Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Exact din astea(Quies) folosesc si eu acum. Am zis sa incerc si altceva.

Revin dupa ce folosesc si NoNoise, sunt curios daca e o diferenta notabila intre ele avand in vedere pretul.

Editat de birau1982
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva aceste dopuri?

https://motorai.ro/alpine-motosafe-pro--product--20010002

 

Merita diferenta de bani de la cele de spuma?

am eu pe undeva ... nu am gasit dopuri reutilizabile sa le suport mai mult de 100 km nici macar alea facute special fix pentru urechea mea

 

mi-am luat un butoias cu 1000 de bucati de unica folosinta , bine ca le mai reutilizez , adica port cam o pereche pe iesire

 

p.s. acum cativa ani am ramas fara dopuri si am plecat la un drum de 300 km cu viteza de croaziera 170-180 ... 2 saptamani n-am auzit mare lucru ... nu-i neaparat rau daca esti insurat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut,

 

Cu achizitia castii de oras/enduro de aici, am simtit si eu nevoia de a gasi niste dopuri pentru portiunile de drum mai "de viteza" din afara oraselor.

Mai jos sunt dopurile pe care am ajuns sa le probez si cateva pareri, de la cele mai varza la cele mai eficiente, poate mai gaseste cineva utila comparatia.

 

Locul 4 - Dopuri de ureche generice de la Dedeman "constructii" (vreo 7 RON)

post-97306-0-72154500-1536845894_thumb.jpg

- Din burete simplu (spuma), nu e un material foarte dens.

- Dupa ce le presez si le introduc in ureche, imi ies pe masura ce isi revin la forma initiala si nu mai blocheaza nici un sunet.

- Il bagi in ureche si apoi aaasteeepti cu degetul pe el pana se umfla la loc.

 

Locul 3 - Dopuri de ureche 3M, din farmacie (vreo 10 RON)

post-97306-0-22901900-1536845929_thumb.jpg

- Dintr-un burete (spuma) un pic mai dens.

- Sfoara de prindere cu care se scot usor din urechi.. dar nu e necesara pentru ca imi ies si astea.

- Arata ca niste tampoane.. folosite de o portocala cand era pe ciclu.

- Il bagi in ureche si apoi aaasteeepti cu degetul pe el pana se umfla la loc.

 

Locul 2 - Dopuri din silicon PIC, din farmacie - astea mi-au placut mult (15 RON)

post-97306-0-80952800-1536845934_thumb.jpgpost-97306-0-25790900-1536845941_thumb.jpgpost-97306-0-78445700-1536845859_thumb.jpg

- Au redus excelent zgomotul, ca si cum ti-ai tine palmele peste urechi., cand am reusit sa le mulez si introduc corect.

- Arata si se simt ca niste caramele (n-au gust bun).

- Sunt usor de modelat si introdus in canalul auditiv.

- Nu prea sunt reutilizabile. Deja dupa ce le-am purtat de doua ori, pret de cateva ore, nu am mai reusit sa le asez la fel de bine si incepeam sa ma enervez de cate ori incercam. Apoi alunecau din ureche..

- Il bagi in ureche si apoi aaasteeepti cu degetul pe el pana se umfla si se lipeste etans.

- Se murdaresc foarte foarte repede, nu se pot spala.

- Primesti o cutie draguta cu 6 bucati... incap 4 tampoane..

 

Locul 1 - Dopuri din cauciuc 3M, mi se pare superbe (16 RON)

post-97306-0-06904200-1536845885_thumb.jpg

- Nu trebuie mulate/presate.

- Intra din prima si raman bine infipte (deja suna a anunt matrimonial).

- Izoleaza la fel de bine ca cele de pe locul 2, ca si cum ti-ai pune palmele peste urechi.

- Nu ies din urechi (din ale mele cel putin).

- Se pot spala si reutiliza, sunt dintr-un cauciuc flexibil.

 

PS: Pare ca m-am distrat bagandu-mi chestii prin diversele orificii.. dar in realitate.. m-am distrat doar un pic :))

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi acum am o casca f zgomotoasa fata de cum am fost invatat, nu-mi place sa merg cu dopuri. Am incercat atat spume cat si "bradut", mai ales ca o lunga perioada am dormit numai indopat datorita potailor din vecini si am o colectie bogata de astfel de accesorii. Bref, am o senzatie ciudata cu dopuri si parca sunt izolat de trafic, faptul ca nu mai percep sunetul inconjurator ma face sa fiu mai nelinistit. Parere personala.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc cele de tipul locul 3&4. Am f multe, le port de cateva ori si le arunc.
Sunt posesor de tinitus mai pronuntat la urechea dreapta si cand dau drumul la motoreta deja se aude ca si cand imi da cineva palme peste ureche.

Aia e, dopuri rullz de la o varsta si functie de boli :D le port de vreo 2ani. 10 n-am purtat prin urmare ne aflam in situatia mentionata mai sus. Am avut doar Shoei-uri in cap dar din pacate, in timp se aduna si poti sa ai probleme cu auzul.

 

Dopurile alea de spuma m-am invatat sa le port in 2 feluri. Indesate blana in afara orasului, iar in oras undeva la jumatate cat sa aud un pic si ce se intampla pe langa.

Am probat si din alea bradut si ma doare urechea fizic de la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in general prefer sa imi protejez urechile si sa incerc sa ascult muzica la drum lung. Ma ajuta foarte mult sa ma concentrez.

 

De asta, acum am niste casti in-ear cu niste doape care izoleaza chiar foarte bine. Comparat cu alte dopuri ar fi pe la 23-25 de db redusi. Mai mult decat suficient pentru afara, dar nu chiar la nivelul dopurilor de spuma profi.

Trebuie sa mentionez ca muzica nu o dau la volum tare cand merg. Asta e cheia. Ca daca tre sa dau muzica tare atunci ascund faptul ca poate castile nu reduc zgomotul cum trebuie. De asta mai intai le-am testat la diverse viteze fara muzica, si apoi am vazut cat de tare tre s fie muzica ca sa pot sa si ascult cat de cat acolo.

 

Probabil de Craciun o sa-mi iau un https://www.plugfones.com/product/liberate2/ ca sa pot sa izolez si mai bine sunetul si sa pot asculta muzica bine.


Edit. AlexAB. Vad ca zici ca dupa ce le indesi ies din ureche. Multi nu stiu cum e corect sa bagi doapele asa ca las aici un link.

.

Nu zic ca nu stiai dar las aici in cazul in care sunt altii care se plang ca dopurile astea 'nu izoleaza'. Pentru mine diferenta e de la cer la pamant intre unele bagate CUM TREBUIE si alea care nu sunt puse corect.

Editat de Kinkey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Kinkey, da, am incercat si metoda asta, plus deschisul gurii in timp ce trageam de ureche in sus..

De aceea mi-a mers bine cu caramelele din silicon. Prea multa chinuiala cu astea din spuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i. 10 n-am purtat prin urmare ne aflam in situatia mentionata mai sus. Am avut doar Shoei-uri in cap dar din pacate, in timp se aduna si poti sa ai probleme cu auzul.

aleluia, macar ne-am lamurit ca nici mama lu shoei nu e asa silentioasa cum viseaza unii. Multumesc de info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa. Xspiritul meu e super silent la 110 kmh comparat cu un RPHA11 testat recent. Pur si simplu nu se aude vantul asa de tare. La 110 kmh cu RPHA auzeam deja vajaituri naspa rau ca si cum ai dat deschis la geamul de la masina. Si aici vorbim de un naked fara parbriz. Deci vant luat direct in fata. Ca si comparatie intre aerodinamicitatea castilor.

 

Ideea e ca damage-ul la ureche se aduna in ani de la mers de 100-110+kmh pe autostrazi etc unde incepe sa se auda vantul naspa la casca. Zgomotul de motor and shit nu e chiar asa de periculos ca ala de vant daca e o evacuare normala cu silencer si catalizator. Daca vorbim de burlanuri sparte, atunci e alta discutie. Ca daca esti baiat de victoriei cu burlan sa se auda cu 5km inainte sa vii, poti sa ai mama castilor ca nu o sa conteze. La 140kmh+ nici nu mai aud motorul sau evacuare. Doar zgomotoul asurzitor si plictisitor al vantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

aleluia, macar ne-am lamurit ca nici mama lu shoei nu e asa silentioasa cum viseaza unii. Multumesc de info!

Ete pwla. Batranul meu XR1000 era PARFUM pe langa Cabergul flip flop actual! Pe aceeasi mobra. Asta incepe sa fie galagioasa pe la 80km/h, drept ca nu creste zgomotul asa mult cum m-as fi asteptat odata cu viteza. Dar e hărmălaie mare. N-are nici o legatura cu Shoei. Sotia are acum Hjc IS17, a avut un si mai vechi XR800 (replica Criville, frumos tare) care e inca impecabil doar ca ii curge buretele. Exact aceeasi chestie, zice ca nu se compara nivelul de zgomot. Dpmdv exista Shoei si alte casti (Arai nu o simt bine pe bostan, deci n-am avut si nu pot aprecia). Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Shoei n-am simtit niciodata nevoia de dopuri, la asta am incercat dar nu ma simt ok la motociclit cu ele.

Si, pe bune, dupa ce le indesi ca in video, cum plm le scoti?!? Hai ca dimineata acasa gasesc cu ce sa ma scobesc, dar daca le-as purta pe moto cand ma dau jos ce fac? Ca nu merge ca la sticla de vin, sa impingi inauntru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi MAi silentioasa, dar NU ATAT de silentioasa cat sa nu ai nevoie de dopuri.

Bineinteles. De la un punct incolo nicio casca nu poate sa fie mai silentioasa de un anumit nivel unde dopurile sunt 100% mandatory.

La Shoei n-am simtit niciodata nevoia de dopuri, la asta am incercat dar nu ma simt ok la motociclit cu ele.

Si, pe bune, dupa ce le indesi ca in video, cum plm le scoti?!? Hai ca dimineata acasa gasesc cu ce sa ma scobesc, dar daca le-as purta pe moto cand ma dau jos ce fac? Ca nu merge ca la sticla de vin, sa impingi inauntru...

 

Pur si simplu, cand le indesi o sa poti sa le si apuci. Adica, eu nu am avut vreodata problema sa le apuc chiar daca le-am indesat ca ultimul meltean. Ca masura de siguranta, poti sa iei totusi doprui care au snur. Cu alea sigur nu ai cum sa dai gresi. Am gasti astea cu 36db SNR http://www.donaonline.ro/diverse/26340-3m-dopuri-de-urechi-cu-snur-1110-.html ... sau astea http://www.mondo-romania.ro/index.php?p=detalii&idmeniu=6&idgrup=18&idprod=908 cu 37db SNR.. .. Aici mai e un filmulet unde spre final arata si cum se scot.

Sper sa te ajute. :D

Editat de Kinkey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba merge, te tii de nas si suflii, dar nu le indesi de tot, ai de ce sa apuci sa le scoti. Nici colegu limp nu a simtit nevoia si a patit-o, eu dupa vreo 2 ani cu dopuri si 2 fara am deja o scadere de auz pe dreapta la o anumita frecventa.... Numai preventia te ajuta aici, nu casca, nu exista tratament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi MAi silentioasa, dar NU ATAT de silentioasa cat sa nu ai nevoie de dopuri.

Absolut ca nu sunt perfecte. Dar sunt oricum cu mult mai silentioase decat altele care pretind a fi casti ok.

 

Acum depinde si mediul in care o utilizezi. Eu am avut si am doar tobe goale :D Plus ca una e cand iti iei vant in cap pe sportiva si sa nu simti pt ca creieru' se obsinuieste sa anuleze frecventele alea si seara iti cam piuie capul, si alta e sa mergi in spatele parbrizului de enduro touring unde poti sa fumezi linistit ca nu se simte nimic.

 

Unde mai pui ca in oras 90% din timp merg cu viziera deschisa, deci isi pierde oricum parte din insonorizare. Intr-adevar cu viziera inchisa iti auzi gandurile dar cand ii dai cu tobe si vant, se aduna in timp. Evident ca in tinerete le-am refuzat din start pt ca nu auzeam ce se intampla in jurul meu fiind si speriat de bombe pe la inceput. Acum ca-s uns cu toate alifiile as putea sa merg si surd.

 

Si mai e o chestie, castile bine insonorizate te pacalesc cu silentiozitatea si zici ca n-ai nevoie de dopuri, dar nu iti zic ca se aduna in timp. Evident sunt si unii care n-au nimic, insa eu nu-s cel mai norocos asa de fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e funny e ca Xspiritul e mult mai silent pe 790 fara niciun pic de protectie la vant decat pe gixxer. Asta si pentru ca pe gixer venea vantul cumva de imi sarea creierii. Acum, ca vantul vine complet nerestrictionat pe in cap, forma castii isi face mai bine treaba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva dopurile de la earpeace (sau poate exista unele similare pe la noi)? Ma batea un gand sa incerc o pereche pentru ca nu m-am inteles extraordinar de bine cu cele din spuma (mi se pare ca blocheaza prea mult zgomot si nu mai aud nimic din trafic) dar sunt scumpe-n draci si parca nu as arunca cu atata banet fara sa stiu mai multe despre ele intai.

https://www.earpeace.com/products/motorcycle-ear-plugs?variant=40836254468

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut pe aici (UK momentan), ai 3 optiuni.. fie alea din farmacie (silicon / spuma) care iti stopeaza cam orice zgomot si le iei la kg aproape , fie astea precum earpeace care cica au un "filtru" de selectie al zgomotului..si-s relativ medii ca pret dar parerile sunt impartite… sau vinzi un rinichi si ai dopuri "custom", facute pe modelul intern al urechii tale... eu unu insa n-as da de la £90-100 in sus...le prefer pe alea spuma. Am incercat si silicon dar nu m-am inteles cu ele in ureche.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...