Sari la conținut

Dopuri De Urechi


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Dupa 17 ani de motociclism, trebuie sa recunosc ca am fost nebun sa nu folosesc dopuri in primii 15. Le-am descoperit doar de 2-3 sezoane, dar nu mai merg fara decat daca ma duc prin oras la un drum f scurt.

Se pare ca am dezvoltat un tiuit in urechi, ulterior am aflat ca se numeste tinitus. 

Poate daca isi pierdea cineva mai mukt timp sa imi arate cum se pun dopurile eficient si ca sunt necesare, poate nu as fi avut acu tiuitul in urechi.

Un singur lucru e clar,niciodata nu mai merg fara dopuri la viteze mari.

Nu ma intereseaza sa aud traficul, care sunt cele mai izolante dopuri pana la urma?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 minute, The Mentalist a spus:

Dupa 17 ani de motociclism, trebuie sa recunosc ca am fost nebun sa nu folosesc dopuri in primii 15. Le-am descoperit doar de 2-3 sezoane, dar nu mai merg fara decat daca ma duc prin oras la un drum f scurt.

.... 

Nu ma intereseaza sa aud traficul, care sunt cele mai izolante dopuri pana la urma?

 

Ce dopuri ai acum? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din alea portocalii din spuma 3M, unele galbene tot cu spuma si cu snur, le tai snurul. Doar cu spuma. Culorile inseamna ceva la nivelul de atenuare?

As incerca alea NoNoise, ca se lauda ca mai au nush ce filtru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu, cand am descoperit dopurile", am zis wow. Bucuresti-Roman si retur (E85, drum drept si plictisitor) si viteze ceva mai mari, ajungeam rupt de oboseala, probabil de la curent si zgomot. Dupa ce am folosit niste dopuri din astea de santier, treaba s-a schimbat.

Despre NoNoise am auzit numai de bine. De cativa ani tot zic ca-mi comand o pereche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai izolante? Probabil spuma de termopan băgată în urechi. 😈

Am încercat câteva modele de dopuri, nu m-am împăcat cu niciunele. Pe 🏍️ am rezolvat însă problema zgomotului, se numește FJR 😁. Orice pârnaie de cască devine silențioasă ajustând parbrizul la înălțimea convenabilă. 

Ce mă surprinde e că încă aud f bine (inclusiv testul medical a relevat asta) deși tânăr nu sunt, cu 🏍️ și fără dopuri mă dau de câteva zeci de ani, am activat în medii zgomotoase, am stat mult pe lângă (și în) mașini de curse etc. :huh:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Inseamna ca tu ai avut mai mult bulan decat noi restul.

Sau genetica mai buna.

😇 😄

 

Si da, intr-adevar, un parbriz mare, reglabil electric este mana cereasca.

Ajungi sa nu te mai intereseze nici casti silentioase, nici dopuri, nici.., nici...

 

Din ce m-am uitat la ei pe site, NoNoise sunt identice cu Alpine.

Eu am folosit de cateva ori dopuri de spuma si imi transpira urechile, din cauza ca nu circula pic de aer prin/pe langa.

 

@The Mentalist:

Uite aici cati decibeli atenueaza fiecare din modele de dopuri Alpine:

https://www-alpine-nl.translate.goog/product-categorie/motorrijden/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=pl

 

Ca veni vorba, au acolo si optiuni de dopuri facute dupa forma urechii, dar au centre unde poti face asta doar in NL si BE.

Eu ma interesasem la un moment dat in Tm si puteam face asta si la Audionova sau ceva lant din asta national.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca vazusem ca astea din spuma portocalii atentueaza 30dB, vad ca si la Alpine cele mai fonoizolante tot unele din spuma sunt, 35dB scriu astia. Am fost la FarmaciaTei dar nu mai avea pe stock NoNoise pentru motorsport la 75 de lei, asa ca mi-am mai luat 5 seturi din alea 3M din spuma portocalii si aia e. Cred ca raman la astea ieftine....

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, The Mentalist a spus:

Se pare ca am dezvoltat un tiuit in urechi, ulterior am aflat ca se numeste tinitus. 

Poate daca isi pierdea cineva mai mukt timp sa imi arate cum se pun dopurile eficient si ca sunt necesare, poate nu as fi avut acu tiuitul in urechi.

De obicei tinitus nu e de la zgomot; sunt o gramada de cauze, dar cel mai des e idiopatic.

 

Dopuri si chiar si casti care se lauda cu peste 30 dB sunt dubioase. Zona uzuala e 20-25dB cu exceptii peste 25dB, dar peste 30 e masurat doar cu pui sferici in vid.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, The Mentalist a spus:

Dupa 17 ani de motociclism, trebuie sa recunosc ca am fost nebun sa nu folosesc dopuri in primii 15. Le-am descoperit doar de 2-3 sezoane, dar nu mai merg fara decat daca ma duc prin oras la un drum f scurt.

Se pare ca am dezvoltat un tiuit in urechi, ulterior am aflat ca se numeste tinitus. 

Poate daca isi pierdea cineva mai mukt timp sa imi arate cum se pun dopurile eficient si ca sunt necesare, poate nu as fi avut acu tiuitul in urechi.

Un singur lucru e clar,niciodata nu mai merg fara dopuri la viteze mari.

Nu ma intereseaza sa aud traficul, care sunt cele mai izolante dopuri pana la urma?

 

 

Dopurile făcute la cabinete specializate: audionova, unisol dan, samd. Se ia mulaj după canalul urechii și aia e. 

 

160 de lei au fost. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, SenorPink a spus:

Dopurile făcute la cabinete specializate: audionova, unisol dan, samd. Se ia mulaj după canalul urechii și aia e. 

160 de lei au fost. 

 

Dupa ce am postat si eu mai sus despre Audionova am intrat si am mai petrecut ceva timp pe site-ul celor de la Alpine. 

Dopurile lor au canal/tub mic de platic in interior. 

Pentru cine vrea liniste totala, canalele respective probabil nu sunt necesare. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, _Raul_ a spus:

 

Dupa ce am postat si eu mai sus despre Audionova am intrat si am mai petrecut ceva timp pe site-ul celor de la Alpine. 

Dopurile lor au canal/tub mic de platic in interior. 

Pentru cine vrea liniste totala, canalele respective probabil nu sunt necesare. 

 

Eu zic pe probate nu citit date tehnice. 

 

Până acum din tot ce am probat - astea custom made sunt cele mai bune. Izolează foarte bine zgomotele de fond dar poți auzi voci, claxoane, sirene. Eu cu ele in urechi pot vorbi confortabil prin intercom cu pasagera dar sa nu imi țiuie urechile de la zgomotul pneurilor pe asfalt sau de la zgomotul motorului, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, SenorPink a spus:

 

Eu zic pe probate nu citit date tehnice. 

 

Până acum din tot ce am probat - astea custom made sunt cele mai bune. Izolează foarte bine zgomotele de fond dar poți auzi voci, claxoane, sirene. Eu cu ele in urechi pot vorbi confortabil prin intercom cu pasagera dar sa nu imi țiuie urechile de la zgomotul pneurilor pe asfalt sau de la zgomotul motorului, etc.

 

Fair enough și bine de știut. 

Clar am încredere în părerea ta. 

Și eu am pus mereu mai mare preț pe ce se intâmplă în viata reala, nu in pliante. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, _Raul_ a spus:

 

Fair enough și bine de știut. 

Clar am încredere în părerea ta. 

 

Multumesc 

 

Acum 10 minute, _Raul_ a spus:

Și eu am pus mereu mai mare preț pe ce se intâmplă în viata reala, nu in pliante. 

 

Dap - pe probate si testate ca de citit fise tehnice si marketing suntem satui.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atras fiind de topic, am realizat ieri ca am mai folosit dopuri de ceva vreme. Aveam ceva din poliuretan, nu foarte confortabile si care tot ieseau.
Asa ca astazi le-am cumparat pe astea https://www.drmax.ro/dopuri-de-urechi-din-silicon-1261-2-bucati-3m-healthcare (in farmacie sunt 15 RON).
Le-am testat 5 minute, pot sa va zic ca sunt incredibile. Majoritatea zgomotelor de tonalitate inalta sunt filtrate.
Asa ca am sa le testez la drum lung (plec la sfarsit de saptamana). Vor fi cu casca integrala, insa ma astept sa fie foarte OK.
Revin cu impresii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, pierrotlefou a spus:

Atras fiind de topic, am realizat ieri ca am mai folosit dopuri de ceva vreme. Aveam ceva din poliuretan, nu foarte confortabile si care tot ieseau.
Asa ca astazi le-am cumparat pe astea https://www.drmax.ro/dopuri-de-urechi-din-silicon-1261-2-bucati-3m-healthcare (in farmacie sunt 15 RON).
Le-am testat 5 minute, pot sa va zic ca sunt incredibile. Majoritatea zgomotelor de tonalitate inalta sunt filtrate.
Asa ca am sa le testez la drum lung (plec la sfarsit de saptamana). Vor fi cu casca integrala, insa ma astept sa fie foarte OK.
Revin cu impresii...

avut , folosit, sunt foarte ok pentru pretul platit. BUBA MARE: tija centrala, captul de care apuci, este iesit cam mult in afara, si prea grosolan. Iti preseaza casca pe el, si pe urechi. La drumuri scurte nu simti, dar daca mergi o zi intreaga, te ia cu dureri de urechi.

Am testat de toate felurile, spuma, silicon. ACum am alpine. Problema mea cu toate e ca astea dedicate moto nu sunt gandite cu un snur, sa le tina impreuna. si sansele sa scapi pe jos, sa pierzi un dop, sunt mari, daca esti ca mine, mai zapacit :))

 

Si pentru cei care zic ca ei n-au nimic, sau nu vor avea nimic:

https://www.cdc.gov/nceh/hearing_loss/how_does_loud_noise_cause_hearing_loss.html

 

https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/news-and-views/advice/biking-tips/what_are_best_motorcycle_earplugs_protect_hearing_custom_foam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

avut , folosit, sunt foarte ok pentru pretul platit. BUBA MARE: tija centrala, captul de care apuci, este iesit cam mult in afara, si prea grosolan. Iti preseaza casca pe el, si pe urechi. La drumuri scurte nu simti, dar daca mergi o zi intreaga, te ia cu dureri de urechi.

Pertinenta remarca, asta mi-a sarit si mie in ochi (si-n urechi) :D
Dar am facut o mica inginerie: am taiat din tija 5 mm, am vazut cum trebuie pozitionate a.i. sa nu fie presate de cagula, asa ca fac testul in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.05.2022 la 16:14, Adrian M. a spus:

avut , folosit, sunt foarte ok pentru pretul platit

Le-am incercat zilele astea, subscriu. Surprins placut. Folosite pe un traseu de aproximativ 200 de km.Tija nu m-a deranjat foarte tare, dar inclin sa-yi dau dreptate referitor la utilizarea  lor pe durata unei zile de condus.

 

La 09.05.2022 la 15:37, pierrotlefou a spus:

(in farmacie sunt 15 RON).

Am facut comanda pe net, am platit cu cardul cu ridicare din farmacie, iar pretul a fost de 7,5 lei.

 

La 09.05.2022 la 18:02, pierrotlefou a spus:

am vazut cum trebuie pozitionate

Poate dai ceva detalii. 🍺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am făcut deja 2 drumuri lungi de 5 și 7 ore. Confirm confortul adus de respectivele dopuri.

Asa cum am precizat, le-am tăiat tijele ca nu depășească pavilionul urechilor (cam 4mm) și să fie apăsate de cagule. E drept că am folosit o cagula de vară, ceva mai lejeră. De asemenea, le-am poziționat a.i. să le simt că nu alunecă, că nu sunt presate și că izolează cât mai bine. Și tija sprijinită de lobul urechii. Faptul că am tăiat din tije nu impactează instalarea lor.

Nu am avut vreun disconfort și izolarea este foarte bună. Și la sfârșit de drum nu-mi mai vâjâia capul ca-n alte ieșiri. 

Sper că am fost suficient de explicit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Mi.am facut dopuri personalizate de urechi, doamne, un dezastru, creeaza o presiune tampita in  cap, ori eu am avut asteptari prea mari dar nici nu antifoneza cum ma asteptam , cred ca dopurile  de la Alpine raman cea mai buna solutie. 230 lei aruncati aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am incercat niste dopuri Loop, sunt foarte ok din punct de vedere al confortului si cumva reduc vajaitul vantului dar tot poti purta o conversatie cu ele in urechi si casca pe cap, auzi motorul si traficul. Ar fi mai aproape de ceva gen noise cancellation, desi sunt niste dopuri din silicon. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...