Sari la conținut

Accident Crangasi


zeze
 Share

Postări Recomandate

point fixation-cea mai mare prostie .auzisem de la cineva ca exista posibilitatea sa fii fost ciupit din spate de o masina.dak nu ,prob o fii intrat mai tare in curba,a franat fatza si s-a dus direct in gard .mi-am dat si eu cu parerea ca tot omu' :rock:

 

:rock:

 

in alta ordine de idei, dupa ce-a spus pasagera, e clar c-a pierdut spatele. ori pe canalele alea, ori pe cacatu ala de smoala. A indreptat-o si aia a fost. Pacat de el :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

la accident a fost nightwolf nu adi.

 

 

 

de ce ? u pleci al2-;ea al 3-lea de la semafor? io nu stiu motociclist care asteapta sa plece masinile inaintea lui , eventual sa se suie pe el la semafosr cum mi sa intamplat mie

of,of,of.....m-ai inteles bustean.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voua chiar nu va e jena sa aberati in halul asta? Fratilor, sunt N topicuri pe forumul asta ... Totusi, a murit un om! Imi este sila de tara asta de rahat.

Bag de seama ca pe zi ce trece, forumul asta se duce de rapa. Ce rahat sa invete un pusti de 20ani care citeste topicul asta? Practic, asta se vrea,nu? doi trei se gandesc cum sa cumpere mobra, alti patru abereaza aiurea despre cum ar trebui abordata curba si tot felul de tampenii ... Chiar nu puteti sa va rezumati la "NU AI CE CAUTA PE MOTOR, IN TRAFIC, FARA PERMIS" ? Ce pretentii sa mai avem noi de la soferi, cand noi gandim ca ei "lasa-l ba, nu avea permis" totusi, e vorba de moartea unui om, un om deosebit, probabil.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca.

Foarte bine ai zis

 

Cu carnet sau nu oricum nu mai conteaza e vorba de o secunda de neatentie .

 

Dumnezeu sa-l ierte .

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 e de vanzare acum ? Uite asa mai isi repara troaca, cate un posesor de permis cu R6,care poate a avut accident din vina conservarilor. De pasagera imi pare rau,dar nu mult ca daca avea minte nu se urca la el in spate stiind ca n-are permis...

Sau si asta la fel ca Moga a vrut sa "traga pe una"...si fata fiind noua piesa nu stia ca n-are permis...

 

 

 

Prostia circula si daca merge aiurea, se imprastie si moare.

off topic. ce sa-i fac unui ,,copil '' , care se crede dracula si ma freaca pe privat si care nu stie ca ne vom intalni in curand?spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.motorul l-a cumparat acum 2 saptamani de la un f.bun prieten al meu(exista contrat de vanzare-cumparare)ambii lucrand la service Renault de pe blvd.timisoara.

2.avea cauciuc nou pe spate Continental attack...nu stiu exact denumirea stiu k e continental.

3.cand a cumparat motorul a zis ca are permis de cativa ani.

4.stie cineva unde este acum motorul?fostul propietar ar vrea sa-l recupereze contra unei sume de bani presupunand k familia baiatului care a murit are nevoie de bani.

5.din ce spuneau cei care l-au cunoscut era un tip calm si calculat pe motor.Dumnezeu stie cel mai bine ce s-a intamplat.

cel mai idiot lucru este sa vorbesti despre morti lucruri care nu sunt la locul lor,fiecare om face alegeri in viata pentru care raspunde,imi pare rau pentru el ca a primit cea mai grea lectie pe care o putea primii.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace,sa-i fie tarana usoara.

 

3. Persoana nu are permis de conducere. Cel putin nu figureaza si nici nu avea asupra sa acest "obiect al muncii"

4. La BPR pt expertiza

 

avea permis, nu l-am vazut sau citit,

 

Atunci nu fa afirmatii care pot denatura acest caz. Sincer, putin ma intereseaza daca avea sau nu, cert e insa ca nu avea. Anyway a nu se confuda permisul de conducere cu alte cursuri de legislatie sau scoala inceputa si nefinalizata ... mai avem un caz acu 2 luni pe Luica ....

 

o sa sune urat dar si eu am auzit k ar fi fost intradevar lovit de o masina in roata din spate...ciudat k nu am vazut pana acum nici o stire ca desi sunt niste politisti prin forumul asta nu am auzit nimik despre nici o cercetare, martori, s.a.m.d....

 

Si cam ce ai vrea tu sa auzi despre cercetare si martori?? Citeste posturile mele anterioare, cred ca am mai explicat: NU MA BAG FRATE!! Atata timp cat exista NU MA BAG nu exista martori.

 

Cercetarea a fost standard, ca la orice accident rutier cu victima. Sau trebuia caz preferential aici si nu stiu?? Mie imi place altceva: ca vb oameni care nu au fost acolo. Daca voi intre voi nu va ascultati -- vezi treaba cu permisul, 3 forumisti spun ca in fata lor s-a verificat si s-a comunicat un anumit lucru --atunci ce pretentie sa mai am eu?? E atat de greu de crezut ca nu are?? Lucrul acesta a fost confirmat si de.... dar hai ca vorbesc mult si prost nu tre` sa ma justific voua. Continuati sa martirizati, i`m off! Ne vedem la urmatorul! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cercetarea a fost standard, ca la orice accident rutier cu victima. Sau trebuia caz preferential aici si nu stiu?? Mie imi place altceva: ca vb oameni care nu au fost acolo. Daca voi intre voi nu va ascultati -- vezi treaba cu permisul, 3 forumisti spun ca in fata lor s-a verificat si s-a comunicat un anumit lucru --atunci ce pretentie sa mai am eu?? E atat de greu de crezut ca nu are?? Lucrul acesta a fost confirmat si de.... dar hai ca vorbesc mult si prost nu tre` sa ma justific voua. Continuati sa martirizati, i`m off! Ne vedem la urmatorul! :rock:

 

Nu stiu daca ai zis ultima parte la caterinca sau pe bune da cam asa e mentalitatea politistilor in ro, lasa mah mai du-i in p***a masii ca si-o merita!!! Ce e pe topicu asta nu e martirizare se discuta doar despre ce s-a intamplat si chiar e pacat de bietu om, nu stiu cum poate sa ii para bine cuiva ca a murit(daca era bronzat, cu ochii vineti, cu gel in par in loc de casca si ascultand manele la telefon atunci imi parea mie bine si cred si multor altora). Offtopic: Ar trebui sa inceapa politia sa isi faca treaba ca lumea si primariile sa inceapa sa faca drumurile ca lumea nu asa cum sunt(zilele trecute am mers pe "autostrada" bucuresti - pitesti, ce sa mergi pe acolo? aia e pericol social e o infectie!!!). Si ar mai fi o chestie, sa inceapa autoritatile realmente sa previna toate dezastrele care se intampla ca prea se moare pe capete la noi! Nu stiu clasamentu da mai mult ca sigur suntem in top la numar de accidente si de morti in trafic!! Bine pe langa asta multa minte si celor care conduc si merg pe caluti ca dehh e si pielea lor in joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai zis ultima parte la caterinca sau pe bune da cam asa e mentalitatea politistilor in ro, lasa mah mai du-i in p***a masii ca si-o merita!!! Ce e pe topicu asta nu e martirizare se discuta doar despre ce s-a intamplat si chiar e pacat de bietu om, nu stiu cum poate sa ii para bine cuiva ca a murit(daca era bronzat, cu ochii vineti, cu gel in par in loc de casca si ascultand manele la telefon atunci imi parea mie bine si cred si multor altora). Offtopic: Ar trebui sa inceapa politia sa isi faca treaba ca lumea si primariile sa inceapa sa faca drumurile ca lumea nu asa cum sunt(zilele trecute am mers pe "autostrada" bucuresti - pitesti, ce sa mergi pe acolo? aia e pericol social e o infectie!!!). Si ar mai fi o chestie, sa inceapa autoritatile realmente sa previna toate dezastrele care se intampla ca prea se moare pe capete la noi! Nu stiu clasamentu da mai mult ca sigur suntem in top la numar de accidente si de morti in trafic!! Bine pe langa asta multa minte si celor care conduc si merg pe caluti ca dehh e si pielea lor in joc.

 

 

intradevar nu avea permis... :rock: i-a fost anulat acum ceva ani si n-a dezvaluit treaba asta. ciudat, niciodata n-a dat semne ca s-ar teme de un eventual control etc. nu am mers cu el decat de 3-4ori in ultimele lui zile, din pacate eu l-am indrumat catre horia sa-si repare mobra, unde mergea si cand s-a intamplat accidentul. ce c.acat, nu?

 

pasagera a fost sau va fi operata astazi, sper sa o pot scoate maine din spital macar pt. o ora, sa ajunga sa-l vada ultima oara pe cip. maine va fi incinerat, daca dintre cunoscuti vor sa vina revin cu detalii cand ajung acasa, deseara.

 

am citit pe-aici ca cel de la care a cumparat motocicleta ar vrea sa o recupereze contra unei sume. sincer, cat crezi tu ca merita motocicleta aia? pacat ca nu m-a consultat si pe mine inainte sa o cumpere....horia de la power motors sau icecube au vazut-o, stiu despre ce e vorba. ma intreb, cat esti dispus sa oferi pt. a-ti recupera "motoreta"?

 

S-o vezi pe mama prostului...cata suferinta. I-am facut un calmant si a plecat acasa,pacat ca nu stiu de ei si aleg sa plece atat de brusc si aiurea...

 

 

"mama prostului"???

 

poate tu datorita locului de munca esti lipsit de sentimente, dar asta nu inseamna ca tre sa te si prosteasca locul de munca. nu te gandesti ca p'aici ar putea citi si mame, surori, frati etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar nu avea permis... :rock: i-a fost anulat acum ceva ani si n-a dezvaluit treaba asta. ciudat, niciodata n-a dat semne ca s-ar teme de un eventual control etc. nu am mers cu el decat de 3-4ori in ultimele lui zile, din pacate eu l-am indrumat catre horia sa-si repare mobra, unde mergea si cand s-a intamplat accidentul. ce c.acat, nu?

 

pasagera a fost sau va fi operata astazi, sper sa o pot scoate maine din spital macar pt. o ora, sa ajunga sa-l vada ultima oara pe cip. maine va fi incinerat, daca dintre cunoscuti vor sa vina revin cu detalii cand ajung acasa, deseara.

 

am citit pe-aici ca cel de la care a cumparat motocicleta ar vrea sa o recupereze contra unei sume. sincer, cat crezi tu ca merita motocicleta aia? pacat ca nu m-a consultat si pe mine inainte sa o cumpere....horia de la power motors sau icecube au vazut-o, stiu despre ce e vorba. ma intreb, cat esti dispus sa oferi pt. a-ti recupera "motoreta"?

 

 

 

 

"mama prostului"???

 

poate tu datorita locului de munca esti lipsit de sentimente, dar asta nu inseamna ca tre sa te si prosteasca locul de munca. nu te gandesti ca p'aici ar putea citi si mame, surori, frati etc?

de acord si eu aici ,chiar dak a gresit ,trebuie putin respectat.doar e vb aia "despre morti ,numai de bine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.motorul l-a cumparat acum 2 saptamani de la un f.bun prieten al meu(exista contrat de vanzare-cumparare)ambii lucrand la service Renault de pe blvd.timisoara.

2.avea cauciuc nou pe spate Continental attack...nu stiu exact denumirea stiu k e continental.

3.cand a cumparat motorul a zis ca are permis de cativa ani.

4.stie cineva unde este acum motorul?fostul propietar ar vrea sa-l recupereze contra unei sume de bani presupunand k familia baiatului care a murit are nevoie de bani.

5.din ce spuneau cei care l-au cunoscut era un tip calm si calculat pe motor.Dumnezeu stie cel mai bine ce s-a intamplat.

cel mai idiot lucru este sa vorbesti despre morti lucruri care nu sunt la locul lor,fiecare om face alegeri in viata pentru care raspunde,imi pare rau pentru el ca a primit cea mai grea lectie pe care o putea primii.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace,sa-i fie tarana usoara.

1. a cumparat un "motor". tu te-ai fi dar cu "motoru'" ala in conditiile in care era? sau l-ai fi vandut cuiva?eu nu, indiferent cata nevoie de bani as fi avut..

2.avea, nu l-a ajutat:(

3.din pacate n-am stiut, desi trambitam una-ntruna despre un prieten de-al lui care merea in aceeasi situatie bla bla bla...

4.motoru' nu se va revinde, cel putin nu la fostul propietar. daca se va revinde, va fi pus la punct intai.

5.era calculat, am observat si eu asta, dar din pacata asta nu-l absolva de vina de a mere fara permis, implicit de a produce ata suferinta propriei familii si cunoscutilor, sa nu mai zic de problemele fizice ale prietenei lui. nu ca problemele fizice ar fi cele mai mari dureri ale ei in mom. de fata, dar se trece peste sa speram fara urmari

 

sper sa ne aducem aminte doar lucrurile ok, peste nasolii sa trecem.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mama prostului"???

 

poate tu datorita locului de munca esti lipsit de sentimente, dar asta nu inseamna ca tre sa te si prosteasca locul de munca. nu te gandesti ca p'aici ar putea citi si mame, surori, frati etc?

 

:rock:

gixxx, mama, citind remarcile tale, ma intreb ce pretentii sa mai am de la alte cadre medicale. mai esti si motociclist. nashpa....

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai zis ultima parte la caterinca sau pe bune da cam asa e mentalitatea politistilor in ro, lasa mah mai du-i in p***a masii ca si-o merita!!! Ce e pe topicu asta nu e martirizare se discuta doar despre ce s-a intamplat si chiar e pacat de bietu om, nu stiu cum poate sa ii para bine cuiva ca a murit(daca era bronzat, cu ochii vineti, cu gel in par in loc de casca si ascultand manele la telefon atunci imi parea mie bine si cred si multor altora). Offtopic: Ar trebui sa inceapa politia sa isi faca treaba ca lumea si primariile sa inceapa sa faca drumurile ca lumea nu asa cum sunt(zilele trecute am mers pe "autostrada" bucuresti - pitesti, ce sa mergi pe acolo? aia e pericol social e o infectie!!!). Si ar mai fi o chestie, sa inceapa autoritatile realmente sa previna toate dezastrele care se intampla ca prea se moare pe capete la noi! Nu stiu clasamentu da mai mult ca sigur suntem in top la numar de accidente si de morti in trafic!! Bine pe langa asta multa minte si celor care conduc si merg pe caluti ca dehh e si pielea lor in joc.

 

Imi place ca toti asteptam sa faca autoritatile ceva. Civilizatia nu vine de sus, de la "autoritati", vine de la fiecare in parte. Faptul ca se circula ca in jungla e 90% vina soferilor, nu a autoritatilor. Apropo, sa iti spun ceva, politia isi face treaba, poate mai bine decat vrem noi sa vedem si sa fim de acord, altfel nu ai mai ajunge virgin acasa dupa 12 noaptea.

Autostrada de care zici e absolut OK, am vazut mult mai proaste la austrieci si la cehi daca vrei sa o luam asa. Aaaa, sigur, nu se poate merge cu 200km/h, dar te-ai gandit ca poate nici nu e proiectata decat pentru 120?

Si in general astptam sa ne pice totul de-a gata fara niciun fel de efort. Sunt curios cine dintre cei care gandesc ca tine a facut sau a sustinut actiuni de voluntariat. Orice din care nu ies bani si unde trebuie muncit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepem cu discutii aiurea!! Da in alte tari cum se poate sa faca aia de sus ceva si la noi nu???? Oare nu e suficient ca platim atatea accize, taxe si mai stiu io ce?? Daca tot zici ca te plimbi atat prin lume unde ai vazut tu drumuri mai proastea ca la noi?? Am fost si io prin austria, germania si alte asemenea si in tari cu pretentii mai mici cum ar fi turcia, bulgaria si raman la parerea mea: avem cele mai proaste drumuri, de fapt nu cele mai proaste, CELE MAI DE COSMAR DRUMURI!!! Si da intr-adevar e o jungla la noi da las k am si vazut militieni care nu fac nimic, fac unii in trafic ce vrea mielu lor si ei stau si se amuza!! Asa ca nu mai lua aiurea apararea la cei de sus. Apropo esti militian de esti avocatu lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, am luat curba aia ieri si nu am vazut/simtit nimic suspect. E o curba plata, lunga, lina, care se strange un pic pe la mijloc. Nu sunt denivelari, nu sunt pete in asfalt. Intrat in ea cu 50, accelerat la jumate, iesit cu 80. Nimic special, nici macar inclinat prea mult.

 

l.e. daca intri mai tare in ea, te obliga sa te apleci ceva ca sa o iei, din cauza ca se strange un pic pe la mijlocul curbei. Daca nu te tine cauciucu, fuge de sub tine.

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt prieten cu ciprian de ceva timp, cei care dau vina pe el sau zzic ca a gresit stati linistiti nu era kmikze mai ales cu gagicasa nu cre d ca a mers vreodata mai mult de 100 inafara orasului ;) ,era ff prudent..nu stiu nimeni nusi explica cum sa intamplat...a fost un ghinion.Si ce daca navea permis e un cacao de hartie ...permisu se invata se cumpara...experientza nu. R.I.P Ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt prieten cu ciprian de ceva timp, cei care dau vina pe el sau zzic ca a gresit stati linistiti nu era kmikze mai ales cu gagicasa nu cre d ca a mers vreodata mai mult de 100 inafara orasului ;) ,era ff prudent..nu stiu nimeni nusi explica cum sa intamplat...a fost un ghinion.Si ce daca navea permis e un cacao de hartie ...permisu se invata se cumpara...experientza nu. R.I.P Ciprian

 

intradevar, mergea prudent. stia el de ce.

permisul nu e "un cacao de hartie". permisul iti da dreptul de a circula si a acumula experienta. experienta care cu greu o acumulezi in lipsa permisului, stand stresat, etc etc. a gresit. enorm.

 

prietena e in operatie, asteptam vesti.

se pare ca maine in jur de ora 10 va pleca de la capela Cimit. Catolic (dupa mall platza pe st. dinspre sura mare spre big) pe ultimul lui drum pana la IML, pt. a-i fi incinerat corpul dupa cum i-a fost dorinta-n timpul vietii.

bafta cunoscutilor si familiei sa treaca usor prin asta

 

ps multi (prea multi) vorbesc vrute si nevrute. unii au dreptate, altii nu, unii exagereaza, altii vb. la obiect. nu va doresc sa treceti prin chestii de gen, doar faptul de a prierde un prieten chiar daca nu f apropiat v-ar schimba radical viziunile...abtineti-va va rog

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa-l ierte

cred ca cel mai bun lucru pentru a opri alergatul pe strazile inguste si pline de gropi din bucuresti este sa motam pancarde cu poze de la accidentele moto care au avut loc in acele zone si poate asa o sa mai franam un pic cand ne gandim ca acolo a mai decedat un motociclist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa-l ierte

cred ca cel mai bun lucru pentru a opri alergatul pe strazile inguste si pline de gropi din bucuresti este sa motam pancarde cu poze de la accidentele moto care au avut loc in acele zone si poate asa o sa mai franam un pic cand ne gandim ca acolo a mai decedat un motociclist

 

pai si panourile publicitare unde ar mai fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai zis ultima parte la caterinca sau pe bune da cam asa e mentalitatea politistilor in ro, lasa mah mai du-i in p***a masii ca si-o merita!!! Ce e pe topicu asta nu e martirizare se discuta doar despre ce s-a intamplat si chiar e pacat de bietu om, nu stiu cum poate sa ii para bine cuiva ca a murit(daca era bronzat, cu ochii vineti, cu gel in par in loc de casca si ascultand manele la telefon atunci imi parea mie bine si cred si multor altora). Offtopic: Ar trebui sa inceapa politia sa isi faca treaba ca lumea si primariile sa inceapa sa faca drumurile ca lumea nu asa cum sunt(zilele trecute am mers pe "autostrada" bucuresti - pitesti, ce sa mergi pe acolo? aia e pericol social e o infectie!!!). Si ar mai fi o chestie, sa inceapa autoritatile realmente sa previna toate dezastrele care se intampla ca prea se moare pe capete la noi! Nu stiu clasamentu da mai mult ca sigur suntem in top la numar de accidente si de morti in trafic!! Bine pe langa asta multa minte si celor care conduc si merg pe caluti ca dehh e si pielea lor in joc.

 

Scuza-ma daca sunt cinic dar mentalitatea asta ne-o creionati si voi. Atata timp cat in strada vezi ceea ce vezi incepi sa realizezi ca orice ai face majoritatea tot praf sunt dpdv al soferiei. Nu am spus de tine ca martirizezi.... se ridicasera EVIDENT cateva voci (post-uri) care incepusera, din fericire au fost repede infundate. Nimanui nu ii pare bine ca a murit un om, insa pe mine unul NU MA MAI impresioneaza acest lucru. Imi pare rau, nu ma ascund dupa deget! Avem peste 85 de morti in Bucuresti de la inceputul anului pana acum, cifra exacta nu o stiu dar daca te intereseaza o pot afla pana maine.

 

Voi tot dati vina pe politie. Politia sa-si faca treaba, politia in sus politia in jos. Cam ce treaba sa faca politia? Sa asfalteze strazile? Sa faca filtre?? Sa faca dosare?? Ultimele 2 se fac pe banda rulanta. Ceea ce voi si TU inclusiv nu vreti sa intelegeti este ca treaba politiei este STRICT de constatare si atat. Nu de solutionare. De solutionare se ocupa alte organisme ale statului. Am mai avut astfel de discutii in topic-uri asemanatoare, vad ca tu cel putin nu prea ai citi cu atentie ce discutau si un medic de urgenta, si un procuror si un politist rutier si unul de cercetari penale. Incearca sa vezi si dincolo de viziunea "politistul tre` sa stea si capra ca il platesc din banii mei". Unii au inteles, altii vor intelege pe parcurs.

 

Dar hai ca suntem offtopic. Ca sa-ti raspund la intrebare, ultima parte nu, n-am spus-o la caterinca. Va fii un sezon pentru moto fff lung, posibil pana la sf. lui noiembrie cf. previziunilor meteo. Sunt convins ca scenariul se va repeta. In alt loc, dar tot incepator si cu vre-o problema la "plastic".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu nightwolf, se cere foarte mult de la politisti si, in schimb, primesc 0 respect, in conditiile in care marii majoritati i se rupe fix in paispe de autoritate. in alte tari des citate ca un fel de paradisuri pe pamant cetatenii nu se apuca sa spuna bancuri cu garcea in nasul politistului fara sa fie provocati in nici un fel (un exemplu aleator, caz vazut de mine), ci in principiu au mai multa consideratie si pt lege, si pt cei care o aplica.

 

iar in ce priveste posedarea unui permis de conducere, sunt de acord ca el nu presupune in nici un mod ca ai sti sa conduci (cel putin la categoria a), dar presupune ca ai niste minime cunostinte de legislatie rutiera, ca stii ce spune un indicator, ce-i aia o prioritate etc. iar de chestiile astea depind vieti, ca degeaba esti rossi daca nu stii ca tre sa stai cand semaforul e rosu.

 

pies: nu, nu sunt politista, in caz ca se trezeste cineva sa intrebe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu cateva zile puneam acest post :

"Sal' tare fratilor

Am tot incercat sa va explic in repetate randuri una....alta....... cum e cu viteza cum e cu opritul, cu evitatul, precautia si trag concluzia ca mi-am pierdut timpul. In timp ce ravaseam posturile voastra mi-a venit o idee. De astazi achizitionez motoare faramate in accidente. Voi recupera piulite, saibe, sigurante etc, parti mici din acestea. Asa ca nu va faceti griji daca motorul vostru a patit ceva nasol ca in cazul asta. Sau un amic, frate, sora, etc, au un accident nasol. Eu le cumpar motoarele. Oferta mea va fi foarte generoasa voi porni de la 50€ si voi merge pana la 100€ indiferent de marca, an fabricatie, grad avarie, luni de leasing, culoare, bla.....bla.

Dati-va linistiti cu motoarele, tare, cat puteti voi de tare, nu se intampla mare lucru. Nu sunteti voi fraierii care sa o pateasca. Eu voi contacta rudele, prietenii, voi fi printre cei care va conduc, (sa nu va ganditi la cimitir, nu se poate intampla in cazul vostru), eu voi cumpara ce a mai ramas din motocicleta.

Asfalt uscat!"

 

Oferta ramane valabila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf ai si tu dreptate, sutn multe petarde in trafic si multi cu 3 oo!! Da sunt si politisti multi care n-au ce cauta si din cauza carora lumea nu are respect pentru autoritate! Eu vorbesc aici in principiu de cei de la trafic rutier ca in rest nu am avut treaba niciodata si sper sa nu am. Si la rutiera sunt muuulti care fac o groaza de abuzuri! Dar cum ati zis si voi nu isi au rostu discutiile astea aici si important e ca lumea citind topicuri d-astea poate se mai calmeaza putin. Uite un exemplu am un baiat de la scoala moto unde am facut care se pregatea sa dea si de B si de A(deci avea experienta 0 absolut, si varsta ca atare 18 ani) si vroia omu sa isi in primu rand motor! si Ghici ce? direct 1000RR adica nu cu mizerii mai mici sau mai stiu io ce altceva. Poate totusi topicurile de genu asta isi au un pic rostu lor si mai citesc si oameni ca el si invata cate ceva. In rest noi sa fim sanatosi, asflat uscat si fara incidente!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu nightwolf, se cere foarte mult de la politisti si, in schimb, primesc 0 respect, in conditiile in care marii majoritati i se rupe fix in paispe de autoritate. in alte tari des citate ca un fel de paradisuri pe pamant cetatenii nu se apuca sa spuna bancuri cu garcea in nasul politistului fara sa fie provocati in nici un fel (un exemplu aleator, caz vazut de mine), ci in principiu au mai multa consideratie si pt lege, si pt cei care o aplica.

 

iar in ce priveste posedarea unui permis de conducere, sunt de acord ca el nu presupune in nici un mod ca ai sti sa conduci (cel putin la categoria a), dar presupune ca ai niste minime cunostinte de legislatie rutiera, ca stii ce spune un indicator, ce-i aia o prioritate etc. iar de chestiile astea depind vieti, ca degeaba esti rossi daca nu stii ca tre sa stai cand semaforul e rosu.

 

pies: nu, nu sunt politista, in caz ca se trezeste cineva sa intrebe.

...consideratia fatza de lege si de autoritati e invers proportionala cu marimea jeep-ului, a contului din banca si a functiei pe care o ocupa taticu' in parlament.....stim f bine cum se aplica legea la noi..si cum se obtin permisele de conducere.....sa fim seriosi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma daca sunt cinic dar mentalitatea asta ne-o creionati si voi. Atata timp cat in strada vezi ceea ce vezi incepi sa realizezi ca orice ai face majoritatea tot praf sunt dpdv al soferiei. Nu am spus de tine ca martirizezi.... se ridicasera EVIDENT cateva voci (post-uri) care incepusera, din fericire au fost repede infundate. Nimanui nu ii pare bine ca a murit un om, insa pe mine unul NU MA MAI impresioneaza acest lucru. Imi pare rau, nu ma ascund dupa deget! Avem peste 85 de morti in Bucuresti de la inceputul anului pana acum, cifra exacta nu o stiu dar daca te intereseaza o pot afla pana maine.

 

Voi tot dati vina pe politie. Politia sa-si faca treaba, politia in sus politia in jos. Cam ce treaba sa faca politia? Sa asfalteze strazile? Sa faca filtre?? Sa faca dosare?? Ultimele 2 se fac pe banda rulanta. Ceea ce voi si TU inclusiv nu vreti sa intelegeti este ca treaba politiei este STRICT de constatare si atat. Nu de solutionare. De solutionare se ocupa alte organisme ale statului. Am mai avut astfel de discutii in topic-uri asemanatoare, vad ca tu cel putin nu prea ai citi cu atentie ce discutau si un medic de urgenta, si un procuror si un politist rutier si unul de cercetari penale. Incearca sa vezi si dincolo de viziunea "politistul tre` sa stea si capra ca il platesc din banii mei". Unii au inteles, altii vor intelege pe parcurs.

 

Dar hai ca suntem offtopic. Ca sa-ti raspund la intrebare, ultima parte nu, n-am spus-o la caterinca. Va fii un sezon pentru moto fff lung, posibil pana la sf. lui noiembrie cf. previziunilor meteo. Sunt convins ca scenariul se va repeta. In alt loc, dar tot incepator si cu vre-o problema la "plastic".

LEGE Nr. 218 din 23 aprilie 2002

privind organizarea Âşi funcționarea Poliției Române

EMITENT: PARLAMENTUL

PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 305 din 9 mai 2002

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

CAP. 1

Dispoziții generale

ART. 1

Poliția Română face parte din Ministerul de Interne Âşi este instituția specializată a statului, care exercită atribuții privind apărarea drepturilor Âşi libertăților fundamentale ale persoanei, a proprietății private Âşi publice, prevenirea Âşi descoperirea infracțiunilor, respectarea ordinii Âşi liniÂştii publice, în condițiile legii.

ART. 2

Activitatea Poliției Române constituie serviciu public specializat Âşi se realizează în interesul persoanei, al comunității, precum Âşi în sprijinul instituțiilor statului, exclusiv pe baza Âşi în executarea legii.

ART. 3

În îndeplinirea misiunilor care îi revin Poliția Română cooperează cu instituțiile statului Âşi colaborează cu asociațiile Âşi organizațiile neguvernamentale, precum Âşi cu persoanele fizice Âşi juridice, în limitele legii.

 

Eu cred ca legea este destul de clara in ceea ce priveste atributiile Politiei. Nu se rezuma doar la constatare. Ci si la prevenire. Acum vreo 4 ani am venit in Bucuresti, si m-am trezit in intersectia aia groaznica de la Mihai Bravu cu Baba Novac si str. Dristorului, unde se facuse un sens giratoriu nou, pe atunci. Nu erau nici semafoare. Fara sa stiu, deh, am venit dinspre Mihai Bravu si am intrat direct pe strada aceea din stanga, cea imediat urmatoare dupa Baba Novac. M-a oprit Politia, pt ca trebuia sa fac tot sensul giratoriu, nu sa tai intersectia. Ce crezi ca au facut? Au vazut ca nu sunt din B, m-au crezut ca habar nu aveam de sensul giratoriu si nu m-au sanctionat. Insa, am fost obligat de politist (unt tip carunt, la vreo 50 de ani) sa fac inconjurul intersectiei, pieton, impreuna cu el. Se oprea unde exista un cedeaza trecerea si-mi explica, traversam si-mi arata de unde tb sa ma asigur si cui tb sa dau prioritate. A durat max. 15 min. Dar grija si atentia cu care mi-a explicat omul ala ce trebuie sa fac cand mai ajung in acea intersectie, iti jur ca au contat pentru mine (si mai conteaza inca) mai mult decat daca imi suspenda carnetul sau ma amenda. Voi de ce nu puteti face ca el? Daca il vezi pe taran ca intoarce peste linia continua, la 50 de m de tine, sau trece pe rosu, sau depaseste aiurea, dute dupa el si explica-i ca a gresit, poate nu stia. Sanctioneaza-l daca era constient ca incalca legea. Eu cred ca atributiile de prevenire sunt inaintea celor de constatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi de ce nu puteti face ca el?

 

Tu chiar crezi ca toti politistii stau degeaba si au timp de tine sa iti explice ceva ce trebuia sa fi vazut tu dinainte? Ceea ce ceri tu este relativ ok insa este si treaba ta sa te uiti dupa semnele de circulatie si zona ce urmeaza sa o parcurgi... faci si tu ca tot romanul: nu e treaba mea, este treaba autoritatilor sa faca ceva... gresit, de inceput incepi tu si continua si autoritatile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...