Jump to content

... Si Daca Copilul Nu Vrea?

Recommended Posts

Buna ideea cu laudatul progeniturilor... dar chiar asa mai fratilor: al meu o sa fie endurist, ba a mea o sa fie valentino rosi??? Inteleg ca singurul scop al copiilor pare a fi sa ne continue noua viata, dar daca ei vor altceva? Cat de dezamagiti o sa fiti?

Voi nu ati trecut prin faza in care faceati absolut totul contrar dorintei parintilor? Eu, sincer, daca ai mei m-ar bate la cap cu motoarele m-as face tractorista, doar ca sa le dovedesc ca nu ei imi decid mie viata.

Si tot asa, eu nu mi-as dori o pasiune atat de riscanta pentru copilul meu. Daca el se viruseaza, bine, am sa il sprijin in ceea ce face... Dar daca nu, il las sa isi aleaga singur calea, sa cunoasca diferite alternative si sa aleaga ce crede el ca i se potriveste cel mai bine.

Copilul trebuie sa-si aleaga singur ce vrea sa faca pe viitor. Daca parintii mei erau balerini, nu vad ce ce sa fiu obligat sa fac balet. Motociclismul este un sport scump si periculos. Nu am copil si de aceea ma opresc aici.

Noroc si numai bine la toti!

Chiar asa mai draga Daeath, la 23 ani inca mi faci fix invers decat iti zic parintii numai ca sa le dovedesti ca e cum vrei tu? :) D-astea faceam in liceu, ulterior am constatat ca e mai bine sa te faci ca ii asculti, apoi sa iei decizia cum crezi tu ca e mai bine, chiar daca uneori se nimereste sa fie cum zic ei. Copilul trebuie sa invete treptat sa isi aleaga singur destinul si calea pe care o va urma in viata. Chestia asta cu bagatul pe gat al unui drum este o prostie caracteristica generatiilor trecute. Datoria unui parinte in ziua de azi este sa ii ofere copilului posibilitatea de a alege drumul care ii place. Dar asta nu il impiedica pe un parinte sa viseze:

al meu o sa fie endurist, ba a mea o sa fie valentino rosi

Da' ce te faci in cazul in care n-o sa-i placa motociclismul de nici o culoare? :blink:Fara nici o discutie tre' sa-i placa ceea ce face si sa simta ca ii trebuie.Altfel face degeaba.Nu se lipeste nimic.

Io personal am cautat ca meseriile pe care le-am facut pana acum sa-mi si placa.Sa-mi faca placere cand ma duc la munca,nu sa ma duc doar ca sa supravietuiesc.

Despre motoare ce sa zic:bunicu' motorist,unchiu' motorist,tata motorist.De mic toata ziua la garaj cu mainile pline de ulei,motoare,cutii,cred ca n-aveam cum sa ies altfel.

E clar ca daca ii insufli de mic copilului o anumita chestie, io zic ca nu ii va ramane chiar indiferenta mai tarziu, da tre' sa aiba atractie fata de chestia respectiva.Si mai cred ca tre' sa fie facut pentru asa ceva(motoare)

Cati dobitoci nu conduc masina de 20 de ani la fel ca in prima zi?

• 3 weeks later...

Escu-le... io la 23 de anu nu fac exact invers de cum zic parintii mei... Nu cred ca am zis ca ACUM fac asa, ci ca IN GENERAL se face asa. Nu am comentat nicaieri visul parintilor de a-si vedea copilul nu stiu ce mare star pe ecran. Io am comentat doar ideea de impunere: daca e sanatos sa ii impunem copilului daca sa ii placa 2 sau 4 roti... si ce tip de 2 roti sa ii placa. Si la partea asta (adica la punctul pe care vroiam io sa il ating) vad ca esti de acord cu mine... cand zici ca "bagatul pe gat al unui drum este o prostie caracteristica generatiilor trecute".

Escu-le... io la 23 de anu nu fac exact invers de cum zic parintii mei... Nu cred ca am zis ca ACUM fac asa, ci ca IN GENERAL se face asa. Nu am comentat nicaieri visul parintilor de a-si vedea copilul nu stiu ce mare star pe ecran. Io am comentat doar ideea de impunere: daca e sanatos sa ii impunem copilului daca sa ii placa 2 sau 4 roti... si ce tip de 2 roti sa ii placa. Si la partea asta (adica la punctul pe care vroiam io sa il ating) vad ca esti de acord cu mine... cand zici ca "bagatul pe gat al unui drum este o prostie caracteristica generatiilor trecute".

!. Te intzepi prea ushor!

2. Arata-mi macar un singur reply pe forumul asta unde cineva, afirma ca al sau copil va face exact ceea ce ii va zice parintele motociclist, kit ca ii va place sau nu!

Daca suntem motociclisti, shi pasionati de ceea ce tine de motociclism, nu inseamna ca pierdem calitatile de oameni, shi mai ales pe cele de oameni RATZIONALI!

Eu, sincer, daca ai mei m-ar bate la cap cu motoarele m-as face tractorista, doar ca sa le dovedesc ca nu ei imi decid mie viata.

Nu cred ca am zis ca ACUM fac asa, ci ca IN GENERAL se face asa.

Afirmatile astea se cam bat cap in cap :cheers: Si nu se face IN GENERAL asa, de obicei fac asa aia mici. Deja dupa o varsta incepi sa mai si gandesti, nu numai sa te opui.

Mey da tzafnoasa esti... te aprinzi cam repede :banana:

Nu sunt de acord cu tine, sunt de acord cu un lucru absolut normal. Intamplator si tu esti de acord cu acelasi lucru :D

Te oftici?

P.S. Nu am vazut pe nimeni aici spunand: daca fii-meu/fiica-mea nu se face motociclista e vai de curu lui/ei

Guest stress_L&P

sa vedeti ce omor ii dau la al meu daca imi vine cu masini si manele la usa! lant-calorifer, apa si manele in boxe la maxim si videoclipuri cu masini si tigani pana i-o trece! :cheers: eu l-am facut, io il omor!

ups! am dat o veste care trebuia spusa mai incolo :banana:

Guest AndreiRN

Pai hai sa vedem si un caz real.

Am o fata dulce foc.

I-am luat pian si in 2 luni de zgomot sa plictisit.

I-am luat vioara si in 6 luni de lecti a renuntat.

I-am luat chitara si e plina de praf.

Am caini lup si ar dormi cu ei in cotet.

Are motor mic, enduro si s-ar da pana pica de somn.

Dansuri si balet nici sa nu auda dar ma tot bate la cap cu Kung-Fu.

De doi ani se tine de inot competitiv si sare de la trambulina aproape la fel de bine ca tatal ei.

La 13 ani i-am promis ca o las sa conduca Jeep Off-road, ca sa mai aman un pic.

Am un baiat in piele de fata sau e o noua specie?

:cheers:

Ce o sa ma fac daca o sa am un baiat care vrea papusi? :banana:

• 2 weeks later...

Din pacate abordarea voastra este inca superficiala dar ce ma mai mir cei mai multi parinti

nu sunt suficienti de maturi cand au copii in in 95% din cazuri femeile ii doresc doresc pentru ca si alte prietene au copii.... barbati pentru ca sunt draguti si eventual dau ocupatie nevestei ( si motiv sa nu sara in alt pat).

Cati dintre cei care se gandesc la copii se intreaba :

Ce am sa ofer copilului meu ( financiar si/sau intelectual) ?

Ce o sa ii spun cand va fi mare cand ma v-a intreba de ce am vrut copii ? ( eventual poate ii spun ca i-a

placut procesul tehnologic) ;) :D

Suntem suficient de matur sa ofer educatie copilului meu ? ( asta daca nu vrei sa ajunga un loser)

La ce sunt dispus sa renunt ( /timp liber/cariera/bani) ca sa ma dedic copilului meu?

Sunt pregatit sa fac sacrificii pentru copilul meu?

Poate este in instictul omului sa se inmulteasca ( altfel nu scriam randurile astea) dar vad in jurul meu oameni care s-ar reprodus si au reprodus loseri pe banda rulanta .... vad in preajma mea oameni care incearca sa isi stinga frustrarile prin copii ( copilul meu va ajunge asa si asa , o sa il fac aia sau aia , o sa fie superman al meu)

Eu unu recunosc nu sunt inca MATUR sa am copii si nu sunt inca in postura sa ii ofer stabilitatea financiara , dar nici nu sunt dispus sa fac anumite sacrificii.

Sugestia mea este sa va ganditi dincolo de hormoni cand vreti sa faceti copii pentru ca decizia de a face copii afecteaza o finta care nu isi doreste sa se nasca ... voi o creeati si trebuie sa va asumati responsabilitatile , succesulle si esecurile copiilor iar daca ajunge un loser sa va ganditi ca este vina voastra ca ajuns asa :finger:

Daca va raspundeti la intrebarile de mai sus o sa vedeti ca sensul topicului nu are rost pentru ca este

rolul parintelui sa isi indrume copii pe anumite cai sa stea in spatele lor sa ii ajute dar si sa ii faca sa perse vereze in ce isi aleg ( nu sa abandoneze cand cand sau plictisit sau le este greu ) , dar si sa accepte ca poate copii isi doresc altceva decat parinti ( liberul arbitru in anumite limite :lol: )

E care mai vreti copii acum ????????? :crack: :lol:

Buna ideea cu laudatul progeniturilor...

poate tu faci progenituri sau poate copiii tai vor fi progenituri..........aici de unde sunt eu, sa-i spui progenitura copilului cuiva sau cum am mai auzit prin alte parti 'plod' , este o mare jignire si ofensa adusa parintilor..........totusi am inteles ca undeva mai spre N-E sunt socotite drept normale asemenea sinonime..........asadar ai grija cand folosesti regionalisme pt ca s-ar putea sa jignesti pe cineva! daca chiar ai spus-o in sensul critic atunci draga domnule afla ca ti-as face rau fara sa clipesc pt 'progenitura' mea

Din pacate abordarea voastra este inca superficiala dar ce ma mai mir cei mai multi parinti

nu sunt suficienti de maturi cand au copii in in 95% din cazuri femeile ii doresc doresc pentru ca si alte prietene au copii.... barbati pentru ca sunt draguti si eventual dau ocupatie nevestei ( si motiv sa nu sara in alt pat).

Cati dintre cei care se gandesc la copii se intreaba :

Ce am sa ofer copilului meu ( financiar si/sau intelectual) ?

Ce o sa ii spun cand va fi mare cand ma v-a intreba de ce am vrut copii ? ( eventual poate ii spun ca i-a

placut procesul tehnologic) :D :eek:

Suntem suficient de matur sa ofer educatie copilului meu ? ( asta daca nu vrei sa ajunga un loser)

La ce sunt dispus sa renunt ( /timp liber/cariera/bani) ca sa ma dedic copilului meu?

Sunt pregatit sa fac sacrificii pentru copilul meu?

Poate este in instictul omului sa se inmulteasca ( altfel nu scriam randurile astea) dar vad in jurul meu oameni care s-ar reprodus si au reprodus loseri pe banda rulanta .... vad in preajma mea oameni care incearca sa isi stinga frustrarile prin copii ( copilul meu va ajunge asa si asa , o sa il fac aia sau aia , o sa fie superman al meu)

Eu unu recunosc nu sunt inca MATUR sa am copii si nu sunt inca in postura sa ii ofer stabilitatea financiara , dar nici nu sunt dispus sa fac anumite sacrificii.

Sugestia mea este sa va ganditi dincolo de hormoni cand vreti sa faceti copii pentru ca decizia de a face copii afecteaza o finta care nu isi doreste sa se nasca ... voi o creeati si trebuie sa va asumati responsabilitatile , succesulle si esecurile copiilor iar daca ajunge un loser sa va ganditi ca este vina voastra ca ajuns asa :finger:

Daca va raspundeti la intrebarile de mai sus o sa vedeti ca sensul topicului nu are rost pentru ca este

rolul parintelui sa isi indrume copii pe anumite cai sa stea in spatele lor sa ii ajute dar si sa ii faca sa perse vereze in ce isi aleg ( nu sa abandoneze cand cand sau plictisit sau le este greu ) , dar si sa accepte ca poate copii isi doresc altceva decat parinti ( liberul arbitru in anumite limite :lol: )

E care mai vreti copii acum ????????? :crack: :lol:

Eu ti-as putea da dreptate teoretic. Candva am gandit si eu asa si daca cineva imi cere sfatul daca sa faca sau nu copii, nu ii pot spune decat sa se gandeasca bine si ii enumar tot ce ai zis tu. Alegerea ii apartine.

Dar daca ar fi trebuit sa fac copii fix cand o sa fiu eu suficient de matur, cand o sa ii pot oferi o stabilitate financiara asa cum as fi vrut eu si cand nu o sa mai insemne sacrificiu nimic in legatura cu el, NU AS MAI FI AVUT NICIODATA COPII.

Si sa revenim ontopic :

Eu nu am sa il incurajez pe micutz sa isi ia motoare. Nici tatal meu (motorist inrait) nu m-a incurajat si a lasat lucrurile sa evolueze natural : vrei - ok, nu - treaba ta.

Stiu riscurile la care esti expus pe motor si deja am inceput sa constientizez cat de ingrijorat este tata cand ma vede ca plec noaptea cu motorul din oras cateva sute de km. (uneori ma roaga sa il sun cand ajung :eek:).

Eu nu vreau sa imi bat singur cuie in talpa, chiar daca probabil ca voi fi mandru de el daca va pastra traditia, poate ca voi fi mai linistit daca nu ii vor placea deloc.

Remi

poate tu faci progenituri sau poate copiii tai vor fi progenituri..........aici de unde sunt eu, sa-i spui progenitura copilului cuiva sau cum am mai auzit prin alte parti 'plod' , este o mare jignire si ofensa adusa parintilor..........totusi am inteles ca undeva mai spre N-E sunt socotite drept normale asemenea sinonime..........asadar ai grija cand folosesti regionalisme pt ca s-ar putea sa jignesti pe cineva! daca chiar ai spus-o in sensul critic atunci draga domnule afla ca ti-as face rau fara sa clipesc pt 'progenitura' mea

Ghost,

Fi dom'le tolerant... in cartierul unde am crescut eu, prietenilor mei li se spunea "puradei" si nu se supara nimeni ;)

in plus, cand am ajuns in Brasov, ma intrebam de ce zice lumea "Tai tai" micutzului meu... abia dupa aia am priceput ca ziceau de fapt "pa, pa"....

Guest AndreiRN

Dar ca sa nu deviem prea mult ideea este ca esti constient ca poti sa o dai in bara cu copii daca nu

te dedici meseriei de parinte :lol:

Procreearea nu este o caracteristica umana ci una animala.

Multi inca traiesc o viata fizica cu putina gandire la mijloc.

Logica umana ne spune ca la 200km/h e un risc mare sa murim dar animalul din noi se bucura de viteza.

:finger:

Iarasi observ ca moderatori au sters din mesaje.

:crack:

mama motociclista,tata motociclist,copil...anti-motoare...sincer,daca cu vorba buna,bataie,bani sau alte chestii de genu nu merge nu prea ai ce face...eventual cum zicea soricelu...il legi de motor si ii dai intr-o roata...daca altfel nu se poate....

• 3 months later...

Buna ideea cu laudatul progeniturilor... dar chiar asa mai fratilor: al meu o sa fie endurist, ba a mea o sa fie valentino rosi??? Inteleg ca singurul scop al copiilor pare a fi sa ne continue noua viata, dar daca ei vor altceva? Cat de dezamagiti o sa fiti?

Voi nu ati trecut prin faza in care faceati absolut totul contrar dorintei parintilor? Eu, sincer, daca ai mei m-ar bate la cap cu motoarele m-as face tractorista, doar ca sa le dovedesc ca nu ei imi decid mie viata.

Si tot asa, eu nu mi-as dori o pasiune atat de riscanta pentru copilul meu. Daca el se viruseaza, bine, am sa il sprijin in ceea ce face... Dar daca nu, il las sa isi aleaga singur calea, sa cunoasca diferite alternative si sa aleaga ce crede el ca i se potriveste cel mai bine.

Baiatul meu merge cu motorul si cu atv-ul de 3 ani deja, pe bicicleta merge in schimb cu roti ajutatoare si acum cand are aproape 8 ani. Nu eu l-am urcat pe motor sa sti, dar fiindca eu sunt motociclist de cand e el pe lume m-a vazut de nenumarate ori pe diverse motociclete, de la naked la zx12 si dupa aia la scuter si in final la enduro.

Pe la 3 ani imi zicea ca el cand o sa fie mare o sa-si ia o motocicleta Suzuki rosie. Cand se urca pe motor rade tot timpul in casca in timp ce merge, (poti vedea pozele pe aici pe forum). E cel mai fericit. Nu e vorba de loc de obligat dar daca a crescut printre motociclisti sa sti ca tot motociclist o sa iasa fie ca vreau eu fie ca nu.

As putea oare sa-i interzic sa mai mearga cu motorul? Atunci cred intradevar as proceda gresit.

Banuiesc ca nu ai copii, altfel nu initiai topicul asta.

• 7 months later...

am abia 16 ani..dar parerea mea este ca multzi parintzi se poarta cu copii k si cum ar fi nijte papusi kre le modeleaza cum vor ei....si aici gresesc f mult...exemplul sunt eu...mama si-a dorit intotdeauna o fetitza..kreia sa-i cumpere shpemii de haine..si sa o imbrace in rochitze roz, sa-i puna pampoane imense.. care sa aiba o camera tot roz...si careia sa-i placa pianul...dar... :angryfire: CATASTROFA.!!!!...sunt o fata indragostita de motoare care asculta rock, se imbraca in culori inchise , are pearceinguri...si careia ii place chitara... :angryfire: ...deci asta e..nu ai cum sa impui copilului ce sa faca...

mama inca ma mai intreaba cand o sa-mi treaca nebuneala...dar pasiunea mea ptr motoare..nu va putea fi vreodata inlocuita de altceva...

Mami meu e impotriva, tata ma plimba pe Mobra cand eram mica (nu-mi amintesc decat un rezervor verde). Nu stiu cat de motociclist era/este. Mai degraba tind sa cred ca nu era pasiune pentru motocicleta, cat era interesat de utilitatea uneia. In fine, cand i-am zis "tata, am motocicleta! :angryfire: " s-a uitat la mine cu o privire tampa :) , de parca i-as fi zis cine stie ce chestie banala. :angryfire: Ce pot sa zic? Microbul il ai, sau daca nu-l ai, te viruseaza altcineva. :yikes:

Cat despre copil... daca va fi unul, se va face ce vrea EL/(preferabil :yikes: ) EA.

Scuze de offtopic: @pinguinulmalefic... stilul de a scrie e fenomenal (in sensul rau al cuvantului). La scoala asa va invata acum? Nu o lua personal, dar la un moment dat incepe sa zgarie retina :finger: . Sa stii ca se intelege si daca scrii "niste" in loc de "nijte", "care" in loc de "kre", sau pui "t" in loc de "tz", etc. Numai bine! ;) Inca o data, scuze pentru offtopic. :angryfire:

• 3 weeks later...

Mami meu e impotriva, tata ma plimba pe Mobra cand eram mica (nu-mi amintesc decat un rezervor verde). Nu stiu cat de motociclist era/este. Mai degraba tind sa cred ca nu era pasiune pentru motocicleta, cat era interesat de utilitatea uneia. In fine, cand i-am zis "tata, am motocicleta! :) " s-a uitat la mine cu o privire tampa :lol: , de parca i-as fi zis cine stie ce chestie banala. :peace: Ce pot sa zic? Microbul il ai, sau daca nu-l ai, te viruseaza altcineva. :)

Cat despre copil... daca va fi unul, se va face ce vrea EL/(preferabil :ok: ) EA.

Scuze de offtopic: @pinguinulmalefic... stilul de a scrie e fenomenal (in sensul rau al cuvantului). La scoala asa va invata acum? Nu o lua personal, dar la un moment dat incepe sa zgarie retina :lol: . Sa stii ca se intelege si daca scrii "niste" in loc de "nijte", "care" in loc de "kre", sau pui "t" in loc de "tz", etc. Numai bine! :P Inca o data, scuze pentru offtopic. ;)

cam acida, draga mea...poate unii uameni nu stie sa scrie la fel de bine ka tine :D

Cred ca ar trebui sa stai mai putin pe langa Ninja Skija....ea mai era(si inca este) atat de carcotasa

On-topic...

Nu cred ca o sa existe un urmas....desi am prinit o propunere suspecta de la actula mea amanta, Claudia. Era ceva de genu: "copil cred ca o sa fac peste vreo 5 ani"...si peste 20 de minute: "Cum ne vezi peste 5 ani"....raspunsul meu prompt a fost: Taci dreaq!

ashe...daca o sa existe, o sa primeasca motorul de cross la 5 ani...

sa speram ca o sa-l iubeasca :lol:

• 1 month later...

mie imi place cum m-au crescut parintii pana acum(chit k am 14 ani).Mama nu s-a ocupat deloc de mine,desi ar vrea sa fiu o crestina proasta.Iar tata a mai avut grija de mine,dar nu mi-a impus decat sa invat si sa fiu sociabila(ambele chestii sunt duse la extrem).Ai mei stiu k-mi plac motoarele,mama comenteaza si acum,iar tata m-a lasat sa-mi strang bani,nu-mi cumpara el.In orice caz,am voie sa fiu oricum numai sa nu le fac rau celor din jur/sa fiu prea ciudata.Iar deschizatoare topicului(nu mai stiu cum o cheama),are dreptate.Mi-e nu-mi plac afirmatiile de genul 'fiu de motorist/mare rocker'.Treaba copilului ce face,iar chestia asta pe kre o fac multi(ii invata pe copii de mici cu motoarele),mi se pare o tampenie si ipocrizie sa spui k nu-si influenteaza copiii

mie imi place cum m-au crescut parintii pana acum(chit k am 14 ani).Mama nu s-a ocupat deloc de mine,desi ar vrea sa fiu o crestina proasta.Iar tata a mai avut grija de mine,dar nu mi-a impus decat sa invat si sa fiu sociabila(ambele chestii sunt duse la extrem).Ai mei stiu k-mi plac motoarele,mama comenteaza si acum,iar tata m-a lasat sa-mi strang bani,nu-mi cumpara el.In orice caz,am voie sa fiu oricum numai sa nu le fac rau celor din jur/sa fiu prea ciudata.Iar deschizatoare topicului(nu mai stiu cum o cheama),are dreptate.Mi-e nu-mi plac afirmatiile de genul 'fiu de motorist/mare rocker'.Treaba copilului ce face,iar chestia asta pe kre o fac multi(ii invata pe copii de mici cu motoarele),mi se pare o tampenie si ipocrizie sa spui k nu-si influenteaza copiii

Mai rar intalnesti in ziua de azi copii care sa fie multumiti cat de cat de parintii lor. Bravo tie ca ii apreciezi pe cei ce ti-au dat viata si ca esti multumita cum te-au crescut :cheers:

Cred ca fiecare parinte vrea de la copii sa continue ceea ce fac ei sau sa faca ce ei nu au reusit (ultima varianta cred ca poate dezechilibra intr-o mare masura personalitatea copiilor). Eu nu visez ca fetele mele sa devina motocicliste, ba chiar le voi arata cat de multe pericole te paste daca ai motocicleta. Insa daca le va placea sper sa am puterea sa le invat tot ce stiu despre motociclism pentru a se feri de pericole, desi ele apar in mare parte din vina altora. Luana la 3 ani a vrut de ziua ei motoreta si ii placea ideea, insa m-a vazut odata cu motorul peste mine (am cazut ca toanta de pe loc :friends: ) si i-a trecut brusc pasiunea, ba chiar ma cearta cand merg pe doua roti :drink: Plus ca mi-a vazut niste amici in spital si are o teama, mereu imi spune " offf, iar pleci cu motorul?"

In concluzie, daca nu vor motoreta cu atat mai bine, ar fi o grija in minus :blink:

post-80-1162933620_thumb.jpg

post-80-1162933662_thumb.jpg

Daca iti duci copilul cu motoru` e mai probabil sa devina si el motorist decat daca nu vede motoare decat la televizor! Asadar e sigur ca parintii au o influenta majora in alegerile copiilor, chiar daca nu isi dau seama. (nici ei nici copii). E binisor sa fii in stare sa descoperi inclinatiile copilului (in curba, ha!) si sa stii sa le incurajezi pe cele pozitive. Dar suntem SUBIECTIVI si uneori ne dorim sa ne copieze. PFUAI ce de enunturi pretentioase. Pardon!:barf: