Sari la conținut

Supermoto De Incepator Inalt


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Fac ce fac si mai pun cate o intrebare :)

 

Un super moto pana in 2000 EUR, care nu necesita ulei mai devreme de 6000-7000 km, cu racire pe lichid exista?

De asemenea, la 1.90m inaltimea motociclistului, poate parea ca abuzezi de un SM? :) Exista unele mai inalte eventual?

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac ce fac si mai pun cate o intrebare :)

 

Un super moto pana in 2000 EUR, care nu necesita ulei mai devreme de 6000-7000 km, cu racire pe lichid exista?

De asemenea, la 1.90m inaltimea motociclistului, poate parea ca abuzezi de un SM? :D Exista unele mai inalte eventual?

supermoto la banii astia cam greu.

ulei la 6k-7k :) de obicei supermoto sunt cam monocilindrice si cer un schimb la 3-4k eu cel putin la a mea la 3000 dau afara uleiul.

La banii astia si cu schimb de ulei la km astia dar nu e supermoto recomand TDM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Yamaha TT600 E Belgarda transformata in supermoto. Cam in 2500 oiro.

Sau o transformi tu. Cu roti de GS500 si discuri parca de R1 sau CBR (nu sunt sigur; am un tovaras cu intentii din astea).

Exceptie racirea pe apa.

Poti lua de la Kedo kit radiator ulei suplimentar, daca te stii ca nu ii dai serios ca sao racesti bine.

Suuper motor, dupa parerea mea.

 

 

Iote, 2350 E:

 

Yamaha TT600E - mobile.de

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha TT600 E Belgarda transformata in supermoto. Cam in 2500 oiro.

Sau o transformi tu. Cu roti de GS500 si discuri parca de R1 sau CBR (nu sunt sigur; am un tovaras cu intentii din astea).

Exceptie racirea pe apa.

Poti lua de la Kedo kit radiator ulei suplimentar, daca te stii ca nu ii dai serios ca sao racesti bine.

Suuper motor, dupa parerea mea.

 

 

Iote, 2350 E:

 

Yamaha TT600E - mobile.de

 

 

arata superb batranica..... asa ceva mi-as permite si eu ... nu stiam de existenta la mobra asta! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si are si electromotor ca este E(R-ul nu are),eu caut la a mea roti de super-moto dar nu gasesc :rock: . chiar nu inteleg de ce sunt asa rare la noi TT-urile ca sunt niste mobre foarte misto si prietenoase,probabil din cauza ca au sub 50 de cai si in Romania sunt numai reisari.

Editat de seby_mf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam putini bani pentru o motocicleta supermoto. Eu din cate stiam kit-urile sunt destul de scumpe, insa e mai bine sa incerci o adaptare de la motocicleta de cross la supermoto. Poate iesi mai ieftin!

tu de ce nu vezi ca omul nu prea are bani de intretinere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pune ceva bani si ia-ti ceva bun. Cu cat e mai ieftina mobra e si mai veche, inclusiv poate avea defecte ce te vor costa mai mult decat daca ai lua una intreaga. Mai ales daca o iei fara un mecanic langa tine (cazul in care te duci in Germania dupa ea)

TT-urile, XT-urile, XR-urile, etc. sunt o optiune viabila, dar atentie la ce am zis mai sus legat de capitolul stare tehnica (vezi cazul lui Ralucone cu mobra ei /index.php?...=166369&hl= )

Iar intretinerea NU o vei face la 6-7000 km decat daca nu vrei sa pastrezi mobra. Uleiul e viata motorului, un ulei bun si pe indicativul corect (luand in calcul mai multi factori: vara, iarna, stil de condus, uzura) De inaltimea ta nu-ti fa probleme, vei sta bine pe ele.

 

Ca idee, uite ce mi-au cazut ochii la o privire sumara:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=3

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=3

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=4

 

Ia in calcul, la cheltuieli, urmatoarele:

- benzina/motorina pana acolo si retur, cu o masina care sa-ti permita sa cari mobra

- mancare, cazare, taxe de autostrazi

- mecanic disponibil sa vina 3 zile cu tine sa o vada

 

Toate astea se injumatatesc daca mai iei pe vreun prieten in aceeasi situatie ca tine si va luati amandoi mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pune ceva bani si ia-ti ceva bun. Cu cat e mai ieftina mobra e si mai veche, inclusiv poate avea defecte ce te vor costa mai mult decat daca ai lua una intreaga. Mai ales daca o iei fara un mecanic langa tine (cazul in care te duci in Germania dupa ea)

TT-urile, XT-urile, XR-urile, etc. sunt o optiune viabila, dar atentie la ce am zis mai sus legat de capitolul stare tehnica (vezi cazul lui Ralucone cu mobra ei /index.php?...=166369&hl= )

Iar intretinerea NU o vei face la 6-7000 km decat daca nu vrei sa pastrezi mobra. Uleiul e viata motorului, un ulei bun si pe indicativul corect (luand in calcul mai multi factori: vara, iarna, stil de condus, uzura) De inaltimea ta nu-ti fa probleme, vei sta bine pe ele.

 

Ca idee, uite ce mi-au cazut ochii la o privire sumara:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=3

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=3

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=4

 

Ia in calcul, la cheltuieli, urmatoarele:

- benzina/motorina pana acolo si retur, cu o masina care sa-ti permita sa cari mobra

- mancare, cazare, taxe de autostrazi

- mecanic disponibil sa vina 3 zile cu tine sa o vada

 

Toate astea se injumatatesc daca mai iei pe vreun prieten in aceeasi situatie ca tine si va luati amandoi mobre.

 

Ma arde focul incat sa ma duc sa cumpar si una de scoala doar ca sa am ceva mai repede, am luat A-ul de curand si sunt tanar si nelinistit.

 

Am crezut ca in topicul lui Ralucone urma sa-mi arati un caz de "afara-i vopsit gardul si inauntru-i leopardul" cu o motocicleta cumparata, dar am vazut un caz fericit, un motor ca acela mi-ar placea si mie :rock: Poate nu tot galben, dar e foarte foarte frumos, sunt curios cat a facut bijuteria respectiva.

 

La o cumparatura ieftina pe care o sa o fac eu, cei 600-700 EUR cat ar face comisionul pentru a aduce un motor la care adaug costurile de inmatriculare, ar intra in adaosul la pret pe care il primeste o motocicleta de aici, eu asa am facut calculul, sunteti liberi sa ma contraziceti :rock:.

 

Frumoase motoare vad in link-urile alea

 

Husqvarna 610 - vad ca e cam tinerica, am inteles ca huski-ul mananca ulei cum beau eu apa

Yamaha XT 600 - are ceva kilometraj

Honda XR 600 R - si asta iar e tinerica, nu pot sa zic ca nu-mi face cu ochiul

KTM LC 4 GS 620 Super Comp. - imi place mult sm-ul asta si am vazut ca e super laudat KTM-ul

Husqvarna TE 510 Supermoto Umbau - relativ tinerica si din fericire asta are si sub 25 KW ( nu inteleg cum de are 13 kw la 500 cmc)

Yamaha XT 600 Supermoto - foarte frumoasa si asta, pare a fi mai de touring

 

Multumesc foarte mult Thomas, chiar aveam dificultati in a gasi ceva din clasa super moto, acum o idee ceva mai clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Parere personala:

 

- Honda XR modelele vechi (indiferent ce litera/litere urmeaza dupa 650) sunt ori foarte vechi ori foarte proaste. XR a inceput sa insemne foooarte mult pe scena moto cu ultimul model de XR650R. Un super motor, enduro insa la baza (transformabil). Parca sa zic ca are userul @PURE PASSION unul.

Ultimul XR650 L e insa depasit total de realitate.

- La banii pe care ii ai si conditiile pe care le-ai descris la inceput as scoate din calcul Husqvarna, Ktm, Husaberg si alte marci moto orientate spre competitie (vezi servisarea de rigoare, obligatorie indiferent ca o folosesti sau nu asa cum ar trebui) si m-as uita mai degraba la motoare mai umane, derivate din enduro-tourere sau rally-raid (XT, TT, Dominator, etc...).

Dintre anunturile lui Thomas, Yamaha XT-ul acela vopsit mat m-a incantat enorm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o cumparatura ieftina pe care o sa o fac eu, cei 600-700 EUR cat ar face comisionul pentru a aduce un motor la care adaug costurile de inmatriculare, ar intra in adaosul la pret pe care il primeste o motocicleta de aici, eu asa am facut calculul, sunteti liberi sa ma contraziceti :rock:.

 

Frumoase motoare vad in link-urile alea

 

Husqvarna 610 - vad ca e cam tinerica, am inteles ca huski-ul mananca ulei cum beau eu apa

Yamaha XT 600 - are ceva kilometraj - preferi sa te minta si sa aiba kilometrajul dat inapoi cu bormasina ?

Honda XR 600 R - si asta iar e tinerica, nu pot sa zic ca nu-mi face cu ochiul

KTM LC 4 GS 620 Super Comp. - imi place mult sm-ul asta si am vazut ca e super laudat KTM-ul - pentru modelele mai vechi totusi iti recomand sa discuti cu un mecanic KTM (iti dau nr pe PM daca vrei neaparat)

Husqvarna TE 510 Supermoto Umbau - relativ tinerica si din fericire asta are si sub 25 KW ( nu inteleg cum de are 13 kw la 500 cmc) - in Germania e drastica treaba cu sub 25kW pt incepatori. Deci asta are un reductor (la admisie, carburator, evacuare, etc) pentru a-i lua din putere

Yamaha XT 600 Supermoto - foarte frumoasa si asta, pare a fi mai de touring - touring cu un SM nu ai sa faci din mai multe considerente :blbl: dar pentru drumurile de la noi, "un mare si o munte" :P e ok

 

Multumesc foarte mult Thomas, chiar aveam dificultati in a gasi ceva din clasa super moto, acum o idee ceva mai clara.

 

Per total, cum a zis si Mihai: XT si TT sunt optiunile decente si viabile in principal :rock: Iar eu mi-as lua mobra personal, nu as da altuia banii sa o aduca. Nu ca nu ar fi persoane de incredere unii (adica sa nu fuga cu banii) dar nu as avea incredere in partea mecanica/electrica decat cu un mecanic pe care l-as plati sau cunoaste personal.

 

Bafta.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenal Janos ala. Auzi: "sunet diabolic", "nerecomandata incepatorilor" :unsure: . Ce mi se pare ciudat e ca are 0 km; i-o fi facut motorul recent.

 

Oricum; un kit e in general foarte scump. Dar. Daca adaptezi niste roti de GS si mai faci rost de piese second (etrier, disc, distantieri) poti sa iesi destul de ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau un sfat lasa-te de sm! la ce intretinere vrei tu nu o sa poti sa ai un supermoto cu performante bune si sa te mai si tina.

In primul rand daca cauti vechi te bucuri a un pret redus si poti sa ai surpriza sa iti bubuie motoru si sa ai o gaura in buget de 2000 eur pt reparatie si daca o sa o vinzi dupa mai iei 1800 eur.

Deci daca vrei sm ia cat mai nou, daca nu transalp, tenere, 650 gs etc.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Omul a spus asta:

super moto pana in 2000 EUR, care nu necesita ulei mai devreme de 6000-7000 km, cu racire pe lichid, 1.90m inaltimea motociclistului.

 

la care tu ai raspuns asta :

Iti dau un sfat lasa-te de sm! la ce intretinere vrei tu nu o sa poti sa ai un supermoto cu performante bune si sa te mai si tina.

In primul rand daca cauti vechi te bucuri a un pret redus si poti sa ai surpriza sa iti bubuie motoru si sa ai o gaura in buget de 2000 eur pt reparatie si daca o sa o vinzi dupa mai iei 1800 eur.

Deci daca vrei sm ia cat mai nou, daca nu transalp, tenere, 650 gs etc.

Bafta!

 

Citez de pe site-ul http://www.supermoto.ro/index_ro.html:

** "Entuziastii moto aveau nevoie de o combinatie intre forta si rezistenta off-road cu tehnologia performanta a unui motor de viteza. Noua motocicleta de SuperMoto are o infatisare moderna si se adapteaza perfect atat in traficul urban, pe circuitul de viteza cat si pe teren accidentat."

** "acestui nou si spectaculos sport ce combina emotia si entuziasmul oferit de cursele de superbike, motocros si cele de viteza pe strada sau pe circuit compact"

si

** "Cursele S1 se tin pe circuite cu o lungime de aproximativ 1,3 km, din care 70% pe asfalt si 30% pe teren accidentat. Cu aceste motoare puternice participantii ating adeseori viteze de pana la 180km/h in linie dreapta."

Explicatii ale unei discipline sportive, dar care se aplica 99% si la realitatea de dincolo de pistele de concurs.

 

- "Iti dau un sfat lasa-te de sm!" post-3763-1223766081.gif. Nici macar nu s-a apucat.

- "la ce intretinere vrei tu nu o sa poti sa ai un supermoto cu performante bune si sa te mai si tina"

Tu cunosteai diferentele de intretinere intre o stradala si un SM inainte sa il cumperi? A gresit. Si acum ce?

- poti sa ai surpriza sa iti bubuie motoru si sa ai o gaura in buget de 2000 eur pt reparatie .

Poftim?

- Deci daca vrei sm ia cat mai nou, daca nu transalp, tenere, 650 gs etc

Deci, @denton, daca nu ai bani de Evo ia-ti Pajero :unsure: .

 

Faptul ca exista si sunt mai intens promovate motociclete supermoto fabricate in serie de KTM, Husaberg, Husqvarna, Aprilia, Yamaha cu pret de la 3000-3500 euro in sus, nu inseamna ca acelea sunt singurele optiuni.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

îți mai aminteÂşti cum suna DRul ăla pe care l-am dus la CaransebeÂş ? Sunet diabolic mi se pare potrivit. Cu foarte puternică, însă ... :rock:

 

Poate senzatia de putere era data de insusi Satan. :D . Oricum, la ce ambreiaj avea ala, inteleg de ce nu era recomandat incepatorilor. :unsure:

P.S. Chiar asa, ce s-a intamplat cu saraca mobra?

 

 

Pentru initiator, daca mai strangi ceva banuti (3000), poti sa iti iei urmatoarele:

 

KTM Duke

WR 400 F

Husqvarna 610 sau Husqvarna 610

 

Si la niste bani suspect de putini, ai un KLR destul de simpatic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va rog sa inchideti topicul, nu mai vreau supermoto.

 

As dori sa le multumesc tuturor celor care m-au sfatuit :laugh:.

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa inchideti topicul, nu mai vreau supermoto.

 

As dori sa le multumesc tuturor celor care m-au sfatuit :).

 

 

pff, ce schimbare de opinie, ce te`a determinat ? asa deodata

bafta si tie si asfalt uscat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...