Sari la conținut

Supermotard Club


Vizitator FOXXkid
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 500
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut baieti,Am si eu o intrebare.Credeti ca pot sa trec de la BMW f 650 la Supermoto ?

Intreb pt ca zicea cineva ca e foarte greu sa stapanesti un astfel de motor.Eu am carnet de 20 de ani dar nu am condus decat vreo 14 din ei si am strans cam 45000km.

Merci celor care-mi vor raspunde ,si scuze de deranj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,Am si eu o intrebare.Credeti ca pot sa trec de la BMW f 650 la Supermoto ?

Intreb pt ca zicea cineva ca e foarte greu sa stapanesti un astfel de motor.Eu am carnet de 20 de ani dar nu am condus decat vreo 14 din ei si am strans cam 45000km.

Merci celor care-mi vor raspunde ,si scuze de deranj.

 

Un SM nu as zice ca e greu de stapanit. Nu spun asta pentru ca am, ci din urmatoarele motive: roti de sosea, deci aderenta ceva mai buna decat la un enduro; greutate cu mult redusa, de la 180kg (parca atat are f-ul) la ~130, alta stabilitate, alte distante de franare decat un enduro touring. Ce-i drept ca sunt nervoase, dar la tine nu se prea pune problema ca esti novice si faci cine stie ce trasnaie :(.

 

Ca in orice, exista si dezavantaje, vezi ca s-au disutat la "Recomandati Un Supermoto Pt Un Incepator?" sau pe aici pe undeva.

 

Bafta

 

Mr. Misu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt raspunsuri baieti.

Totusi am o nedumerire.Daca vreau sa plec la drum mai lung,(nu ma deranjaza sa alimentez la 200 km)cam ce viteza prinde un SM de 45 cai si 400 cmc?Vreau sa stiu daca ma mai pot tine dupa tovarasii mei care sub 150 nu le lasa.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu unul de 400 modificat ce-i drept cu cea mai mare placere facem testul dar pariu pe 1 mil de lei minim filmat chiar daca nu prinde 150 dau eu banii daca prinde ii dai dumneata "care ati condus defapt invers 4 ani din 20 si 2 adic 3 luni adunate doar pe bmw e ok ? cand facem testul daca se poate sa vina si mai multi insi sa fie cat mai clar testul ...nu ma deranjeaza o zi buna

 

darko vi in verdi eu acum plec ssunt deja misu si adi acolo

 

app nu il luati in seamna pe domnul enduristu are decat probleme personale cu mine sunt convins ca nici nu are tupeu sa tina pariul si plus de asta e afon...din 5 iesiri a cazut in 4 cu siguranta un supermoto i-ar fi fatal avand in vedere ca o miscare gresita in gaz rezulta un power slide si eventual o cazatura urata :( vrea si dansul sa se afirme pt ca are aceasta problema cu mine in fine abia astept sa facem testul in weakend daca se poate iesim pe autostrada rapid asta daca are bani de pierdut :(

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu unul de 400 modificat ce-i drept cu cea mai mare placere facem testul dar pariu pe 1 mil de lei minim filmat chiar daca nu prinde 150 dau eu banii daca prinde ii dai dumneata "care ati condus defapt invers 4 ani din 20 si 2 adic 3 luni adunate doar pe bmw e ok ? cand facem testul daca se poate sa vina si mai multi insi sa fie cat mai clar testul ...nu ma deranjeaza o zi buna

 

darko vi in verdi eu acum plec ssunt deja misu si adi acolo

 

app nu il luati in seamna pe domnul enduristu are decat probleme personale cu mine sunt convins ca nici nu are tupeu sa tina pariul si plus de asta e afon...din 5 iesiri a cazut in 4 cu siguranta un supermoto i-ar fi fatal avand in vedere ca o miscare gresita in gaz rezulta un power slide si eventual o cazatura urata :( vrea si dansul sa se afirme pt ca are aceasta problema cu mine in fine abia astept sa facem testul in weakend daca se poate iesim pe autostrada rapid asta daca are bani de pierdut :(

Cum am mai spus ,vreau sa aflu cat prinde un SM de 400. Lasati-l pe Razvan ca el e dus cu pluta. Are SM de doua saptamani si e deja mai bun ca toti. A uitat ca atunci cand mergea cu noi pe asfalt trebuia sa-l asteptam ca sa nu se piarda. Si ce credeti ca el nu a cazut ? nuuuu.Doar de vreo 5-6 ori si asta in situatiile in care nu ascunde nimik.Am cazut si eu ,e adevarat ,dar nu esti motociclist daca nu ai si astfel de experiente.Asa inveti. Am citit aici ca a cazut si de fata cu voi.Asa ca...

Cat despre experienta mea nu vreau sa ma apuc sa-l contrazic ca doar el de cand a iesit din gaoace a fost cu ochii pe mine sa vada cati km fac.

Va salut. Fi-ti vigilenti ,ca asa cum face cu mine a facut cu toti pana acum si d-aia nu are pe nimeni.

P.S.- despre pariu ce pot sa spun,asi fi dispus sa-l fac dar nu asi vrea sa-l am pe constiinta.E totusi incepator.Nu ar avea voie nici sa conduca anumite motoare in primul an,si nici nu vreau sa-i iau banii de benzina pe o luna(asta in cazul in care are pt. concurs)

Si nu in ultimul rand AFON e cel care nu are ureche muzicala dar deh...Gramatica asta tot timpul ti-a creat probleme.

Succes data viitoare in cazul in care nu ai renuntat la obsesia sa iei B-ul.Cu masina e putin mai complicat.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt raspunsuri baieti.

Totusi am o nedumerire.Daca vreau sa plec la drum mai lung,(nu ma deranjaza sa alimentez la 200 km)cam ce viteza prinde un SM de 45 cai si 400 cmc?Vreau sa stiu daca ma mai pot tine dupa tovarasii mei care sub 150 nu le lasa.

 

Categoric nu. Si cei care se lasa amagiti de viteza maxima si isi dau cu parerea clar nu au mers la drum lung. Viteza depinde putin de pinioane, dar in general un supermoto de 400 se simte bine pe la 100 la ora, si poti sa mai mergi 110, 120, dar nu constant, pentru ca o simti cum se chinuie. Ca sa nu mai zic ca de la 100 in sus, trebuie sa stai deja mai aplecat si mai incordat. Si inca ceva, daca mergi cu 120, o sa trebuiasca sa alimentezi cam la 150km.

Deci eu zic sa iti faci calculul pentru 100 - 110. Si nici asa nu e deloc comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei va rog sa lasati certurile pt voi personal!

aici se vorbeste despre altceva!

eu cel putin nu intentionez sa fac dragoste cu vreun motard... :( .....deci hai sa lasam "discutiile personale" deoparte!

multumesc anticipat

comentarii? pe PM va rog :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric nu. Si cei care se lasa amagiti de viteza maxima si isi dau cu parerea clar nu au mers la drum lung. Viteza depinde putin de pinioane, dar in general un supermoto de 400 se simte bine pe la 100 la ora, si poti sa mai mergi 110, 120, dar nu constant, pentru ca o simti cum se chinuie. Ca sa nu mai zic ca de la 100 in sus, trebuie sa stai deja mai aplecat si mai incordat. Si inca ceva, daca mergi cu 120, o sa trebuiasca sa alimentezi cam la 150km.

Deci eu zic sa iti faci calculul pentru 100 - 110. Si nici asa nu e deloc comod.

QED

Multumesc pt informatie.Asta stiam si tu mi-ai confirmat. Promit sa nu va mai deranjez chiar daca mai continua Razvan tziganeala.

Promit totusi sa ies cu voi la o tura daca o sa-mi cumpar un Crosser KTM ca am fost la Ciolpani si mi-a placut teribil cel de 400 cmc.

A fost misto si cu celelalte dar cel de 400 ne-a placut la toti cei din grup....si eram cam 27.Bine...s-au dat doar vreo 18.

Bafta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmishulicaa ..cum fu bre azi ? ti-a placut ? :(

bai Razvane ..-tu-ti asteptarea aia de 10 minute care s-a facut cam 40 minute :()) daca veneai cu noi , inca de cand ziceai ca ai fi ajuns in Verdi , tot mai aveai timp sa te dai cu noi juma de ora.

ce vrei , oamenilor le place sa fii punctual :lol:

si hoo ba , ca nu te-am certat azi la telefon , ci doar iti ziceam ca nu mai stam dupa tine daca vii sau nu . ..cand vii sau cat intarzii

mishu stie si poate confirma cum fu azi :lol:

asa ca... in weekend (daca-s liber) ne sarim prin padure sau ... vedem, ca acum ne cunoastem ,vorbim pe mess ,etc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmishulicaa ..cum fu bre azi ? ti-a placut ? :lol:

bai Razvane ..-tu-ti asteptarea aia de 10 minute care s-a facut cam 40 minute :lol:)) daca veneai cu noi , inca de cand ziceai ca ai fi ajuns in Verdi , tot mai aveai timp sa te dai cu noi juma de ora.

ce vrei , oamenilor le place sa fii punctual ;)

si hoo ba , ca nu te-am certat azi la telefon , ci doar iti ziceam ca nu mai stam dupa tine daca vii sau nu . ..cand vii sau cat intarzii

mishu stie si poate confirma cum fu azi :drums:

asa ca... in weekend (daca-s liber) ne sarim prin padure sau ... vedem, ca acum ne cunoastem ,vorbim pe mess ,etc :wink:

 

am ajuns in verdi in mijloc la poiana cand am scos telu mishu mi-a dat sms ca plecati ....am avut probleme in familie ieri ...se pare ca dupa seara de ieri si mai ales dupa ultimile 2 luni in care relatia cu ai mei s-a agravat fff rau va trebuiii sa imi gasesc alt apartament asa ca fiecare are problemele lui nu mai fi nae ca am vrut sa ajung cat de repede am putut ..si am si ajuns intr-un final dar nu stiu unde erati ..

 

QED

Multumesc pt informatie.Asta stiam si tu mi-ai confirmat. Promit sa nu va mai deranjez chiar daca mai continua Razvan tziganeala.

Promit totusi sa ies cu voi la o tura daca o sa-mi cumpar un Crosser KTM ca am fost la Ciolpani si mi-a placut teribil cel de 400 cmc.

A fost misto si cu celelalte dar cel de 400 ne-a placut la toti cei din grup....si eram cam 27.Bine...s-au dat doar vreo 18.

Bafta :(

 

 

moshule shootyourself wr-ul care este motor de competitie prinde minim 140 din constructie cu rotile cramponate si fara absolut nici o modificare la axa cu came carburator sau chestii am manualul de la ei si are si capitol tuning (care tine doar de tuning cu piesele stock pe el) si puterea lui se mareste din 4 locuri

si cu 10% doar din carburator are un surub special pt asta... cu cea mai mare placere sunt in stare sa il testez daca prinde 150 si vreau sa fie mai multa lume prezenta daca se poate sa fie umilinta mai mare pt dvoastra si eventual sa va faca sa va calmati ...si sa incetati cu copilarismele...(eu nu m-am purtat asa cand m-am despartit prima data de alina) dar acum daca atat va duce capul...asta e

 

putin respect pt ce a fost dar se pare ca nu are cine....si ca o ultima urare "iti doresc ce imi doresti tu mie si sa ti se intample tie" :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

need cauciuc de 17, recomandari?

 

Depinde. Daca vrei unul mixt, incearca Pirelli MT60. Daca vrei unul de strada HiFi, incearca Continental Force SM (pe asta nu l-am incercat), daca vrei unul asa si-asa incearca Dunlop Sportmax Mutant. Toate se invart pe la 220 - 250 E setul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camera mane, unde gasesc :lol: cauciucul culmea e chiar un mt60 70% bun si nu ma asteptatm sa am pana tocmai cu el :(

 

ma asteptam sa am cu cel pe spate ca e putin cam tocit :()

 

 

am gasit la motomania, dupa munca ma duc direct acolo sa schimb camera :lol:

Editat de Donnie Darko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mishule tot nu ai zis cum a fost in verdi? te-a pus adi sa iei capra la sarituri? :( adevarul ca am dat putin mai tare prin parc sa ajung la timp si cam derapa rau de tot pe iarba aia umeda...cand ajungeam la pamant mergea ...dar rampele merg mai ales ca le-am adancit bine cu enduroaica si am ajuns la radacinile copacilor :lol:) daca e prea frig cred ca sarim doar pe rampa cu asfalt si scari aia care da in strada direct ... :lol: da unu de 6 si ceilalti sar :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmishulicaa ..cum fu bre azi ? ti-a placut ?

bai Razvane ..-tu-ti asteptarea aia de 10 minute care s-a facut cam 40 minute :()) daca veneai cu noi , inca de cand ziceai ca ai fi ajuns in Verdi , tot mai aveai timp sa te dai cu noi juma de ora.

ce vrei , oamenilor le place sa fii punctual :(

si hoo ba , ca nu te-am certat azi la telefon , ci doar iti ziceam ca nu mai stam dupa tine daca vii sau nu . ..cand vii sau cat intarzii

mishu stie si poate confirma cum fu azi :lol:

asa ca... in weekend (daca-s liber) ne sarim prin padure sau ... vedem, ca acum ne cunoastem ,vorbim pe mess ,etc

 

Foarte tare, chiar am ajuns acasa cu un mare ranjet pe fata. Trebuie neaparat sa mai facem asta. In padure era loc de sarit plus ca ma ademenea adi, dar nu prea mi-a venit sa ma ridic mai mult de cativa cm de la sol :lol:. Iar prin Verdi: HAOS! ;)

 

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai fost cu el si in padure la terenul ala de antrenament si in verdi?

 

 

in verdi e super tata...acolo am sarit ca idiotu cam 3m inaltime si 10 lungime si m-am dus dreaq am aterizat bine ...dar era o groapa mare care am luat-o cu roata din fata pe buza si fiind uda iarba de la ploaie a zburat motoru de sub mine.. :( daca saream aiurea si cadea de sus motoru pe mine...nu cred ca mai apucam acum sa merg :( noroc ci cizmele astea ca isi fac treaba ...

 

 

 

abia astept sa mergem prin padure acolo sa mai sarim ....dar sa vad acum cum imi rezolv problemele pe care le am ...

 

va salut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...