Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

Daca procedai si tu cum trebuie era cu totul altceva .....

 

In urechea stanga am folosit dopul Alpine iar in uechea dreapta dopul 3M. Dupa numai 1 km ...... 😂😂

🤣 clar .. asta da test comparativ ... dar ce te faci cu teoria conform careia nu auzim FIX la fel de bine cu ambele urechi .. ?  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am reusit sa ajung un sfarsit sa ridic comanda pentru dopurile Alpine de la Kronau, am pus ambele variante  rosie si neagra, un drum dus-intors Buc -Oltenita si Buc Targoviste, cu un vant puternic, sunt placut impresionat de ambele, nu se mai aude mare lucru din vajaiala nebuna de afara dar motorul, claxoane se aud perfect, nu mi.au creat senzatia de apasare, infundare, presiune, nici nu le simt😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Eu fiind mai sarak :P fac experiențe. M-am împiedicat în Lidl de drăcoveniile astea, le-am luat dar până acum probat doar la rece și se potrivesc cât de cât în urechile mele. Până în 10 lei, 8.99 sau 9.99. Deh, memoria, infidelă și de genu' feminin! :P

IMG_20190627_184638.jpg

IMG_20190627_184604.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, alea pentru zbor. Ale mele is verzi, siliconice. Nu-s obositoare si reduc masiv zgomotul, mai ales cand bate vantul.

Nu stiu daca am mai scris, dar le-am gasit in cutiile alea mari cu produse la pret redus, a costat 1 leu setul. Mi-am luat doua, ca sa fie, in caz ca se pierd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.06.2019 la 22:24, Kagemusha a spus:

@john: Ar fi bine să postezi un feedback după ce le probezi și în mers, la diferite viteze.

Mulțumesc! 

Le-am probat azi, mi-am adus aminte la ozn-ul Etu de pe dn1, am mers cu ele până în Sinaia. Nu bune! Ceva ceva atenuează, dar zgomotul de vânt care mă deranjează parcă e mai puternic! :huh: Posibil să fie o iluzie, s-or atenua alte frecvențe și crește ponderea zgomotului de vânt. Plus că începuseră să mă jeneze. Intercomul se aude, dar dacă nu atenuează zgomotul care mă deranjează sunt degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, @john17

Eu nu folosesc dopuri, de regulă nu merg peste 150-160 decât dacă mă grăbesc. Partea proastă este că, chiar și cu căști premium, peste 120 pe naked se aude ca dracu'. N-ar strica să am niște dopuri de calitate. Am folosit de câteva ori Macks, americane, tip brăduț, dar am fost dezamăgit de eficiența relativ inexistentă, practic am avut aceeași senzație, parcă auzeam vântul și mai tare. Cred că voi încerca dopurile alea Alpine de care și-a luat Luigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Chiar acum m-am întors de la un drum de 600 km. Certific că Alpine merită toți banii. În primul rând faldurile din care sunt făcute sunt atât de sensibile, încât nici nu le simți în ureche. Cu orice altceva am probat, începeau să mă a doară urechile în interior după o vreme. Apoi filtrele lor, deși izoleaza foarte bine, poți vorbi la intercom și asculta muzică foarte bine, doar dând volumul mai tare. 

Superbe! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 14.09.2018 la 12:37, john17 a spus:

La Shoei n-am simtit niciodata nevoia de dopuri, la asta am incercat dar nu ma simt ok la motociclit cu ele.

Si, pe bune, dupa ce le indesi ca in video, cum plm le scoti?!? Hai ca dimineata acasa gasesc cu ce sa ma scobesc, dar daca le-as purta pe moto cand ma dau jos ce fac? Ca nu merge ca la sticla de vin, sa impingi inauntru...

E simplă treaba. Cu unghia de la degetul mic pe care o lași mare ca să te scobești în nas, o bagi între ureche și dop, o să auzi că se depresurizează. O mai lași puțin, mai faci loc, până reușești să apuci de dop... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Eu am avut niste dopuri pe care am dat vreo 15 lire, erau destul de ok. Am reusit sa le pierd (pe undeva prin casa). Mi-am facut in primavara un set de dopuri pe comanda, din alea de-ti iau astia mulaj la urechi si-ti fac bespoke. Scumpe dar ok. Atenueaza mult din zgomotul vantului fara sa elimine zgomotul motorului. Un combo tare placut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.06.2021 la 23:30, MrD a spus:

Eu am avut niste dopuri pe care am dat vreo 15 lire, erau destul de ok. Am reusit sa le pierd (pe undeva prin casa). Mi-am facut in primavara un set de dopuri pe comanda, din alea de-ti iau astia mulaj la urechi si-ti fac bespoke. Scumpe dar ok. Atenueaza mult din zgomotul vantului fara sa elimine zgomotul motorului. Un combo tare placut. 

M-am dus si eu sa imi ia mulaj sa-mi faca bespoke si o sa le testez in weekend sa vad cum se simt. Cu dopuri normale simteam ca imi plesnesc urechile pe interior, dupa 1 ora jumate trebuia sa le scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pun aici poate mai interesează pe cineva: am făcut aproximativ 900 km ieri cu dopurile făcute pe comandă. Se face mulaj după fiecare ureche și se fac dintr-un material special. Foarte confortabile, stau fixe in ureche și spre deosebire de cele clasice din burete care se expandează și te dor creierii nu exista astfel de probleme. Iar partea și mai buna este că filtrează zgomotele iritante și puternice gen vânt, mașini, roti, motor etc, dar surpriza este că poți auzi foarte clar dialogul și zgomote importante gen salvare sau claxoane. Partea negativă este prețul care a fost undeva la 160 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai in partea dreapta sus recomandarea lor. 
 

Primul pentru zgomote, de obicei alea sunt folosite pentru noapte, dar unii le folosesc si pe motor. 
 

Al doilea e cel mai indicat pentru apa, inotat. Am testat ceva similar, dar nu sunt ca cele dedicate, evident. 
 

Ultimul pentru avion. Tind sa merg pe mana acestora, daca vrei pentru motor. Reduce zgomotul de fundal, dar nu il opreste complet, cam ce ai nevoie si pe motor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Revin cu impresii despre dopurile de urechi de la Lidl (cele pentru calatorii) dupa cateva sute de kilometri: atenueaza zgomotele absolut identic cu antifoanele interne clasice, dar cu dezavantajul ca ies din ureche cand pui casca (incercam de 5-6 ori pana reuseam sa bag casca pe cap fara sa iasa dopurile) datorita formei sferice a portiunii intraauriculare.

Verdict: pentru moto NU, pentru calatorii cu avionul sau masina, da.

 

4s0hUgl.jpg

 

Pana gasesc altceva mai potrivit, folosesc din acestea iefine (2-3 lei) carora le-am taiat snurul si scurtat tijele:

dopuri-de-urechi-cu-cordon-tpr-50-bucati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, joby_toss a spus:

pentru moto NU

am avut (sau mai am ca or fi pe undeva) perechea aratata de tine si inca una (tot la ei si atuncea vanduta - cel putin eu zic de acum poate doi ani).. le-am bagat, am tras casca, am dat jos casca, am pus Alpine inapoi si pe alea de la lidle intr-un loc sigur unde nu prea o sa le gasesc prea curand.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...