. Nu am apucat sa merg, a fost tot aiurea vremea în zilele mele libere. 

De luni pana vineri se poate întra cu moto, în weekend au tot felul de evenimente organizate. 

Prețul e de 100ron/ora, dar ora aia ți-o împărți cum vrei tu. Sesiuni de 10-15min sunt absolut suficiente, la ce desen are circuitul și la viteze mici, te rupe. Oricum, mi-au spus băieții de acolo, în timpul săptămânii nu e nimeni nimeni. Eu voi începe sezonu lurmator acolo de îndată ce da soarele în primăvara, indiferent de temperaturi. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.11.2020 la 14:43, george05 a spus:

Da da, despre el e vorba. Nu am apucat sa merg, a fost tot aiurea vremea în zilele mele libere. 

De luni pana vineri se poate întra cu moto, în weekend au tot felul de evenimente organizate. 

Prețul e de 100ron/ora, dar ora aia ți-o împărți cum vrei tu. Sesiuni de 10-15min sunt absolut suficiente, la ce desen are circuitul și la viteze mici, te rupe. Oricum, mi-au spus băieții de acolo, în timpul săptămânii nu e nimeni nimeni. Eu voi începe sezonu lurmator acolo de îndată ce da soarele în primăvara, indiferent de temperaturi. 😁

Multam!
Poate ne vedem prin primavara pe acolo, ar cam trebui sa-mi imbunatatesc skillurile pe supermoto :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu plăcere, nu-i de ce! 

Ne vedem bineînțeles. Dacă dorești dau de veste când ma grupez, la anul voi merge destul de des încolo. Ieftin, aproape, înghesuit, exact ce prescrie doctorul pt a exersa pe SM. 😁 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...