Sari la conținut

Na, ca am comis-o si eu


kleine
 Share

Postări Recomandate

Na, ca am comis-o si eu...

Azi dimineata, imprumutam un motor (mare greseala ca ni l-a dat) si plec fericita cu cel mai bun prieten am meu la cautate de motoare. Doar am cerut informatii... Si dupa ce le-am primit de la voi si m-am mai si documentat am zis sa si aplic ce am aflat si sa o iau si de luni ca doar intentionam sa ma plimb si anul asta...

Plecam linistiti si echipati (asta pentru ca ieri am citit --> educatie rutiera prin poze explicite si ca tot mi-am zis ca eu nu o pot comite chiar asa) la drum si el zice sa ne mai plimbam putin, profit ca tot trebuia sa ajung la garaj sa vad daca mi-au reparat masina dupa ce am busit-o saptamana trecuta si cand sa ajungem ne taie unu` calea (buna baiat, nici nu s-a oprit sa vada daca mai traim) si ne-am intis pe jos super frumos.

Pe scurt motor putin zgariat (mai avea el una alta), el nu pateste nimic iar eu picior drept busit!!! Doctorul: cred ca in 2 luni e gata piciorul! Nu am putut decat sa-l intreb daca mai repede nu se poate sigur pentru ca nu-mi palc cismele albe... Si auzi la el: pai domnisoara daca nu puteti merge cu ratb acum stati in casa! A fost genial ce sa zic...

 

Concluzie: 1. sa faca cineva pls un topic cu: "cum se cade"! Pentru fraieri ca mine! :)

2. mai bine ma arunc singura in cap decat sa ma arunce prietenii (fie ei si f buni prieteni)

 

ps: Sper sa nu mai dau motiv de ras cu alta ocazie aparand pe aici... Seara placuta si o sa ne citim mai des ca acum o sa am mufa de la net in vena! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti mare grija cu ranile! Numai bine!

 

Offtopic: Oare am eu impresia gresita, sau cei care mai intai au avut cat. B au impresia ca pe motocicleta iti permiti mult mai multe(ca pe masina) deoarece este mai puternica si mai mica decat o masina???? FALS FALS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica! Imi pare rau sa aud astfel de stiri.

Apropos de fete, multe se urca pe orice motor le cade in cale, nu le pasa de nimic, motociclistul poate sa fie si mort de beat. In general fetele de 15-17 ani, chiar si mai mult. Atat spun.

Sorry de offtopic. Insanatosire grabnica, Kleine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti mare grija cu ranile!  Numai bine!

 

Offtopic: Oare am eu impresia gresita, sau cei care mai intai au avut cat. B au impresia ca pe motocicleta iti permiti mult mai multe(ca pe masina) deoarece este mai puternica si mai mica decat o masina???? FALS FALS

241713[/snapback]

 

 

Mercik la toata lumea!!! :eek:

 

Sper sa nu mai folosec :P ca e aiurea rau!

Nu a zis nimeni ca doare asa de tare ceva rupt :drink:

Probabil ca ai dreptate dar nu mergeam eu, eram pasager! Cred ca luam bataie daca ne tavaleam din cauza mea :lol:

 

Sa auzim de bine!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica.......s-a intamplat cumva pe la barajul dunarii-titan?ca mai era un baiat intins pe bordura cu picioru varza cu un XT albastru parca....

241758[/snapback]

 

Nope!

Any way s-a intamplat pe akolo pe unde e servce toyota, pe unde trece 42 cred. Nu stiu cum se numesc strazile de acolo.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica! Imi pare rau sa aud astfel de stiri.

Apropos de fete, multe se urca pe orice motor le cade in cale, nu le pasa de nimic, motociclistul poate sa fie si mort de beat. In general fetele de 15-17 ani, chiar si mai mult. Atat spun.

Sorry de offtopic. Insanatosire grabnica, Kleine!

241769[/snapback]

 

 

Agree! Uneori suntem mai tampe :eek:

Am facut si eu prostia asta once si nu s-a mai repetat, intre timp am mai si crescut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin minte o faza aproape incredibila ... doi flacai pe un zx-12 pe autostrada forja maxima. pilotul f f bun insa cunostea prea putin monstrul de sub el (ei). la un moment dat nu mai poate urma un viraj, franeaza totusi si se varsa usor in sant :eek: . ceea ce e incredibil (mie unul nu mi-a venit sa cred cel putin) este ca pasagerul (cu experienta vasta si cunostinte temeinice in a fi pasager) pur si simplu, inainte de momentul scurgerii, SARE DIN SA :) si din inertie o rupe la fuga pe langa motoreta care se varsa incet, cu pilot cu tot. nu a patit nimeni absolut nimic, motoreta mici avarii insa ce e de retinut este faptul ca iata ce pot face unii oameni cu un extraordinar spirit de conservare in primul rand si cu o fabuloasa inspiratie de moment - totusi, experienta si-a spus cuvantul - in al doilea rand ...

 

sa te faci bine repede, kleine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica...eu am duc amine sa imi schimb cizma alba ca mi s-a cam largit...sa-mi tineti pumnii sa scap de operatie...sa auzim numa de bine motoristi si motoriste...:)

241906[/snapback]

 

 

Spor la schimb de incaltaminte, a mea e inca alba :eek:

Sper sa fie fara operatie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercik reptile :drink:

 

Sanatate maxima. Conservari idioti :eek:

242008[/snapback]

 

 

Si eu am zis idem dar mai e ceva, soferii nu inteleg ca in motor nu este egal cu o masina (stiu ca mie mi-a luat cam 1 an :ok: ), se misca mult mai repede si trebuie sa fie mai atenti la ei.

Stiu ca atunci cand am plecat in we la Bv, inca puteam conduce :lol:, am plecat 2 masini si 4 motoare, si eu era sa-l busesc pe unul din ei :P Dar asta pentru ca se tot freca de pe stanga pe dreapta si la un moment dat nu l-am mai vazut.

Cred ca fiecare avem vina noastra, any way. :drink:

Iar eu ieri daca eram pe faza, probabil ca nu pateam nimic, dar cand omul e dus cu pluta plateste :)

Oricum eu scap repede si fara complicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin minte o faza aproape incredibila ... doi flacai pe un zx-12 pe autostrada forja maxima. pilotul f f bun insa cunostea prea putin monstrul de sub el (ei). la un moment dat nu mai poate urma un viraj, franeaza totusi si se varsa usor in sant  :P . ceea ce e incredibil (mie unul nu mi-a venit sa cred cel putin) este ca pasagerul (cu experienta vasta si cunostinte temeinice in a fi pasager) pur si simplu, inainte de momentul scurgerii, SARE DIN SA :eek: si din inertie o rupe la fuga pe langa motoreta care se varsa incet, cu pilot cu tot. nu a patit nimeni absolut nimic, motoreta mici avarii insa ce e de retinut este faptul ca iata ce pot face unii oameni cu un extraordinar spirit de conservare in primul rand si cu o fabuloasa inspiratie de moment - totusi, experienta si-a spus cuvantul - in al doilea rand ...

 

sa te faci bine repede, kleine  :lol:

242017[/snapback]

 

 

Agree, cat am mers cu un prieten (pe care cred ca l-a facut mama lui pe motor :ok: ) care stia si cat poate el si cat poate motorul nu am avut nici un acc.

Nu risca niciodata aiurea, era fine... :)

 

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Agree, cat am mers cu un prieten (pe care cred ca l-a facut mama lui pe motor  :lol: ) care stia si cat poate el si cat poate motorul nu am avut nici un acc.

Nu risca niciodata aiurea, era fine... :)

 

:P

242051[/snapback]

 

e f importanta treaba asta, sa cunosti atat limitele proprii cat si pe cele ale vehicului pe care il conduci (indiferent auto, moto). la moto ai nevoie de multa stabilitate psihica si rabdare, putere de anticipare a unui eveniment nedorit, atentie distributiva si multa indemanare, numai asa poti sa scapi teafar din nenumaratele situatii limita cu care inevitabil te confrunti intr-o tara unde educatia rutiera este ignorata de multi ...

 

btw, de cand am avut ultimul accident (si sper sa fie ultimul :eek: ), mi-am schimbat in totalitate optica vis-a-vis de conducerea acaretului, m-am auto-educat pe cat posibil (am cautat sa aplic cat mai bine si mai corect principiile de mai sus), m-am adaptat la un stil de mers care pana acum, slava Domnului, m-a tinut departe de belele, ceea ce va doresc si voua :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat priveste "concluzia 1" pot sa-ti spun ca mie (cred eu) mi-au folosit anii de judo si handbal :-) pentru ca la fiecare din cele 2 accidente (primu' la vreo 60 la ora, al doilea la 40-45-50) m-am rostogolit frumushel shi-am sarit dupa 5-10 metri in picioare. fara fracturi si culmea, ultima oara fara vreo julitura macar, deshi eram imbracat de birou

 

nu shtiu cum o fi la viteze mai mari (si nici nu vreau sa aflu prea curand) da' la vitezele decente de orash (si daca nu pici in fatza vreunei mashini) cred ca te scapa foarte mult sa te rostogoleshti, sa transformi energia potentziala in energie cinetica, pana se duce dreq :) :eek: la saritu' peste mashini e mai nashpa, ca eshti destul de sus shi rishti sa cazi fie pe burta/ maini/ coate (risc de fracturi urate daca pui mainile inainte shi blochezi coatele, seen that), fie sa cazi in cap (ceea ce poate fi oleaca de fatal)

 

da' mai bine sa evitzi... ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat priveste "concluzia 1" pot sa-ti spun ca mie (cred eu) mi-au folosit anii de judo si handbal :-) pentru ca la fiecare din cele 2 accidente (primu' la vreo 60 la ora, al doilea la 40-45-50) m-am rostogolit frumushel shi-am sarit dupa 5-10 metri in picioare. fara fracturi si culmea, ultima oara fara vreo julitura macar, deshi eram imbracat de birou

 

nu shtiu cum o fi la viteze mai mari (si nici nu vreau sa aflu prea curand) da' la vitezele decente de orash (si daca nu pici in fatza vreunei mashini) cred ca te scapa foarte mult sa te rostogoleshti, sa transformi energia potentziala in energie cinetica, pana se duce dreq :eek:  :P la saritu' peste mashini e mai nashpa, ca eshti destul de sus shi rishti sa cazi fie pe burta/ maini/ coate (risc de fracturi urate daca pui mainile inainte shi blochezi coatele, seen that), fie sa cazi in cap (ceea ce poate fi oleaca de fatal)

 

da' mai bine sa evitzi... ride safe!

242335[/snapback]

 

 

 

Mai bine :) decat sa facem cunostinta cu asfaltul :lol:

Mercik pentru sfaturi! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...