Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Alpine, alea facute special pentru moto? Ca am vazut azi intr-o farmacie pentru munca in atelier, somn, inot, concerte. 61 Lei. Moto nu erau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu o pereche de dopuri Alpine de la Catena, doar ca nu aveau de moto si am luat din alea "work safe" pe rationamentul ca daca iti protejeaza auzul cand tai cu flexul sigur merg si la fasaitul vantului sau decibelii tobei.

Partea cea mai tare la ele e ca sunt extrem de confortabile fata de dopurile de spuma si in acelasi timp mereu atingi diminuarea sunetului cam la fel, adica -20/25db fata de dopurile de spuma care functie de cum le bagam varia izolarea fonica.
Faptul ca nu ma mai doare urechea dupa 30m-1h dupa ce se umfla pe canal (pentru ca astea nu se umfla) e brici.

O sa iau si o pereche Moto safe sa vad daca sunt diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • l.u.v pinned this topic

Era sa îmi crape capul de la dopuri, când începător fiind am folosit prima data. 

Am coborât pe moto cu ele în urechi de la Sinaia. Pe la Ploiești nu știam de ce îmi crapă capul. 

Abia aproape de București am oprit și când am scos dopurile s-a întâmplat o minune. 

Urechile fiind astupate nu s-a egalizat presiunea. 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.09.2018 la 10:56, Djenavar a spus:

A folosit careva aceste dopuri?

Am dopuri Alpine pentru moto inca de acum 6 ani. Au venit cu doua tipuri de filtre. Sunt ok, însă se poate si mai bine.

 

Sincer, eu recomand dopurile făcute pe canalul auditiv al posesorului. Acestea se pot face in aproape orice centru de audiologie. Cei de la Starkey le făceau super ok. Costa in jur de 300 de ron. Avantajul este ca auzi tot ce se întâmpla in jurul tău, inclusiv sistemul de comunicare instalat pe casca. Sistemul de comunicare ar trebui sa fie compatibil cu orice telefon si sa-ti permită ascultarea melodiilor sau a GPS-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere pur personala si neavizata(nu sunt medic sau om de stiinta). M-am accidentat serios cu casti in ureche, culmea la viteza mica, prin pierderea "inexplicabila" a echilibrului . In fapt urechea este la fel de importanta pentru auz cum este si pt echilibru. Consider ca tr avut in vedere acest aspect. Informatii sunt suficiente  pe net. Decizia e a noastra...   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una sunt dopurile si alta castile.

Dar este important sa cumperi dopuri corespunzatoare. Cele serioase au trecut si ce atenuare au.

Dopurile iti vor proteja auzul.

 

Cat despre colegul M!ha! :  ai avut curiozitatea sa te uiti macar in manualul de liceu sa afli cum e facuta urechea ? Ce treaba are egalizarea presiunii cu dopurile din urechi? Egalizarea presiunii se face prin trompa lui Eustachio ....

Sau cumva tu ai infipt dopurile in ureche pina la cotor?

Ma rog, pina la urma ai aflat macar cum se pun corect dopurile in ureche?

 

@ l.u.v.  Nu stiu ce atenuare au dopurile Alpine. Normal trebuie sa poti auzi ce glasuieste casca. Dopurile au uzual o atenuare de 25-35 dB

Eu folosesc dopuri din spuma, nu mai stiu de cati dB atenuare,  dar am folosit fara probleme sistemul audio/comunicatii de la Schuberth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dopuri de spumă am și eu, foarte utile când bate vântul rău de tot. Bune și când ești în camping și e gălăgie în jur. Creează totuși oareșce presiune în urechi. Mai am un set de la Lidl, alea verzi din silicon (10 lei, niste panarame), nu le-am testat încă, dar par mai comode decât cele din spumă. Cu căști în urechi am mers doar o dată, vreo sută de km, nu prea îmi place senzația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am luat ieri dopuri Alpine, sunt curios de cum se aude muzica si telefonul cu ele. De izolat oricum nu-mi fac probleme, avand in vedere ca LT ul ofera si o protectie generoasa la turbulente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Revin dupa ce e-am testat: sunt senzationale! Imi place ca se aude intercomul, iar zgomotul inconjurator este filtrat atat cat trebuie, poti auzi claxoane etc.
Foarte multumit!
Care model de alpine?

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu le-am folosit decât pe cele verzi, care filtrează mai puțin. La motorul meu, care oricum oferă o protecție deosebita, este arhisuficient. 

La o mobra descoperita poți folosi filtrele galbene. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am probat azi, pe un vânt puternic, dopurile verzi, din silicon, de la Lidl. Peste așteptări. La doar 1 leu. După vreo 40 minute le-am dat jos, fără disconfort. Doar o singură chestie: schimb treptele mai sus, pentru că se aude mult mai încet zgomotul acestuia. Oricum, pentru un leu, fac treabă foarte bună. Cumpăr și un set de la MotoSafe, să fac o comparație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am tot încercat de-a lungul timpului de toate. Diferența este ca astea Alpine au filtre, pe când cele din burete sau silicon sunt compacte, din același material. Din cauza asta cele no name izoleaza complet, fără sa auzi și ce se mai întâmplă prin jur, muzica sau intercom. 

Nu degeaba Alpine costa 25 euro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.09.2018 la 16:54, AlexAB a spus:

Locul 1 - Dopuri din cauciuc 3M, mi se pare superbe (16 RON)

post-97306-0-06904200-1536845885_thumb.jpg

- Nu trebuie mulate/presate.

- Intra din prima si raman bine infipte (deja suna a anunt matrimonial).

- Izoleaza la fel de bine ca cele de pe locul 2, ca si cum ti-ai pune palmele peste urechi.

- Nu ies din urechi (din ale mele cel putin).

- Se pot spala si reutiliza, sunt dintr-un cauciuc flexibil.

 

Astea le-am folosit si eu pana acum dar le taiam coditzele ca erau prea lungi. Izoleaza fff bine (poate chiar prea bine) dar la un drum de o zi incep sa ma doara urechile.

 

Ma tot uit la Alpine dar vad ca sunt doua variante:

 

1. https://www.dopurideurechi.ro/produs/dopuri-de-urechi-pentru-motociclisti-motosafe-pro/

2. https://www.dopurideurechi.ro/produs/dopuri-antifonice-moto-motosafe/

La 24.03.2019 la 15:51, l.u.v a spus:

Nu le-am folosit decât pe cele verzi, care filtrează mai puțin. La motorul meu, care oricum oferă o protecție deosebita, este arhisuficient. 

La o mobra descoperita poți folosi filtrele galbene. 

 

Nu stiu LT dar am dat o tura pe un RT si momentan a fost singurul motor pe care am mers fara dopuri si nu m-a deranjat absolut nimic. Deci, daca nu merge cu Alpine, schimb GS-ul pe RT :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...