Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

Ca tot am trecut prin umblat la fiare si mesterit chestii la motorete touring, sport, enduro etc, cred ca a venit timpul sa incerc sa ma joc si cu piele. Mi-am luat un 'chopperas' chinezesc de 150cc pt. oras si ma cam tenteaza sa ma apuc de niste coburi de piele micuti, de o sarmaluta, deocamdata doar accesorii din piele, fiind in garantie, nu vreau sa ma apuc de chopperit/sudat etc. Am gasit din materiale prin oras, catarame, nituri, siret de piel, intai o sa incep pe niste piele sintetica sa imi fac putin mana ca nu prea am lucrat cu masina de cusut pana acum (am 2 variante, una mecanica mai strasnica si un singer electric, cam slabut), dar as vrea sa incerc sa fac si ceva mai finut, nu doar variantele clasice cu siret sau cusatura si marginile taiate, dar m-am impotmolit la 'chedere' sau nici nu stiu cum sa le zic la marginile astea negre cum avea icelord la coburi la viroaga. Ma ajutati cu o denumire uzuala sa stiu ce sa cer la vreo marochinarie? :) Sub denumirea de cheder, am gasit un singur reper pe goagle, deci nu prea cred ca asa ii zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cataramele le vad pe alea de la cureluse, eu am refeream la marginile alea 'slick'. frumoase, care sunt puse exact la imbinarea lateralelor. Dupa ce mi-am studiat portofelul (cred ca ai mei colegi se cam uitau mirati la mine), cred ca o sa merg pe tipul indoit pielea si cusut la masina ca sa iasa aspectul asemanator, pana gasesc alta solutie. De fapt...sa vad de ce ma apuc intai, cred ca o sarmaluta pt ghidon sa imi fac mana.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si de rejansa, insa nu am gasit nimic ca si poze. O sa ma duc, cand mai am treaba pt munca, la un magazin ceva mai maricel cu niste angajati ceva mai priceputi, pe care o sa ii iau la intrebari, sper sa imi inteleaga limbajul de lemn si ideile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Sub denumirea de cheder, am gasit un singur reper pe goagle, deci nu prea cred ca asa ii zice.

Sar putea sai spuna si rejansa, dar are partea care se coase foarte dura si trebuie o masina de marochinarie.Eu luam un material mai subtire,tot imitatie, ii trageam un tighel cam la 3mm de indoitura,apoi bagam un cablu litat izolat prin gaura formata. doar asa puteam coase" rejansa" la masina de cusut Ileana. Incearca si tu . Numa bine. Sau intreabal pe GOGU de accesorii marochinarie

Editat de oldbiker_johan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau intreabal pe GOGU de accesorii marochinarie

Uite ca in engleza cautasem tot felul de balarii, dar pana la urma asta in romana am omis-o :) Caut sa vedem ce iese. Multam frumos!

 

Mi-am luat azi un metru de vinilin care arata mai omenesc, sa vedem daca imi iese ceva, dar deabia de saptamana viitoare cred ca ma apuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. Daca stie cineva unde imi pot face niste comenzi avansate pentru un Intruder VS 600.

Sunt interesat si de comenzi SH, insa nu ma deranjaza si unele home-made, mesterite de cineva priceput.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. Daca stie cineva unde imi pot face niste comenzi avansate pentru un Intruder VS 600.

Sunt interesat si de comenzi SH, insa nu ma deranjaza si unele home-made, mesterite de cineva priceput.

Multumesc.

incearca la ChoppersLife...

http://www.choppers.ro/choppers.html

 

https://www.facebook.com/chopperslife

 

sau intreab-l pe Cotizo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, m-ar interesa pt un Marauder 250 o pedala de schimbat vitezele cu 2 brate gen Suzuki Intruder. Original sau aftermarket nu cred ca exista asa ca m-ar interesa daca stiti pe cineva care sa faca home- made.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, m-ar interesa pt un Marauder 250 o pedala de schimbat vitezele cu 2 brate gen Suzuki Intruder. Original sau aftermarket nu cred ca exista asa ca m-ar interesa daca stiti pe cineva care sa faca home- made.

Sunt o gramada de baieti priceputi pe aici. Contacteaza-i, nu strica o intrebare. Ii gasesti prin topicuri si aici si pe la custom.

Valabil si pentru Roker

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Face cineva asa ceva:

http://app.nventree.co.uk/Media/Resize/Custom/ffa3d0e7360c4300b4a9e581d028eee8.jpg?maxWidth=800

http://app.nventree.co.uk/Media/Resize/Custom/2d70993ea16943a5b52fed0128e8270e.jpg?maxWidth=800

 

Adica, exista cineva cu timp si chef pentru o lucrare asa mica? Ca posibilitati si expertiza de executie sunt sigur ca exista. :)

 

Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut

 

ma intereseaza si pe mine un rezervor custom pentru Virago 535...

 

nu prea conteaza pretul, totul e sa iasa bine. As vrea unul aseamanator cu cel de la HD Street Bob. Adica ceva mai lat fata de cel original de virago. Facut de la zero sau modificat unul de virago.. nu conteaza.

 

 

 

Astept PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ma intereseaza sa cumpar un set de comenzi avansate pentru virago 535, SH sau home-made.

Stie cineva un contact a unei persoane care face asa ceva, sau vinde?

 

Pe ebay am vazut si depaseste cu mult bugetul.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...