Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Am unele indoieli... ;)

 

Nu,pe bune.Cauta intr-o carte de anatomie.Daca se tocesc oscioarele alea din urechea interna(scarita,nicovala,ciocan,naiba nu le mai stiu nici eu exact ;)) nu mai pot fi reparate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ne lua la perpulis, cu toate ca am centura 3 dani in arta asta, nu mai bine vii mataluta cu niste dovezi a la NASA si alte bazaconii, nu chestii d-astea transmise din gura-n gura sau citite pe cine stie ce sit obscur?

Poate ca asa e, dar pana nu vad eu un os lenticular tocit din cauza castii neconforme, lasa-ma sa consider ca am dreptul de a-ti intoarce vreo doua dosuri de palma, sa-ti sara mucii pe... asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu chestii d-astea transmise din gura-n gura sau citite pe cine stie ce sit obscur?

Poate ca asa e, dar pana nu vad eu un os lenticular tocit din cauza castii neconforme, lasa-ma sa consider ca am dreptul de a-ti intoarce vreo doua dosuri de palma, sa-ti sara mucii pe... asfalt.

 

Deci ce ti-e greu sa crezi ? Ca e din cauza castii sau ca auzul in general odata afectat nu mai poate fi vindecat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu doar atat, ca am avut auzul afectat vreo saptamana, ca am stat la un concert langa boxe la 2-3 metri si mi-am revenit pe deplin.

Astept dovezi clare, ca a mers X-ulescu pe motor 3-4 ore de i-au falfait timpanele si acum nu mai aude.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu doar atat, ca am avut auzul afectat vreo saptamana, ca am stat la un concert langa boxe la 2-3 metri si mi-am revenit pe deplin.

Astept dovezi clare, ca a mers X-ulescu pe motor 3-4 ore de i-au falfait timpanele si acum nu mai aude.

 

Cat ai stat la concertul ala? Nu cred ca mai mult de 8 ore.Trebuie expuneri repetate pt. a dauna auzului si eu cred ca se aduna expunerile astea in 10 ani de motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca am citit asta in mai multe locuri....ca auzul odata afectat nu isi mai revine. Cat despre discoteca sau concert, iti tiuie tie urechile mai tare si dupa aia gata, isi revine, dar de fapt sensibilitatea ta a scazut putin. Putin acum, putin mai apoi. Taica-meu a lucrat intr-un mediu zgomotos, si acum la 49 de ani, aude mai rau ca restu...nu cu mult, dar se simte...

Cititi aici, macar primele aliniate, zice exact de motocicleta ;)

 

http://www.pravaliata.ro/boala-auzului.htm

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Dopurile din farmacii nu sunt prea eficace, daca stie cineva alte alternative pt problema asta , sa ne spuna si noua.

 

sunt la varsta la care pe mine ma enerveaza sforaitul nevestei, pe catel il enerveaza sforaitul meu si pe nevasta o enerveaza sforaitul ambilor.

asa ca chiar am cautat dopuri eficiente de urechi si am gasit - in farmacie.....nu mai stiu cat costa dar nu e o avere.

din silicon; se "muleaza "perfect pe pavilionul urechii si esti aproape surd - mai nasol este cand le scoti ptr. ca nu prea ai cum sa le apuci, dar dat fiind ca urechea nu e casanta, daca o misti putin iese si dopul.

 

pana la astea am incercat de toate; si din alea cu snur, si din alea din plastic.....de toate; nimic nu se compara cu astea din silicon - dupa o vreme, cand nu-ti mai place culoarea lor ( se cam incarca cu ce ai prin urechi ) le schimbi.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la astea am incercat de toate; si din alea cu snur, si din alea din plastic.....de toate; nimic nu se compara cu astea din silicon - dupa o vreme, cand nu-ti mai place culoarea lor ( se cam incarca cu ce ai prin urechi ) le schimbi.

Daca-s de silicon, se pot spala (apa si sapun). E chiar recomandat sa o faci regulat (eu o fac dupa fiecare calatorie), pentru a scadea riscurile unei otite. Iar urechile se spala cu Audispray sau cu alcool boricat si betisoare (cu grija).

 

Alea de spuma nu sunt refolosibile, nu se pot spala eficient si au risc de otita (durere de cap mai groaznica decat la otita nu cred ca exista, nu recomand nimanui).

 

Si ca sa le bagi si sa le scoti usor, tragi de ureche putin in sus pentru a "alinia" canalul.

 

Dopuri bune: http://www.louis.de/index.php?topic=search...chterm=10001005

 

 

 

Si da, orice zgomot puternic afecteaza idemediabil auzul. Putin cate putin pana te surprinzi ca trebuie sa dai mai tare televizorul sa intelegi si tu, crezand ca i s-au stricat boxele, desi ceilalti inteleg si la un volum mai mic. Ala e doar inceputul. Auzul oricum scade la batranete (de fapt de la 40 de ani cam incepe scaderea sesizabila) daca il mai si accelerezi cu zgomote puternice ajungi sa nu-ti iei pensia ca nu ai auzit soneria postasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica dopurile din spuma sunt cele mai bune. Si eu port si reduc foarte bine zgomotul, insa si aud tot e trebuie in trafic. Am luat de pe Louis si dopuri din ceva cauciuc, insa nu par sa ofere atata protectie. O sa le probez la vara. Totusi cred ca cele de spuma sunt f utile. Eu cel putin ma simt mult mai confortabil cu ele. Cand le uit, imi vajaie capul mult mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ne lua la perpulis, cu toate ca am centura 3 dani in arta asta, nu mai bine vii mataluta cu niste dovezi a la NASA si alte bazaconii, nu chestii d-astea transmise din gura-n gura sau citite pe cine stie ce sit obscur?

Poate ca asa e, dar pana nu vad eu un os lenticular tocit din cauza castii neconforme, lasa-ma sa consider ca am dreptul de a-ti intoarce vreo doua dosuri de palma, sa-ti sara mucii pe... asfalt.

nu e nevoie de cine stie ce dovezi. ai facut drumuri lungi dupa care ai ramas cateva ore cu un tiuit de urechi? ei bine, tiuitul ala de urechi inseamna leziuni iremediabile. ca si cum a-i tot adauga cte o picatura intr0un pahar gol, si cand e plin inseamna ca esti surd. intreaba un doctor

 

eu am dopuri luate de la mymoto tg mures, sunt asemanatoare cu cele farmaceutice dar mai ieftine(cam 2 lei). eu cred ca isi fac foarte bine treaba, nu le folosesc decat la drumuri lungi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu va certati aiurea in tramvai, discutia trebuie intretinuta doar de cei care calaresc vitezane.

Si eu port asa ceva si sunt foarte utile. Dupa un drum de 2 ore nu-mi mai vajaie capul 3 ore. Cei care dau vina pe tobe le recomand mai intai sa mearga pe vitezana cu peste 250 si sa-mi spuna daca mai aud toba.

Chiar mers legal cu 130 pe autostrada mie imi vajaie capul. Daca mergi cu 90 probabil ca nu mai ai nevoie de accesoriile pt. urechi dar nu am reusit niciodata performanta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul prelungit afecteaza celulele cu cili din urechea interna (de la nivelul organului lui Corti), nu timpanul sau oscioarele. in oras e aiurea sa port dopuri, tre' sa fiu cat mai atent la claxoanele conservarilor care fac manevre "din scurt".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul prelungit afecteaza celulele cu cili din urechea interna (de la nivelul organului lui Corti), nu timpanul sau oscioarele. i

Corect.

 

n oras e aiurea sa port dopuri, tre' sa fiu cat mai atent la claxoanele conservarilor care fac manevre "din scurt".

Atent cu urechile? Ce bine ar fi sa te claxoneze inainte sa intre in tine... :blink:

 

In oras nu le port ca sunt incomode, scos/bagat, dar unele mai light (sa reduca sunetul cu doar 10-20db) as purta. Dar asta face o casca mai buna. Afara, indiferent de casca, la peste 120Km/h cine nu le poarta isi va pierde auzul in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...