Sari la conținut

Poze Cu Supermoto


sil3nt_control
 Share

Postări Recomandate

Acum 20 minute, PzKpfW a spus:

 

Legat de bord, îți face condens înăuntru când plouă sau o speli?

Acum nu mai face. 😁

 

Lăsând gluma la o parte, făcea condens chiar și când era umiditate foarte mare afara. De spălat o spal acasă cu furtun, nu la spălătorie. Iar pe ploaie, de cate ori m-a prins, nu am avut probleme. Problema apărea "static", în garaj. Am zis ca dacă tot e în garanție îl schimb,nu ca ma deranja prea tare. Oricum se usca în aprox 5 min. Problema cea mai mare a fost când nu mai indica viteza și distanta parcursa timp de aprox 2 minute. După care-și revenea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 22.11.2020 at 1:35, george05 said:

Lăsând gluma la o parte, făcea condens chiar și când era umiditate foarte mare afara.

 

Cam așa și la mine. Problema e că nu știu pe unde intră umezeala. I-am schimbat recent bateria și am avut grijă să închid bine capacul. Tot la fel face <_< 

 

A apărut un model nou de supermoto - Kawasaki KLX 300 SM. Deocamdată doar la americani, dar cel mai probabil va ajunge și-n Europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haios Kawa-ul, ar trebui sa prindă la public zic eu având acel preț accesibil și fiind sm din fabrica. 

 

Legat de bord, l-am întors pe toate părțile înainte de a-l trimite înapoi și ma depășește și pe mine pe unde putea "prinde umiditate". 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
La 24.11.2020 la 0:04, PzKpfW a spus:

 

Cam așa și la mine. Problema e că nu știu pe unde intră umezeala. I-am schimbat recent bateria și am avut grijă să închid bine capacul. Tot la fel face <_< 

 

A apărut un model nou de supermoto - Kawasaki KLX 300 SM. Deocamdată doar la americani, dar cel mai probabil va ajunge și-n Europa.

Mama ce gunoi :) Concurenta CRF-ului 250 (300 din 2021)

 

Motor de 25 cai, design 1990. Fuck no.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Având în vedere ca astăzi am început și eu sezonul, dar fără poze, pun aici o rugăminte. 

Urmează sa schimb anvelopele. Am făcut aproape 4k cu ele, spatele e gata. Centru 10% mai are viata, lateralele 20%. Fața e super ok, dar eu când schimb schimb set complet. 

Nu am nimic de comentat negativ la adresa lor. 

Parca nu as lua Michelin SM, pt ce fac eu cu moto nu cred că-și justifica prețul. BT s21 SM are din fabrica. 

Cei ce aveți vechime în domeniul SM, ce ați mai încercat? Cu plusuri și minusuri. Și eventual un loc de unde se pot achiziționa "în siguranță", dot recent, etc. 

 

Serpentinele mai au de așteptat încă 2/3 săptămâni, am tras o tura cu mașina și e cam mare mizeria. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg pe heidenau k73

+ anvelopa de 160 e un pic mai ingusta si incqpe in bqscula de exc

+ datorita profilului are aderenta buna pe ploaie, pietris, pamant uscat (eu l-am folosit oarecum pt dualsport)

+ sub 900 ron setul

- se uzeaza repede

- parca i-si pierde din aderenta in canicula pe asfalt incins... asta la frana fata am observat

Eu merg pe heidenau k73

+ anvelopa de 160 e un pic mai ingusta si incqpe in bqscula de exc

+ datorita profilului are aderenta buna pe ploaie, pietris, pamant uscat (eu l-am folosit oarecum pt dualsport)

+ sub 900 ron setul

- se uzeaza repede

- parca i-si pierde din aderenta in canicula pe asfalt incins... asta la frana fata am observat

 

Luat de pe heidenau.ro

https://heidenau.ro/?s=K73&id=6416&post_type=product

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, pepsi a spus:

Eu merg pe heidenau k73

+ anvelopa de 160 e un pic mai ingusta si incqpe in bqscula de exc

+ datorita profilului are aderenta buna pe ploaie, pietris, pamant uscat (eu l-am folosit oarecum pt dualsport)

+ sub 900 ron setul

- se uzeaza repede

- parca i-si pierde din aderenta in canicula pe asfalt incins... asta la frana fata am observat

+1! :)

Nu am mers la limita pe canicula,deci asta nu stiu sa-ti spun.

 

George,am avut K73 Super Rain(3 seturi la rand!) si is lipite de asfalt in orice situatie!

 

Dealer-ul Heidenau din Sag,Timis,de acolo luam eu. :)

https://heidenau.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi băieți. Notam, calculam, așteptăm și alte păreri și vedem. 

 

Am uitat sa mentionez modul de utilizare. 

Zilnic la munca și înapoi pe serpentine, semi golaneste. În weekend pe serpentinele din zona mea, cam golaneala maxima. Din când în când la circuit, cât ma duce fizicul. 😁 In general e cam căldură când aleg sa ies la golaneala, deci e foarte important sa nu ma părăsească anvelopele când mi-e lumea mai draga. 😁

 

Profilul K73-ului parca nu-mi inspira încredere nici pe franare nici pe curbe, înclinat la viteze non legale. 

 

PS:nu prea ies de asfalt decât rar, și cand o fac,pe drumurile neasfaltate pe care mai circul, m-am descurcat fără probleme și cu BT-urile. Pe ploaie, doar cand ma prinde înspre/de la munca sau la întoarcere de la vreo drumeție. Având în vedere modul în care s-au comprtat BTurile pe ploaie/umed, ajutate de sistemele electronice disponibile pe mobra, nu prea ma interesează comportamentul pe ploaie în mod special. 😁

@PzKpfW: salve. 701-le tău a venit cu Conti SM. O părere? 😊

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau prea vechi (2016, gumele de fabrică) și am mers prea puțin cu ele ca să-mi fac o părere coerentă. Mers aproape exclusiv prin oraș, puțin pe lângă. Curbe puține la capitală. Doar asfalt și doar uscat. După nici 1000 de km și o singură ieșire din oraș am făcut pană pe spate. Am profitat de ocazie ca să le schimb pe amândouă.


Acum am Michelin Power Supermoto pe față și Mitas Sport Force + pe spate (am vrut set de la Michelin dar aveau doar fața pe stoc, iar spatele dura 2-3 săptămâni - n-am vrut să aștept). Nici cu astea nu am mers destul ca să-mi fac o idee clară. Revin eventual peste 2-3 luni cu păreri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot săpat și am doua dileme.

1)În afara de site-ul cauciucuridirect.ro nimeni nu pare sa aibă disponibile anvelopele ContiAttack SM.  

2)Nu găsesc nicăieri în România anvelope Bridgestone S21f SM, adică cele cu care venit mobra din fabrica. 

Ceva sugestii? 

Am tot dat după review-uri pt Heidenau k73 și cam toți spuneam ca pe caniculă nu prea le place. Deși nu m-ar fi deranjat sa iau ceva "cramponat" pt un pic de distra ție pe forestiere, nu m-aș încrede în ele pt zilele toride în care se mai "întâmplă" câte un trackday. 

Mersi. 

 

PS: subțire tare oferta pt anvelope SM dedicate. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiu sa faca anvelopele SM dedicate comparativ cu cele sport?

Intreb pentru ca la S21 nu exista in oferta producatorului varianta SM. Au varianta simpla si pe urma 3-4 variante diferite cu un cod la final care descrie varianta de prima echipare pentru diverse moto. In final, anvelopa e aceeasi.

Optiunea fireasca (pentru ca nu gasesti S21, dar si pentru ca e evolutie) este sa mergi pe S22. Ca idee, este echiparea originala pe Super Duke R. 
Asta am eu acum, set. Inainte am mers cu S21 pe fata si S22 pe spate pentru ca le-am luat la diferenta de cateva luni si deja aparuse S22 cand am luat spatele.

Daca vrei ceva mai sport decat atat si pe care sa le topesti mai repede, poti opta pentru RS11. E evolutia de la RS10 cu care a venit gixerul meu si care era echipare originala pe inca 2-3 superbike-uri la vremea aia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

47 minutes ago, ilarionciobanu said:

Ce stiu sa faca anvelopele SM dedicate comparativ cu cele sport?

 

Anvelopele SM dedicate sunt gândite să meargă pe traseu de SM - adică mixt, asfalt și pământ. Anvelopele sport sunt doar de asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca SM-urile "pur sange" (nu superduke), is foarte usoare, deci teoretic ar avea nevoie de anvelopa cu carcasa mai putin rigida, ca se se poate incalzii

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal am avut probleme cu cauciucurile de vitezana pe sm pe ploaie sau vreme rece, dar nici nu am rabdare sa le incalzesc

 

cu k73 imi pleca spatele dupa 10 minute de mers mai tare si parea ca pierd mereu fata pe frane (in special pe linia dreapta mai scurta pe pe amckart, aia cu denivelari pe franare)

 

singurele cauciucuri gasite cu care puteam forta cat ma tinea dar sa si arate ca si cum ar putea face offroad au fost pirelli mt60 rs, dar sunt inutile in noroi asa ca am trecut la roti pe 17 cu contiattack sm si 18/21 cu pirelli scorpion xcmh

 

contiattack sm mi se pare ca tin aproape la fel de bine ca goldspeed-urile pre cut dar nu trebuie sa ma dau jos si sa o imping pe ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ilarionciobanu a spus:

I see.

In acest caz, Bridgestone nu are anvelopa SM. Sau, daca are, nu este S21. Atat cat se vede din pozele puse de @george05, anvelopele lui au desenul de S21 pe care l-am vazut pe moto de asfalt.

S21 F Supermoto e anvelopa mea cu care a venit moto din fabrica. "Desen" de asfalt, da. 

 

Anvelopele dedicate SM se încălzesc repede pe SM, cele supersport nu, ele fiind gândite pt o greutate mai mare. 

Acum 5 ore, prafrau a spus:

personal am avut probleme cu cauciucurile de vitezana pe sm pe ploaie sau vreme rece, dar nici nu am rabdare sa le incalzesc

 

contiattack sm mi se pare ca tin aproape la fel de bine ca goldspeed-urile pre cut dar nu trebuie sa ma dau jos si sa o imping pe ploaie

1) cei care se pricep spun exact asta, ca orice anvelopa gândită pt SS nu va avea același randament pt SM datorita faptului ca nu întra în temperatura suficient de repede și când întra e foarte greu de menținut. 

2)probabil ca asa voi opta și eu într-un final, nu vreau sa iau tot S21f SM. Am avut, vreau altceva. Repet, Michelin-urile SM nu cred ca as putea scoate momentan din ele suficient încât sa merite banii. Nu ca ar fi Conti-urile gratis, dar parca 2000ron pe 2 anvelope folosite în principal pe strada, parca e cam mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ilarionciobanu: mea culpa, sunt tantalau maxim. Am S21R pe moto. 🙄🙄 Naiba știe de ce am tot postat ca as avea S21F.... Gizaaaas!

 

Cum bine ai punctat, trecerea logica ar fi pe S22R. Asta am și decis ca voi lua în 2 săptămâni. 

 

Odată topite anvelopele actuale, sper sa finalizez și proiectul SM(rottweiler intake+air filter+pc+dyno tune+dongle abs) și apoi vedem care vor fi anvelopele potrivite. Pana atunci, stoarcem maxim din cât poate mobra gratuita de normele de poluare și asistata electronic pana în pânzele albe. 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, george05 a spus:

@ilarionciobanu: mea culpa, sunt tantalau maxim. Am S21R pe moto. 🙄🙄 Naiba știe de ce am tot postat ca as avea S21F.... Gizaaaas!

 

normal ai fi sa ai un s21r si un s21f, ar fi ciudat altfel

niciunul nu e special pentru sm, r si f alea inseamna cu totul altceva, mult mai ocult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, prafrau a spus:

 

normal ai fi sa ai un s21r si un s21f, ar fi ciudat altfel

niciunul nu e special pentru sm, r si f alea inseamna cu totul altceva, mult mai ocult

Nu înțeleg ce vrei sa spui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🤣🤣🤣🤣🤣 Prostia și domnia întotdeauna se plătesc. 😂😂😂

 

Da, corect asa e. Pe fata am S21F și pe spate S21R. Plm s-a uitat pe spate pana acum. Ca doar nu ma uit în urma. 🙄 

 

Bun. Învățăm cât trăim. Indicele R și F, uitându-mă pe site-ul bridgestone sunt indici de montaj. Bun. Niciodată în 18 ani de motorit nu m-am uitat la acest aspect, pt ca întotdeauna cumpăram set. Nah... Învățăm. 

Deci s22 va fi următoare anvelopa. Măcar mi-am învățat lecția. 

 

Un mic detaliu. Acum 2 ani la lansarea modelului meu de moto, Bridgestone+KTM făceau reclama noii anvelope gândite special pt SM. De acolo a rămas și ideea mea cu S21 SM... F sau R. 😜

Gata, s-a saturat portocala sa stea în garaj. Pe margine zăpadă, pe drum sare, dar postocala se simte bine. 😁

IMG_20210410_161046.jpg

Și ceva macadam light. 😜

IMG_20210410_165535.jpg

Sa mergi pana undeva pe vânt frontal, not cool... Sa prinzi acolo curbe curate și fără trafic, cooool. ☺️

IMG_20210411_155147.jpg

Și-am găsit și o cariera libera. Interesanta zi. 👍

IMG_20210411_163903.jpg

IMG_20210411_163913.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mda... Le-am cautat și eu de mi-au sărit urechile și m-am saturat. Nu am găsit nicăieri pt 690ul meu, dedicate. Doar pt cel pre 2019 dar din câte știu nu e la bascula. Dacă cineva știe apreciez și eu un eventual pont. 

Tekmo aveau, dar carbon, la aprox 200eur. Eu as fi interesat de plasticareala. 

 

https://www.tekmo-italy.com/en/product/swingarm-carbonfiber-guard-husqvarna-ktm-701-690/

Găsisem pe yt un tip care spunea ca cele pt exc 520(sau 500,nu mai rețin) se potrivesc pana aproape de ax, acolo un pic de decupat, și gata. Dar nu mai găsesc filmarea. Nu era mare brânză iar protecțiile respective costau puțin. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...