Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Xandros a spus:

 

Astea le-am folosit si eu pana acum dar le taiam coditzele ca erau prea lungi. Izoleaza fff bine (poate chiar prea bine) dar la un drum de o zi incep sa ma doara urechile.

 

 

Idem, pe astea  le-am folosit si eu pana acum, isi fac treaba, dar mers mult timp, incep sa creeze disconfort.

Poate aduc la smaeb, ca pe stoc nu le prea vad nicaieri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian - eu am luat acum o luna de la o farmacie PUNKT de langa Piata Norilor, Tineretului. Din cate stiu ai sanse mari sa gasesti la farmaciile astea, suna la cea mai apropiata.

 

Eu o sa incerc si niste Alpine din astea de a luat Luigi si revin cu o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Louis se gasesc 3 variante: https://www.louis.eu/katalog/suche/produkte?search_term=Alpine motosafe&searchButton=

 

Tour, Race si pachet ce le include pe ambele.

 

Le am pe cele Race si sunt perfecte pt mobra mea (cu turbulente destul de mari cauzate de parbriz).

Cele Tour cica nu fac mare branza (cel putin cam asta e parerea majoritatii care au scris review pe Louis). Ma gandesc totusi ca or fi mai bune sa auzi intercomul...de dupa un parbriz de K1600 :))))

 

p.s.: pe circuit le-am folosit tot pe cele Race si parca mi-as fi dorit chiar mai multa atenuare.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, ovi_ice a spus:

p.s.: pe circuit le-am folosit tot pe cele Race si parca mi-as fi dorit chiar mai multa atenuare.

 

Incearca ce am pus eu mai sus, sunt 7 lei, merita o incercare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat set de 5 bucati ,Xandros. Am mai impartit incolo, incoace. Am gasit pe stoc alpine, pe un site, inbagaj.ro Comandat cu ramburs, vedem ce vine.

Am  comandat tour, prea tarziu, am vazut dupa ce zic colegii :)))) Bine, la mine e ok cu protectia la vant, eu n-am nevoie de protectie foarte serioasa. doar de la 90-100 in sus, sau cand am viziera-flipul deschis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si eu pe antizgomot.ro. Am sunat, cica le au pe stoc, am dat comanda. Tot ce-mi doresc de la ele este sa fie macar la fel de silentioase ca silicoanele de 7 lei dar sa nu ma doara urechile la drum lung. Ar fi bine, zic. La 130 lei ..😏

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Set de 5 buc. e pt 5 urechi?!?😳

Am niște ciuperci din alea de cauciuc luate de la chinezi când vizavi locuiau niște potăi de al căror lătrat îmi era imposibil să dorm. Mă incomodau, iar fonic nu se ridică la nivelul celor din spumă, iar trasul lor de coadă nu era întotdeauna facil. Mă gândesc să le iau la o probă pe moto, dar sunt sigur că mă vor incomoda (rău) cozile, iar dacă le tai, pe lângă că risc să devină rele doapele (k câinii), le mai scoate Grigore Ureche cred!

Pfff, ce dor mi-e de un Shoei, nu m-am gândit niciodată să-mi îndop urechile cât am purtat căști cu marca asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.03.2019 la 13:32, l.u.v a spus:

Revin dupa ce e-am testat: sunt senzationale! Imi place ca se aude intercomul, iar zgomotul inconjurator este filtrat atat cat trebuie, poti auzi claxoane etc.

Foarte multumit!

 

Muzica de pe intercom se aude cum trebuie, cu basi, medii si inalte? Sau acestea sunt mult atenuate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia de la dopuri de urechi, nu mai au la reducere motosafe, bine ca le au pe site, nu doriți sâ cumpărați altceva, cam asta este întrebarea ! ca romănu, nu am morcovi , dar poate îți trebuie, usturoi, dău-o in colo de treabă, neserioși.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ®azvan a spus:

 

Muzica de pe intercom se aude cum trebuie, cu basi, medii si inalte? Sau acestea sunt mult atenuate?

Basu si cu toba mare ... :D

 

Tu crezi ca intercoamele au casti seinheiser ? Nu sunt gandite pentru muzica .. dar la unele poti schimba castile ca sunt cu jack ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Xandros a spus:

Tu crezi ca intercoamele au casti seinheiser ? Nu sunt gandite pentru muzica .. dar la unele poti schimba castile ca sunt cu jack ...

 

Eu mi-am schimbat difuzioarele de la intercom cu ale unor casti hi-fi cu bass si chestii, si am auditie ok. Vroiam doar sa stiu daca investind si in dopuri, imi anulez investitia in hi-fi. Dar raspunsul lui luv este edificator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este clar ca nu le poți avea pe toate. Oricum, în difuzoarele alea nu poți auzi cine știe ce calitate, chiar dacă sunt Hi Fi sau nu știu cum. Cu dopuri mai pierzi din înalte, se aude mai înfundat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, john17 a spus:

Pfff, ce dor mi-e de un Shoei, nu m-am gândit niciodată să-mi îndop urechile cât am purtat căști cu marca asta...

 A dracu Shoei, nu se compara cu Scorpion 1200 dar tot fac un zgomot de mama mama😪 sau mi-am pus prea mari sperante eu in Shoei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu dopurile in urechi nu este data de faptul ca simti tu nevoia sau nu, ci pentru a proteja aparatul auditiv.

Iar partea expusa pericolului nu este timpanul, asa cum multi am fi inclinati sa credem ci niste piese din urechea interna  - cilii aflati in cochilie.

Cochilia, care arata ca un melc, este umpluta cu lichid, iar in cochilie se gasesc niste mici firisoare - cili - care se misca atunci cand apar unde mecanice in lichid. Ei transforma sunetul in semnal electric.

Daca sunetul este prea tare, acesti cili se rup si cu timpul apare surzenia.

 

Nivelul maxim de zgomot considerat nepericulos este de 80 dB. O conversatie normala are jur de 50-60dB.

Goldwingul care este destul de silentios are nivel de zgomot 82 dB.

Doar ca pe linga zgomotul motorului mai vine si zgomotul de la curentii de aer.

Ureche stie sa se adapteze. Chiar daca e zgomot de 90-100 dB nu te deranjeaza, dar pagube ireversibile se intampla.

 

Asadar ideea cu dopurile este ca sa cobori cu nivelul de zgomot sub 80 dB.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...