Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Faina treaba, acuma urmeaza sa-ti faci alt ghidon ca sa fie la intaltimea sisbar-ului! :cheers:

Asa arata candva virago-ul meu:

1.post-25613-0-56176900-1333395428_thumb.jpg

2.post-25613-0-39194900-1333395462_thumb.jpg

si dupa vanzare asa arata:

1.post-25613-0-11551600-1333395501_thumb.jpg

2.post-25613-0-51143000-1333395519_thumb.jpg

 

Succesuri in continuare!

 

Salut,

 

Ai idee pe unde pot gasi si eu in sissy bar ca cel din setul 2 de imagini ?

Bine, in mintea mea ar fi misto daca ar incepe cumva de la axul roti din spate, dar e ok si asa ca in poze.

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa faca o "placa de baza" pentru sa solo, dar mai lata, (mai pe stil big-chopper ( Glide, Indian Chief), nu sportster sau dyna)?

 

Rectific, seat-pan, ca sa fim in zona termenilor consacrati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa faca o "placa de baza" pentru sa solo, dar mai lata, (mai pe stil big-chopper ( Glide, Indian Chief), nu sportster sau dyna)?

 

Rectific, seat-pan, ca sa fim in zona termenilor consacrati...

Hai noroc.Uite ce-o sã-mi iau eu,pt. GS-ul fãcut cruiser :

http://www.ebay.com/itm/110812225035?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

La o minimã documentare,am aflat cã tabla aia,nu se face chiar asa,din ce-ti cade la mânã...Trebuie sã fie din otel destul de gros,eventual cu nervuri de-ntãrire,cum are asta din link-ul de la mine.Gândeste-te cã trebuie sã nu se deformeze sub 2/3 din greutatea ta,presiune accentuatã foarte mult,la denivelãrile solului Gãsesti pe ebay,o sumedenie de table de diferite forme si dimensiuni.Unii care le vând,le si produc.Cautã si când gãsesti unul de-ãsta,mã suni si te-ajut sã ti-o comanzi,dacã nu reusesti aicea.

Ah,era sã uit: am eu una,de Simson,dacã nu mã-nsel.Are 27 cm lungime si 34 cm lãtzime,în zona cea mai latã.Am mai vãzut din asta,pusã pe Drifter.Dacã vrei,îi fac poze,cu rulete lângã ea,ca sã ai si cotele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cea de pe ebay, si cea de Simson sunt prea inguste - stiu Drifterul cu sa de Simson, dupa parerea mea ar trebui ceva mai lat, ca pe Indianul Chief original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, un 17'' ar fi ok, 11'' merge pe ceva mai ingust, gen sportster, dyna, sau japoneze gen VT600, sau dupa gusturi, fireste, pe orice...

 

C'mon, e o bucata de otel 10 gauge de batut intr-o forma, mi-e jena s-o cumpar din USA, chiar nu mai e nimeni in tara asta sa taie o tabla si sa-i dea niste ciocane? Cristi, as lua saua ta, dar pe urma am aceeasi problema daca vreau s-o modific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, un 17'' ar fi ok, 11'' merge pe ceva mai ingust, gen sportster, dyna, sau japoneze gen VT600, sau dupa gusturi, fireste, pe orice...

 

C'mon, e o bucata de otel 10 gauge de batut intr-o forma, mi-e jena s-o cumpar din USA, chiar nu mai e nimeni in tara asta sa taie o tabla si sa-i dea niste ciocane? Cristi, as lua saua ta, dar pe urma am aceeasi problema daca vreau s-o modific.

 

no problem,atunci suna-l pe Basty,imposibil sa nu o poata face...sau pe Dinamita Customs!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, un 17'' ar fi ok, 11'' merge pe ceva mai ingust, gen sportster, dyna, sau japoneze gen VT600, sau dupa gusturi, fireste, pe orice...

 

C'mon, e o bucata de otel 10 gauge de batut intr-o forma, mi-e jena s-o cumpar din USA, chiar nu mai e nimeni in tara asta sa taie o tabla si sa-i dea niste ciocane? Cristi, as lua saua ta, dar pe urma am aceeasi problema daca vreau s-o modific.

mai jos un scurt tutorial cu seat-pan-ul meu

dupe un sezon arata la fel ca la inceput, adica foarte bine in opinia mea :P

/index.php?/topic/11658-kawasaki-vulcan/page__st__5280

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai jos un scurt tutorial cu seat-pan-ul meu

dupe un sezon arata la fel ca la inceput, adica foarte bine in opinia mea :P

http://www.motocicli.../page__st__5280

da,numai ca Ancalagon e medic,are mainile finute si probabil asigurate..hehehe... plus ca nu are nici garaj nici scule.

 

Doc,du-te la un tinichigiu auto...daca custombuilderii nostrii nu se baga....

sau te rezolv eu de la a-z,numa sa am timp.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut , sunt Gabriel din Bucuresti ,

unul din cele doua hobby-uri ale mele ( in afara de motociclete ) este constructia si utilizarea masinilor pentru prelucrarea metalelor comandate de computer ( CNC ) .

ca o paranteza , celalat hobby este airsoft-ul .

 

Ma intreb , oare nu ar exista vreun accesoriu / piesa / personalizare care sa poata fi executate pe o asemenea masina ? Ma refer la componente de design , gravuri , si alte asemenea ...

Inca nu am incercat asa ceva , nu am cine stie ce simt artistic sau creativ ( de fapt , deloc ... ) . m-am rezumat la constructia masinilor ...

 

Am un atelier destul de bine utilat in Breaza / Prahova ( la coliba mea de vacanta ) , daca exista interes , va pot arata ce am realizat pana acum .

 

Motivul pentru care postez este faptul ca vreau sa intru in posesia unui bobber , bazat pe un VT600 . Am vazut un exemplu deosebit de frumos pe net ( garajuluoctav ) , si mi-a cazut cu tronc ...

Ma gandesc ca poate am putea face schimburi de informatii / experienta ...

 

Multumesc pentru rabdare si sper ca nu am plictisit pe nimeni .

 

Cu stima

 

Gabriel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai arata-ne ce ai rezlizat pana acum si poate ne vin idei.

 

In materie de brizbrizuri , inca n-am facunt nimic ... eu construiesc masina , nu o folosesc in adevaratul sens al cuvantului ... doar masina master e folosita , pentru a produce

componentele necesare altor masini de acest gen .

 

Ex : masina master ( router cnc , curse de lucru 900mm x 600mm x 150mm , precizie de prelucrare / aschiere 0.02mm )

 

1-66.jpg

 

masina asta e facuta tot de mine , utilizand o alta masina , ceva mai mica , pe care am vandut-o .

 

Ultimul proiect , terminat anul trecut in decembrie :

 

1-96.jpg

 

Freza cnc , motor de frezare de 7,5Kw , 24000rot/min , are cam 1 tona , control servo .

 

 

As vrea sa ma reprofilez , in sensul ca as dori sa folosesc masinile la ceva ... m-am plictisit sa tot construiesc , deja am vreo 16 la activ ... sunt putini in tara

asta care pot face asa ceva . D-aia bat eu apropouri pe-aici ...

 

O sa incerc sa produc ceva ... poate reusesc sa prezint ceva asta seara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am mosmondit intr-o ora ... mai mult mi-a luat programarea masinii , decat masinarea in sine .

Cred ca poate fi folosita pe post de breloc ... sau alt rahatel din asta .

Pentru dimensiuni am pozat si telefonul ( un S3 ) . A fost taiata dintr-un disc de dural cu diametrul de 65mm , gros de 5mm .

 

Nu am aptitudini artistice , asa ca nu dati cu pietre ...inca . Eventual propuneti ceva ...

 

hondalogo.jpg

 

...........................................................................................................................



Sau asa ... alta metoda de gravare ( drag knife ) , slefuita nitel , cat sa intre mizeria in santuri ( ar fi mai bine cu vopsea ) .

 

skull.jpg

 

..................................................................................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee de business cred ca oti sa faci asa ceva si sa le vinzi. scarita se poate cumpara separat, dar avand in vedere ca sunt facut din dural si nu sunt curbate, ai putea face treaba buna

post-68491-0-62927500-1359571859_thumb.jpg

Editat de Hardcore23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee de business cred ca oti sa faci asa ceva si sa le vinzi. scarita se poate cumpara separat, dar avand in vedere ca sunt facut din dural si nu sunt curbate, ai putea face treaba buna

 

Afirmativ ... nu-i mare lucru . Acoperire / eloxarea insa nu pot sa fac ( sunt niste substante toxice , si nu ma atrage ideea ) . Ar trebui sa am desenul ( vectorul ) si cotele esentiale ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@katran poti face si taieri in materiale metalice? Poate te poti profila pe facut comenzi avansate pentru motociclete si cred-ca ai avea succes cu asa ceva daca pretul ar fii sub cel a producatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...