Sari la conținut

Glezna De Balerina...


bandi
 Share

Postări Recomandate

Prima zi din saptamana, prima zi dupa conced, prima zi de shcoala... chiar ma miram ce aglomeratie e de la Piata Scanteii la baneasa... parca totzi lasasra copiii la scoala si se tirau la munte

 

Shi io ca-n fiecare dimineatza, la scarbici... pe Bd Expozitiei, pana in Sofitel, iese unu' mai grabit cu un break din coloana, pe contrasens. In fatza mea ( pe banda 2) un Land Cruiser care franeaza brusc sa nu se-nfiga in el. Eu n-am timp sa franez, incerc sa degajez spre dreapta, gandindu-ma ca pan-aici mi-a fost... si mi-a fost! m-am "agatzat" de partea dreapta a barei, motoru' a ramas sub mashina (mergand, pana s-a consumat benzina din carb - am uitat de butonu' roshu) shi io am facut o tumba ca-n matrix pe banda 1.

 

scurt, nu?... de-acum incepe circul: ma adun de pe jos, ma dureau vag cotu' shi glezna. berbecele cu breaku' se oprise calare pe linia dubla continua shi se uita dupa mine care tzopaiam de colo-colo intr-un picior si cu mana-n bratze. ei bine, atunci mi s-a pus pata shi-am zis ca-l strang de gat :) . si pentru ca geamul in dreptu' lui era doar putzin crapat (shi cred ca nu m-am gandit c-ash putea deschide usha :lol: ) am pus mana pe casca shi i-am photut una-n geam. pe care l-am bout. adica s-a facut varza peste impricinat, care deja vroia sa iasa pe partea ailalta a mashinii... m-am calmat, mai ales ca totzi ceilaltzi shoferi strigau sa chem salvarea, sa chem politzia, pompierii etc... am sunat la 955, le-am zis pe scurt care-i treaba si in 3-5 minute era langa mine un agent pe motoscuter (cu care tocmai ma salutasem la podul baneasa). el ne-a calmat spiritele shi ne-a pus sa scoatem fiarele din drum (impricinatu' incepuse sa comenteze ca "daca mergeam io incet, daca franam io etc..." ca el se grabea & stuff - comentarii care nu prea erau in favoarea lui la ce nervi aveam..).

 

intre timp a mai trecut un biker pe-acolo (un chopper indigo, albastru - nu mai shtiu), merci pentru oferta de ajutor da' chiar nu era cazul.

 

ceva mai tarziu au aparut si cei de la accidente sa masoare urme, sa faca poze, sa ne masoare alcoolemia & stuff.

 

asta a fost overall treaba de 50-60 minute. dupa aia Floreasca, cozi, radiografii, balamuc pana la fo' 2. shi dup-aia inca fo' 2 ore la udrishte la infama camera 4) cu dat cu subsemnatu' shi... iata-ma acum acasa dupa prima zi de lucru :eek:

 

date tehnice:

- viteza mea: 40-50 la ora;

- echipament: casca, geaca blugi (fara protectzii, shi m-am tot tzinut sa i le dau lu' darian sa mi le puna...), vesta reflectorizanta ( :ok: cred ca asta l-a hipnotizat pe idiot, ma bucur sa fi crezut macar o clipa c-a dat un politzai pe jos... :P ), pantaloni de stofa si pantofi :drink: adica tzinuta de servici;

- pagube: far varza (geamu' n-a cazut totushi, carcasa era de plastic si a crapat), semnal stanga crapat discret, furca ushor stramba, amortizor stanga julit, oglinda dreapta julita superficial, scaritza dreapta a dat in evacuare (am vazut mai tarziu) si s-a strambat pedala de frina; vorba lu' ionel: "mah parca e enduro, nu s-a strambat nimic);

- JE: contuzie glezna si cot pe dreapta, in rest alles OK (la ora asta glezna e cat o portocala)

- ce-as fi putut face sa nu ajung pe jos: sa fi mers mai in spate (sau deloc in spatele unei mashini care nu-mi oferea vizibilitate);

 

dupa eveniment m-am gandit sa iau un taxi sau masina de-acasa, da' mi-am dat seama ca nu pot sa conduc cu glezna aia asa ca am folosit tot motoru' mai departe; merci oricum ionutz ca ai sarit cu ticoleana sa ma scotzi din cacao. a fost mai bine pe motor dat fiind traficul.

 

si cam asta e, ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule... ai avut si ghinion si noroc. Daca prostul face scandal sa platesti geamul, vezi sa invoci ca de durere nu te-ai mai putut controla :eek:

 

Acum serios... ma speriasem cand am vazut un nou topic la Accidente :) Bine ca e doar atat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud, man...bina ca nu ti-ai rupt nimic.

Cu vina accidentului e cam in coada de peste...logic si pe bune e vina boului cu breakul ca a intors unde nu trebuie, din pacate cu legea noastra de (cuvant urat) e posibil sa cazi de fraier, pt "nepastrarea distantei" pana la cel din fata. Din cate stiu in faze de-astea daca nu ai atins masina cu pricina se cheama ca ai cazut tu degeaba :P Depinde acuma si de militieni...iar faza cu casca in geam o inteleg, mai nasol e ca pot apare complicatii :)

 

 

Eu,unul, ma feresc ca de dracu sa merg in spatele unei magaoaie peste care nu vad, in cazuri din astea stau pe urma rotii stanga sau dreapta dupa caz, sa vad ce se intampla in fata si la o adica sa pot evita prin lateral. :drink:

 

 

Ia-o usor cateva zile ca glezna se desumfla... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti Ok mah.

Restul se rezolva, ca de-aia e casco!

 

Poate-ti vand un KTM sa vezi mai bine peste masini :) . Sau daca stai cu chopperul ala prea aproape de jeep-uri, alege de-alea mai inalte ca sa vezi pe sub ele :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, treaba e cam nashpa cu vina, cert este ca s-a deschis dosar de cercetare & stuff... nu shtiu ce sa zic, este posibil sa vin cu bani de-acasa pentru reparatie da' daca idiotu' sta pe tusha 2 luni pentru depashirea coloanei oprite la semafor si cauzare de accident tot e bine. cum ii spuneam shi lu' baiazid, ash plati o amenda de fo 2 mil pentru nerespectarea distantzei in mers (ceea ce nu e adevarat, nu cred ca puteai opri cu un motor nici daca aveai 20%-30% in plus ca distanza sau in minus ca viteza, eventual blocam rotzile shi culcam sub jeep, ceea ce putea fi mai rau). deci nu estimatzi capacitatea unei magaoaie de a frana de urgentza :-)

 

pe de alta parte am CASCO, da' parca n-ash deranja-o pentru un far (sa vad cu amortizoru' care-i faza). oricum, in vreo 15 zile spuneau agentzii ca se pune o rezolutie si atunci o sa va spun mai multe

 

pana atunci, KEEP RIDING

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ axa

 

casca in geam: idiotu' se apucase sa spuna agentzilor ca nu are pretenzii la geam, ashia se uitau la el ca meduza in crang: "frate, geamu' tau e problema?..."

 

mersu' "by the book: il practic mereu, dimineatza de ieri insa a fost "one of those days"... cand lashi putzin garda. my mistake!

 

oricum, cred ca am ieshit super-eftinescu pana acum

 

PS az'noapte m-a oprit politzia de 3 ori in 15 minute. eram varza: plecasem cu talonu' de la subaru shi conduceam un megane, in loc de dovada retzinerii permisului le-am dat autorizatzia de reparatzie... :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, imi pare rau sa aud despre asta :eek: , dar bine ca nu ai patit mare lucru

 

putea fi mai grav..............

 

 

bafta cu asigurarea, si in general :P

 

 

 

Nucu

 

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nashpa moment, inca un motor de reparat...bine ca n-ai tu nica rupt...bafta la mersul pe jos pana la insanatosire... :ok:

242034[/snapback]

 

gotta be jokin' papa bear... :eek: cum sa merg pe jos cand mi-au recomandat repaos 5-6 zile si anti-inflamatoare? i'm on medication, i could only RIDE... :lol: cu mashina ar insemna sa bag dreptu' in acceleratzie & frina, pe cand asha... WTF, nu pun frina spate... :P

 

shi fin'ca nu pot edita mesajul initzial (alo, zdrobrescu, sunt eu nebun sau kiar nu se poate? :) ) completez aici, la categoria echipament: manushi fara desh'te, la maini n-am avut nimic afar' de-o zgaiba minuscula. asta nu inseamna sa umblatzi ca mine... :drink: vorba cantecului, ride your own ride!

Editat de bandi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) .. Ai grija de picior !! Cauta sa te invoiesti saptamana asta..ori timp redus de lucru, ori picioru pe birou... mare grija..!

Pune si tu numaru' breakului , date de identificare.. sa-l recunoastem in trafic..cine stie... poa' ca-si mai ia una peste ochi... din greseala!!

:eek: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc de dovada retzinerii permisului le-am dat autorizatzia de reparatzie... :-))

Ce faci man o comise-si bafta si ai grija cu piciorul. Dar nu am inteles care e treaba cu permisul de ce ti l-au retinut ?!  :lol:

242319[/snapback]

 

pai mi l-au retzinut ca s-a deschis dosar de cercetare, e accident cu victime, te joci? :ok: parca vad ca-mi retzin tot mie permisu' ca m-am vatamat singur... axa shtie... :drink:

 

mi l-au oprit shi mie, shi aluia cu toyota shi celui cu dacia. acu' sa vedem dupa 15 zile cui prelungeshte, cine marca banu' shi cine sta pe tusha

 

@ DDU: fuck man, m-au facut ashtia shef, nu mai am de la cine ma invoi :drink: . in schimb pot sta toata ziua cu picioarele pe birou shi nu zice nimeni nici pis! :)

 

acu' serios, picioru' mi-e bine (da' o sa pun diseara o poza de-aseara, de dragu' subiectului) iar debilul ala ar face bine sa se linishteasca, i-am dat hard-core pentru tot restu' vietzii :P

 

a, shi-nca ceva: noroc cu janghinele alea de coburi ca n-am zgariat toba :eek: . bine ca n-am avut timp de ei in weekend, ca tocmai vroiam sa-i dau jos...

Editat de bandi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off man :eek: Bine ca esti okay, motorul e fier, da-l naibii.

PS: zi lu' fractu sa-si ia integrala, nu invata copilu' la prostii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off man  :drink:  Bine ca esti okay, motorul e fier, da-l naibii.

PS: zi lu' fractu sa-si ia integrala, nu invata copilu' la prostii :P

242662[/snapback]

 

e pacat de integrala sa batzi proshtii cu ea :eek:

 

vorbeam zilele trecute ce mai are de facut cu/ pentru motor si pe lista avea si casca integrala... sper sa nu se fi inchis sezonu' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Bai daca pana si tie, monumentul de atentie si atitudine preventiva, ti s-a intamplat, e nasol.

Sanatate maxima si mai bine plateste-ti singur reparatia (daca nu e cine stie ce), ca daca o faci pe CASCO, la anu', o sa te indoaie cu prima de asigurare.

Inca o data sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...