Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Au venit sarakiile .. nu ma asteptam, de pe o zi pe alta. Dar si la 19 lei transportu ca deh, au venit de departe, din Tg Mures, e practic alta tzara.

 

20190327_114257.thumb.jpg.8d3bb94e95c4b2833abf4892a9b35c7e.jpg20190327_114305.thumb.jpg.95ef81c60ceb9b7ae97ed072628d354d.jpg20190327_115256.thumb.jpg.42d96be85ff145d13b2a3f208aa40863.jpg20190327_115335.thumb.jpg.7546ff9456fcf96e0919b2b14ed6fb70.jpg

 

Le-am pus in urechi, se simt OK asa pe loc, nu par sa deranjeze. Dar nu am observat vizual absolut nicio diferenta intre filtrul galben si cel verde. Probabil ce e in interiorul lui conteaza.

Dispozitivul de aplicat / scos e cam inutil, am reusit fara probleme sa le "(de)montez" cu mana.

 

Acum vedem testul la drum .. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am povestit un pic in speranta ca vor pricepe unii care este motivul, ca nu este doar o moda sau un moft.

Daca mergi cativa km nu se va intampla nimica

Dar ma rog, fiecare face cum il taie capul.

Poti sa mergi si numai in tricou si cu slapi. Nu te opreste nimeni.

Nasol ca te amendeaza daca nu ai casca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Xandros a spus:

Au venit sarakiile .. nu ma asteptam, de pe o zi pe alta. Dar si la 19 lei transportu ca deh, au venit de departe, din Tg Mures, e practic alta tzara.

 

20190327_114257.thumb.jpg.8d3bb94e95c4b2833abf4892a9b35c7e.jpg20190327_114305.thumb.jpg.95ef81c60ceb9b7ae97ed072628d354d.jpg20190327_115256.thumb.jpg.42d96be85ff145d13b2a3f208aa40863.jpg20190327_115335.thumb.jpg.7546ff9456fcf96e0919b2b14ed6fb70.jpg

 

Le-am pus in urechi, se simt OK asa pe loc, nu par sa deranjeze. Dar nu am observat vizual absolut nicio diferenta intre filtrul galben si cel verde. Probabil ce e in interiorul lui conteaza.

Dispozitivul de aplicat / scos e cam inutil, am reusit fara probleme sa le "(de)montez" cu mana.

 

Acum vedem testul la drum .. 

Cat au costat 

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am avut nevoie de dopuri de urechi ca de aer.

Am mers mult pe autostrada venind dinspre Germania de unde mi-am luat gs-ul si m-a batut vantul din toate partile, parbrizul stock fiind mai mult o gluma .

Noroc ca aveam in geaca moto si eu si sotia dopuri de urechi de silicon de tip umbreluta. Mana cereasca.

Zgomotul produs de vant la 130-140 constant ore intregi nu e prea placut.

Ce-i drept ca tipam in intercom sa ne auzim ,dar macar ne-am protejat urechile cumva.

Anul asta mi-am propus sa iau pentru amandoi dopuri profi ca sa zic asa pentru ca noi consideram ca merita.

Editat de raducanescovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce-mi dau seama din poza postata cu tabelul de pe spatele cutiei, cele verzi (medium protection) atenueaza mai mult ca varianta Tour (negre), iar cu cele galbene (high protection) esti la fel ca pe Race.

 

Mai jos e tabelul pt Tour si Race:

 

AL-MS-RACE.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Depinde de organismul fiecăruia, ca și de protecția oferita de mobre. Dacă unul e mai surd de fel, cele cu filtre permisive i se vor părea arhisuficiente. Eu sunt foarte mulțumit cu filtrele verzi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine si la mine coletul maine, cu varianta tour. revin cu feedback dupa teste. Nu imi place faptul ca n-au snur, dar rezolvam rapid, cu unul de pe seturile low cost :)

@john17, set de 5 perechi domle :)))

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Nu imi place faptul ca n-au snur

In opinia mea snurul mai mult incurca, se agata etc. Astea au cutiuta lor unde le depozitezi, plus ca in banii astia vin 3 bucati, una de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, l.u.v a spus:

In opinia mea snurul mai mult incurca, se agata etc. Astea au cutiuta lor unde le depozitezi, plus ca in banii astia vin 3 bucati, una de rezerva.

fara snur le voi pierde-da pe jos de mii de ori pe zi :)))

un fel de cheie, legata de sfoara, la gat :D

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu se justifica in oras, pana in 80km/h nu prea am deranj, acopera bine Rtul plus casca, eventual curent de aer/zgomot. La drum lung plus viteza, mers intins, acolo sunt utile. Dar eu am un stil aparte, in a ratacii maruntisuri:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

Adriane!!  Doar cand erai la gradinita se puneau manusile alea cu un deget cu snur sa nu le pierzi 😂

 

Deh, cam asa si eu .

is de ala, caut telefonul, cu ...telefonul in mana:)) Aiurit , uneori :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Silver Arrow a spus:

Daca esti incapabil si tot pierzi doapele, iei si tu mai multe si pui diverse back-up-uri prin motor si buzunare, asa ca mine 😂

 

Din alea la 7 lei merge (asa am acum) dar la 130 lei o pereche .. devine cam costisitor :D

Alpine au cutiuta aia cu snur, o poti tine la gat ... cand iesim sa le testam ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Xandros a spus:

 

Din alea la 7 lei merge (asa am acum) dar la 130 lei o pereche .. devine cam costisitor :D

Alpine au cutiuta aia cu snur, o poti tine la gat ... cand iesim sa le testam ?

stai bre sa imi ajunga, probabil maine apar si la mine :))

alea la 7 lei, aveam un set in topcase, unul in geaca, unul in torpedou :))))

cand dai 100 se schimba datele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am asa https://www.catenapascupas.ro/dopuri-de-urechi-impotriva-zgomotelor-daunatoare-alpine
Vin in orice farmacie catena daca vrei sa le ridici, sau cu curier. 

Reduc cu ~22db parca, depinde si de zonele de frecventa. Nu sunt chiar 100 roni :P 

Le port in fiecare zi, mai ales ca nu le simt in urechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, LimpTA a spus:

eu am asa https://www.catenapascupas.ro/dopuri-de-urechi-impotriva-zgomotelor-daunatoare-alpine
Vin in orice farmacie catena daca vrei sa le ridici, sau cu curier. 

Reduc cu ~22db parca, depinde si de zonele de frecventa. Nu sunt chiar 100 roni :P 

Le port in fiecare zi, mai ales ca nu le simt in urechi.

Ma-m uitat si eu pe link.

 

Iaca ce scrie :

''DOPURI DE URECHI IMPOTRIVA ZGOMOTELOR DAUNATOARE ALPINE''

 

Oare or avea si dopuri pentru zgomote daunatoare de campie? 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

 

Marketing made in RO!

:))

Gata, probat azi alpine versiunea tour, pe parcursul a 640 km. Casca sboei neotec, mobra r1200rt, intercom chinezarie cu muzica/apeluri telefonice pe parcursul zilei. 

Foarte multumit. Izoleaza aproape complet vantul, vajaiala, insa auzi in continuare motorul-f putin, muzica se aude bine, dar trebuie dat mai tare volumul, si pe apeluri este ok, dar dat la maxim, ca altfel nu prea distingi ce spune cel care e la celalalt capat. Si pe la max 120,ca dupa, oricum e depasita chinezaria. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.03.2019 la 16:57, Silver Arrow a spus:

Ma-m uitat si eu pe link.

 

Iaca ce scrie :

''DOPURI DE URECHI IMPOTRIVA ZGOMOTELOR DAUNATOARE ALPINE''

 

Oare or avea si dopuri pentru zgomote daunatoare de campie? 😂

 

 

Alpine este brandul! :)))

 

Mai au si pt inot, zbor, muzica....toate Alpine!  Deci brandul trebuie sa fie! 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.03.2019 la 12:14, Xandros a spus:

Au venit sarakiile .. nu ma asteptam, de pe o zi pe alta. Dar si la 19 lei transportu ca deh, au venit de departe, din Tg Mures, e practic alta tzara.

 

20190327_114257.thumb.jpg.8d3bb94e95c4b2833abf4892a9b35c7e.jpg20190327_114305.thumb.jpg.95ef81c60ceb9b7ae97ed072628d354d.jpg20190327_115256.thumb.jpg.42d96be85ff145d13b2a3f208aa40863.jpg20190327_115335.thumb.jpg.7546ff9456fcf96e0919b2b14ed6fb70.jpg

 

Le-am pus in urechi, se simt OK asa pe loc, nu par sa deranjeze. Dar nu am observat vizual absolut nicio diferenta intre filtrul galben si cel verde. Probabil ce e in interiorul lui conteaza.

Dispozitivul de aplicat / scos e cam inutil, am reusit fara probleme sa le "(de)montez" cu mana.

 

Acum vedem testul la drum .. 

 

Am reusit sa le testez ieri, cam doua ore de mers, n-am avut prea mult timp la dispozitie. Primul verdict - super OK. La un moment dat am oprit si le-am pus pe cele vechi (cele 3M din silicon) pentru a compara, dupa 1 km am oprit din nou sa le schimb. Alpine sunt clar mai bune. Tot ma dor urechile dar cred ca m-am si dezobisnuit dupa o iarna intreaga ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...